Дом или дете

  • 4 409
  • 87
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 565
Детето, разбира се, се гледа с пари, но да чакаш 10 години, за да изплатиш кредит? Или да не вземеш кредит, за да родиш? Грешно е едното да изключва другото. Вземете кредит за по-дълъг период, за да е ниска вноската и когато можете внасяйте пари за предсрочно погасяване. Ако за 10 години кредитът ви е на ръба на финансовите възможности, не е гаранция, че дори и да нямате дете, ще можете да го изплащате- човек може да загуби работа, да му намалят заплата и т.н. Хубаво е да имате някакъв буфер, особено за такива дългосрочни неща.

 А кога вече ще имате дете зависи не само от финансовото ви състояние, но и от факта дали сте готови да поемете огромната отговорност на родителството, която в никакъв случай не е свързана само с пари

# 61
  • Мнения: X
След пенсия може да не живееш на пъпа на големия град. Може да си вземеш по-евтин имот в провинцията.

То по тази логика може да си продадеш жилището на пенсия и да си харчиш парите после , пак ще си по-добре.

# 62
  • Мнения: 19 083
След пенсия може да не живееш на пъпа на големия град. Може да си вземеш по-евтин имот в провинцията.

То по тази логика може да си продадеш жилището на пенсия и да си харчиш парите после , пак ще си по-добре.

В Западна Европа и САЩ е доста популярна обратната ипотека - банката или друг кредитор, ти дава, най-често месечно, определена сума, докато си жив, като в замяна получава жилището, след като умреш. Тук манталитетът ни на "наследници" пречи да се разпространи подобна практика.  И тази тема го доказва със сметките за имотите на бащата, колкото и да е пълна с фикции.

# 63
  • Мнения: X
Под наем ще е по-изгодно до пенсия... след като се пенсионираш как точно ще покриваш наем, лекарства и храна?
Това е една друга 'истина', че ако чакаш на държавата да ти ДОдава парите между вноската за пенсия и заплатата, че да си в центъра на града и да се правиш на колтурен пенсионер с възможности... Има да чакаш.

# 64
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 292
Значи все пак имате някакви имоти,не сте съвсем без нищо.Зависи в какви села са къщите ви .Колко далече от града,има ли училище,лекар,магазини..какви са възможностите за работа.
Можете да продадете едната къща и с парите да ремонтирате другата.
Можете да живеете на село и да работите в близък град.
Ако къщата на село е с двор ,ще имате възможност да си отглеждате зеленчуци.
По-добре е да родиш на 28,отколкото на 38.
За дете е хубаво да расте в къща с двор.
За какви дарби говориш?
Ами ако детето няма такива?
Ако има-това не значи ,че няма да може да се развие.
Надарените  и кадърните хора успяват в живота ,без значение дали са родени на село или в града.

# 65
  • Мнения: 30 802
Освен това в БГ няма алтернативи много за инвестиции. Защото хипотетично може да си плащаш за друг вид допълнително пенсионно осигуряване.

Въпросът е, че не трябва нещата да са емоционални, особено пък да се налива много в имот с кусури.

Иначе днес има интернет и много повече книги и възможности, така че дори на село да живее детето, пак едва ли ще е чак толкова далеч от цивилизацията. Не знам вече дали има ученик, дето да не се е светнал за онлайн ресурси за самоподготовка, дето обясняват точно на достъпен за новото поколение език.

# 66
  • Мнения: 44
Зависи от човека. Ако е висока нуждата от сигурност, тогава трябва да се изчака до някаква стабилност на доходи и дом. Ако човек е по-опортюнистично настроен, тогава е хубаво да се действа с детето и да се бутат нещата паралелно. Но гаранции никога няма за нищо в живота. Аз родих късно и без стабилност, сега чакаме второ, отново без стабилност и съм свикнала да живея така и да жонглирам според обстоятелствата, но не го намирам за положително качество.

И аз мисля, че под наем е значително по-нерисково от неподходящ имот и преди да купувате жилище е много важно да се консултирате.
Вие сте млади, дали пък не е по-добре да поработите ударно 3-4 години, ако трябва и в чужбина, за да спестите за един апартамент?

Сирена, защо да няма опции за инвестиции в България? Аз инвестирам  в разни фондове, някои по-рискови, други сигурни с минимална печалба (по съвет на финансов някакъв си адвайзър от банката, не разбирам много). Всички са разни американски. В Алианс ме е страх да инвестирам заради децата. Ако ми потрябват тези пари преди да съм се пенсионирала, трябва да инсценирам смъртта си. Simple Smile)

Последна редакция: чт, 10 окт 2019, 12:07 от RemediosLaBella

# 67
  • Мнения: X
След пенсия може да не живееш на пъпа на големия град. Може да си вземеш по-евтин имот в провинцията.

То по тази логика може да си продадеш жилището на пенсия и да си харчиш парите после , пак ще си по-добре.

