Кръщаване на децата

  • 3 884
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 194
До мама весси: за майчинството(не можах да направя цитат Embarassed )
Здравей, аз също съм със студентска виза, но в същото време съм и на заплата-абе малко оплетена ситуация.. Grinning На мен ми се полагаха майчински. Ако тя се води към общия режим на Securite sociale, а не студентска каса някаква(тоест ако работи?)мога да ги посъветвам да отидат да проверят на място в касата-казва се СРАМ Grinning , или да видят на следния ядрес: https://www.ameli.fr За мен условието беше да съм работила 200 часа през последните три месеца преди майчинството...За условията в студентските здравни каси не знам, но нали си плаща някакви осиуровки? Ох, много объркано стана...

# 16
  • Мнения: 3 880
Цитат на: Jungle
за тези мами които живеят в чужбина и смятат да продължават да живеят там в близко бъдеще - как си кръстихте децата?

Спазвате ли старите традиции да ги кръстите на баба или дядо? Кръщавате ли ги изобщо на някого и защо точно на него?
Знам че избирането име на най голямото съкровище в живота ви е може би едно от най- вълнуващите моменти за бременната жена. Споделете какво мислите по въпроса.

А да - и отново за тези в чужбина - какви са вторите имена на децата ви? Тук в Америка се пишат две собствени и фамилия като второто собствено може да няма нищо общо с името на бащата. Странно.


Аз исках името на дъщеря ми да е кратко, да се изговаря и пише лесно както на немски така и на български, да не звучи странно в една от двете държави (въпреки, че тя най-вероятно никога няма да живее в България) и да звучи добре с фамилното име.
На баби и дядовци не съм кръщавала, нямам намерение и в бъдеще да го правя, не че имам нещо против бабите и дядовците на дъщеря ми, просто мое си убеждение Laughing По някаква случайност името на свекъра обаче също започва с Л и като се роди Леа майка ми разправяла на бабите в махалата, че съм я кръстила на свекъра си:onfire: , като й се скарах после защо ги дрънка такива- ами на, питали бабите и много искали да знаели на кой е кръстена и тя взела че измислила варианта:roll: сякаш ако не е на някой незнам какво ще й стане...
Бащино име няма, но може да се пишат няколко собствени имена, аз обаче бях на мнение, че колкото по-кратко толкова по добре и не писахме второ собствено.

# 17
Мамо Веси, абе много интересна традиция. Нашата е сходна като тази в Канада, която са описали. В болницата бебето се води baby girl, boy и фамилията на майката и така се обръщат към тях. После излизаме с един документ от болницата, с който в срок от 10 работни дни мисля беше трябва да се регистрира детето под име в тукашният съвет или Есгрон. Но няма нищо общо с църковното кръщене. Като ги гледам май църковното кръщене гледат да го направят някъде около 6-ят месец след раждането.
А що се отнася до въпросите на Джънгъл
Цитат
Jungle написа:
за тези мами които живеят в чужбина и смятат да продължават да живеят там в близко бъдеще - как си кръстихте децата?

Спазвате ли старите традиции да ги кръстите на баба или дядо? Кръщавате ли ги изобщо на някого и защо точно на него?

1-во - да смятаме да живеем в "чужбина"
2-ро - децата са ни кръстени на себе си. Нито на баби, нито на дадовци, че даже и първи букви нямат на тях. Просто седнахме със съпругът ми, писахме и драскахме докато и двамата харесаме едно име. Grinning
Цитат
А да - и отново за тези в чужбина - какви са вторите имена на децата ви?

Вторите им имена са си традиционните български имена на баща им. И в тукашните си актове така се водят. Но иначе по принцип те нямат тази "традиция". Имат си основно и фамилно име. Като към "основното" може да има и второ и трето и прочие такова. Grinning

# 18
  • Мнения: 734
Представяш ли си варианта до тебе да лежи една мама със същото фамилно име и да роди същия пол като теб;)...

