Частни училища - информативна тема 30

  • 32 270
  • 749
  •   1
Отговори
# 405
  • София
  • Мнения: 7 276
Може би Шарки наистина има лош и горчив опит, като спомена лекарите.

Ако може Фран да премести разговора към Потребителски групи, може и повече хора да се включат.

Също мисля, че е крайно време да се намери начин в тази тема да се ограничат мнения тип измишльотина, касаещи СС и Питагор. Може да се направи някакъв шаблон с метрики с информация относно двете крайности в ЧУ и да се гледа само информацията без безумния съпътстващ анализ от типа “аз не знам как е, ама ми е удобно да вярвам, че е така”. По зададени критерии, за да спрат спекулациите за забавно, липса на добродетели, липса на образование, учене навън, излизане навън и т.н. Да се видят допълнителните занимания, домашните, контролните и др.

Например, когато избирахме навремето, аз исках да зная има ли допълнителна математика от типа състезателна. И питах за това в темата. Беше ми отговорено и избрахме училище. От постовете на Блис разбрах, че приемът в СС е с труден изпит, който изисква подготовка. Но дотам. Не съм спекулирала относно избора на другите родители и с обобщения за живота, вселената и всичко останало.

# 406
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
Чудя се как нито веднъж не казахте, че нямате всички компетентности в собствената си професия и клиентите ви често знаят повече от колкото очаквате  в областта.
Simple Smile
Абсолютна профанщина е постът на Шарки, именно заради изброените примери. Това е неделна евтина журналистика.  От разбирачи.

# 407
  • София
  • Мнения: 62 595
Невъзможно е по дефиниция човек в която и да е професия да е абсолютно с всички компетентности. То е все едно един инженер, само защото е инженер, да знае всичко за машинното, строителното и каквото там инженерство има като специалности във един вуз. Всеки прави някаква специализация. Примерно, за мен хранителната терапия не е поле, в което съм задълбавала, не се наемам да работя в него, но съм научавала от родители, минали с техните деца през нея много важни и интересни неща.
Много се радвам, когато родители, с които работим знаят повече, отколкото очаквам като базово ниво, защото това прави нещата доста по0лесни, говорим на един и същ език, не се налага да разказвам за основни положения. Понякога самите родители ми дават нови идеи, обръщат ми внимание на подробности, похвати, които са опитвали, книги или статии, които са чели и които също допълват пъзела, за което съм много благодарна.

# 408
  • София
  • Мнения: 16 104
Чудя се как нито веднъж не казахте, че нямате всички компетентности в собствената си професия и клиентите ви често знаят повече от колкото очаквате  в областта.
Simple Smile
Абсолютна профанщина е постът на Шарки, именно заради изброените примери. Това е неделна евтина журналистика.  От разбирачи.
Да разбирам, че смъртните случаи са журналистическа измислица?

Случаят с "нефромата" е личен, със зълва ми. Даже ѝ бяха назначили ден за операция на бъбрека в Правителствена болница.

Разликата между моите клиенти, от една страна,  и пациентите на лекарите и децата в училище е в липсата на правото на избор на пациентите и децата.  Моите компетентности в моята професия ги повишавам непрекъснато, като посещавам и специализирани курсове, и международни конгреси и конференции. Не лежа на знания от преди 30-50 години.

# 409
  • Мнения: 5 812
Разумният и интелигентен човек се учи докато е жив. И винаги се съмнява в собствените си компетентности до там, че да предприема действия за самоусъвършенстване. И когато е жизнено важно нарушава правилата на системата.

Последна редакция: сб, 23 ное 2019, 11:28 от Fancy

# 410
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 731
Аш, понежр много те харесвам като умерена в темите, се върнах да си прочета постовете, да не съм обидила наистина някое училище(ако мен визираш). Не видях такова нещо, пиша “здраво учене”, “изключваме за успех” и съм сложила на полюса СС като академично и Валдорф като мега алтернативно. Нещо грешно или обидно къде съм казала? Извинявам се, ако е прозвучало така. Назад в темите неведнъж съм казвала, че сигурно е добро училище щом всички го хвалят така, но просто не е за нас. А се налага да го казвам често, защпто при всяко обсъжсане на друго училище някои потребители започват с критика и жлъч колко е ужасно и изтъква своето. Правила е на нищо други потребители за избора им. Това да не мислиш, че е по-малко дразнещо?
Съглсна съм обаче да се стремим към повече информативност и конкретност.
Аз съм на път да се отчая, нещо много тесен започна да става изборът в източни райони за дете, което не говори свободно английски... Трябвало е на на 4г, на 1г на детето да започна да чета тази тема Simple Smile)

Последна редакция: сб, 23 ное 2019, 11:15 от Пипи2013

# 411
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
Оооо хич не се съмнявам, Шарки.
Само отбелязвам, че си най-добрата.

