СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 5

  • 26 191
  • 792
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 21 455
Аз пак да питам, че не ми е кристално ясно още - профилите, с които влизат децата след 7-ми клас, ще започват да се учат чак в 11-ти и 12-ти, или веднага?
 Профилираната подготовка е във втори гимназиален етап, т. е. 11-12. клас.

Някой по-назад написа, че в сайта на НПМГ си ги имало учебните планове. Обаче те нали от тази година се сменят тотално, спрямо наредбата от 2015. -
Наредбата от 2015 за учебния план се прилага вече трета година в гимназиален етап. Сегашните десетокласници са първите, които започнаха по нея в осми клас.

Ако случайно детето реши към края на 10-ти клас, че иска да учи друго нещо, ще има ли такъв шанс? Не говоря само за НПМГ, а за всяка гимназия
Стига да има свободни места в желаното училище и да положи съответните приравнителни изпити.

Станаха много въпросите ми, но има ли училища, които не са профилирани изобщо и учат от всичко поравно?
Да, не всички паралелки са профилирани, има и професионални. Не знам какво означава да се учи всичко по равно. Всички рамкови учебни планове са налични в наредбата. Можеш да ги разгледаш.

# 526
  • Мнения: 6 925
Фран, мерси, точно от пчмг ми беше инфото. Жалко, ако има нова заповед, други ни бяха плановете.

Профили се учат от 11 клас. Но преди това има сходни ИУЧ и ФУЧ, т.е. ако си профил (един от първите два) ХООС в общия случай още 8-10 клас имаш повече часове по ХООС, но и не е задължително да е така Simple Smile.
Във всеки клас можеш да се местиш в друго училище, има си правила за това, не става хаотично.

# 527
  • Мнения: 5 234
Според мен въпросът беше не как да се мести между училищата, а дали може да смени само профила.

# 528
  • В къщата на здравето, любовта и красотата!
  • Мнения: 307
9.11 и 10.11 бел
16.11 и 17.11 мат.
Има форма за записване за външни на сайта им. Вътрешните си знаят на коя дата.

Ох, вчера в темата за смг писаха, че в едно училище са им чели нова заповед, че понеделник 4.11 вече ще е учебен. Някой друг да знае нещо по въпроса? Рефрешвам сайта на руо с ужас Sad

Получихме съобщение в школо за учебен ден с намалени часове за първа смяна. Втора смяна са с нормална продължителност на часовете.

# 529
  • Мнения: 3 491
bazel, аз имах предвид, че през годините съм си мислела,че след като има петици и шестици по БЕЛ и математика в паралелка с подбрани след четвърти клас деца, това е достатъчно. Сега си давам сметка, че не е така, че от пети клас е трябвало всичко да следя по учебници, да ходи на курсове и т н Но ще изчакам пробните изпити за сверка , дано да не съм права за преценката ми, която е резултат на прочетеното тук На живо хората не демонстрират чак такава ангажираност с учебния материал, но може и да е поза, чебез напъни се случват нещата .

# 530
  • Мнения: 4 967
При нас и 28.10. беше учебен, с намалени часове. Големият обаче почиваше, да видим сега как ще е, за Първа английска става дума.

# 531
  • София
  • Мнения: 8 932
Въпреки, че големият ми син завършва 2 АЕГ, не знаех, че ги наричат перални. Но се досетих по смисъл, когато го прочетох, та затова отговорих така. Извинявам се, ако на някой не му е допаднало.
И при нас още не са казали нищо за 04.11. Щерката си го брои за неучебен. И от Междучасие още нямам мейл.

# 532
  • София
  • Мнения: 254
Според мен въпросът беше не как да се мести между училищата, а дали може да смени само профила.

Предполагам, че профилът може да се смени по същия начин - с приравнителен изпит и при условие, че има свободно място.

(Вече почнах да внимавам за пълни и кратки членове, дано и на детето предам малко от старанието си Simple Smile)

# 533
  • Мнения: 19 296
Тези профили още след 7ми клас ли трябва да се изберат? Astonished

Наредба № 4 от 30 ноември 2015 г. за учебния план  ли трябва да се прочете?

# 534
  • Мнения: 4 967
И аз очаквам от Междучасие да променят плановете, ако понеделник е учебен ден. Някои деца учат следобед.

