Мами в Германия

  • 24 538
  • 290
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 292
Охо. Привет  Wink Съвсем наскоро фиданката ми писа за такава тема  Wink
Има ли някой представа колко са майките, които пишат от Германия? Аз срещам из форума няколко активно участващи. А не е ли добре да вкючим при нас и австийките и швейцарските мадами - те май не са много или се лъжа? Ако искат  newsm78 Мами Bundesweit.
Я да попитам свършиха ли и кога свършват летните разпродажби? Аз не издържам много дълго в един магазин , но понякога минавайки харесвам нещо и вече имам нови шапки и 2-3 блузки  Wink
Другото интересно е , че при нас денем си е все такава жега, но нощем взе да се захлажда. Дори нощес Саши се събуди , защото му беше станало хладно.
Мегстар ти от къде пишеш. Мойн, мойн съм го чувала на Нордзее. Само там ли се поздравяват така?


# 16
  • Мнения: 3 423
Радвам се, че се включвате. Като гледам, не сме по-малко от канадки,
испанки, италианки, пък темичките ни все едни такива накъсани. Така,
де, да има ред и дисциплина и всичко да е сортирано.

Моя милост се покриваше по жегите и по световното по футбол. Возех си
детето из парка и гората и чаках по-добри времена. Днес обаче мисля
да обходя някой и друг magazin, да заредя гардероба.

В близките дни мисля и за Ерзиехунгсгелд да се вредя, ама главата ми
още се буска, дали бюджет да пиша или за 2 години. Мисля да
работя след първата година, което автоматично ще ми намали
Ерзиехунгсгелд , а може и съвсем да не ми дадат заради високи доходи.

Чух, че за ясли или Тагесмуттер се чакало доста. На вас какъв ви е опитът?

В България няма да ходя тази година. В крайна сметка така реших.
Бебето е малко, там от кучета ли да го пазя, от цигани ли... В
София не може да мръднеш никъде, транспортът е ужас, ако съм с
количка особено. Пък и нали кърмя, трябва все с бебето да съм.
Мислех да го правя БГ-гражданин, ама за седмица документите не могат
да му станат, така че оставих за по-мъдри времена.



# 17
  • Мнения: 2 292
За Ерзиехунгсгелд подай според мен бъджет. Особено ако ще работиш. Яслите са препълнени . Но не е ясно дали е по-добре да е на ясла - 5 бебета на 1 възпитателка или да си избереш тагесмутерка да гледа само твоето. Зависи от възрастта. Ако за след годинка бих го дала на ясла - да играе с децата. Като гледам колко се радва в Крабелгрупата още от сега ...
За тагесмутека не чакаш изобщо. Обаждаш се в югендамт и искаш телефоните на гледачки от твоя район и си определяш среща с тях, правиш си един списък с изисквания, обикаляш  ги и си избираш. Колкото по-малко деца гледа, толкова по-добре. Цените са еднакви. Ако ти дрънка , как ти не работиш за 5 евро на час, пък се пазариш за цената я слагаш на мястото и и пак си се пазариш здравата. Можеш да смъкнеш паушал около 70 евро  Wink
при определени условия югендамта може да поеме разноските за гледачка или ясла, попълваш си формуляр. Ако пък не ти ги одобрят си получаваш част от тях от данъците. Та е добре гледачката да ти издава фактури всеки месец  Laughing
Сигурно има много нещо да се напише, но в момента не се сещам .


# 18
  • Мнения: 11 315
Servus,Tag или както искате!
Лиске, аз си кротувах да не пускам такава тема, че нали съм трънче в нечии очи.
Аз вчера ошетах няколко магазина и се сдобих с нови парцалки, смятам до края на седмицата да отараша още дюкянчета из района. Намаленията си вървят, дори и да няма ССВ както преди.
Ние се печем от жега, не знам при вас как са температурите.
Надявам се и другите майчета да се включат. Помня имаше едно преброяване по страни - там се оказахме най-много.
Поживем, увидим!

# 19
  • Мнения: 434
Moin, moin! Plattdeutsch-поздрав, разпространен в северозападна Германия. Ползваме го и в десет вечерта Mr. Green -

Лиска ни строи - така де, Ordnung muss sein Mr. Green Peace

Имам една молба, ако може...

Може ли да помоля немските термини да ги изписваме на немски - направо ми се изправя косата като ги чета на кирилица! Или поне да се пробваме да ги преведем на сносен български. Благодаря предварително!
Не ми се сърдете много, филологът в мен се бунтува  Mr. Green

Лиске, не знам къде живееш, но нито за гледачка, нито за ясла ми се е налагало да чакам. Детските служби имат списъци с гледачки и места в яслите. Ти още кърмиш, значи имаш време да търсиш. Информирай се още отсега, прозвъни телефоните и провери колкото можеш повече възможности, защото /поне при яслите/ има определени периоди, в които се освобождават места.

