КРУИЗИ /Тема 14/

  • 36 229
  • 756
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 5 490
Скрит текст:
Привет, групичка Heart Eyes
Снощи се завърнахме от първия ни круиз и бързам да споделя мнението си. Nature Earth Africa
Пътувахме с MSC Divina - нямам място за сравнение, така че кораба ми се стори направо чуден, имаше всичко необходимо, според мен. Храната беше в огромно изобилие, основния ресторант ни хареса много, а и попаднахме на страхотен сервитьор. Аниматорите бяха много млади и изключително дружелюбни. Театърът беше страхотен. Забавлявахме се адски много, 7 дни ми се сториха твърде недостатъчни.
Качихме се от Чивитавекия, продължихме през Палермо, Каляри, Палма, Валенсия, Марсилия и слязохме в Генуа.
Чивитавекия - стигнахме много лесно с влак от Рим за 4.60 евро. От там до пристанището отидохме пеш, където след известно лутане се качихме на шътъла на MSC. Ако трябва да съм честна, изнервихме се при качване, защото нямаше отделна опашка за тези, които са направили чек ин-а предварително. Стояхме 1.40ч. на опашка, а когато дойде нашия ред минахме за минута. Щеше да е огромно улеснение да има отделна опашка за чекиралите се.
Палермо - корабът спира в самия гръд, до главната улица са около 15тина минути пеша. Нещата, които видяхме ни харесаха, но градът е изключително мръсен (даже меко казано). Най-много ме впечатлиха аранчините, отдавна не бях хапвала нещо толкова вкусно и различно. Адски много съжалявам, че хапнах само 1, откакто си тръгнахме само за тях мисля JoyJoy
Каляри - има фрии шътъл, който те изкарва от пристанището, след което центърът е близо. Уличките из града са стръмни, но много приятни. Терасата с панорамната гледка (не знам как се казва) е страхотна.
Палма - пристанището е далеч от града, но малко след като излезете пеша до пътната артерия може да хванете бус №1 , който да ви отведе до центъра. Цената следваше да е 1.5 евро, но шофьора ни взе по 3 евро, въпреки че всички хора казваха, че са до центъра, а не до летището. Връщането ни струваше 1.5 евро. Палма е страхотна за разходка, много ни хареса.
Валенсия - моя любим град, който заслужава да бъде разгледан за много повече от 1 ден. Ние сме го посещавали отделно и този път я карахме на спокойни разходки и кафенца около Градът на науката и изкуствата. Предвид времето, което имахме, препоръчах на приятелите ни, с които бяхме, за посетят аквариума и именно Градът на изкуството и науката, останаха зашеметени от всичко, което видяха. Та, там има безплатен шътъл, който ви изкарва от пристанището и от там може да вземете градски транспорт.
Марсилия - оххх, да знаете само колко ме бяха ядосали тези французи... Rage  За мен това е мястото, на което не бива да се хваща безплатния шътъл, а на всяка цена такси или платения трансфер на MSC. Много съжалявам, че на нас никой не ни го каза това, затова се надявам да е полезно на някой друг, които не иска да си къса нервите. Първо се върви 15 минути пеша по зелената пътека, след което стигнахме до спирката на шътъла, чакахме 15 минути, но поради многото хора не успяхме да се качим и се наложи да чакаме още 20 минути за следващия. И да не си помислите, че това е всичко... Head Band  Въпросния автобус се движеше по-бавно, отколкото някой може да си представи. Докато ни изкара от пристанището по път, по който не се движи никой друг, минаха още 25 минути и накрая разбрахме, че последния шътъл за връщане на кораба е в 17.00 часа, което отряза разглеждането ни на града с още 2 часа и половина. Друго, което бях прочела из форума е, че шътъла те оставя на старото пристанище, но всъщност ни остави много преди него. За да стигнем до автобус 60, който да ни качи до Нотър Дам се наложи да хванем още един автобус. Като добавим и дразнещите французи, които твърдо държат да се правят, че не разбират английски и нещата стават чудни. Та, накрая нямахме време да хванем тур. влакче, за което бях прочела, че е хубаво да разполагаме с 3 часа и видяхме доста малко от града, но ми се видя хубав, другия път определено ще му отделим повече време.
Генуа - корабът спира на много удобно място, слизането беше организирано много добре. Самият град на мен изобщо не ми хареса, някак го нямаше усещането за Италия, уличките са твърде схлупени, по тях няма приятни заведения, а единствено магазини с китайски стоки. Имахме нощувка в града и вечер половината улички из центъра са твърде пренаселени, а другата половина твърде зловещи. Качихме се с фуникуляра до последната му спирка - возенето е приятно и интересно заради тесния тунел, но горе няма нищо - не бих казала, че дори гледката си заслужава. Времето ни беше доста облачно и от време на време дъждовно и търсихме мол, в които да се разходим и поне да си купим нещо - е, нито Гугъл мапс, нито 4мата местни, които попитахме, успяха да ни кажат за такъв, всички ни посочваха главните улички с китайските магазини. Предполагам, че някой, който познава добре града може лесно да ме обори, но като за един ден ние останахме много разочаровани от Генуа.
На следващия ден с влак (купих предварително билетите, цената им беше 19 евро) стигнахме до Милано. Предвид, че влакът не беше регионален, а бърз, очаквах, че ще се движи бързо, ама не - заради проблем с пътник, влакът се забави с 30 минути и очаквах да ги навакса, но никой не си даваше зор, накрая вместо за 1.35ч. пътят ни отне 2.10ч. От гарата лесно се хваща автобус до летището (до Бергамо цената беше 7 евро), бяха на всеки 10 минути.