# 535
  • Мнения: 6 925
Тези профили още след 7ми клас ли трябва да се изберат? Astonished

Наредба № 4 от 30 ноември 2015 г. за учебния план  ли трябва да се прочете?

Профилите са 3 или 4 броя (по избор на училището). Профил 1 и 2 се избират от ПС на училището (профилираното училище!) и вкарват в РУО, където биват утвърдени с държавния план-прием. Т.е. още когато редиш желания за кандидатстване тези 2 профила са ти ясни. Профил 3 и ако има профил 4 отново се решава на ПС, но не се утвърждават по този начин. Тези профили могат да бъдат ясни още преди да кандидатстваш, а може и когато станеш в 10-то клас. Има и случай, в който децата бяха приети с определен профил 3 и 4, но в последствие в училището смениха регламента и отново ще си кандидатстват за тези профили. Та профил за 3 и 4 си е голямо неизвестно и нищо не е 100% сигурно.

# 536
  • Мнения: 21 455
Тези профили още след 7ми клас ли трябва да се изберат?
Основният профил на всяка профилирана паралелка е посочен още в държавния план-прием. Два от задължителните три или четири профилиращи предмети са определени на национално ниво. Например за профил чуждоезиков това са двата чужди езика. Третият и четвъртият ( може и да няма четвърти) се определят с училищния учебен план.

Наредба № 4 от 30 ноември 2015 г. за учебния план  ли трябва да се прочете?
Ако става дума за профилирането, по-скоро Наредба № 7 от 11 август 2016 за профилираната подготовка.

# 537
  • София
  • Мнения: 607
Въпреки, че големият ми син завършва 2 АЕГ, не знаех, че ги наричат перални. Но се досетих по смисъл, когато го прочетох, та затова отговорих така. Извинявам се, ако на някой не му е допаднало.
И при нас още не са казали нищо за 04.11. Щерката си го брои за неучебен. И от Междучасие още нямам мейл.
От Междучасие е възможно да не получиш имейл. Учителите са се разбирали с децата последният път кога и как да си вземат уроците. Моята дъщеря ще е в събота на Янко Сакъзов 15.

# 538
  • Мнения: 19 296
Много ви благодаря! Чувствам се ужасно глупава. Ще сваля наредбите и ще ги изчета от кора до кора.
Тъкмо започнах да осмислям ИУЧ, ФУЧ, ИИЧЕ и РИЧЕ и дойдоха по-сложни неща  Joy

# 539
  • Мнения: 6 586
Дъждец, не знам дали ще ти е от полза, но ще копирам от сайта на нашето училище как се профилират след седми клас.

Скрит текст:
     
УЧЕБНА 2019 / 2020 ГОДИНА ПРИЕМ В ОСМИ КЛАС
По Наредба No10 на МОН от 01.09.2016 г.
за организация на дейностите в училищното образование
(обн., ДВ, бр.73 от 16.09.2016 г., изм. и доп., бр.12 от 03.02.2017 г., изм. и доп. бр.46 от 09.06.2017 г., изм. и доп., бр.77 от 26.09.2017 г., изм. и доп., бр.48 от 08.06.2018 г., изм. и доп., бр.82 от 05.10.2018 г.)
1. Прием в пет паралелки с интензивно изучаване на английски език: 1.1. Една паралелка с профил „Хуманитарни науки“:
1.1.1. Брой ученици – 26;
1.1.2. Профилиращи предмети – български език и литература, история и цивилизации, английски език, информационни
технологии;
1.1.3. Форма на обучение – дневна;
1.1.4. Срок на обучение – 5 / пет / години;
1.1.5. Приемане чрез конкурс с полагане на приемни
изпити по български език и литература и математика;
1.1.6. Балообразуване – три пъти оценката от изпита по
български език и литература + оценката от изпита по математика + оценките по български език и литература и история и цивилизации от свидетелството за основно образование – максимален бал 500 точки.
1.2. Една паралелка с профил „Обществени науки“:
1.2.1. Брой ученици – 26;
2.1.1. Профилиращи предмети – география и икономика,
история и цивилизации, английски език, информационни технологии; 1.2.2. Форма на обучение – дневна;
1.2.3. Срок на обучение – 5 / пет / години
1.2.5. Приемане чрез конкурс с полагане на приемни изпити по български език и литература и математика;
 
