Раждане в Окръжна Болница "Света Анна", София - 3

  • 16 224
  • 193
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 3 951
В ОБ следенето не се случва в родилното. Има си отделен кабинет, с нов ехограф, с който преглеждат всеки път, а не само два пъти. Записват се часове и изобщо не е лудница.

# 151
  • Мнения: 3
Здравейте!Родих в Окръжна преди няколко месеца. Дачева следеше бременността ми, но избрах да раждам без екип и не съжалявам. Отношението беше повече от добро, въпреки, че не платих нищо. Най-важните неща за болницата според мен бяха:
нощница - поне два броя, на мен ми се наложи да пера хаха
еднократни подложки - карат те да слагаш след раждане на леглото
памперси и мокри кърпи за бебето
някаква жилетка - възможно е в късните часове да има нужда
няколко кърпи - лице, тяло и т.н.
самобръсначка - при мен определено потрябва, престоя ми беше десет дена и не сгреших, че взех ( не, че не може да ти донесе мъжа, но все пак, не знам за вашите, но моя беше толкова щастлив и шашнат, че носеше всичко освен това, което бях поръчала :д)
чехли - по-добре от тези, които можеш да носиш с чорап, особено ако е зимния сезон
четка и паста за зъби, шампоан, сапун или каквото ползвате
помпа за кърма - на мен ми свърши работа
превръзки - аз лично ползвах нормални, но при мен нямаше много кръв
след родилните гащи не успях да използвам, по-удобно си ми бяха моите, както и сутиена за кърмене не ми се наложи да използвам
нещо за хапване - шоколад, солети, бисквити (нищо за хладилник - няма такива)
дребни пари - за кафемашина
ластик за коса
тоалетна хартия
чашка, виличка и лъжичка ( храната си беше болнична, но  чаят беше чуден, върна ме в детските години хаха)
зарядно и телефон
лична карта
направление за раждане при мен
и лична амбулаторна карта
Термометър, дрехи и шишета за детето си имат в неонатологията.
 Аз на тонове ходех, когато ми е удобно, звъня в родилното, казвам, че съм за тонове и това е. Ходех всяка седмица последния месец с изключение на последната седмица, в която ходих три пъти.
Да, Жекова беше малко студен човек, но пък си разбира от работата. Не ми е правила забележка, но не съм давала и повод за такава. Абе, още много неща мога да разкажа, все пак доста време прекарах там, ако някоя мама иска повече инфо да пише на лично. Simple Smile

# 152
  • Мнения: 113
Здравейте!Родих в Окръжна преди няколко месеца. Дачева следеше бременността ми, но избрах да раждам без екип и не съжалявам. Отношението беше повече от добро, въпреки, че не платих нищо. Най-важните неща за болницата според мен бяха:
нощница - поне два броя, на мен ми се наложи да пера хаха
еднократни подложки - карат те да слагаш след раждане на леглото
памперси и мокри кърпи за бебето
някаква жилетка - възможно е в късните часове да има нужда
няколко кърпи - лице, тяло и т.н.
самобръсначка - при мен определено потрябва, престоя ми беше десет дена и не сгреших, че взех ( не, че не може да ти донесе мъжа, но все пак, не знам за вашите, но моя беше толкова щастлив и шашнат, че носеше всичко освен това, което бях поръчала :д)
чехли - по-добре от тези, които можеш да носиш с чорап, особено ако е зимния сезон
четка и паста за зъби, шампоан, сапун или каквото ползвате
помпа за кърма - на мен ми свърши работа
превръзки - аз лично ползвах нормални, но при мен нямаше много кръв
след родилните гащи не успях да използвам, по-удобно си ми бяха моите, както и сутиена за кърмене не ми се наложи да използвам
нещо за хапване - шоколад, солети, бисквити (нищо за хладилник - няма такива)
дребни пари - за кафемашина
ластик за коса
тоалетна хартия
чашка, виличка и лъжичка ( храната си беше болнична, но  чаят беше чуден, върна ме в детските години хаха)
зарядно и телефон
лична карта
направление за раждане при мен
и лична амбулаторна карта
Термометър, дрехи и шишета за детето си имат в неонатологията.
 Аз на тонове ходех, когато ми е удобно, звъня в родилното, казвам, че съм за тонове и това е. Ходех всяка седмица последния месец с изключение на последната седмица, в която ходих три пъти.
Да, Жекова беше малко студен човек, но пък си разбира от работата. Не ми е правила забележка, но не съм давала и повод за такава. Абе, още много неща мога да разкажа, все пак доста време прекарах там, ако някоя мама иска повече инфо да пише на лично. Simple Smile
Л. С.

# 153
  • Мнения: 3 951
Само едно уточнение, в самостоятелните стаи има хладилници.

# 154
  • Мнения: 113
Само едно уточнение, в самостоятелните стаи има хладилници.
само в единичната ли или инв двете двойни?