Ловът на вещици и обидата в който и да е сектор е с лоши последствия за ползвателите му дългосрочно.

Но няма нищо задължително в това децата ни да са обучавани от млади хора, получаващи респект. Задължително е посещението в училище. Има избор точно толкова, колкото и в избора на банка. Даже по-голям. Пък и банката не е задължителна.

Фенси, съжалявам за това, което ти се е случило. Не доказва нищо друго, освен че си пострадала ти и детето. Не искам влизам в детайли и полемики, но изливащата се помия във връзка с детския случай е невярна в огромната си част. И когато излезе наяве никой няма да се плесне по челото и да започне вълна от извинение. Но ще откаже поредната група млади хора.
Добре че идва АИ.

Последна редакция: сб, 23 ное 2019, 09:54 от Leika_moja

# 412
  • Мнения: 5 812
Моят случай доказва, че системата е бъгната. И, че е съвсем нормално насложилото се недоверие към гилдията. Защото в нея има всякакви участници. И корумпирани, и некомпетентни, и истински хора. Последните обаче намаляват стремително. И в случая става въпрос за отговорност за човешки живот.

Иначе аз съм на твоето мнение за случая. Четох позицията на Бояна Петкова и я подкрепям напълно.

# 413
  • София
  • Мнения: 7 276
Пипи, по по-важния въпрос, който повдигаш - разбира се, че е хубаво детето ти да учи относително наблизо. Имаш обаче няколко опции - Климент Охридски, Българско Школо, Светлина, Иззи, Прогресивното в сградата на Дрита в Симеоново, Меридиан 22. От написаното оставам с впечатление, че си искаш Азбуки и нямам представа защо е така, защото от описанието ти за начина на преподаване останах с впечатление, че търсиш алтернативно училище, а никое от описаните не е такова или поне всички са еднакво алтернативни. Аз не виждам никакво място за отчаяние. Единственото, което би ме отчаяло в твоята ситуация е, че наблизо няма истински алтернативно училище. Изгрев в Панчерево?

Крайно неуместните постове за изтерзаните деца не са твои и в постовете ти няма нищо обидно. Пишеш обаче за неща, които подвеждат и след теб се налагат дълги и напоителни обяснения като това, което пиша в момента.

Питаш ли се как се учат забавно текстови и аритметични задачи, за да се покрият критериите на МОН, а сигурно и на еквивалента на МОН извън България? Става с решаване на задачи. Навсякъде на децата ще им бъде еднакво забавно, респ. досадно. Дори да не наричат хикс - хикс, а да му казват черешка, това пак е задача, която ученикът трябва да разбере, ако иска да има диплома по МОН. Питаш ли се дали в наречената от теб Троица преподават разказвателните предмети по забавен начин? За СС мога да ти отговоря положително. Факт е - забавно е. Обаче образът, който се създава за това училище е съвсем друг. А истината е, че то се различава от масата по други критерии, които не са коментирани. Като този например, че се решават по-сложни задачи в рамките на 10-те обикновени часа. А на мен ми омръзна да ми квалифицират детето като изтерзано, само заради факта, че може да решава такива задачи. Или че учи английски с малко по-ускорено темпо. Затова е хубаво тази информация да я има и да се чете внимателно.

Изключване за успех в СС се случва при успех 4 по БЕЛ, МАТ, АЕ (не помня за един или два предмета пишеше в договора). А нима успех над 4 е еквивалент на изтерзано дете? Много съжалявам родителите, които вярват, че детето им трябва да има четворки, за да е щастливо. Хайде, ако родителят е от алтернативните - иди-дойди. Тогава бих приела мнение, че оценките като цяло са ненужен тормоз, но не мога да приема, че постигането на успех над 4 е проблем за хора, които се оглеждат в оценките до някаква степен.

