СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 5

  • 26 073
  • 792
  •   1
Отговори
# 510
  • София
  • Мнения: 4 947
За мен новата програма има няколко минуса:
1. Безумието 9 клас на ИИЧЕ
2. Невъзможността да си избираш всички профили, когато си завършил 10-ти клас. И все си мисля, че това безумие ще се замести постепенно с другата щуротия - НВО 10 клас за всички, а не само за желаещите да завършат първи гимназиален етап.

1. 10 клас при ИИЧЕ и РИЧЕ еднакъв ли е?
2. НВО в 10 клас сега не е ли за всички?

# 511
  • Мнения: 3 491
Все повече си давам сметка, че не е редно важността на седми клас да се осъзнава в самия седми клас. Виждам, че следите отдавна историите около НВО, даже и жаргон по темата има. С малкото дете, живот и здраве, няма да постъпя така. Дори ще го запиша по-рано на курсове и уроци, поне от шести клас.
Проблем при нас се оказва и това, че е на някаква любовчийска вълна и само сменя гаджетата. Не че съм информирана лично от него, но разбрах от учители и негови съученички.  Не мога да повярвам, че на 12 години се вълнува от това.Аз си бях дечко на тази възраст.....
Купих учебника по литература на издателство РИВА и наистина е страхотен. Благодаря за споделеното. Хубаво е обаче не само аз да му се радвам, а и детето да го погледне. Той вчера е приел поръчката, но кутията не беше отворена до тази сутрин.....

Последна редакция: ср, 30 окт 2019, 06:58 от Amanda.D

# 512
  • Мнения: 6 918
За мен новата програма има няколко минуса:
1. Безумието 9 клас на ИИЧЕ
2. Невъзможността да си избираш всички профили, когато си завършил 10-ти клас. И все си мисля, че това безумие ще се замести постепенно с другата щуротия - НВО 10 клас за всички, а не само за желаещите да завършат първи гимназиален етап.

1. 10 клас при ИИЧЕ и РИЧЕ еднакъв ли е?
2. НВО в 10 клас сега не е ли за всички?
1. Рамката е съпоставима в 10ти клас. В 9-ти  клас проблемът ми е всички предмети за две години, които се учат в една година.
2. НВО всъщност не е задължително, в нито един клас. Просто в седми има последствия ако го пропуснеш. В 10-ти клас се чудя защо им е на децата да се шашкат и да ходят. В 73-то е ясно, но в другите училища, в които нищо не им зависи от него, защо ще ходят? Като нво по език в седми клас. И предполагам до две-три години народът ще се усети и ще спре да ходи и тогава ще му предадат значение.

# 513
  • София
  • Мнения: 4 947
maria77bg, НВО в 10 клас не е задължително, но можеш ли да завършиш първи етап без него? А ако не можеш, в дипломата за втори етап ли ще впишат предметите и оценките от първи гимназиален етап, които иначе ще влязат в удостоверене за завъшен първи гимназиален етап?

# 514
  • Мнения: 47 888
За профилите- според мен ще зависи главно какви учители има училището
И без да съм проверявала, знам че примерно фег не е публикувала и не знаят какви профили ще имат. Нямат ясен план и визия, хаотично управление, дори може да ги "понижат", защото нямат достатъчно учители за предмети на френски, камо ли да мислят за профили. Не се знае какви учители ще привлекат и задържат.  Сигурна съм, че и в други училища е така. Просто такова е училището.

# 515
  • Мнения: 6 918
Е, как да не можеш да завършиш първи етап без нво? И основно образование може да завършиш без нво. Ако си болен на тази дата, не завършваш ли?
Оценките от първи гимназиален етап са си в притурката. НВО няма връзка с оценките. Най-вероятно ще има отделен абзац с точките от нво, които за никой университет нямат стойност.

# 516
  • Мнения: 4 966
Бузема - СМГ
Волдемор . 164 ГПИЕ
Конското - 91 НЕГ
Прогресивното - НПМГ
Мария-Луизиана - 9 ФЕГ
Пералните - двете английски гимназии
На мен ми бяха забавни тези измислени имена. Също бЕлото, червеното, розмарина и т.н. Ще имаме нужда от много хумор в темата по-нататък и не виждам какво му е лошото. Пък и така има приемственост.

# 517
  • В къщата на здравето, любовта и красотата!
  • Мнения: 307
Да питам ходещите в Междучасие до къде са стигнали с материала по бел (за да знам какво ще се включва в пробния)?
БЕ - до художествен текст вкл.?
Л - до "На прощаване" вкл.?

Всъщност ясно ли е кога ще е пробния изпит?

