Ямбол - 8

  • 14 770
  • 287
  •   1
Отговори
# 255
  • Монреал
  • Мнения: 631

 Crossing Arms И защо толкова време не сте ми казали за правописната грешка? Безсрамници....... за се излагам на първа стр.  #2gunfire  Grinning

Ми аз да не се обидиш Embarassed
А така и така подхванахте тази тема, ето ви доказателство:

Двойно „н“ („нн“) се появява само в случаите, когато прилагателното в мъжки род завършва на „нен“. Тогава е-то изчезва и двете „н“ се сливат в „нн“.
Пример: ценен -> ценно, ценна.
Изключение: несъмнен -> несъмнено.
В останалите случаи — когато липсва окончание „нен“ в мъжки род — се пише едно „н“.

Тук има още интереснотийки: Често допускани грешки в българския език - за любознателните приятно четене!


Иве, не си в грешка Wink
Лилянче, моите уважения, но не си права  Laughing. Тежката артилерия от филолози като мен ще вземат превес срещу по-леката от математици.  Mr. Green
Правилото за двойно -н:

Когато думата в ед.ч. завършва на -нен, в мн.ч. се пише -нни, в противен случай се пише с едно -н, пример: есенен - есенни

Важно!
фин - фини, рожден - рождени, естествен - естествено/и
Именно се пише с двойно -н, защото произлиза от именен, а не имен!

За правилото, да, вярно е! Но изключение прави и прилагателното "имен", т.е. пише се имеННи, имеННик, както и всички производни, включително и наречието имеННо.
Ако не ви мързи, напишете на чичко Гугъл първо "имеНи дни" и после "имеННи дни" и се убедете сами.
 Peace

Последна редакция: пт, 18 авг 2006, 01:05 от dima

# 256
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236

Иве, не си в грешка Wink
Лилянче, моите уважения, но не си права  Laughing. Тежката артилерия от филолози като мен ще вземат превес срещу по-леката от математици.  Mr. Green
Правилото за двойно -н:

Когато думата в ед.ч. завършва на -нен, в мн.ч. се пише -нни, в противен случай се пише с едно -н, пример: есенен - есенни

Важно!
фин - фини, рожден - рождени, естествен - естествено/и
Именно се пише с двойно -н, защото произлиза от именен, а не имен!

За правилото, да, вярно е! Но изключение прави и прилагателното "имен", т.е. пише се имеННи, имеННик, както и всички производни, включително и наречието имеННо.
Ако не ви мързи, напишете на чичко Гугъл първо "имеНи дни" и после "имеННи дни" и се убедете сами.
 Peace

 Embarassed Embarassed Embarassed
Отивам да чета! Embarassed ooooh!
До сега се доверявах само на правилото и все проверявах с "имен", не мога да го произнеса "именен". Ми все пак съм математик и съм свикнала на едно правило да вярвам, пък то че имало изключения, такова животно в математиката няма.
Само с чичко Гугъл ли да проверявам, 'щото той и "незнам" по този начин написано, ще ми го изкара няколко стотин пъти.  Mr. Green

Резултати 1 - 10 от около 4,820,000 за имени дни . (0.29 секунди)
Резултати 1 - 10 от около 45,700 за именни дни . (0.41 секунди)

Е, чичко Гугъл май мисли като мен.

Последна редакция: пт, 18 авг 2006, 00:46 от Lilqna

# 257
  • Монреал
  • Мнения: 631
Ааа, не! На първо място проверявай в Правописния речник на бълг. книжовен език. Пък аз чичко Гугъл го казах, защото е най-лесно за проверка за всички нас, които стоим пред мониторите в момента,но търсачката не е критерий. Вярвам на сайтовете, които изкара само тогава, ако болщинството са уважаващи себе си, читателите и потребителите си.
Ти като математик пак гледаш цифрите, то няма лошо, но тук http://www.google.bg/search?q=%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8+%D0 … la:en-US:official търсачката изкарва и двата варианта.  Joy
Голям проблем нищим, ей сега ще дойде оная флуудърка/така ли беше newsm78/ , позната на Вожда и ще започне пак с анонимните си писания. Mr. Green
Някой ден сигурно ще има електронен вариант на правописния речник.
На "незнам" Гугъл ми изкарва само сайтове от форуми, което ми става тъжно, защото "НЕ+глагол" го учихме, ако не се лъжа, още в 4-ти клас.  ooooh!
Айде лека от мен.
Забравих да ви кажа, утре заминаваме в Еленския балкан за 3 дни. Боби остава при баба си да го глезка и да ходят по разходки. А ние малко по младоженски Mr. Green Joy
Лека нощ и цунки на бебоците baby_neutral

