Работа, CV-та, HR-и, съвети - 67

  • 21 248
  • 742
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 7 987
През тази година се опитай да понаучиш език.

# 346
  • Мнения: 1 349
Здравейте.
Някой да има по-скорошно мнение за Гаранти коза? Навреме ли се плаща, как е обстановката, колегите и отношението като цяло?

В работодател.бг има не много положителни отзиви, но на интервюто ми се строиха доста приятни и любезни.

# 347
  • Мнения: 29 324
В работодател като цяло преобладават негативни коментари. Ако някой е доволен,  рядко ще пише.

# 348
  • София
  • Мнения: 12 374
В работодател.бг попадам само на кофти оценки за фирмите, които проверявам. Не знам доколко трябва да се взима предвид.

# 349
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 866
Предполагам, че зависи от позицията, но знам от познати, че в Гаранти Коза залагат много на вътрешната конкуренция. Заплатите не са високи, но дават много добри бонуси на най-добрите, а това поражда съперничество в екипите. Аз лично не бих могла да вирея в такава среда, но има хора, които това ги стимулира.

На бг.работодател изобщо не вярвам.

# 350
  • Мнения: 7 987
Не за всеки е релевантна информацията в бг работодател. Много зависи какво е положението на търсещия работа.

Последна редакция: сб, 19 окт 2019, 11:18 от celika

# 351
  • Мнения: 2 124
В работодател.бг попадам само на кофти оценки за фирмите, които проверявам. Не знам доколко трябва да се взима предвид.

Трябва да се чете и между редовете. Естествено, че един бивш служител е имал основателни причини да си тръгне, някой път са по-скоро субективни, някой път обаче обективни.
Ако е споделено, че се бавят заплати или се налагат глоби за всяко  нещо, това определено е червена лампа.
Ако негативните отзиви са за стресова работна среда - това те подготвя да имаш едно наум, но все пак всеки човек в различна степен е стресоустойчив, отделно едно е да си майка на две деца в градинска възраст, друго детето ти да е вече самостоятелен тийнейджър, трето изобщо да нямаш деца - т.е. оценката на стреса зависи и от други субективни фактори, в т.ч. здравословно състояние, възраст и т.н.
Когато става дума за интриги - някой път са свързани с конкретния екип, друг път обаче наистина виреят из цялата организация.
Няма как предварително да знаеш кои ще са преките ти колеги. А и е утопично да вярваш, че и колеги, и шефове и условия на труд и заплащане ще са без забележка. Винаги с нещо се прави компромис.

# 352
  • Мнения: 57
Здравейте отново, има ли някой тук, който е работил в Изи Пей? Можете ли да разкажете малко повече за работата отвътре.

# 353
  • Мнения: 8 799
На въпроса за очакваната заплата се отговаря  с число, не с интервал. Няма нищо срамно да си кажете исканията. Мисленето какво да кажете е преди интервюто, на интервюто просто спокойно си казвате "искам Х лева/месец бруто" . Ответната страна може и да не ви каже колко дава и какво е предвидила за позицията, обяснението е, че може вече да е решила да не ви вземе, защо да издава фирмени тайни.
За някои хора това е най-трудният въпрос. Започва едно неудобство, изчервяване, мислене пред комисията. Спестете си това, просто се подгответе предварително, търсете по форуми  какви са заплатите в тази фирма, търсете познати, приятели, които работят там и знаят от кухнята на нещата.

По отношение на вдигането заплатата след изпитателния срок, не мисля, че трябва да се вдигне, вие просто си работите за договорените пари, а в изпитателния срок, сте се научили конкретно в тази фирма, не са ви изгонили, получавате вече едно спокойствие, че сте го минали успешно и сте доказали, че ставате за договорената позиция и заплата.

# 354
  • Мнения: 7 987
Очаквана, желана и заплата, под която не бихтe започнал тази работа, са различни неща.

# 355
  • Мнения: 12 705
Поне по мои наблюдения масовата практика е да предлагат по-ниска заплата по време на изпитателния срок. Или по-скоро договарят "стартова" заплата за времето на изпитателния срок, с уговорката че след него се очаква тя да стане по-висока. Друг е въпросът че тази уговорка често е доста мъглява, неописана в договора и изобщо не се знае за каква заплата точно става дума, а се знае само стартовата. Труден въпрос е на интервюто, защото на места се държат направо все едно че ги обиждаш, ако поискаш прилична заплата. То си е и до интервюиращия де, но често интервюта се провеждат от хора дето не са подходящи за това.
Иначе поне за мен е нормално в период на обучение заплащането да е по-ниско. През това време човекът със сигурност не си изкарва заплатата напълно, понеже още се учи. Отделно че хората, които го обучават и въвеждат, заради това нещо вършат по-малко от тяхната си работа, за която им се заплаща.
Инвестиция си е да си обучиш кадър. Жалко че малко фирми го разглеждат по този начин и на доста места не личи да им пука дали ще си задържат служителите или ще вземат нови, понеже "ехее, те още колко чакат за това място"...

# 356
  • Мнения: 4 577
Въпросът със заплатата е съвсем стандартен. Добре е да се каже директно желаната заплата (все пак трябва да е реалистична) и човек да е наясно под какво възнаграждение не би паднал. Ако кандидатът е харесан и се вмества в диапазона за позицията, най-често се предлага малко по-ниска заплата за изпитателния срок с обещание да бъде вдигната с около 10% след него. Това е именно във връзка с казаното в предишния пост. Ако кандидатът е наистина много желан и с рядко срещани опит и умения, фирмата е възможно да си вдигне предложението с около 10%-20%, че и повече над горната граница за длъжността. Хубаво е да се проучат средните възнаграждения в областта, за да не се пада под тях. Ако подходящ кандидат каже по-ниска заплата от очакваното, обикновено фирмата му предлага исканото, а не повече. Но в много случаи не се избира "най-евтиният" кандидат, а най-добрият на приемлива цена.

# 357
  • Мнения: 7 987
Ми не знам, но на мен ми беше много грозно да ми се пазарят за 50 лв под исканата заплата. И се оказа, че първото впечатление не ме е излъгало, ами всичката им работа е такава.

# 358
  • Мнения: 2 156
Не знам, вероятно и това е въпрос на фирмена политика. На мен ми пишеше в офертата за работа, която получих колко ми предлагат и с колко ще е увеличението след изпитателния срок, и си го спазиха.
Преди няколко години, когато търсих работа след майчинството, ми се е случи и обратното. Бяхме уговорили заплата (брутна) и когато се явих, за да подпиша договора, ми сервираха, че по време на изпитателния срок ще ми плащат брутно само 60% от уговореното. След изпитателния срок вече щели "да вдигнат". Не се съгласих, което не е изненада.

# 359
  • София
  • Мнения: 12 374
Винаги казвам в нето рейнджа. И не правя въпрос за 200-300 лв разлика. Над тази сума вече не ми е все едно.

Последна редакция: сб, 19 окт 2019, 20:34 от Tаис

Общи условия

Активация на акаунт