# 155
  • Мнения: 3 951
В единичната със сигурност.

# 156
  • Мнения: 113
Разбирам, че сте раждали там, секцио ли сте били? Ако да - споделете малко за обезболяване, раздвижване, кои акушерки са готини Simple Smile

# 157
  • Мнения: 3 951
Два пъти съм раждала там, но нормално. Нямам представа как стоят нещата с раздвижването. Забележки към персонала нямам, дори санитарките бяха мили с мен. Храната е супер зле, тук нямам какво да кажа 😀

# 158
  • Мнения: 1 091
Аз раждах преди 3г , бях в самостоятелна стая, но без хладилник. При д-р Жекова родих.
Преди 9г раждах без избор на екип, на смяна беше д-р Дачева, но имаше пациент с избор на екип. Тогава имаше доста раждания на ден, за разлика от сега, като цяло бях меко казано разочарована от възрастните лекари, гледаха си само уговорените пациенти. Накрая на смяна дойде млада лекарка, която се изненада, че не са ми вкл.обезболяващо.

# 159
  • Мнения: 17
Здравейте преди време питах как стои въпроса с тоновете...
Ходих всяка седмица и на всички казвах че съм без избор на екип. Д-р Жекова е страхотен човек тя ме консултира и прегледа при всяко посещение.
Хубаво е да се ходи на тонове след 11-12 часа тогава е по спокойно. Родих в дежурството Д-р Димитров и се погрижиха чудесно за мен. Снимах и ценоразписа в родилното може на някой да му е полезен понеже не е публикуван в сайта на окръжна болница.

