Професия учител - 7

  • 34 704
  • 754
  •   1
Отговори
# 315
  • Пловдив
  • Мнения: 14 139
Ако искате да освободите някого от работа, какъв е проблемът? Един месец предизвестие, и си отива. Вземат новия човек, и готово

Това не е въпрос Simple Smile

Пък за становището като станеш на 60 години да те изгонят и да вземат някой 30 годишен направо нямам думи.

# 316
  • Мнения: 151
Ако искате да освободите някого от работа, какъв е проблемът? Един месец предизвестие, и си отива. Вземат новия човек, и готово

Това не е въпрос Simple Smile

Пък за становището като станеш на 60 години да те изгонят и да вземат някой 30 годишен направо нямам думи.
Пита момичето, бе, пита! Пита какъв е проблемът 😄

# 317
  • Мнения: 2 500
Румка, и ти ще станеш на 60. Както се казва, то не е с пари,то е наред.
Възмутена съм от такива изказвания. Кой е казал, че 30г. е по-компетентен от 60 годишния?! А къде отиват  натрупаните през годините опит и знания?!

# 318
  • Мнения: 9 950
Като един компютърен специалист стане на 60, и знае по-малко от детето ми в трети клас(и почне да ви разказва, че клавишите с цифри в дясната част на клавиатурата се ползват само и единствена за една специална програма, която вие едва ли я знаете. Ексел.  И твоето и другите деца са длъжни да слушат подобни изкопаеми) ми се струва за по-редно човекът да освободи мястото си, и да иде да работи в занималнята. Или на друго работно място, което не осакатява децата.
Защо ми се правите на неразбрали винаги и постоянно?
В частния сектор това го няма: на всеки се плаща според заслугите, и е на работа докато може да се справя.
В образованието всички реват за това и онова, а като стане въпрос да се махат тези, които не могат да си вършат работата, се почва ....

# 319
  • Мнения: 2 500
Некомпетентни има и между 60 годишните, и между 30 годишните. От един конкретен случай да се правят изводи за всички е меко казано несериозно.

# 320
  • Мнения: 9 950
Аз не съм правила изводи.
Питах какъв е начинът за освобождаване на лице, което вече не е в час с актуалното, и преподава както на родителите ми.
Директорката може ли да я съкрати/освободи/уволни...

# 321
  • Мнения: 1 326
Здравейте,
Включвам се отново с питане за проект " Подкрепа за успех".
Изплатени ли са ви средствата за работа по проекта за миналата учебна година?
Предварително благодаря .

# 322
  • Шумен
  • Мнения: 1 460
Обясниха ти как става освобождаването при безсрочен трудов договор - по КТ. Последният важи и за частния сектор, между другото, ама се спазва само, когато е в интерес на работодателя. То и без това КТ в настоящия си вид е по-скоро в интерес на работодател, отколкото на работник.
Ако имаш оплаквания си има начин да се оплачеш от даден преподавател. Следвай го...

# 323
  • Пловдив
  • Мнения: 14 139
Като един компютърен специалист стане на 60, и знае по-малко от детето ми в трети клас(и почне да ви разказва, че клавишите с цифри в дясната част на клавиатурата се ползват само и единствена за една специална програма, която вие едва ли я знаете. Ексел.  И твоето и другите деца са длъжни да слушат подобни изкопаеми)....

Всъщност децата са масово много некомпетентни за това какво може да се прави на компютъра - включително Ексел и Уърд. Това, че непрекъснато цъкат различни игри не ги прави компютърни спеиалисти и дори и прости учителки като мен разбират много повече от тях.

# 324
  • Мнения: 9 950
Добре, отказвам се. Спете спокойно.
Вие си навихте на пръста нещо, и няма сила, която да ви разубеди.
Компютърната специалистка ни обясняваше на родителската среща разни неверни неща, и предвид преклонната й възраст аз съм убедена, че и в час говори същите неверни работи.

Освен да се надявам на атестациите от догодина, друго не знам какво да си мисля. Аз съм на мнение, че ще са поредната проформа. Ама то какво му остава на един родител, освен да се надява, че в един момент които не стават, ще бъдат махнати. Не знам как да ви го кажа?

Въпросът ми е: как може да бъде освободен учител, който притежава необходимата диплома. Обаче на практика не е в час и не може да обучава качествено децата?
Имахме такъв екземпляр: караше ни да учим наизуст по три параграфа от всеки урок. И ако размениш две думи, ти пишеше четворка. Убивахме го от подигравки, не му пукаше.
Сега, 15 години по-късно, е охрана.
Но защо беше нужно да минат 15 и повече години, за да го разкарат, като той си е градската ни легенда за простотия?

