Дискова херния - 19

  • 60 487
  • 736
  •   2
Отговори
# 675
  • Варна
  • Мнения: 1 558
Консулт с невролог (не неврохирург !) и евентуално терапия с кортикостероиди на първо време.На мен последния път ми биха инжекции Дипрофост+лидокаин директно в прешлена до коренчето на нерва.
Другия вариант е операция.

ЯМР правен ли е ? Херния ли е ,спукана ли е или е само протрузия ?

# 676
  • Мнения: 175
Да, направен е ЯМР, спукан е диска. Двете седмици бяха адски болки, бият ми дексометазон и таблетки волтатен. Невролог ми препоръча след прегледа. Имам още две инжекции за поставяне, но ме съмнява да се освободи прищипаното, което ме тормози доста.
Физиотерапията ( и евентуално каква точно) дали може да освободи нерва или има и други начини, освен операцията?
Благодаря!

# 677
  • Варна
  • Мнения: 1 558
В тялото няма някакви щипчици,че да е прищипан.Ако беше така нямаше да можете да дишате дори от болка.
Нерва в момента е възпален в следствие от притискането на хернията.Може на моменти също да го докосва.
Аз последния път (в абсолютно същата ситуация,на косъм от операция и 20 дни без сън от болка) се оправих с инжекциите,които споменах по-горе,но основното нещо което премахна болката напълно бяха таблетки Линефор 75 мг и физиотерапия(електростимулация на нерва и ултразвук).

# 678
  • Варна - Черна гора
  • Мнения: 578
Моля ли съвет за прищипан седалищен нерв от дискова херния на L5,S1?
Упражненията не помагат, как може да се разблокира?
Докато болката е нетърпима - само покой, по възможност и медикаментозно лечение.
След като мине острата фаза - физиотерапия, масажи, плуване, много вървене.

# 679
  • Варна
  • Мнения: 1 558
При мен болката беше именно в покой,единствено движение ме спасяваше.За това и не можех да спя 20 дни.Лягам,спя 20-30 мин,събуждам се от болка,ставам,вървя 30-40 мин из стаята и пак лягам за 20 мин и така...часове наред всяка нощ.Не можех  и да шофирам.Имах по 12-13 км пеш всеки ден по доктори и задачи.
Та...не винаги покоя помага Simple Smile

# 680
  • Мнения: 20 214
Аз пък не можех да стоя права повече от 10 минути, камо ли да обикалям по къщата.

# 681
  • Мнения: 175
При мен започва да боли, когато вървя. Мога да вървя не повече от 5 мин. После трябва да легна , за да се отпусне. Но вечер спя само и единствено в една поза-ако не реши са ме боли цяла вечер и да се въртя до сутринта.

# 682
  • Варна - Черна гора
  • Мнения: 578
Мъж с пушка, споделям личния си опит.
Очевидно при всеки е различно.

# 683
  • Мнения: 2 257
Абсолютно при всеки е индивидуално. Мен ме боля 4 месеца непрекъснато. Не си повлия от традиционни хапчета. Пих серапептаза и от нея ми повлия доста положително. Спаси ме физиотерапията и много упражнения, но ги правих като вече беше по-слаба болката. Движението е много ключов фактор, но и много трябва да си внимава по време на болка.

# 684
  • Мнения: 24
Здравейте,
Предстои ми да си направя ЯМР без направление в Пловдив. Някакви препоръки къде и цена?
П.С Някое знае ли къде работи във момента д-р. Димитрова за образна диагностика?

Последна редакция: вт, 05 яну 2021, 08:53 от Sinsinita

# 685
  • София
  • Мнения: 2 658
Здравейте, за много години!
Някой правил ли е ЯМР в Токуда? Предстои ми утре резонанс на шиен отдел и се притеснявам, защото не знам какво да очаквам. Колко време трае процедурата? Някак не си представям как ще стоя мирно затворена в туба примерно 30мин. От близо 6 години имам проблем с врата. Обиколила съм няколко невролога. От всички чувах само- всеки втори е с такива болки, не се умира, свиквай! Само, че положението става все по-зле. Докато в началото имах само мускулни спазми  в горната част на тила и главоболие, сега се появи и болка в раменете, хрущене сякаш врата ми е от стъкло, от месец ми се появиха и "мушички" пред очите, а никога съм нямала проблеми с очите. Получавам и често виене на свят. Преди година и половина правих рентген на врата. Не се показаха някакви съществени изменения, но ме хваща страх какво ще покаже ямр-то:(

# 686
  • Мнения: 20 214
В Токуда не съм, но най-важно е да си спокойна, може и нищо кой знае какво да не покаже, още повече щом нямаш изтръпване на ръцете. Пийни си някое мента-глог-валериан на капки, поне аз така правя и до някъде ми помага Simple Smile)
Като е хубав апарата, престоят вътре не е чак толкова дискомфортен, предполагам, че този в Токуда е такъв. Може би чак 30 минути едва ли ще стоиш, по-скоро 20. Отпусни се, ще си мислиш някакви хубави неща. И на мен първия път ми беше най-страшно и стресиращо, следващите вече свикнах.

Последна редакция: ср, 06 яну 2021, 21:00 от Lemy

# 687
  • София
  • Мнения: 2 658
В Токуда не съм, но най-важно е да си спокойна, може и нищо кой знае какво да не покаже, още повече щом нямаш изтръпване на ръцете.
Усещам от време на време слабост в лявата ръка, която преминава бързо. Най ме притеснява проблема с очите. Някак много рязко се влоши положението, а работя на компютър. Правя редовно упражнения за разтягане. Така и никой не ми даде категоричен отговор може ли да ползвам тежести при този проблем.

# 688
  • Мнения: 481
Всичко ще бъде наред. Аз бях на ямр в Иван Рилски преди години. На рентген се оказа пробрем на шийнште прешлени с дискови ц4 и ц5. Пък на ямр уж казаха, че нищо няма. Но пък симптомите си стоят, правиха ми електромиография, имам назнячено лечение - милгама, уримил, пролет и есен процедури. От октомври насам, откакто застудя отново имам болки в кръст, гръб, шия плюс изтръпване на лявата ръка. Бяха ми казали да не вдигам тежко, ама тези месеци с бебето се претоварих, че е 10 кг.  Ще разкажеш как е минало, аз занапред искам в отворения ямр.

# 689
  • В най - голямото село
  • Мнения: 1 809
Честита, здрава и успешна нова година!
За пръв път разбрах сега, че има отворен ЯМР. Някой правил ли си е на него изследване. Точно ли е?

Общи условия

Активация на акаунт