В Западна Европа и САЩ е доста популярна обратната ипотека - банката или друг кредитор, ти дава, най-често месечно, определена сума, докато си жив, като в замяна получава жилището, след като умреш. Тук манталитетът ни на "наследници" пречи да се разпространи подобна практика.  И тази тема го доказва със сметките за имотите на бащата, колкото и да е пълна с фикции.

Това не го знаех, много интересна информация. Одобрявам подобна практика напълно.

# 68
  • Мнения: X
Между другото, като каза неподходящ имот, имам няколко познати, които с голям мерак си купиха с ипотека малки жилища - тип модерен двустаен, холокухничка със спалничка и санитарно възелче. Ама точно за умалителни е всичко - я има 40 квадрата светла площ, я не. Дойдоха мъж и деца и познатите ми осъзнаха, че жилището им е малко и не се побира толкова народ, няма лично пространство и прочее. Сега се чудят какво да правят, не им се ще да си дават кутийката под наем, защото са я обзавеждали с мерак като за себе си и имат притеснения дали ще го пазят наемателите. За разходите по голямо жилище - ипотека, ремонти, поддръжка - да не отварям приказка.
Та така. Сериозно, ако смятате за супер оферта това нещо в Орландовци, по-добре наистина идете в някое околно село.

# 69
  • Мнения: 30 802
Аз пък знам за случаи на покупка на точно такова малко жилище, но като стартово. Обзаведено икейски, след това нямат някакви особени пречки да го дадат под наем - то това е и идеята. Ако е и на добро място, ценно си е. Но иначе има хора, дето семейства правят в жилище с 1 спалня. Не знам как, но го правят.

# 70
  • Мнения: X
Разбира се, всякакви случаи има, но все пак аз лично предпочитам да гоня нещо малко по-добро, вместо да се успокоявам, че човек знае 2 и 200.

# 71
  • Мнения: X
Ние сме така. И то не за 10 години, още 22 имаме и няма изгледи за намаляване на срока, засега.
Но ние умишлено го направихме дълъг срока, за да ни е ниска вноска. Ниска, ниска, над тези 500 лв., за които говориш, беше доскоро.
Разбира се, че първо жилище, после дете. И се прави сметката да можете да гледате и дете и да изплащате жилище едновременно.
Най-важното е да сте съгласни и единни с мъжа ти за това, ние с ММ много се карахме по този въпрос, аз исках, той не. Сега е доволен и казва, че правилно сме постъпили, да не говорим, че беше преди последното качване на цените, но това е друга тема.
Скрит текст:
Дойдоха мъж и деца и познатите ми осъзнаха, че жилището им е малко и не се побира толкова народ, няма лично пространство и прочее. Сега се чудят какво да правят, не им се ще да си дават кутийката под наем, защото са я обзавеждали с мерак като за себе си и имат притеснения дали ще го пазят наемателите. З
Доста недалновидно за такъв малък имот.

Все пак, нещо като се прави, трябва и да се помисли малко.
Качествен ремонт направих на жилището, в което синът ми евентуално ще живее след 4 години /преди 5 години/. За да кара докато той поотрасне и си стъпи на краката, например. Или аз лично ще отида да живея там, а той ще поеме това, в което сме в момента, но със сигурност този ремонт ще ползва нас.
Иначе на мен това ми е втора ипотека, първата беше точно малко жилище, стартово, както е писано по-нагоре.
Горе-долу като Човечето съм и аз, ние с нея се прескачаме по тези теми, с тази разлика, че вместо да внасям в ипотеката с цел да я платя по-рано, издържам още едно дете. Това вече е въпрос на личен избор.

Последна редакция: чт, 10 окт 2019, 13:04 от Анонимен

# 72
  • Мнения: 1 495
Ние първия апартамент купихме за 25 или 30 години не помня. Тогава не мислех как ще издържаме дете, зор ми беше да си живеем самостоятелно, а не със съквартиранти. После го изплатихме за 7 години. Събираме пари и плащаме предсрочно като оставяме същата вноска с по-малък срок на кредита. Така накрая бързо го изплатихме, защото се плаща все по-голяма главница. Купихме след това и втори апартамент, който също веднъж погасихме частично наскоро. Децата са вече и три.
Купувайте апартамента за по-голям срок от време, правете детето и нещата ще се наредят..

# 73
  • Мнения: 404
Нито знаеш какво ще стане след 10 години, нито  с дома, нито с  детето.

# 74
  • Мнения: 6 166
Да не говорим след 10 години не се знае дали ще сте заедно със сегашния. Да не се окаже, че взимате кутийката и после като се разделяте няма оправия.

Общи условия

Активация на акаунт