7 ястия за Бъдни вечер

  • 62 319
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 399
Цитат на: Honda
Цитат на: Taneto


ако ми липсва някоя бройка, слагам на масата и пуканки Wink ....

Хихи и аз, че и купата с плодовете като бройка бутам
Аз и меда и шарената сол броя  Laughing

# 16
  • Мнения: 307
Не4етното 4исло на манджите е поскоро символи4на....то си е цяло разхищение на храна, освен ако няма мнооого народ на масата де Grinning  Grinning  Grinning Но може да ги докараш не4етни, като сложиш сушени плодове, орехи...такива неща. А ина4е...за пълнени 4ушки се сещам (може с боб да са пълнени, може с някаква оризова плънка). Още не съм мислила за коледните манджи май, защото не ми идват на ум Shocked  Shocked

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 21 676
Цитат на: Honda
А баклава може ли тогава?! Blush

Ами не може ! Ама пък зависи и как я приготвяш .
В моята участва и маслото , та за това не става , нали трябва да е постно . Аз я правя за следващия ден , демек - за Коледа !  Grinning

Във връзка с темата , ей това бях писала в друг форум:

За Бъдни вечер сме си в къщи. Правя 7, 9 или 11 ястия и постна питка . Мъжо разчупва питката и 1- вото парче - за Богородица и 2то - за къщата ,  слагаме на високо , следващото парче е за най - възрастния от семейството и т.н. Всичко се слага на масата и след като седнем , не трябва да се става .
Накрая масата не се отсервира , за да хапнат и мъртвите !

За Коледа приготвям баклава и баница с късмети .

# 18
  • Мнения: 4 358
Аз броя всичко на масата, т.е с питката да станат нечетен брой. Броя и меда и плодовете.

# 19
  • Мнения: 416
Цитат на: tedi_b
Аз броя всичко на масата, т.е с питката да станат нечетен брой. Броя и меда и плодовете.



      Аз също..  Grinning  Ако не ми достигат до нечетен брой деля напрмер орехите от плодовете (иначе ги слагам заедно) и така..

# 20
  • Мнения: 645
nie broime i solta

# 21
  • Мнения: 6 323
И аз винаги слагам над 9 и то винаги нечетен брой ястия, като броя и туршиите и плодовете.
Стандартна коледна трапеза вкъщи:

Боб чорба
Постни лозови сърми/пълнени чушки
Постни зелеви сърми
Пълнени чушки с боб и ориз на фурна
Содена питка
Ошаф (или ошаВ, как се пише?)
Тиквеник
Туршия
Плодове
Чесън
Орехи
Мед
Ашуре или варено жито

Преди 2 години сътворих някакво чудо, готвих 2 дни нон-стоп и на края преброихме 17 блюда на масата!!! Даже трябва някъде снимка на масата да имам. Спомням си, че тогава не издържах на изкушението и пуснах тема в дир-а да се похваля с постиженията си в къщата.

# 22
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Taneto
  Под трапезата се слага слама, а в нея ралник.  


А бе то хубаво се слага, обаче откъде да я вземем????? Laughing  Laughing  Laughing
Шегата настрана, има интересни неща в описанието, което си дала. Мерси за материала.

# 23
  • Мнения: 1 502
Ох, моя мъж е голям противник на постното. Колкото и да се старая да се придържам към традицията май не успявам, но задължително на масата има постни лозови сърмички. Тази година ще сме на гости (моята приятелка ме пожали и ще сме у тях) и ще видим какво меню ще подготвяме.
Баклавата не се ли прави за Нова година, поне аз тогава я правя. А кога правите баницата с късмети?

# 24
  • Мнения: 734
Имало и други като мен значи Laughing

[quote="Honda

Хихи и аз, че и купата с плодовете като бройка бутам[/quote]

# 25
  • Мнения: 3 927
Цитат на: Mama Vessi
Баклавата не се ли прави за Нова година, поне аз тогава я правя. А кога правите баницата с късмети?


абе, прави се, но тя е от нещата, които колкото по-дълго стоят стават по-хубави. така като я направя на 20-21.декември и отлежи до НГ става страхотна. аз я слагам на масата на Бъдни вечер, но не винаги стигам до нея, ако прекаля със сърмичките Wink ....

баницата с късмети е за НГ, понякога я хапваме с приятели на 1. януари. на Бъдни вечер се прави само питка с пара....

# 26
  • Мнения: 3 927
Цитат на: mia
Не4етното 4исло на манджите е поскоро символи4на....то си е цяло разхищение на храна, освен ако няма мнооого народ на масата де Grinning  Grinning  Grinning Но може да ги докараш не4етни, като сложиш сушени плодове, орехи...такива неща. А ина4е...за пълнени 4ушки се сещам (може с боб да са пълнени, може с някаква оризова плънка). Още не съм мислила за коледните манджи май, защото не ми идват на ум Shocked  Shocked


разбира се че има нещо символично, но пък че е разхищение не могада се съглася.....

не помня какво означаваше 7-цата, но за 9 знам, че отговаря на месеците на бременност, а 12-ката - на месеците в годината, т.е. има защо да са точно този брой ястия, нали???

# 27
  • Мнения: 9 904
за 7 дни Господ сътворил света, 7 дни в седмицата и разни други:)

# 28
  • Мнения: 3 394
Моето бебенце е на два месеца и тъй като нямам много време за месене и правена на разни въртеливи неща ще сложа на трапезата на Бъдни вечер това:

1. Питка
2. Кисело зеле
3. ядки
4. Жито
5. Плодове
6.Чорбата от киселото зеле с нарязан в нея кромид лук
7. Пълнени постни чушки

Добавете бял боб и печена тиква и станаха 9 Stuck Out Tongue

# 29
  • Мнения: 9 904
я да преброя моите:

леща яхния
пълнени чушки с боб
лозови сърмички
питка
ошав
чесън
мед

Общи условия

Активация на акаунт