Подготовка за кандидатстудентските изпити по биология?

  • 2 969
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 34
Здравейте! Имам 2 години за подготовка, което ми се струва достатъчно и започнах да ходя на уроци по химия. След първият път, когато се върнах от уроци по биология се зачудих дали има смисъл, щом сме запознати с материала (взима се материалът от 8, 9, 10 клас х 3 учебници= 9 учебника, доколкото разбрах). Та би било добре да чуя мнения на хора, преминали по същия път или на тези, на които им предстоят сходни неща.

# 1
  • Мнения: 28 868
Едва ли някой може да ти даде точен отговор. Необходимостта е до там, че да си запълниш пропуски, ако имаш такива. Едно време сме се готвили сами за изпити, не е имало толкова курсове като сега.
Вярно е, че аз съм учила друга специалност и за изпита съм се готвила по два учебника, различно е... Peace
Щом имаш желание ще имаш и успех!  Peace

# 2
  • Мнения: 8 905
За Медицина е абсолютно невъзможно човек да се подготви сам.
Уроците са задължителни.
Истината е, че дори и да се ходи на уроци две години, пак не е сигурно какво ще стане.
Всеки университет си има свой формат на изпита и свои изисквания. Темите по Биология са различни. Задачите по Химия, също.
Практически е почти непосилно човек да успее да се подготви перфектно за всички университети в Бг. Накрая просто се получава една голяма каша.
Не на последно място и датите на изпитите нарочно са планирани така неудобно - ден след ден след ден в три различни университета примерно в различни краища на страната...

Съвет - избери си 2 университета и се подготвяй за тях.
Специално за Варна разбрах, че се водят и подготвителни курсове към самия университет, което също гарантира един по-голям успех на изпитите. Предполагам, че и в София има такива курсове.

# 3
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 402
В повечето университети веротно се водят курсове за кандидат-студенти. Проучете.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Едно време (преди 25 год) по биология беше напълно безмислено да се ходи на уроци. Тогава просто трябваше да научиш наизуст 3 учебника. Буквално наизуст. Не знам обаче дали сега още е така.
По химия, според мен, и тогава, и сега нямаш голям шанс без уроци.

# 5
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 402
Да де, ама сега на уроците си казват кодови думички/изрази, които после търсят като проверяват, доколкото знам. Wink

# 6
  • Мнения: 8 905
Да де, ама сега на уроците си казват кодови думички/изрази, които после търсят като проверяват, доколкото знам. Wink

Точно за това иде реч.

И точно заради това дъщеря ми след две години ходене по уроци, се отказа да кандидатства Медицина...
Учителките, разбира се, удобно си мълчаха за тези курсове към университетите. А ние се заблуждавахме, че частните уроци осигуряват нужната подготовка. Вече в последния момент разбрахме за тези курсове и тези кодови думички... и нямаше време вече за нищо.........

# 7
  • Мнения: 539
Да де, ама сега на уроците си казват кодови думички/изрази, които после търсят като проверяват, доколкото знам. Wink

Точно за това иде реч.

И точно заради това дъщеря ми след две години ходене по уроци, се отказа да кандидатства Медицина...
Учителките, разбира се, удобно си мълчаха за тези курсове към университетите. А ние се заблуждавахме, че частните уроци осигуряват нужната подготовка. Вече в последния момент разбрахме за тези курсове и тези кодови думички... и нямаше време вече за нищо.........
Стотици кандидати влизат без да знаят “кодови думи”. Това са оправдания на хора, които не са приети, а уж всичко са написали по темите. Затова има и платен прием - решаваш елементарен тест, плащаш 7000 лв на година (или колкото са там за всеки университет) и пак влизаш. Вече е много трудно да не те приемат някъде. Моят съвет е просто да проучиш добре форматите на изпитите за университетите, които те интересуват най-много. Намери си съвестни учители, които няма просто да се чудят как да ти вземат 50лв на час за нещо, с което можеш да се справиш сам/а и ходи при тях с конкретни въпроси. Наблягай на четенето вкъщи и решаването на задачи по химия. Все пак в университета няма да имаш време да разписваш и разказваш дословно всички теми. Успех!

# 8
  • Мнения: 1
2ри курс дентална съм. От опит казвам че е излишно да се дават пари за уроци. В зависимост от желания университет се готвиш по различен начин. Ако желаеш Пловдив, Плевен или Варна - учи си от учебниците на Просвета и решавай сборниците с тестове. Задачите на изпита са подобни. Като минеш един раздел по биология реши теста към него и виж къде са ти грешките. Вече чри преговор наблягай на тези раздели на които си допуснал грешки. За София искат просто наизустяване на учебниците на Булвест 2000. Това че на уроците казват допълнителни работи е така но познавам хора които от 8 клас ходят на уроци и не ги приеха. Така че общо взето всичко зависи от теб.

# 9
  • Мнения: 34
2ри курс дентална съм. От опит казвам че е излишно да се дават пари за уроци. В зависимост от желания университет се готвиш по различен начин. Ако желаеш Пловдив, Плевен или Варна - учи си от учебниците на Просвета и решавай сборниците с тестове. Задачите на изпита са подобни. Като минеш един раздел по биология реши теста към него и виж къде са ти грешките. Вече чри преговор наблягай на тези раздели на които си допуснал грешки. За София искат просто наизустяване на учебниците на Булвест 2000. Това че на уроците казват допълнителни работи е така но познавам хора които от 8 клас ходят на уроци и не ги приеха. Така че общо взето всичко зависи от теб.
Благодаря на всички за отговорите!
А трябва ли да си взема справочиници от всички университети като ще кандидатствам след 2 години. Разбрах, че на всеки 2 години са се издавали нови, а тази година в някои университети не са се издали, така че следващата година. А би ли трябвало да се снабдя с тях, щом ще “остареят” и ще ми вършат ли работа?

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 529
Абсолютно съм съгласна ,че трябва да си избереш няколко университета и да се подготвяш специално за тях. За химията задължително - уроци . Има много задачи и теория , които , някой ,трябва да ти обясни . Биологията , е друга работа. В София и Стара Загора изпита е писане на теми. Значи трябва да научиш наизуст трите учебника .Ако,  смяташ ,че ще учиш съвестно ,не ти трябва учител .НО ,  в 12 клас времето не стига за нищо . Трябва да се подготвяш и за завършването на училище- матури , изпити за специалност  или по език .Ако ходиш на урок ,имаш ,нямаш време , трябва да научиш и по биология .Но , ако учиш сама , биологията може да остане на заден план ,за известно време. Така ,че както казах ,зависи от човека , колко е мотивиран и съвестен , що се отнася за биологията .

Общи условия

Активация на акаунт