Ще посъветвате ли детето си да учи висше образование

  • 3 884
  • 93
  •   1
Отговори
# 15
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Отново се включвам. Всъщност анкетата и темата не се покриват. Да, важно е образованието на човек, но не, не бих принудила децата си, ако те не искат.

# 16
  • Мнения: 534
Отговорих с "да", но имах по-скоро предвид да започне да учи, не толкова да го завърши на всяка цена. Моето мнение е, че през студентските години мирогледът ти се разширява и имаш достъп до повече информация, която, ако знаеш как да я търсиш и да я използваш, може да ти помогне да избереш сферата, в която искаш да се развиваш. Съгласете се, че на 18г. малко от нас са били ориентирани какво точно искат да правят като "пораснат" и как да си гонят целите.  Не всички цели изискват висше образование, но понякога то помага.

Не съм привърженик на принципа "учи за да не работиш" (то се видя, че доста такива хора сега наистина не работят), сега май е по-вървежно "работи за да можеш да си позволиш да учиш", но в един момент излиза по-лесно (и по-евтино) да надграждаш над едно базово ниво, отколкото да почваш от А и Б (поне в кетапите).

Виж, ако се окаже че щерка ми има златни ръце за шпакловчик, водопроводчик или автомонтьор, тогава "недей разваля хубавата жена, джанъм"! Laughing

Съгласна съм,защото и аз самата съм на принципа работи за да учиш-в смисъл работя за да си плащам ученето

# 17
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Много даже ще го съветвам. Mr. Green Добре избраната професия, ако е и по сърце, определено дава по-добър старт в живота. Явно се изключва 'учи мама (какво да е) да не работиш' - този филм отдавна свърши.

# 18
  • Мнения: 1 937
Не ми се мисли по въпроса!

Ама мога да давам съвети. Например: Дора, сложи едно интервалче между незнам, така че да стане не знам!
Сега по-добре ли е? Wink

Браво!


По темата - мението ми е като на ДЕ ВАня .

# 19
  • Мнения: 14 133
Отново се включвам. Всъщност анкетата и темата не се покриват. Да, важно е образованието на човек, но не, не бих принудила децата си, ако те не искат.
И аз не бих настоявала за висше образование, ако видя, че не му стигат силите. А иначе съм за принципа"Учи, за да работиш." Независимо дали се отнася за по-висока образователна степен, занаят или нещо друго.

# 20
  • Мнения: 534
Сега вече май изчистихме всички недоразумения.Все пак съм новак-не се сърдете  Hug

# 21
  • Мнения: 534
Не ми се мисли по въпроса!

Ама мога да давам съвети. Например: Дора, сложи едно интервалче между незнам, така че да стане не знам!
Сега по-добре ли е? Wink

Браво!


По темата - мението ми е като на ДЕ ВАня .
Мерси

# 22
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Задължително ще го пратя да учи и задължително да завърши-не приемам други варианти-аз съм трето поколение висшист от всички страни, че то да се цепи от колектива  Crossing Arms

Хъм, мен са ме учили, че "незнам" е една дума и само линк, който за себе си ще реша дали е достоверен и правилен, може да ме накара да го напиша разделено, а не съвети.  Peace

# 23
  • Мнения: 1 753
Ще направя всичко по силите ми, за да убедя децата ми да учат. Пък ако не мога - да си трошат главите... Дано не се случва де. Пожелавам си да са ми здрави и ученолюбиви  Praynig

# 24
  • Мнения: 704
В случая няма да я съветвам - ще настоявам!! Sunglasses

Задължително според мен е и доброто владеене на поне 2 езика, освен майчиния.

# 25
  • София
  • Мнения: 4 867
да, "учи, мама, че да не работиш"... Joy

съветът ми и към двете ми деца (а като родя другите - ще бъде и към тях) е да учат колкото могат повече. да четат повече и по-разнообразни книги, да питат повече, да търсят... да намират! да нямат ден, в който да не са научили нещо ново...

няма излишно знание. дори и конкретната формула да не ти върши работа в ежедневието, пътят към научаването й вече те е обогатил. едно време съпругът ми (тогава гадже) все казваше: "абе вие в английската много учите!" на мен след първата година това изобщо не ми правеше впечатление, нормално беше да чета не само от учебника и не само по плана от тетрадката...

тъй като именно образованието след гимназиалната степен дава най-широк простор за творческо учене и обогатяване, ще ги посъветвам да изберат добър университет и да се възползват максимално от възможностите.

а добрата работа ще си дойде с времето, знанията и опита...

# 26
  • София
  • Мнения: 469
Със сигурност - да.
В насока, която виждам, че имат желание да се развиват.
Годините ще покажат, какви дарби имат и естествено родителите са тези, които могат да преценят в коя област детето им ще се чуства най-добре.
Чужд език - задължително. Поне един.

# 27
  • Мнения: 1 107
Да, дори ще настоявам да учи, а дали ще пожелае да научи нещо и да вземе диплома накрая - негова работа, дано  Praynig
Ще се постарая да му обясня колко е важно най-малкото да повирее в университетска среда няколко години.
Надявам се да прилича на нас с баща му по отношение на четенето и езиците  Simple Smile

# 28
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Янита,  Hug

# 29
  • София
  • Мнения: 7 242
Ще се опитам да се въздържа да не настоявам непременно да завърши висше, макар че ще ми е трудно. Но много ще държа да избере професия, която ще й е по сърце и както пише Янита всеки ден да научава и открива по нещо ново. Все пак това е възможно и без висше /макар и в България да не е възприето/.

Общи условия

Активация на акаунт