Нещо надявам се полезно по отношение на пакетите за напитки - при качване очаквах, че ще ни предложат повече варианти от тези в сайта на MSC, но когато попитах ни казаха, че са премахнали пакети от сорта на "само вода" , "само 6 бутилки вино", "само безалкохолни" и прочие. В момента предлагаха само ол инклузив пакети, като аз разчитах, че за тях няма да начисляват 15% сървис, но всъщност не става така. Най-евтиния пакет беше по 14 евро на вечер, та за 6те вечери се падаше по 114 евро на човек, а момичето ни каза, че заради сървиса пакета ще е 131 евро на човек.
Та, с две думи, влюбени сме в круизите, за мен няма по-добър начин за пътуване, нито мъкнеш багаж, нито се редиш по опашки и чакаш на летища, страхотно е. Нямам търпение за следващия!! Heart EyesHeart Eyes

Благодаря, че сподели преживяванията си. Ship
Скрит текст:
А аранчини вчера похапнах в един квартален ресторант в София, който е направо на световно ниво. Казва се Gato Negro - имат си и сайт. Много им бяха вкусни аранчините с доматен сос, точно като южноиталиански. Цените са супер - не е скъп ресторанта. Поздрав. Simple Smile

Последна редакция: пн, 04 ное 2019, 17:47 от DeltaAzimut

# 136
  • Мнения: 1 174
Някой скоро да е посещавал Мускат, Оман и Манана, Бахрейн. Чудим се как да уплътним времето в тези два града. Ще се радвам да споделите идеи за екзкурзии. Simple Smile

# 137
  • Мнения: 4 730
Преди броени дни завърши нашия круиз с Коста Диадема с качване от Марсилия. Да споделя пресни впечатления. Качването от Марсилия не е за препоръчване. Първо летяхме до Ница, имахме нощувка до гарата за една нощ в хотел Трокадеро. Хотела е до спирка на трамвай номер 1 и е на пешеходно разстояние от площад Масена. За 3-звезден хотел е приличен, ремонтиран, чист и на добра цена. Наоколо има заведения където може да се хапне и на ниски цени...
На другия ден взехме автобус до Марсилия, който ни остави на автогарата. Порта е доста отдалечен от града и при положение, че сме с деца и багаж взех трансфер за 50 евро от автогарата до порта.
Коста Диадема беше най-големия кораб до тази година когато пускат Коста Смералда. Не знам дали беше пълен, най-вероятно е така, защото не получихме ъпгрейт от кабината ни с прозорец. Понеже не бяхме премиум и не можем да избираме кабина и смяна за хранене, ни дадоха кабина на 1-ва палуба най-отзад в кърмата. Кабината ни беше по-голяма от нормалното с две бани - една с душ кабина и WC и друга само баня с малка вана и мивка. Но шума от винта всяка сутрин при приставане на кораба в пристанище беше доста неприятен, добре че беше за кратко. Освен това ходенето по тези дълги коридори до средната и предната част на кораба е много уморително. Винаги сме били в средата на кораба, кърмата не я препоръчвам за тези, които могат да избират..