# 20
  • Мнения: 2 292
Mi6ka съжалявам, че съм ти нарушила естетическоо чувсто  Mr. Green На мен ми е интересно понякога да употребявам немските термини така. Интересно ми е. Не съм знаела, че дразни. ще опитам да ги превеждам  Laughing

# 21
  • Мнения: 434
 Hug Hug Благодаря, сега всичките ми естетически чуства са задоволени напълно

Данке Mr. Green

# 22
  • Мнения: 11 315


В близките дни мисля и за Ерзиехунгсгелд да се вредя, ама главата ми
още се буска, дали бюджет да пиша или за 2 години. Мисля да
работя след първата година, което автоматично ще ми намали
Ерзиехунгсгелд , а може и съвсем да не ми дадат заради високи доходи.

Aз за малкия направих точно както те посъветва Вивита бюджетната форма за 1 година.  Така поне не си вързана за тавана на дохода. Беше твърда ставка.

# 23
  • Мнения: 53
Здравей Кейт, само да допалня за АПОСТИЛ-а , този пе4ат се издава в Bezirksregierung, струва 15 лв и е абсолиутно задалжителен. След това ви трябва пасаван задетето, това е временен паспорт, който се издава в някое от консулствата. Провери вие кам кое сте, има го в официалната страница на посолството в берлин. Там се отива с детето и двамата родители. Пасавана важи около 10 дни, без него не можете да влезете в БГ. Ако само ти 6те патуваш, бащата  трябва да подпише 2 декларации, едната, 4е е сагласен да се издаде паспорт на детето и другата, 4е детето може да напуска границите на БГ само с майката. Друго не се сещам, но ти питажюй ако имаш вапроси. Аз в момента сам в бг и с товасе занимавам.

# 24
  • Мнения: 11 315
Имам една питанка. Скоро имаше една тема май от Лиска за дигитална фотография, ама не я следих.
Сега питането ми е следното. В каква форма приемат да извадят снимките на хартия - чип или диск?

# 25
  • Мнения: 3 423
Имам една питанка. Скоро имаше една тема май от Лиска за дигитална фотография, ама не я следих.
Сега питането ми е следното. В каква форма приемат да извадят снимките на хартия - чип или диск?

moite gi dadoh v dm, ima avtomati, slagash kakvoto tam imash, chip, disk, stick, posle ti kopira edno cd, koeto puhash v plika s adresa ti i sled dva dena si poluchavash snimkite na hartija.

# 26
  • Мнения: 11 315
Имам една питанка. Скоро имаше една тема май от Лиска за дигитална фотография, ама не я следих.
Сега питането ми е следното. В каква форма приемат да извадят снимките на хартия - чип или диск?

moite gi dadoh v dm, ima avtomati, slagash kakvoto tam imash, chip, disk, stick, posle ti kopira edno cd, koeto puhash v plika s adresa ti i sled dva dena si poluchavash snimkite na hartija.
Благодаря за инфото, още утре ще се възползвам.

# 27
  • Мнения: 502
Здравейте и от мен в немската тема!
 
Благодаря за инфото, още утре ще се възползвам.

Само искам да добавя, че ние пращаме снимките до дрогериите онлайн. Така си спестяваме едно ходене и евентуално чакане, ако е зает в момента апарата. Много по- удобно е от домашния PC да си направиш поръчката, отколкото там на крак. Получава се email, когато са готови и можеш да отидеш да ги вземеш, а има и опция да ти ги пратят по пощата. Погледни на сайтовете на дрогериите има подробно инфо.

Извинявай, но ми е много интересно. Ти за толкова години чак сега ли ще вадиш за 1- ви път снимка на хартия?

Последна редакция: ср, 19 юли 2006, 17:54 от Nadejda

# 28
  • Мнения: 649
Здравейте и от мен! Браво, най-накрая и ние си имаме собствена темичка  Hug
малкият тъкмо се събуди, но ще си включвам активно   bouquet

# 29
  • Мнения: 11 315


Извинявай, но ми е много интересно. Ти за толкова години чак сега ли ще вадиш за 1- ви път снимка на хартия?
Ами да, колкото и странно да ти звучи. Просто всичките ми са качени на компютъра и реших да поразчистя малко байтове, та затова. Иначе имам няколко албума със снимки, но снимани с негатив.

Общи условия

Активация на акаунт