# 325
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Румка, всеки учител си следва програмата, според възрастовата група и класа. Родители, с претенции за деца-гении, които всичко знаят, че и повече от преподавателя, не са компетентни да дават оценки за знанията на учителя. Това, че на третокласници не обяснила за нещо си, което вероятно се учи по-нагоре, не значи, че тя не го знае и няма да го предаде подобаващо в по-горен клас.
Всеки предмет си има програма за спазване.

# 326
  • Мнения: 2 500
Родителите взеха прекалено да се бъркат в работата на учителите, без да са компетентни. Все едно аз да давам оценка кой инженер работи добре и кой не. Абсурдно е.

# 327
  • София
  • Мнения: 175
Аквамарин, ако учителя има 10 години стаж, той става старши учител. За старшите учители основната заплата е 955лв.
Сега се изисква и 5-та ПКС за старши учител. Които са в заварено положение, т.е  били са ст. учители без 5-та ПКС по старата наредба им се зачита за същото училище.  Обаче при смяна на местоработата, за да ги назначат като ст.  учител трябва да имат 5-та ПКС, в противен случай, независимо от стажа са учители.



Това не е вярно. Бъркате "Старши учител" с "Главен учител" . А за "Главен учител" вече изискването е -3-то ПКС

Напротив:

Цитат
Чл. 71. (1) Длъжностите "старши учител" или "старши възпитател" се заемат от лица, които освен завършено висше образование и професионална квалификация, необходими за заемане на длъжността, определени съгласно приложение № 1:
1. заемат длъжността "учител" или "възпитател";
2. имат не по-малко от задължителните квалификационни кредити за всеки преминат период на атестиране по чл. 49, ал. 5;
3. имат придобита пета или четвърта професионално-квалификационна степен;
4. (В сила от учебната 2021/2022 г.) имат оценка от последното атестиране не по-малко от "отговаря на изискванията";
5. имат 10 години учителски стаж.


Справка: НАРЕДБА № 15 ОТ 22 ЮЛИ 2019 Г. ЗА СТАТУТА И ПРОФЕСИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ НА УЧИТЕЛИТЕ, ДИРЕКТОРИТЕ И ДРУГИТЕ ПЕДАГОГИЧЕСКИ СПЕЦИАЛИСТИ.


Преходни и заключителни разпоредби

(2) Учителите, възпитателите, ресурсните и болничните учители, които са придобили правото за заемане на длъжността „старши учител“ или „старши възпитател“ преди влизането в сила на Закона за предучилищното и училищното образование и Наредба № 12 от 2016 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти (ДВ, бр. 75 от 2016 г.), при промяна на работно място се назначават на длъжност „старши учител“, съответно „старши възпитател“, за което директорът извършва промяна в длъжностното разписание на персонала.

От същия източник.
Не оспорвам, че изискват 5 ПКС, а че в ново училище няма да важи "старши учител"

# 328
  • Мнения: 10 816
Цитат на: Samt

Анкета и при нас имаше, дадени бяха няколко опции, всеки да ги подреди по степен на важност според собствените си виждания и нужди. И какво? Това, което показа анкетата няма нищо общо с онова, което ни нагласиха да ни обучават. Днес една нафукана кака от София дойде в "затънтения прованс" да ни ограмотява и се държа с нас като деца с тежка форма на СОП. Да се смееш ли, да плачеш ли? А, ще ни прати по мейла и тест. Щото сега няма време. Много бил труден, особено за даскали Simple Smile

При нас пък обратното - дойде една кака от прованса дани обучава за норативните документи и наблегна на това, какво може и не може да се прави след обед. Оказа се, че тя е от училище, в което има две общи занимални, в училището децата са от околите села и си ги изпращат с автобуси към къщи още в 14:30, но това не ѝ попречи да ни казва какво бихме могли да правим, при положение, че ние сме начално училище с 19 паралелки, всяка от тях целодневна, без нито една смесена група. На всичкото отгоре не беше запозата и с нормативите, та се налагаше да я поправяме. За някои неща доста спореше, и обеща да ни изпрати по кой документ можело да се дава "отпуск" до 1 месец годишно от занималнята. Все още не сме го получили. Но все още се чудим кой си подбира и изпраща такива обучители.

Как кой? "Джобс.бг"! Grinning

# 329
  • Пловдив
  • Мнения: 14 139
Е, джобса, акредитираните обучителни фирми едва ли са опряли чак до там.

Колкото до г-н Паунов - несменяемият обучител по БДП - всички се чудят как ли е получил такива пълномощия - от една страна да обучава цяла България, само той и никой друг, от друга на няколко години задължително обучението да се минава отново и отново.

Общи условия

Активация на акаунт