# 138
  • София
  • Мнения: 264
@DeltaAzimut,

О, Делтичке, много ти благодаря, на всяка цена ще ида да проверя ресторантчето и аранчините. HugHeart EyesHeart Eyes

# 139
  • Мнения: 4 730
Бяха ни сложили 2-ра смяна за вечеря от 21:00 в ресторант на 10-та палуба, но аз смених ресторанта, за да вечеряме от 18:45. Обслужването не беше на ниво, чакане и бавно обслужване от сервитьори като роботи. Храната също не ме впечатли, сравнявайки с предишните ни круизи на Коста. Някак подготвена на бързо, без онова разнообразие и красиво оформление на което бяхме свикнали. Във бюфета беше по-разнообразно, но пък страшно претъпкано с хора и липса на места за сядане. Кораба иначе е чист, лъскав, поддържан, доста барове, които обаче вечер оставаха празни.... Нямаше танцуващи двойки, нямаше ги яките партита от другите кораби. Някак скучно, постно, травиално. Имаше 1 гала-вечер, тази с капитана. Нямаше даже опашки с желаещи да се снимат с него... Нямаше официално облечени и фрапантни двойки, които сме гледали преди. Просто сякаш бях на кораб на друга круизна компания... Но най-голямо разочарование беше шоуто в театъра. Непрофесионално, супер безинтересно, направо скука. Такова нещо не видях на нито един от другите кораби на Коста. Просто се чудя как може да допуснат това точно на Диадема?!?
За забавленията на кораба - посетихме 4G кино (което си заслужава),  има игрална зала, дискотека за тийнеджъри и за големи, 2 басейна - външен и вътрешен и двата със студена вода, джакузита на външни палуби със затоплена вода, но също леко хладна за моя стандарт... Затворен детски воден кът със студена вода, което за мен е супер неоправдано и недопустимо... Има безплатна детска занималня, аз бях взела принцеса за един ден за дъщеря ми за 50 евро. Уж имаше включена снимка, но накрая трябваше да си платим пакета снимки, които им бяха направили... Общо взето няма кой знае какво развлечение за най-малките. Добре че случихме време да правим плаж по палубите. Между другото джакузитата са забранени до 16-годишна възраст...

Последна редакция: пн, 04 ное 2019, 21:15 от lunna pateka

# 140
  • Мнения: 5 490
@DeltaAzimut,

О, Делтичке, много ти благодаря, на всяка цена ще ида да проверя ресторантчето и аранчините. HugHeart EyesHeart Eyes

Само звънни предварително, за да ги питаш дали ги има в съответния ден, защото ресторантчето е малко и не винаги ги приготвят. Но са много вкусни, гаранция. Simple Smile

# 141
  • Варна
  • Мнения: 3 925
Мярнах нещо за най-  новия , най - голям круизен кораб в света на MSC ама нещо не можах да го фиксирам ???

# 142
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Мярнах нещо за най-  новия , най - голям круизен кораб в света на MSC ама нещо не можах да го фиксирам ???
Грандиоза

# 143
  • София
  • Мнения: 1 269
Видяхте ли 96 часовата разпродажба на MSC?
Харесах един карибски круиз с Дивина - 11 нощи от Маями - 28.02.2020 - 549 евро. Как ви се струва?
Според мен е изгодно? Почти съм се навила...

