СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 5

  • 26 266
  • 792
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 47 987
Моята щерка както завършва фег, и ходи на уроци по биология, така сега заради едно гадже обмисля подготвителна година в Германия, да учи немски...никакви профили и програми не могат да спънат амбициран човек Joy

# 496
  • София
  • Мнения: 2 855
Air, да не мислиш, че като съм в София, та знам кое как наричат - имат си имена съответните училища, всичко друго са глупости. Лично аз не възприемам нито белото, нито лавандулата, сигурно съм без чувство за хумор, знам ли 😂

# 497
  • Мнения: 21 455

За да допълня примера на Дидева обаче, само искам да кажа, че ме приеха Фармация в Германия с единствено условие за хорариум на часове по немски език, които при всички условия от езикова гимназия се покриват, никой нито ми е търсил биология, нито химия. И то визирам един от добрите университети в Германия. Затова аз лично не се концентрирам нито върху профили, нито върху стари /нови програми, нито РИЧЕ, и т. Н., и т. Н. Многоооо вода ще изтече, докато се ориентира едно дете, накъде иска да хване. А и сме далече от времената - каквото учих, това ще работя до пенсия.
Споменах, че примерът е произволен, но има значение за коя година става говорим. Дали в момента не изискват примерно езиков сертификат, а не брой часове? И дали в езиковата паралелка ще покрият нещо повече от заложеното в учебната програма? Нещо, което започва с В, а не с С?

# 498
  • София
  • Мнения: 7 191
Приятелското дете, което от тази година учи в 91 НЕГ (официално го написах, да не се оплаче някой 😁) е - хм! - леко озадачена, понеже след целия зор, нещо няма усещането, че учи в ЕЛИТНО училище.
И понеже съм отявлен циник, а също така обичам (само)иронията, мисля, че тези кодови наименования на училищата са си много на мястото.

# 499
  • Мнения: 47 987
Поне ги напомнете, че аз не ги знам всички

# 500
  • Мнения: 6 926
За мен новата програма има няколко минуса:
1. Безумието 9 клас на ИИЧЕ
2. Невъзможността да си избираш всички профили, когато си завършил 10-ти клас. И все си мисля, че това безумие ще се замести постепенно с другата щуротия - НВО 10 клас за всички, а не само за желаещите да завършат първи гимназиален етап.

Профилите ме касаят. Например моето дете иска да учи френски. Ако не ѝ стигне балът за ФЕГ, то гледам училищата с ФЕ и тъй като са що-годе един дол дренки избирам най-близкото ми (18 СУ). Там има две паралелки ФЕ, но едната върви задължително с ИЕ, БЕЛ и ИЦ, а другата с АЕ, БЗО и ХООС. Е, защо като детето иска да учи ФЕ трябва към него да е прикрепена история или биология? Не може ли като стане 10 клас и вече се е запознала по-отблизо с всички предмети и има по-ясна представа какво иска да учи, тогава да си избере двата училищни профила, ама и те да не са вързани, що да не може да избере БЕЛ и ХООС (примерно)?
Иначе е ясно, че винаги можеш да научиш нещо допълнително, но защо трябва и да учиш нещо, което е с идеята за избираемо, но го учиш, защото е "вързано" за това, което те влече?
В тази връзка мога да похваля 32 СУИЧЕ, които на сайта си бяха пуснали форма и всяко дете от 10 клас си попълни по два предмета, които иска да учи като профил. То е ясно, че няма да мога да угодят на всички, но поне ги питат и ще удовлетворят възможно най-много деца.

Хепи, "нашето" е шивашкото или Мария Луизиана и двете се срещат Simple Smile. На мен бЕлото и розмарина ми досадиха миналата година, но имената на училищата ме забавляват.

