ОСМИ клас ще бъде песен - лесен, весел и успешен

  • 38 168
  • 709
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 4 580
Да ви питам нещо по-различно... Вашите момчета тийнове обезкосмяват ли се вече? Имам впредвид крака, мишници или още им е рано? Моят е на 14.

Да, писала съм подробно по въпроса в темата за "Пубертетът при момчетата", ако е интересно за всички и тук мога да напиша:
Скрит текст:
момче на 14 г.: краката не ги пипа; интим - оправя се сам с машинка за подстригване, отказа ми козметик; мустак - бръсне се сам; подмишници - обезкосмявам го с кола маска (лентички)

# 541
  • София
  • Мнения: 7 035
Да ви питам нещо по-различно... Вашите момчета тийнове обезкосмяват ли се вече? Имам впредвид крака, мишници или още им е рано? Моят е на 14.

Все още не. Карам го да му махна тези под мишниците - все още са много малко, но го е страх Angry, и моят е на
14 г.

# 542
  • Мнения: 132
Аз работя през телефона, но ползвам браузъра.
Ох, мерси, точно така трябва да се обясни - "през браузъра", а не - "целия/пълния сайт" и прочие. Ама то и "дясното направо" си има аудитория Joy

# 543
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 398
Eдинственото, което хванах, че обезкосмява (разбирай бръсне), е междувеждието. Казах му, че ако иска вместо две вежди, да има една космата черта, да продължава в същия дух.
Иначе, честно, надявам се да не започне да обезкосмява крака и ръце.

# 544
  • Мнения: 561
Лелее, голяма забава тия дни. Само чета и ви се радвам.
Бърз въпрос.
Може ли някой от Испанската да ми каже паралелките.
Т.е,  А -португалска, Б - английска и т.н.
Предварително благодаря.

# 545
  • София
  • Мнения: 11 998
Ако питаш за 8-ми клас: А - английски, Б - италиански, В и Г - френски, Д - потругалски.

# 546
  • Мнения: 561
Нещо наистина интересно разбрах с първия отговор по ЗДОИ.
И така:
НАРЕДБА ЗА ФИНАНСИРАНЕТО НА ИНСТИТУЦИИТЕ В СИСТЕМАТА НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО И УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ:
(5) (Доп. - ДВ, бр. 105 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г., доп. - ДВ, бр. 36 от 2019 г.) В особени случаи при определяне на броя на паралелките и при преместване на ученици над утвърдения училищен, държавен или допълнителен държавен план-прием, броят на учениците в тях може да се завиши и над стойностите по ал. 4 след разрешение на министъра на образованието и науката по мотивирано предложение на директора на училището, съгласувано с началника на регионалното управление на образованието.

Имаме писмо от МОН за разрешаване увеличаване на паралелка и надпланов прием на конкретно дете в конкретно училище по чл. 61, ал 5, посочения по-горе текст.

И отговор на директора:

ІІ. 2 ученици, приети съответно в 9 и 8 клас надпланово с писма от Министъра на МОН. За тях няма как да Ви предоставя копие на мотивирано искане от мен, защото такова не съм писала. Доколкото знам, Началникът на РУО София град също не е дал становище, но за това не мога да съм абсолютно сигурна. Какви са причините, посочени в искането на родителите на тези ученици в заявленията им до МОН не са ми известни.  (Прилагам копия от писмата от МОН)

Такааааа. Дали министърът сам може да решава да разширява паралелки при положение, че ясно е разписана процедурата по-горе с болдвания текст.
Какво мислите?  Stuck Out Tongue Winking Eye

# 547
  • София
  • Мнения: 2 113
Не съм сигурна, че това е последният вариант на приложимия към случая закон. Дидева скоро беше дала линк към най-новото изменение от този септември. Четох текста, но не мога да кажа по чие искане се формираше комисия в МОН, при положително становище на която министърът подписва.

# 548
  • Мнения: 561
Промените да в Наредба 10 и не в тази част. За комисията текстовете са в 104б, ако не ме лъже паметта, но те реферират към другата наредба, защото първо трябва решение за бройката, а после за приема. И в писмото от МОН е цитирана точната разпоредба, тази, която постнах.