# 144
  • Мнения: 4 730
Да кажа за пристанищата, които посетихме, може да е полезно за тези, които ще ходят на круиз за първи път. Първото пристанище беше Барселона. Кораба пристигна към 9:00 и взехме шатъла от пристанището за 3 евро двупосочен билет на човек. Остави ни близо на монумента на Колумб. Тук спира и хоп он хоп оф, ние решихме този път с метрото да се предвижваме. Съвсем наблизо има метростанция, купихме си карта с 10 билета за 10 евро и я ползвахме всичките. Метрото е супер удобно и лесно за ползване. Първо отидохме до площад Испания, после пак с метро до Саграда Фамилия. Имахме купени онлайн билети и въпреки многото хора, минахме много бързо. След като обиколихме и се насладихме на красотата й, отново с метрото отидохме до площад  Каталуния. От тук пеш през Готическия квартал, после по булевард Ла Рамбла и стигнахме до монумента на Колумб и с шатъла се върнахме на кораба... Барселона ни хареса, това ни е второ посещение, сега ми се видя по-скъпо от преди...
Второто пристанище беше Палма де Майорка. Бях прочела, че има автобус номер 1, който ходи от порта до центъра. Но спирката се оказа малко по-далечко от изхода на пристанището. Отпред чакаха таксита, хоп он хоп оф и имаше доста предлагане на транспорт. Ние взехме един шатъл от пристанището до центъра по 3 евро еднопосочно на човек, на връщане на спирката на шатъла в центъра мина градския автобус номер 1 и за 1,50 евро ни върна на пристанището... Палма не е голяма и пеш може да се разгледа без бързане и за половин ден, като ние влизахме само в Катедралата с билети купени отново онлайн. Случихме слънчево и много топло време, беше красиво и романтично...След ден на море, следващото слизане беше в Палермо. Тук бях предвидила да вървим пеш от порта до центъра, но на излизане от кораба ни предложиха билети за туристическо влакче по 10 евро на възрастен и 5 евро на дете. Влакчето тръгва от порта, отива до двореца, там слизаш и обикаляш колкото искаш и после пак от същата спирка се връщаш на порта.Много удобно, защото не се измаряш в ходене, по мои изчисления от порта до центъра беше около 3км. Та разгледахме Двореца на норманите и Капела палатина, която си заслужава определено да се види... Палермо напук на прочетените коментари много ми хареса, някак има чар и атмосфера този град. Вярно, че в покрайнините е мизерия, но пък има история, такава красота и класика, просто трябва да се усети духа на този град...
Последната спирка беше Чивитавекия. Ние взехме корабен трансфер до центъра на Рим за 40 евро за възрастен и 28 евро на дете. Прехода с автобус е около 1,5 часа и към 10:30 ни оставиха на близо до площад Венеция. Трябваше в 16:15 да се върнем на същото място, за да ни върнат на кораба. След разглеждане на площад Венеция и паметника на Виктор Емануел, поехме към Колизеума. Поглед и снимки от вън и от метростанцията на Колизеума отидохме с метрото до Place del Popolo (билет 1,50 евро валиден 100 минути, деца до 10 години са безплатно). Разгледахме площада, после пеш по уличките към Испанските стълби и площада, Фонтана Треви, площад Навона, Пантеона, няколко църкви по пътя, докато пак стигнем до площад Венеция и началната ни точка. Малко уморителен беше прехода за децата, но спирахме на хапнем и да ядем сладолед, пихме кафе и вземето ни стигна като по разписание...
Понеже сме ходили в Рим и сега решихме да пропуснем Ватикана и замъкът Сан Анжело. Рим е доста мръсен, тълпи от туристи, блъсканица, скъпотия, трафик и в централната част, мертото - претъпкано.  Но си е вечния град и на мен ми хареса, децата не бяха впечатлени....Smiley

# 145
  • Мнения: 732
Lunna pateka, за Рим сте изпълнити програма максимум. Чак се учудвам как сте успяли всичко това за 6ч с деца :0

# 146
  • Мнения: 159
Полезно е , и то много!
Имам въпрос за туристическото влакче в Палермо - нещо тип Хоп-он Хоп Оф ли е ? Има ли къде да го разгледам като разписание , спирки и т.н. ?