# 501
  • Мнения: 8 229
Кажете прякорите на училищата, да се просветлим и ние провинциалистите. Пералните ги научих вече.
На мен не ми допада това профилиране в 11-12 клас да е обвързано и предопределено с кандидатстването в седми. Не за друго, но точно тогава може да се окаже, че имаш часове по предмети, които не са ти интересни, а това, което те вълнува да е 0. До края на седми клас досегът им с някои предмети,  особено с природните науки, е много малък. Странно ми е и че химията върви все с биология, може би заради медицината, но не съм срещала комбинация физика, химия.
За мен най-добре би било да се изучават всички предмети до край, но на различни нива на трудност. Всеки да си избере кои ще са ниво А и кои ниво В, примерно. Но изборът да е реален, а не от типа "да, ще стане, ама трябва да сте 20 човека за да се събере група".
Абе, мечтая си разни работи. За част от тях си мечтаех още като ученичка, продължавам да си мечтая вече и като родител.

# 502
  • Мнения: 21 455
Профил Природни науки има възможност за ХООС+ФА. В НПМГ със сигурност има такава паралелка още със задължителните профилиращи. Поне в девети клас. Нямам възможност да следя всичко в детайли. Възможно е и другаде да има такава паралелка. Да не говорим, че като добавим третия и четвъртия профилиращи, комбинацията става все по-възможна.

# 503
  • София
  • Мнения: 12 015
Air, да не мислиш, че като съм в София, та знам кое как наричат - имат си имена съответните училища, всичко друго са глупости. Лично аз не възприемам нито белото, нито лавандулата, сигурно съм без чувство за хумор, знам ли 😂
Въпросните нарицателни имена на училищата се родиха в седмокласната тема на набор 2004, от хора с много чувство за хумор. Всяко от тези имена си има контекст и история именно в тази тема. Символиката, свързана с тях е разбираема в контекста на ТАЗИ тема. Същото се отнася и за бЕлото. Възприеха се от набор 2005 съвсем спонтанно и естествено - никой зорлем не им е вменявал въпросните "глупости". Съвсем свободни сте да си сътворите своя символика и истории, в контекста на вашата тема и съобразно вашето чувство за хумор. Или пък да карате без такива. Simple Smile

# 504
  • Мнения: 8 229
Аз точно за НПМГ гледах приемът тази година. Видях М и Инф, М и Ф, Х и Б, Б и Х, софтуерни и хардуерни науки, а и география имаше. Точно за тях ми направи впечатление, че няма Ф и Х, което ме учуди.
Разглеждах и ПМГ-та, които са ми в района. Там също не видях профил Ф и Х.  Трети и четвърти профилиращ предмет, определен още при приема, засега май само в сайта на нашето училище съм виждала.

# 505
  • Мнения: 47 987
Сега пак питах детето, във фег няма практика на отворените врати. Но намирам актуалната тема за училището за достатъчно отразяваща + и -, както и училището като цяло.

# 506
  • София
  • Мнения: 9 111
Аз нещо не мога да възприема на училище да се казва пералня Flushed . Явно съм консерва.
Иначе това с профилите  след 10 клас нещо не мога да го доосмисля. Струва ми се далечно. Дано това не изиграе лоша услуга на младежа. Но то като слушах и едната учителка вчера в НПМГ, явно и на тях им е трудно още да осмислят тази промяна и да предвидят възможните последствия при кандидатстването след 12-ти клас.

# 507
  • Мнения: 21 455

Винаги съм готова да помогна на НПМГ по отношение на нормативната уредба. С каквото мога. Simple Smile

# 508
  • Мнения: 6 926
Дидева, какви са тези помощи само на едни? Я помогни на мон!

# 509
  • Мнения: 3 049
Аз точно за НПМГ гледах приемът тази година. Видях М и Инф, М и Ф, Х и Б, Б и Х, софтуерни и хардуерни науки, а и география имаше. Точно за тях ми направи впечатление, че няма Ф и Х, което ме учуди.
Разглеждах и ПМГ-та, които са ми в района. Там също не видях профил Ф и Х.  Трети и четвърти профилиращ предмет, определен още при приема, засега май само в сайта на нашето училище съм виждала.
Бургаските училища тази година си бяха дали профилите.
Никакво въображение. Математика и информатика, химия и биология, български и история.
Екзотика вкара немската с български+биология и италианската паралелка с география и математика.
Физика по морето няма, ние сме над тия работи Joy

Общи условия

Активация на акаунт