# 518
  • Мнения: 4 966
9.11. БЕЛ
16.11. МАТ

# 519
  • Мнения: 6 918
9.11 и 10.11 бел
16.11 и 17.11 мат.
Има форма за записване за външни на сайта им. Вътрешните си знаят на коя дата.

Ох, вчера в темата за смг писаха, че в едно училище са им чели нова заповед, че понеделник 4.11 вече ще е учебен. Някой друг да знае нещо по въпроса? Рефрешвам сайта на руо с ужас Sad

# 520
  • Мнения: 7 214
Ох, вчера в темата за смг писаха, че в едно училище са им чели нова заповед, че понеделник 4.11 вече ще е учебен. Някой друг да знае нещо по въпроса? Рефрешвам сайта на руо с ужас Sad
В ПЧМГ е учебен ден в понеделник.

# 521
  • В къщата на здравето, любовта и красотата!
  • Мнения: 307
Все повече си давам сметка, че не е редно важността на седми клас да се осъзнава в самия седми клас. Виждам, че следите отдавна историите около НВО, даже и жаргон по темата има. С малкото дете, живот и здраве, няма да постъпя така. Дори ще го запиша по-рано на курсове и уроци, поне от шести клас.
Проблем при нас се оказва и това, че е на някаква любовчийска вълна и само сменя гаджетата. Не че съм информирана лично от него, но разбрах от учители и негови съученички.  Не мога да повярвам, че на 12 години се вълнува от това.Аз си бях дечко на тази възраст.....
Купих учебника по литература на издателство РИВА и наистина е страхотен. Благодаря за споделеното. Хубаво е обаче не само аз да му се радвам, а и детето да го погледне. Той вчера е приел поръчката, но кутията не беше отворена до тази сутрин.....

Все си мисля, че не е въпрос на решение кога ще се започне с допълнителните уроци. Моят си вятър го вее на бяла кобила. Нямам вече механизъм да му въздействам. Иска да учи в ТУЕС. Смята обаче, че подготовката му се изчерпва с написване на домашните и то в последния момент. Има феноменална памет, но тя остава неизползваема в цъкане в чатове и истаграм. Чувствам се леко изтощена и обезсърчена още от сега. Скорпионският му нрав не реши ли нещо сам да направи, нищо не е в състояние да го накара. Дано се събуди скоро, иначе ...

Радвам се, че имам възможност да си сверявам часовника с вас Simple Smile

# 522
  • София
  • Мнения: 254
Аз пак да питам, че не ми е кристално ясно още - профилите, с които влизат децата след 7-ми клас, ще започват да се учат чак в 11-ти и 12-ти, или веднага?

Някой по-назад написа, че в сайта на НПМГ си ги имало учебните планове. Обаче те нали от тази година се сменят тотално, спрямо наредбата от 2015. Сега като разгледам профил Химия и Биология в 9 клас за учебната година 2019-20, се вижда че децата учат по 5 часа химия и биология и съответно много по-малко часове по останалите предмети, т.е. те още от 9кл. са профилирани. Така ли ще остане за нашите деца, или не?

Ако случайно детето реши към края на 10-ти клас, че иска да учи друго нещо, ще има ли такъв шанс? Не говоря само за НПМГ, а за всяка гимназия.

Станаха много въпросите ми, но има ли училища, които не са профилирани изобщо и учат от всичко поравно?

# 523
  • София
  • Мнения: 1 565
Не виждам как важността на седми клас може да се осъзнае от родител едва в седми клас. Имам колеги, приятели, познати, които имат деца, преминали през седми клас през годините и всеки е обсъждал, споделял. Повече от ясно ми е от доста години, че има важни изпити на този етап, че има частни учители, школи и т.н. Това не значи, че съм взела най- правилните решения за подготовка, но не мога да се оплача, че съм била неинформирана.

И мен ме вълнува въпросът с профилите, но в крайна сметка се надявам да не е фатално, ако детето завърши един профил, а после иска да се развива в друга посока.

Последна редакция: ср, 30 окт 2019, 09:18 от bazel

# 524
  • София
  • Мнения: 2 431
[quote author=maria77bg link=topic=1150542.msg39562563#msg39562563 date=1572418025
Ох, вчера в темата за смг писаха, че в едно училище са им чели нова заповед, че понеделник 4.11 вече ще е учебен. Някой друг да знае нещо по въпроса? Рефрешвам сайта на руо с ужас Sad
[/quote]
И в нашето училище е учебен, с намалени часове. Започват с половин час по-късно. Сега прочетох заповедта на директора.

Общи условия

Активация на акаунт