Цитат на: Honda
Мамо Веси, абе много интересна традиция. Нашата е сходна като тази в Канада, която са описали. В болницата бебето се води baby girl, boy и фамилията на майката и така се обръщат към тях. После излизаме с един документ от болницата, с който в срок от 10 работни дни мисля беше трябва да се регистрира детето под име в тукашният съвет или Есгрон. Но няма нищо общо с църковното кръщене. Като ги гледам май църковното кръщене гледат да го направят някъде около 6-ят месец след раждането.
А що се отнася до въпросите на Джънгъл
Цитат
Jungle написа:
за тези мами които живеят в чужбина и смятат да продължават да живеят там в близко бъдеще - как си кръстихте децата?

Спазвате ли старите традиции да ги кръстите на баба или дядо? Кръщавате ли ги изобщо на някого и защо точно на него?

1-во - да смятаме да живеем в "чужбина"
2-ро - децата са ни кръстени на себе си. Нито на баби, нито на дадовци, че даже и първи букви нямат на тях. Просто седнахме със съпругът ми, писахме и драскахме докато и двамата харесаме едно име. Grinning
Цитат
А да - и отново за тези в чужбина - какви са вторите имена на децата ви?

Вторите им имена са си традиционните български имена на баща им. И в тукашните си актове така се водят. Но иначе по принцип те нямат тази "традиция". Имат си основно и фамилно име. Като към "основното" може да има и второ и трето и прочие такова. Grinning

# 19
Цитат на: Jungle
Представяш ли си варианта до тебе да лежи една мама със същото фамилно име и да роди същия пол като теб;)...

....

Предтавям си, ама малшанс е тука. Нашите български фамилии не са много популярни Grinning  - всеки път трябва да я спелувам

# 20
  • Мнения: 734
Здрасти Краси,
досега разглеждах страничката на Раян. ТИ ИМАШ 3 ДЕЦА? Браво! Страхотно изглеждаш.

Цитат на: Krassy
Eeeeeeeeeee..........пак сте я докарали да имате 3 имена /макар 4е са 2 ли4ни и 1 фамилно/.
Аз какво да кажа като в БГ изобщо не ми разрешиха да запиша на Раян бащиното име...и защо?...защото не било с "ов" накрая /понеже го записахме "Светослав" вместо "Светославов".
И сега Раян като БГ гражданин е с 2 имена, а като Канадски с 3 имена...абе, направо да се оскубиш /една приятелка така казваше/.

# 21
  • Мнения: 676
Цитат на: Jungle
Здрасти Краси,
досега разглеждах страничката на Раян. ТИ ИМАШ 3 ДЕЦА? Браво! Страхотно изглеждаш.

Цитат на: Krassy
Eeeeeeeeeee..........пак сте я докарали да имате 3 имена /макар 4е са 2 ли4ни и 1 фамилно/.
Аз какво да кажа като в БГ изобщо не ми разрешиха да запиша на Раян бащиното име...и защо?...защото не било с "ов" накрая /понеже го записахме "Светослав" вместо "Светославов".
И сега Раян като БГ гражданин е с 2 имена, а като Канадски с 3 имена...абе, направо да се оскубиш /една приятелка така казваше/.


Да, децата ми са 3, но двете по-големите са на мъжът ми от 1-ви брак. Аз се грижа за тях и много си ги оби4ам...но Раян си ми е тръпката Stuck Out Tongue
 Grinning благодаря за комплимента въпреки вси4ко ще се възползвам от него  Grinning

# 22
  • Vienna
  • Мнения: 519
People Angel tuk v Avstria oste v rodilnia dom, kato se rodi go zapisvat s imeto, koeto im kaje6, no to ne e zadaljitelno - do 1 mesec sled rajdaneto triabva ofizialno da registrira6 beb4o i okon4atelno da izbere6 imeto. as vinagi sam zavijdale, 4e tuk imat pove4e malki imena (dori do 7!!!) i zatova malkata ima 3 parvi imena Sophia Antonia Elisabeth, kato s vtoroto e ot4asti krastena na maika mi (tia e Tonka). no tuk e prieto oficialno da izpolzva6 samo edno ot parvite si imena (nai-4esto nai-parvoto, no e po izbor) t.e. nie sme Sophia.
Tia e mn. sme6na sega, tova e na Sophia, onova e za Sophia, no kato ia pita6 kak se kazva otgovaria "Antonia".a ina4e osven nas ot poznatite nikoi ne znae, 4e deistvitelno se kazva i Antonia...