Да кажа за пристанищата, които посетихме, може да е полезно за тези, които ще ходят на круиз за първи път. Първото пристанище беше Барселона. Кораба пристигна към 9:00 и взехме шатъла от пристанището за 3 евро двупосочен билет на човек. Остави ни близо на монумента на Колумб. Тук спира и хоп он хоп оф, ние решихме този път с метрото да се предвижваме. Съвсем наблизо има метростанция, купихме си карта с 10 билета за 10 евро и я ползвахме всичките. Метрото е супер удобно и лесно за ползване. Първо отидохме до площад Испания, после пак с метро до Саграда Фамилия. Имахме купени онлайн билети и въпреки многото хора, минахме много бързо. След като обиколихме и се насладихме на красотата й, отново с метрото отидохме до площад  Каталуния. От тук пеш през Готическия квартал, после по булевард Ла Рамбла и стигнахме до монумента на Колумб и с шатъла се върнахме на кораба... Барселона ни хареса, това ни е второ посещение, сега ми се видя по-скъпо от преди...
Второто пристанище беше Палма де Майорка. Бях прочела, че има автобус номер 1, който ходи от порта до центъра. Но спирката се оказа малко по-далечко от изхода на пристанището. Отпред чакаха таксита, хоп он хоп оф и имаше доста предлагане на транспорт. Ние взехме един шатъл от пристанището до центъра по 3 евро еднопосочно на човек, на връщане на спирката на шатъла в центъра мина градския автобус номер 1 и за 1,50 евро ни върна на пристанището... Палма не е голяма и пеш може да се разгледа без бързане и за половин ден, като ние влизахме само в Катедралата с билети купени отново онлайн. Случихме слънчево и много топло време, беше красиво и романтично...След ден на море, следващото слизане беше в Палермо. Тук бях предвидила да вървим пеш от порта до центъра, но на излизане от кораба ни предложиха билети за туристическо влакче по 10 евро на възрастен и 5 евро на дете. Влакчето тръгва от порта, отива до двореца, там слизаш и обикаляш колкото искаш и после пак от същата спирка се връщаш на порта.Много удобно, защото не се измаряш в ходене, по мои изчисления от порта до центъра беше около 3км. Та разгледахме Двореца на норманите и Капела палатина, която си заслужава определено да се види... Палермо напук на прочетените коментари много ми хареса, някак има чар и атмосфера този град. Вярно, че в покрайнините е мизерия, но пък има история, такава красота и класика, просто трябва да се усети духа на този град...
Последната спирка беше Чивитавекия. Ние взехме корабен трансфер до центъра на Рим за 40 евро за възрастен и 28 евро на дете. Прехода с автобус е около 1,5 часа и към 10:30 ни оставиха на близо до площад Венеция. Трябваше в 16:15 да се върнем на същото място, за да ни върнат на кораба. След разглеждане на площад Венеция и паметника на Виктор Емануел, поехме към Колизеума. Поглед и снимки от вън и от метростанцията на Колизеума отидохме с метрото до Place del Popolo (билет 1,50 евро валиден 100 минути, деца до 10 години са безплатно). Разгледахме площада, после пеш по уличките към Испанските стълби и площада, Фонтана Треви, площад Навона, Пантеона, няколко църкви по пътя, докато пак стигнем до площад Венеция и началната ни точка. Малко уморителен беше прехода за децата, но спирахме на хапнем и да ядем сладолед, пихме кафе и вземето ни стигна като по разписание...
Понеже сме ходили в Рим и сега решихме да пропуснем Ватикана и замъкът Сан Анжело. Рим е доста мръсен, тълпи от туристи, блъсканица, скъпотия, трафик и в централната част, мертото - претъпкано.  Но си е вечния град и на мен ми хареса, децата не бяха впечатлени....Smiley

