Какво прави добрата майка такава?

  • 2 146
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 495
Франзела, прочети последното ми изречение - когато правиш нещо с удоволствие, то не ти тежи

# 31
  • Мнения: 2 839
Мисля, че е индивидуално и само децата ни ще могат да го кажат след години.
Не съм съгласна, че най-добрата майка е собствената. Толкова много примери има в потвърждение на обратното.
Нито съм съгласна, че майката е добра ако пренебрегва нуждите си. Това задушава.

Най ми допадна това
Тази, която обича, но не обсебва.......
Тази, която дава достатъчно свобода  на детето си и стимул за развитие, но не и свободия да прави каквото си иска..........
Тази, която разбира или поне дава вид, че разбира проблемите и се опитва да утеши и помогне на детето да вземе само решение..........
Има още много неща...............

# 32
  • Мнения: 212
За мен добрата майка дава това, което знае на детето/децата си; добрата майка не отстъпва; добрата майка налага принципи и приоритети; добрата майка може да бъде лоша, когато трябва и когато  Mr. Green детето на стари години си търси кого да обвини за терзанията си.
   И друг път съм споделяла това мнение-отстъпките правят децата несигурни.
Не знам дали някога ще вляза в тази категория,но има нещо,което би ме доближило до нея-равнопоставеността между мен и детето ми.Добрата майка се стреми да изгради у децата си,освен всички споменати до сега качества,чувство за стойност и значимост.Ако една майка(дори един баща-което е не толкова често срещано явление) е твърде всеотдайна,дори когато не е толкова необходима,тя се лишава от свой периметър,свое лично пространство,свои приоритети.А и друг път съм писала-децата копират отношението на майката към самата себе си.За мен една майка или родител изобщо,е способна да отгледа дете със здрава и устойчива психика,добро възпитание,самочувствие и способно да се адаптира към различни житейски ситуации,само ако му дава пример(съжалявам за клишето)как тя самата се справя или поне полага усилия в тази насока.
А любовта към детето,разбира се,слагам на първо място.Но да обичаш значи да боли,да ти е трудно да устояваш,да проявяваш характер.И най вече-да мислиш за последствията от своята обич.
И изобщо-терзания от този тип даже не ми минават през главата.Единствените въпроси,донякъде способни да ме доближат до опити за такъв самоанализ е "Какво вижда в мен моето дете?" и "Има ли ми доверие то?".Дори не "Обича ли ме?" или "Харесва ли ме?",даже не и "Гордее ли се с мен?"

# 33
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 458
Ще се броя за добра майка след години когато видя детето си щастливо, спокойно, успяло за себе си, добър и честен човек... И да ми каже "имах щастливо детство".


Нямам какво да добавя! Казала си го много точно  Peace

# 34
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
имаше един момент от младостта ми, когато 4ух една реплика от екс-свекито ми: какъвто и да е моят син, каквото и да направи, дори и най-лошото, аз ще го оби4ам, защото съм му майка!
набила се е в главата ми и мисля, 4е я разбирам-колкото и да се стараем да бъдем перфектни родители, може да стане обрат или да не успеем да се справим, но оби4та на майката към детето си е дале4 над вси4ко ! не мога да кажа, 4е децата ми са се реализирали  вси4ки,така ,както сме о4аквали, но аз направих компромис със себе си- оставих ги да правят живота си според техните разбирания, надявам се базата на 7 г домашно възпитние да се окаже здрава !за мене съм си извадила една поука, децата се оби4ат винаги, без резерви  и по равно!

# 35
  • На едно ветровито място...
  • Мнения: 153
Тази, която обича, но не обсебва.......
Тази, която дава достатъчно свобода  на детето си и стимул за развитие, но не и свободия да прави каквото си иска..........
Тази, която разбира или поне дава вид, че разбира проблемите и се опитва да утеши и помогне на детето да вземе само решение..........
Има още много неща...............
Да не се повтарям и аз Wink-казала си го много добре
Но аз също не мисля че собствената майка е най-добра по подразбиране...имам доста лоши примери около себе си...Просто се старая да не се сравнявам с тях..

# 36
  • Мнения: 15 619
Добрата майка я води любовта. Ей това е основното.

# 37
  • Мнения: 765
Тази, която обича, но не обсебва.......
Тази, която дава достатъчно свобода  на детето си и стимул за развитие, но не и свободия да прави каквото си иска..........
Тази, която разбира или поне дава вид, че разбира проблемите и се опитва да утеши и помогне на детето да вземе само решение..........
Има още много неща...............

И аз се опитвам да бъда такава майка, но незнам дали успявам.........засега  по- скоро успявам, но за в бъдеще- кой ще ми каже  Rolling Eyes
Мислих , мислих и не можах да го измисля по-добре ... Peace

# 38
  • Мнения: 1 413
За мен основните две неща, след любовта са:
себераздаването - може много да обичаш едно дете, но да не умееш да му показваш и даваш обичта си, тогава то няма да бъде уверено в себе си и спокойно; да можеш да мислиш първо за него, да отговаряш адекватно на нуждите му
майката да е реализирала се личност - дали отлична домакиня или специалист в работата, ако тя върши това, което обича и се чувства реализирана в живота ще може да общува пълноценно с децата си.

# 39
  • Мнения: 14 654
щом детето ми казва: мамо, много си добричка и миличка, значи съм добра съм майка

# 40
  • Мнения: 649
Добрата майка
обича детето си
е търпелива
спокйна
изобретателна

добрата майка налага принципи и приоритети; добрата майка може да бъде лоша, когато трябва
Съгласна съм с това. Родителят (майка или баща) трябва да бъде преди всичко авторитет и опора за детето си, а не негов приятел. Мисля, че основната грешка, която допускат бабите, които разглезват децата  е че се стараят да им се харесат, а не да ги възпитават. Не споделям виждането, че трябва да бъдеш приятел на детето си. Щом си негов родител си натоварен с определени отговорности и ако си справиш добре е сигурно, че ще бъдете приятели.

# 41
  • Мнения: 2 161
Майката и най-големият парцал да е-за детето си е най-добра.Така,че,каквото и да прави- все е добро.

# 42
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
- безкрайно търпение;
- нежност и голяма обич;
- "Мамо, ти си най-добрата мама на света".

# 43
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Рецепта за добра майка няма, а дори и да има едва ли можем винаги да я спазваме, но тя трябва да обича децата си, да ги подкрепя, да е търпелива, да прощава, да наказва справедливо.

# 44
  • Мнения: 88
Мисля,че идеални хора няма и всеки допуска грешки, включително и в отглеждането на децата си, Но ако те се връщат при мен с удоволствие ще се смятам за добра майка

Общи условия

Активация на акаунт