Последна редакция: пт, 18 авг 2006, 01:12 от dima

# 258
  • Мнения: 3 537
Eйййй,много сте писали,бре! ooooh!Айде,добро утро!Ние тези дни правим изследвания за ясла.Почти преключваме вече.Кой знае как ще плаче горката! CryКато си помисля и ми се свива сърцето. Confused

# 259
  • Мнения: 135
Добро утро! (аз спах до 9:30  Mr. Green )
Голям проблем стана.........последно именни ли да пиша,да си го оправя пак? Ей за една дума колко размисли и страсти.Ама така,като има много учени сред нас.
Добре дошла на Zhana !
А това с правописният речник на мен ми трябва. Ахъмм  Whistling От както съм завършила(не е много време ама....) аз не съм писала (сериозни работи),а с тази латиница съвсем се издухах.Забелязвам как вместо Ъ ,слагам  А, по навик.
Успех на малката Анелия с градината  Peace

п.с. Аз това НЕЗНАМ,колко време го писах така.Бях в голяма заблуда,хем знам че не е така.Явно ми се е набило някъде из нета ..и колко време живях в заблуда ...,но пак като се усетих  Crazy
И на субтитрите на някои филми го има......смятайййййй  Naughty

# 260
  • Мнения: 3 537
Мерси! Grinning

# 261
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Здравейте!
Без бой, моля ви, признавам се за виновна. Мноооого се обърках снощи. Добре, че беше Дима да ме извади от заблужденията ми. Днес се обадих на една колежка(учител по БЕЛ) и тя даже се замисли. Провери в нейните речници и потвърди думите на Дима.
Иве, извинявай. Ти си си го написала правилно. Аз от много правила така правя понякога. Все пак това е едно от изключенията.
Дима, приятно изкарване. Ох Tired, кога ще се върне милата ми майка, да й оставя децата и аз да подишам малко Praynig
Краси, няма страшно, изследванията ще минат и заминат. По-важно е малката да свикне бързо и дано не боледува.
Хубав ден на всички!

# 262
  • Мнения: 135
ААА как ми кипна сега........
Викам българите имат толкова просташко поведение.........
Тук
Тук
Тук
Честито на всички, които имаха пране на терасата  Shocked
Ядосвах се.......сетили се на края на лятото да махат тревата.........
Е кротнах когато дойдоха пожарникарите с големите маркучи  Peace Дано се е запалила сама тревата,защото е наистина просташко.А ако ли не се е запалила сама...някой доста го по сърбя дупето.
п.с. Снимала съм,защото помислих, че някой го е запалил нарочно.......да не помислите че сеир гледам  Naughty

# 263
  • Мнения: 135
Dima абе мила забравих да ти пожелая да си изкара супер.......Аз от много писане ,че ........си забравих мисълта.

# 264
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Здравейте и от мен.Оправиха ли се болните вече? Simple SmileНие вече сме почти здрави.Всички бяхме болни но вече взехме да се оправяме.
Краси успех желая на малката Анелия.Отначало е съвсем нормално да плаче. Simple Smile
Аз първият път като пуснах Боби на градинка плаках целият ден.Мъжът ми ме обяви за луда,че така се лигавя. Tired

# 265
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Граматичен анализ на думата `имени
- основна форма: `имен
>прилагателно
>>множествено число, нечленувана форма
Правоговорна информация: `имени
Възможности за пренасяне: име~ни
Словообразувателна информация за думата: имени
[N(име)+MutacSV1(и)+VI+PassPart+Pl]
[N(име)+TranspSA2(ен)+Pl]


имен ден -> имени дни -> именник -> именници

Граматичен анализ на думата `именници
- основна форма: `именник
>съществително нарицателно, мъжки род
>>множествено число, нечленувана форма


# 266
  • Мнения: 964
Най-накрая качих снимките от срещата Mr. Green
Ето любувайте се на нашите деца,майки и татковци:

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=51399

# 267
  • Мнения: 135
Здравейте мами и бащи,
ох не знам как да пиша вече именни или имени  Thinking Мисълта ми е даН  са излагам(е).
Снимките са СУПЕР,много са хубави наШте деца бе,дали защото са наши.... Peace Даже мъжО ги хареса.
Вие как сте,как изкарахте този тежък ден?Аз - зле и с много безалкохолно.  Drunk

# 268
  • Мнения: 3 537
Здравейте мами и бащи,
ох не знам как да пиша вече именни или имени  Thinking Мисълта ми е даН  са излагам(е).
Снимките са СУПЕР,много са хубави наШте деца бе,дали защото са наши.... Peace Даже мъжО ги хареса.
Вие как сте,как изкарахте този тежък ден?Аз - зле и с много безалкохолно.  Drunk

Студена диня и климатик.Обаче от таз диня,познай на къде бягам постоянно? Rolling Eyes

# 269
  • Мнения: 135
smile3550
Яж,пък после ще му мислиш.

Общи условия

Активация на акаунт