# 147
  • Мнения: 4 730
Точно за Рим се притеснявах дали ще ни стигне времето, много умувах как точно да направя програмата и кое да пропуснем ако времето се окаже недостатъчно. Но някак си се справихме, не сме се мотали, но и не сме бързали. Децата бяха по-уморени, аз можех още да вървя...Grinning
Между другото началната ни точка беше точно до Устата на истината и площадчето до нея. Но имаше много голяма опашка за влизане вътре, та я видяхме и снимахме през решетката...Stuck Out Tongue Winking Eye
За Палермо не знам как точно се води това влакче, нещо като хоп он хоп оф е, но сега и зимата спира само на една спирка до двореца на Норманите. Иначе там на картата, която ни показаха имаше няколко спирки. Не съм знаела предварително за него и не съм го търсила онлайн. Началната спирка е срещу изхода на порта, просто се пресича булеварда. Там тръгват и автобусите хоп он, хоп оф, защото имаше няколко такива спряни и събиращи желаещи...
Между другото такова туристическо влакче (но без междинни спирки) ползвахме и за разглеждане на Ница, цената даже беше същата. Тура продължи 45 мин.
За Палермо определено влакчето си заслужава!

За ползването на спа зоната Самсара е 25 евро на ден, ако се купи онлайн за целия круиз беше към 110 евро. Предпоследната вечер имаше промоция наречена Лейди найт, включваща масаж на рамене, ръце и шия и ползване на спа-зоната. Но беше в интервала 22:00-23:30. Аз се възползвах и наистина си заслужаваше. Бяхме към 10 жени само, посрещнаха ни с чаша шампанско и ягоди, цялата зона беше на наше разположение.. Само че водата в голямото джакузи отново беше една идея по-хладка... Има сауна, турска баня, ароматерапия, топли камъни, стая за отдих... Релакс на фона на тиха музика... Иначе масажите са доста скъпи, под 100 евро не видях цена...Grinning
Маникюр - 50 евро, снимка - 15 евро, ако вземеш 3×15евро ти дават две снимки гратис. Цените в бара доста са вдигнати от предния ни круиз зимата на 2017. Капучино - 3,11 евро, алкохолен коктейл - 8-9 евро... В кабината ни бяха оставили безплатно 2 шишета минерална вода (не знам за всички ли е или само за Коста клуб). 4G кино 5 мин филмче 4,50 евро, 12 мин - 6,50 евро.
Бакшишите на кораба - 10 евро на ден за възрастен, 5 евро на ден за дете.

Последна редакция: вт, 05 ное 2019, 23:43 от lunna pateka

# 148
  • Мнения: 18
Здравейте,запазихме си круиз  msc seaside  от Маями през Мексико,Гранд Кайман,Очо Риос и Бахамите.Моля тези които са ходили по този маршрут да дадат малко съвети за всичко за което се сетят и особено за екскурзиите-къде си заслужава и как да ги запазим.Предварително благодаря.

# 149
  • Мнения: 1 054
понеже съм фен на Коста и много се вълнувам когато прочета за недоволни пасажери особено в случая за Диадема, на който съм бил и както казва "лунна пътека" това е най-новият им кораб изключая Венеция, който имаше само две плавания тук в Европа. Всъщност и на Венеция съм бил, даже с приятели от форума, но истината е, че цените на които откривам круизи на Коста са най-ниските. Да. Анимацията не е от най-добрите, представленията в театъра са едни и същи от няколко години, само сменят леко хореографията и костюмите. Но пък типичният италиански стил, храна, въобще атмосфера и факта че сте в морето на круиз, като добавим към това и маршрута си е добре да се намире като продукт на добра цена. МСЦ са една класа над тях, но и цените са различни там. Хайде да се опитаме заедно да намерим "Фиорди" за 7 дни на цена под 700 евро за вътрешна или Класическо Средиземноморие за летни месеци на цена под 500 евро за 7 дни във вътрешна без значение с коя круизна компания.

Общи условия

Активация на акаунт