# 549
  • Мнения: 21 455
Такааааа. Дали министърът сам може да решава да разширява паралелки при положение, че ясно е разписана процедурата по-горе с болдвания текст.
Какво мислите?  Stuck Out Tongue Winking Eye
Какво мислим ние не е от особено значение.
Наредба 10
Чл. 107а.................................................................
(6) (Изм. - ДВ, бр. 72 от 2019 г.) В особени случаи учениците от V до XII клас може да се преместват в друго училище над утвърдения държавен, съответно допълнителен държавен, план-прием и без да са налице условията по ал. 1, т. 1, 3 и 4 и ал. 2 - 3, с разрешение на министъра на образованието и науката.
(7) (Нова - ДВ, бр. 72 от 2019 г.) В случаите по ал. 6 министърът на образованието и науката определя комисия за разглеждане на случаите на преместване над държавния и допълнителния държавен план-прием, в която се включват трима експерти от Министерството на образованието и науката, един представител на Държавната агенция за закрила на детето и трима представители на юридически лица, осъществяващи дейност в сферата на училищното образование. Комисията взима решение с обикновено мнозинство и задължително излага подробни мотиви в становище.
(8 ) (Нова - ДВ, бр. 72 от 2019 г.) Министърът на образованието и науката дава разрешение за преместване на ученика над утвърдения държавен или допълнителен държавен план-прием и за завишаване броя на учениците в паралелката при положително становище на комисията по ал. 7 или отказва да даде разрешение при отрицателно становище на комисията по ал. 7.

# 550
  • Мнения: 815
И сега, ако някой може да каже кой избира комисията! Stuck Out Tongue Winking Eye ясно е, че е министърът. Значи, пак всичко опира до него. По какви критерии се избира? Ако си слага "предварително заучени" хора, то няма смисъл от цялата пародия с комисия. Да си ги вкарва без гласуване на обстоятелствата. Само затруднява живота на "горките"хорица да дават обяснения за решенията си.

Последна редакция: пн, 07 окт 2019, 19:18 от petenka1983

# 551
  • Мнения: 561
Дидева, този път няма да се съглася с теб.
Преди комисията да излезе със становище по преместването, министърът следва са излезе с разрешение за разширяване на паралелката по Наредбата за финансиране. Не е нарушена Наредба 10, а споменатата наредба... И пак казвам, че в писмото е цитиран точно този член и алинея и в самото него се казва, че разрешението идва след мотивирано искане на директора, която обаче никога не го е писала.
Нека всички пуснат инфо, но това ще е един от случаите, за които ще искам отговори от МОН...

# 552
  • Мнения: 21 455
Няма как да се съгласиш или да не се съгласиш с мен, защото аз не твърдя нищо. Просто цитирам Наредба 10.
Ако питаш за личното ми мнение, пропуснали са с изменението на Наредба 10, да пипнат и Наредбата за финансирането. В чл. 107а никъде не се споменава, че е необходимо мотивирано предложение от директора, за разлика от предходните текстове, когато става дума за надпланов прием с негова заповед. То и няма как да има такова след като заповедта за надплановия прием по 107а идва директно от министъра.

Последна редакция: пн, 07 окт 2019, 22:30 от Дидева

# 553
  • Sofia
  • Мнения: 4 391
Na_Vesi_Pateto, даже и се досещаме в кое училище са Rage Комисия имало ли е, нямало ли е...

# 554
  • Мнения: 1 919
ФЕГ?
Нашата РС мина. Оказахме се три майки от квартала, едната я познавам. Дъщеря ми е поставена със сина й, с когото я разхождах в преди детскоградинска възраст.
Имат страхотна учителка по ИТ.
По физическо госпожата каза да не се стряскаме от четворките, на края на срока ще ги нагоди.
Класната им изглежда ОК, доста е сдържана. Като за литератор говори много малко.
За първи път е в клас, който го хвалят. Обявиха ги за много тихи. Чак господинът им по АЕ ги подканя да се раздвижат. Моето със сигурност е полу-заспало, поне до третия час.

Общи условия

Активация на акаунт