# 414
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
Прогресивноно няма да се мести в сградата на Дрита. Засега.
Документално неизрядна е за тази цел.

Последна редакция: сб, 23 ное 2019, 11:09 от Leika_moja

# 415
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 731
Аш, горе бях писала- с половината от тези училища не мога да се свържа. А ако успея чак февруари (както са били кампаниите им миналата година), ще изпусна училища, чиято кампания вече тече.
От изброените от теб само не знаех за Прогресивно в Дрита, ще проверя.
Не само Азбуки, Изи също вероятно ще имат критерий за език от догодина, защото там започват на 5г. Прием за 6г е ограничен и вероятно ще е проблем езика, но има варианти с лятната им академия, уроци и тн. Което също малко ме дразни- да пращам на такава възраст на уроци за ПУК (вкъщи също може да опитаме де).
КО на мен не ми хареса и от изброените от теб остаса само БШ, които не са готови с условията си и чувам доста негативни отзиви (тук и не само). Но ще ги чакам де.
Светлина намекнаха, че може и да нямат места, но ше знаят янури най-рано.
Накрая ще хвана кварталните, ама нямат ПУК..
Едит: признавам, че част от написаното за СС звучи чудесно и ако беше малко по-близо, бих отишла. Но тогава и уве трябва да включа, и ТЕ, ще се размие и ще си преглътна основноя критерий- детето да пътува около/под 20-25 мин. А не съм споменавала, но наличието на ДГ е голям бонус също, не знам защо не се обсъжда тук, повечето хора са с едно дете или са ок с логистика на 2 места?

Последна редакция: сб, 23 ное 2019, 11:05 от Пипи2013

# 416
  • Мнения: 5 812
Пипи, изключително смешно е да вкарваш личен елемент и злобно да споменаваш ника ми. Ако не виждаш и грам полезност в писаниците ми, прото не ме чети. Няма една дума, която да съм написала тук и в която да не съм абсолютно сигурна. Отделно, че въпреки вече сериозното ти участие в тази тема, хаосът в изискванията ти за училище става все по-голям. И подвежда много като мен за пореден път съвсем добронамерено да ти отговарят. Като те поочукат две-три години в системата, ще разбереш колко съм била права да правя на нищо, както казваш, някои ЧУ. И ще отсееш кой какъв интерес е имал. До тогава! Wink

# 417
  • София
  • Мнения: 7 276
Пипи, значи въобще не им се връзвай на Светлина за нямането на места. Както и не се шашкай за едновременно течащите кампании. Минали сме по този път, да така е, застъпват се и в много училища през ноември още няма яснота. Аз затова бих се радвала на Ден на отворените врати през есента, ама като нямат, нямат.

Прогресивното в Симеоново отпада - виж коментара на Лейка.

За Иззи и изискването за език също не бих обръщала внимание. Колко език ще научи дете на 5 г. при тях, ОМГ? Уроци ??? Нали знаеш езика, свали му материали от education.com (платени са обаче) и се занимавайте малко вкъщи. Или с някое помагало. Но първо виж дали Иззи имат домашни събота и неделя от 1 клас, дали гонят за успех под 4.5, и дали не решават НЕМО в час, за да не се окаже, че не е твоят тип училище.

А също, като се включи Фенси, ми напомни, че може да погледнеш Петър Берон в Кръстова вада. Там е така, малко "пей сърце" (знам го не от Фенси).

# 418
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 731
Ох, Фенси, каква злоба... сега като ученички ще се обясняваме. Редактирах се и няма вече “личен елемент”.
Аш, Изи нямат оценки в първите класове, така че няма как да изключват за успех (не съм питала изрично де). Домашни няма е ПУК, 1-2 клас по малко през уикенда, някои деца индивидуално повече, донякъде съм ок с това.

Последна редакция: сб, 23 ное 2019, 11:21 от Пипи2013

# 419
  • София
  • Мнения: 10 825
Нито едно училище няма оценки от първи клас до 4 клас. Поне тези които са към МОН.
Сега извадих да си погледна и договорите. Клаузата за прекратяването при нисък успех се включва в договорите от 4 клас нагоре, преди това липсва

Общи условия

Активация на акаунт