# 160
  • Мнения: 113
Мина и моето секцио 28.04.2022, с избор на екип при Жекова. Считам, че платената сума си заслужава, а именно 800лв. Извън сумата не съм дала лев. Подробна съм, за да съм полезна на бъдещите мамита. Съвет – раждайте там. Държавна болница, да не е хотел, но е чисто и има отношение. Считам, че неонатологията е добра, все пак са с цяло отделение.
Както е написано, предимство е че РО е малко, компактно и всеки от персонала знае кътните зъби на родилки, преносили, доносили, задържащи и пр. там. Положителни впечатления от почти всички, като не запомних имена. Много благодарна съм на Добринка Семова, акушер, много готин анастезиолог Франгов с анастезиологична сестра Кети. Др. Буюкова, мисля др.Пашова от АГ-та са много готини. Мъжете на смяна по визитациите са купонджии. Споменавам само имената, за да се знаят, но готини и са и хората, чиито имена не запомних.
 В негатив – Неонатологията са гадни и не се обичат с РО. Положително впечатление от др. Илиева и др. Боева, негативно от др. Благоева. От акушерките – най-адекватна и помагаща е една мацка с много къса черна коса, с по няколко обеци на ушите. Останалите минават, мятат някакво мляко и те зарязват, обясняват ти че няма да стане кърменето, щото са ти тежки гърдите, щото имаш плоски зърна и пр. И за капак се държат по различен начин когато таткото е наоколо и когато не е.
Има малка разлика в отношението към белите пациенти според поведението на пациента и осезаема към по-тъмните на цвят пациенти и клиенти. За мен е въпрос на подход към персонала. Има и по-резки хора, например Братоева, но тя е ясна, такъв й е характера. По същия начин има две акушерки, които са доста остри, но в никакъв случай лоши хора. Именно едната от острите ми обясни защо е важно движението за отпускането на шева, предлагаше обезболяване по-рано от записания час и пак нея я видях как дава от лични запаси таблетки на различни хора в нужда. С две думи – санитари, акушери, лекари специализанти в РО – отговарят на въпроси, готини са, успокояват, обгрижват пациента. Видях ги и как се държат и към други пациенти, които според мен им влизат малко по-рязко и мрънкащо. Аз гледах все да ги шегувам нещо. Не съм и искала нещо повече от тях, не мисля, че съм мрънкаща, или претенциозна.
Неприятно впечатление ми направи Жекова, след като мина секциото промени отношението и не е идвала да ме види, но е факт  че на средата на празничните дни ми вдигна телефон два пъти и ми даде адекватно решение на проблем. (Вдигнах кръвно и не знаех какво да правя, а и едно лекарство трябваше да се предозира). Т.е. тя работата си я свърши, проследи бременността до края и направи израждането. Внимателното отношения получих от подопечните й. Аз повече и не искам.
Като процедура – прием в деня на секциото. Преобличаш се в ношничка, заголваш дупе до врата и рязко всякакъв срам ти минава. Следват тонове и ехограф, на не много добър апарат. Бебка после се оказа по-малка, роди се 2450 гр. И с увита пъпна връв. Неща, които не се видяха на този егохраф. Освен това месец по-рано я бяха премерили 2700 на много висококачествен ехограф от ФМ. Но това поотмина, сега се храни с АМ за недоносени и наддава.
След като те разпитат и попълнят документи, една стажант акушерка Татяна, второкурсник ми направи клизма. Много внимателно, обяснително и с подходя да ми мине целия срам. От клизмата ме беше шубе, оказа се най-облекчаващото нещо, особено след като последните два-три дни преди секциото нямах дефекацията. За тях е рутина и не се впечатляват от нищо. Клизма – около 750 мл. Топла сапунена вода се въведе в ануса, чрез тръбичка с накрайник с лубиркант. Няма билка и дискомфорт. На мен подейства след около 20 минути и имах облекчение, вече преведена в предродилна. Следва отново тонове в предродилна, чакане да дойде момента, вземане на кръв, урина, проследяване на показатели, консултация с кардиолог, в моя случай и с хематолог, след това слезе и анастезиолога да си поговорим, да обясни и успокой как ще сложи упойката и какво да правя. Междувременно направиха тест за алергия към два антибиотика, който Жекова беше решила след това да слага.
Като ме викнаха и качиха на масата за секциото най-съществения момент беше да съм с наведена глава, да не мърдам докато сложи упойката. Тя подейства веднага. Усещането е много извънземно. Краката ти стават на олово, някой те мести, прави нещо, и имаш усещането че има земетресение. Дадоха ми маска с кислород и периодично имаше някакви вливания през вената, които казваше анастезиолога. Слушаш какво си говори екипа, даже си говориш с него. Катетър и проверка за разкритие се направи след упойката, точно както беше обяснила акушерката. Т.е. казват ти, че нещо ще е еди как си и то е така. Това успокоява и дава доверие. След няколко минути чух промякване, след това Жекова ми я показа, след това ревна. И имах бебе, задуших се почти от вълнение 😊. След това почна кюртаж на матката, шиене, бутане, раздрусване, отново странни преживявания. Накрая, зашита и готова, много гадно беше усещането на безпомощност, че някакви хора трябва да те преместят на леглото, а ти не можеш да помогнеш.
След това ме преведоха в 3та стая, реанимация, там бях 24 часа. Не помня кога сложиха първия коктейл с обезболяване, мисля че нещо си казахме с акушерката, че е почнала да ме отпуска упойката. През тези 24 часа почти непрекъснато някой влизаше да ме нагледа и да пита как съм. Като сложиха обезболяващото ми сложиха и торбичка с пясък, която сигурно поседя 2-3 часа на матката. Тук се стреснах, защото не го очаквах – матката се разхождаше в корема ми и ме гъделичкаше, все едно има бебе, а бебе няма. Като се сетих, че тя контрахтира, се успокой, нямаше болка. В края на 24 часа на вода, катетър, който се изпразва от санитари, разни АБ, и пр. вливания, ме раздвижиха, обясниха как да стана, на собствен ход отидох до стаята си. Тогава боля, дърпа и беше като някаква гадна мускулна треска, зашитото припари и малко ми спря дъха. Акушерките ми казаха, че ако ставам и покажа, че мога сама да се обслужа и да отида да си направя тоалет, ми свалят катетъра, а това беше стимулиращо. Катетъра го свалиха без болка. Ставах може би 4-5 пъти тази вечер, преуморих се и единствен път поисках обезболяващо по-рано. Ходих да видя бебка до неонатологията, накараха ми се кой ме е пуснал, но ми дадоха да я видя. Тя беше на система и на монитор. По-късно осъзнах какво виждам.
Между временно се наливах с вода да чистя химията. След това бързо се развиха дни с по-малко обезболяващи инжекции, ползваш общо 2 свещички профенид, общо 2 свещички изилакс. След това включих ябълки и домашна сума и оправих дефекацията. Почнах да ставам, да се разхождам и акушерите ме похвалиха. Бебето ми го донесоха на третия ден, след като я изведоха от интензивно. Може да е при теб 24/7, или само през деня. Не показаха памперс, засукване, хранене с шише, нищо не показаха, аз си виках неволята.
Това е процедурата.
Бебка и аз бяхме изписани на седмия ден. Превръзката не я мокрих 11 дни. Жекова я свали, мия я с Гинексид и я мажа с Риванор. Трябва да нося колан. Кърма все още не давам, боря се с нея. Стана дълго, ако има допълнителни върпоси, насреща съм.

Последна редакция: ср, 11 май 2022, 09:35 от poohtedy

# 161
  • Мнения: 104
Здравейте Simple Smile .. в 5 месец съм и мисля скоро да се прехвърля при Доктор Дачева ..От всичко прочетено до тук избрах да се запозная с нея .
По натам ако имам въпроси ще пиша в групата Simple Smile

# 162
  • Мнения: 104
Здравейте .Опитвам се да се свържа в Св. Анна да си запиша час за доктор Дачева ,но ми казаха че тя не записва часове и дори не успях да намеря вътрешния и номер .Искам да започна да се следя при нея . до колкото разбрах трябва да отида ,понеделник или сряда сутринта .
Въпроса ми е някоя от вас има ли и вътрешния номер в болницата  или дори някакъв мобилен за да мога се свържа с нея , за да я попитам или да започвам да мисля за друг доктор ..
Все още се следя в Щерев но искам скоро да сменя болницата .Благодаря ви

# 163
  • Мнения: 104
Здравейте ,някоя от вас може ли даде съвет за добър Акушер в Окръжна Болница ? Simple Smile

# 164
  • Мнения: 13
Здравейте. Някой има ли списък с необходимите неща за болницата и знаете ли каква е актуалната цена за раждане в момента? ☺️

Общи условия

Активация на акаунт