# 23
  • Мнения: 1 072
Тук в родилното слагат гривни4ка на родилката и бебето( ЛИЛАВА ИЛИ РОЗОВА зависи от пола на бебето)с името и фамилията на маиката. Бебето трябва да го регистрираШ до 3 дена след раждането в обЩината с името, което си избрал.

Колкото до крьЩаването в 4ерквата са направо обсебени  Nerd да го крьстят до кьм 4_5 месец максимум.  Хазаите оЩе ме гледат странно, 4е МиШо е оЩе некрьстен.

# 24
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Ами Ири ве4е е написала как стои въпроса тук. Аз мога да добавя само няколко неЩа: тук името на детето се записва веднага Щом се роди и на гривни4ката слагат фамилията на детето и фамилията на майката и са розови за моми4енцата и сини за мом4енцата. Детето се регистрира оЩе в родилния дом.
По въпроса за името моята е кръстена на себе си : седнахме с мъжа ми и си измислихме име без да се съобразяваме с никой и ниЩо. А Що се отнася до църковното кръЩене ние го направихме на "преклонната възраст" от 7 мес. Wink  ина4е тук някои го правят и веднага Щом се роди детенце. На мен не ми беШе толкова зор ама мъжа ми настоя и викам "Айде от мен да мине."
СледваЩата стъпка е да успее наЩата баба да се пребори с бг бюрокрацията и да направи от Джулия българ4е с подобаваЩото ЕГН и паспорт.

# 25
В Гърция не дават една година име на бебето. През това време двамата родители се карат, на чия баба или дядо детето да носи името. Ако детето трябва да пътува в чужбина през тази една година му правят паспорт без име само с фамилия. Голям майтап.

# 26
  • Мнения: 1 017
Цитат на: nicky
В Гърция не дават една година име на бебето. През това време двамата родители се карат, на чия баба или дядо детето да носи името. Ако детето трябва да пътува в чужбина през тази една година му правят паспорт без име само с фамилия. Голям майтап.

Laughing  Laughing  Laughing
Олеее това е много смешно!!!

# 27
  • Мнения: 4 244
Значи да ви кажа zа Германия
Поне в провинцията дето съм аz е така
Тука трябва да си готов с имато нан детето и като отваШ да раждаШ трябва да им го кажеШ.
Като се роди малкото човече му слагат гривничка на която му пиШат всичките имена и тя е синя или роzова в zависимост от пола
На времето е имало параклиси към болниците да може детето да се кръсти веднага zа да не си ходи не кръстено в къЩи
Сега вече не е така ама обикновено ги кръЩават до 6 месец
Моите ме ги писали с имена дето zвучат добре и нан двата еzика и определено носят буквите на моите родители, но са и двамата с по 2 имена да се отбележи тяхната рода
Щерката я писахме Мирел Клементин = майка ми е Мери а свксрва ми която не поzнавам е била Клементин
Сина ми е Леонард Алойс Калоян = баЩа ми е Льубомир, дядото на мъжа ми е Алойс и исках определно да има и българско име zатова добавихме Калоян.
Малко стана като с испанския виц ... И последния да zатвори вратата ама няма zначение
Най важното е децата да не се срамуват от иzбора на родителя и да си го носят с гордост. А да не zабравя и двете ги кръстих в Бг в православна църква
А това zа ИСландия беШе zа мен голям Шок. Все бях чувала простотии ама като тая не.
А пък zа това в Канада и Щатите не направо върха = как Че го водят бебе момиче на тоя или лбебе момче на оня
Свят голям хора всякакви

Общи условия

Активация на акаунт