1.2.6. Балообразуване – три пъти оценката от изпита по български език и литература + оценката от изпита по математика + оценките по
география и икономика и история и цивилизации от свидетелството за основно образование – максимален бал 500 точки.
1.3. Една паралелка с профил „Природни науки“:
1.3.1. Брой ученици – 26;
1.3.2. Профилиращи предмети – биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, английски език,
информационни технологии;
1.3.3. Форма на обучение – дневна;
1.3.4. Срок на обучение – 5 / пет / години
1.3.5. Приемане чрез конкурс с полагане на приемни изпити по български език и литература и математика;
1.3.6. Балообразуване – оценката от изпита по
български език и литература + три пъти оценката от изпита по математика +
оценките по биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда от свидетелството за основно образование – максимален бал 500 точки.
1.4. Една паралелка с профил „Софтуерни и хардуерни науки“:
1.4.1. Брой ученици – 26;
1.4.2. Профилиращи предмети – информатика, информационни технологии, английски език, математика;
1.4.3. Форма на обучение – дневна;
1.4.4. Срок на обучение – 5 / пет / години;
1.4.5. Приемане чрез конкурс с полагане на приемни
изпити по български език и литература и математика;
1.4.6. Балообразуване – оценката от изпита по български език
и литература + три пъти оценката от изпита по математика + оценките по български език и литература и математика от свидетелството за основно образование – максимален бал 500 точки.
1.5. Една паралелка с профил „Икономическо развитие“:
1.4.1. Брой ученици – 26;
1.4.2. Профилиращи предмети – математика, география и икономика, информационни технологии, английски език;
1.4.3. Форма на обучение – дневна;
1.4.4. Срок на обучение – 5 / пет / години;
1.4.5. Приемане чрез конкурс с полагане на приемни
изпити по български език и литература и математика;

1.4.6. Балообразуване – оценката от изпита по български език и литература + три пъти оценката от изпита по математика + оценките по
математика и география и икономика от свидетелството за основно образование – максимален бал 500 точки.
2. График за организиране приемането на учениците:
2.1. Провеждане на тестове по:
2.1.1.Български език и литература – 17 юни / понеделник /; 2.1.2. Математика – 19 юни / сряда /;
2.2. Обявяване на оценките от приемните изпити – до 27 юни / четвъртък /;
2.2.Подаване на документи за участие в първи етап на класиране - от 3 юли / сряда / до 5 юли / вторник /;
2.4. Обявяване на списъците с приетите ученици на първи етап на класиране – до 11 юли / четвъртък /;
2.5. Записване на приетите ученици на първи етап на класиране или подаване на заявление за участие във втори етап на класиране –
до 16 юли / вторник /
от 8.00 до 16.00 часа , стая No314-кабинет на директора;
2.6. Обявяване на списъците с приетите ученици на втори етап на класиране – до 18 юли / четвъртък /;
2.7. Записване на приетите ученици на втори етап на класиране - до 22 юли / понеделник /
от 8.00 до 16.00 часа , стая No314-кабинет на директора;
2.8. Обявяване на записалите се ученици и броя на незаетите места след втори етап на класиране – на 23 юли / вторник /;
2.9. Подаване на документи за участие в трети етап на класиране – от 24 юли / сряда / до 25 юли / четвъртък /;
2.10. Обявяване на списъците с приетите ученици на трети етап на класиране – до 29 юли / понеделник /;
2.11. Записване на приетите ученици на трети етап на класиране - на 31 юли / сряда /
от 8.00 до 16.00 часа , стая No314-кабинет на директора;

2.12. Обявяване на записалите се ученици и броя на незаетите места след трети етап на класиране – на 1 август / четвъртък /;
2.13. Попълване на незаетите места след трети етап на класиране и записване – до 10 септември / вторник /.
3. Необходими документи за участие в класиране:
3.1. Заявление по образец;
3.2. Копие от свидетелството за завършено основно образование. При подаване на документите за участие в класиране учениците
представят оригинала на свидетелството за завършено основно образование.
4. Необходими документи за записване:
4.1. Заявление по образец;
4.2. Оригинал на свидетелството за завършено основно образование.

Общи условия

Активация на акаунт