Майчинството счетоводно-83

  • 32 726
  • 760
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: X
Здравейте, на 5.12.2019г.подадох при работодател молба декларация по чл. 50-51 и съответно за декември имам  превод от НОИ, който е отразен . Сега при проверка в сайта на НОИ ми изписва, че за 2020г. липсват данни. Трябва ли да се подава нещо допълнително или подадената молба си важи и за настоящата година?

# 586
  • Мнения: 1 406
Мога ли да ползвам помощ от НОИ за рехабилитация докъто съм в майчинство? Знам, че не мога докъто съм в болничен, но не знам дали за майчинството е същото.
Ако имате предвид  почивките по НОИ в санаториуми на ПРО ЕАД -  Да,  може да се  възползвате от програмата и през двете години платено майчинство.  Аз лично ги ползвах.  Трябват същите документи.

# 587
  • Мнения: 1 380
Здравейте,ще се радвам да получа отговор на моя въпрос тук.

Има ли изискване колко време трябва да се самоосигуряваш на свободна професия,за да получаваш майчинство?

Ще се самоусигурявам на свободна професия от началото на февруари,но днес мъжът ми е прочел някъде из Интернет,че има изискване това самоосигуряване да е 18 месеца, за да се получава майчинство, а моят 45 дневен болничен преди термин започва на 17-ти април.

Ще бъда много благодарна,ако някой е запознат точно как стоят нещата и дали това с 18-те месеца е вярно.

Благодаря!

# 588
  • Мнения: 183
Здравейте,ще се радвам да получа отговор на моя въпрос тук.



Има ли изискване колко време трябва да се самоосигуряваш на свободна професия,за да получаваш майчинство?

Ще се самоусигурявам на свободна професия от началото на февруари,но днес мъжът ми е прочел някъде из Интернет,че има изискване това самоосигуряване да е 18 месеца, за да се получава майчинство, а моят 45 дневен болничен преди термин започва на 17-ти април.

Ще бъда много благодарна,ако някой е запознат точно как стоят нещата и дали това с 18-те месеца е вярно.

Благодаря!

Да, вярно е.

# 589
  • Мнения: 10
Здравейте ,
осигуряват ме на 750 лв , чисто получавам 590 лв . Колко ще ми е майчинството за първата година? 531 лв или 610 лв ?
Благодаря Blush

# 590
  • Мнения: 25 750
Здравейте ,
осигуряват ме на 750 лв , чисто получавам 590 лв . Колко ще ми е майчинството за първата година? 531 лв или 610 лв ?
Благодаря Blush
Няма как да ви е под МРЗ, така че ще си получавате 610лв, ако имате необходимия стаж.

# 591
  • Мнения: 16 871
Искам да си сверя часовника, май не съм много за тук, но питам:
Има ли право работодателят да ми откаже неплатен отпуск, при положение,  че детето ми посещава СДЯ? защото в наредбата не е споменато (аз не намерих, дали този отпуск важи, когато детето посещава СДЯ)

# 592
  • Мнения: 587
Здравейте,имам въпрос:
работодателят може ли по някакъв начин да задължи служителя да използва целия си натрупан платенен отпуск?

# 593
  • София
  • Мнения: 10 642
Искам да си сверя часовника, май не съм много за тук, но питам:
Има ли право работодателят да ми откаже неплатен отпуск, при положение,  че детето ми посещава СДЯ? защото в наредбата не е споменато (аз не намерих, дали този отпуск важи, когато детето посещава СДЯ)

Този отпуск не е обвързан с посещението или не на ясла.

Здравейте,имам въпрос:
работодателят може ли по някакъв начин да задължи служителя да използва целия си натрупан платенен отпуск?
Има срок, в който трябва да се използва.

# 594
  • Мнения: 726
Да, може да ви пусне в принудителен отпуск, за престой, ако фирмата няма например материали в момента, ако има фиксирана отпуска, която е обявена със заповед. Има фирми, които не работят например целия декември.

# 595
  • Мнения: 16 871
Благодаря,  Нандин.

# 596
  • Мнения: 528
Здравейте..в майчинство съм от септември..родих юли месец.. до сега получавах 560лв майчинство, сега МРЗ е увеличена на 610.. моето майчинство ще се увеличи ли, или ще си остане 560 тъй като са го изчислили на база на старата МРЗ..

# 597
  • Мнения: 3 735
Здравейте..в майчинство съм от септември..родих юли месец.. до сега получавах 560лв майчинство, сега МРЗ е увеличена на 610.. моето майчинство ще се увеличи ли, или ще си остане 560 тъй като са го изчислили на база на старата МРЗ..
Ще стане 610лв.

# 598
  • София
  • Мнения: 64
Моят мъж си пусна отпуска малко преди термина ми. Ако се случи така, че да има основание да ползва отпуск за бащинство, може ли да прекъсне платения годишен и този по майчинство да се ползва с предимство?

# 599
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Моят мъж си пусна отпуска малко преди термина ми. Ако се случи така, че да има основание да ползва отпуск за бащинство, може ли да прекъсне платения годишен и този по майчинство да се ползва с предимство?
Разбира се.

Общи условия

Активация на акаунт