Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 33

  • 32 699
  • 766
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 1 744
Момичета, спешно, бихте ли ми пратили на лични откъде са ви входните врати? Много благодаря на всички отзовали се!
Нашата врата я купихме от една фирма , не мога да се сетя името, срещу болница Александровска, на ъгъла, точно като излезеш от тунела на НДК, обаче пусто името не помня. Вратата е 2000 лв, страхотна, не е мръднала.
Препъръчвам за входна врата да вземете такава, която да уплътнява мн добре и по възможност без стъкло, защото точно в коридора духа много под врата, която не е добре уплътнена. И не си харчете парите за секретни брави и подобни, в къща това няма значение.
Скрит текст:
Nelina_london, наистина мястото има гледка и това му е чара. Обаче беше 1.6м под нивото на пътя и затова направихме такава ограда ( буквално и подпорна стена). После насипвахме и после заравняване. Влязоха 47 гондоли с пръст на парцела ( 970м2) за да се вдигне до нивото на пътя. После насипахме и съседния парцел ( брат ми го купи) за да предотвратим, доколкото е възможно, някой ден наводнения.
Оградата ни излезе много скъпо, наистина, всички ни упрекваха колко масивна и надълбоко я правим, но послушах баща ми да е такава и да ми е спокойно когато е дъждовно.
Все още събираме оферти за дограма, голяма разлика има между получените до момента.
Като сложим дограмата, влизат заварчици да слагат стълбата ( рамената), ВиК майстор и Ел майстор  и после тръгваме по банки Sad.
Тежка ли е процедурата по отпускане на потребителски кредит и колко време отнема до отпускане? Никога не съм теглила кредит и идея си нямам кое как става. ММ ме навива за ипотечен, но мен много ме притеснява да ипотекираме, затова питам за потребителски.
Ние взехме ипотечен, ниски месечни, ниски лихви и дълъг период, всяка година го топим с набрани лични средства . Така реално ни излиза по-евтино от потребителски заради лихвата и високите месечни сметки.
Скрит текст:
И ние сме с метални керемиди на Линдаб.
1 кв. керемиди е 14лв,а монтажа 10лв.  на квадрат.Отделно има билни керемиди,но и при керамичните има,както и снегозадържащи елементи.
Изчислиха ни материалите спрямо чертежа та покрива  на точни листи,остатък не е имало.
Схемата за полагане е като при керамични керемиди -греди,плътна дъсчена обшивка,паропропускливо фолио,двойна скара.
Единствено паропропускливото фолио бе по -скъпо,малко над 1000лв за 200м2 покрив.
Относно шума-ние сме с 30 см вата и нямаме подпокривно пространство.Тоест покрива е директно над спалните.Още не сме го затворили с гипс картон ,но ако щете вярвайте,няма никакъв шум при проливен дъжд.
На къщата сме с бетонни керемиди, за сега забележки нямам, но на барбекюто се заинатих за метални, мн ги харесвам. Мъж ми ми извади от 200 кладенеца вода да ми кажи как под тях мухлясвало, как няма кой да ги слага и т.н. Та ще чета дали сте доволни от тях ...

Последна редакция: вт, 14 яну 2020, 17:01 от AnMary

# 241
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
Chuby,радвам се те видя отново!  Simple Smile
Виждала съм покрив с метални керемиди на 7 години,вече.Естестествено в чужбина се правят отдавна,но аз имам преки наблюдения върху въпросния покрив.
Нищо му няма още Simple Smile
Ако се спазва технологията,а именно да не се спести паропропускливо фолиото,което отвежда конденза ,но пропуска парите,няма как да достигне каквато и да е влага до гредите,все пак гаранцията е от 30-50 години.
А ако някой си мисли,че фолиото може лесно да се компрометира-не,не може.В Англия увиват доста обекти отвън с такова,а градинската ни барака я бяхме измодерили на цокъла отвън с подобно от среден клас.Излишно е да казвам,че изложено на външните условия за 3 години нито се скъса,нито пропусна.
А,иначе керемидите се слагат лесно със винтове с уплътнени глави(тук да не сбъркам,мисля силиконови)
Ще ти пратя снимка на лични.
П.С..писах,но си забранила личните съобщения.

Монтирали ли сте,разучавали ли сте слънчевите колектори?
Интересува ме ,дали някой има преки наблюдения зимата дали вакумно-тръбните или плоските са по-ефективни?
Клоня към първите-отворена система,тип drain back.
Интересува ме само зимата как се държат,тъй като тогава ще разчитаме единствено на електричество за   БГВ и по-високото КПД ми е от голямо значение.

Последна редакция: вт, 14 яну 2020, 17:03 от AnMary

# 242
  • В.Търново
  • Мнения: 6 685
Да ви питам как е най-добре.Отначало исках къща с 3 спални, но по ред причини съм готова да направя компромис за 2 спални.Проектанта ми каза къща на 2 етажа излиза по-изгодно.Но, ако е с 2 спални трябва да са на 2 етаж, а долу всекидневната и другите помещения.Да, обаче , живот и здраве, след години ще бъде ли възможно да се изкачват и слизат тези стълби по няколко пъти на ден като ще сме на възраст?Аз си мислех, че ако са 3 спални, главната,нашата спалня да е на първия етаж, а другите две горе.Тогава по-голямата площ ще е на първия етаж, ще бъде ли възможно втория етаж да е с по-малка квадратура от първия?Проектанта ми каза да си помисля какво искам преди да ида при него.Квадратурата няма да е голяма.Не искам да се обременяваме с голям кредит от банката.Имаме 2 апартамента в града, така че сме склонни да направим по-компактна къща от 80 квадрата, ако е с 2 спални и в краен случай 100 квадрата, ако е с 3.Сега включват май и терасите и верандата към квадратурата?Нали?Ще има и изкопна яма, което ще оскъпи всичко.
Ще се радвам ,ако ме посъветвате, защото не знам кое е по-добре.

Последна редакция: нд, 12 яну 2020, 14:53 от rusalka1

# 243
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
Всичко се включва в квадратурата-тераси,веранди,стени.
Моят архитект ми каза,че двуетажните къщи излизат малко по-евтино от едноетажните за същата квадратура ,но вие ще изгубите минимум 11м2(общо за двата етажа)в стълбище.
На въпросът дали може първия етаж да е по-голям,да,може,но напълно безмислено.Основата ще ви е по-голяма,ще имате покрив и над първи етаж,освен ако не е покривна тераса,но  и тя не излиза евтино.
При две спални, икономичният вариант е един етаж.Но, тези 80м2 ще станат почти 100м2 със стените , без веранди и тераси.
Допълвам се!
Разгледайте тук.
https://www.archon.pl/projekty-domow/filtr/projekty-domow-jednor … =&p%5Bpsy%5D=

Отбележете си квадратури,които са чисти.Ако искате до 100м2,отбележете до 80м2

Последна редакция: нд, 12 яну 2020, 15:14 от nelina_london

# 244
  • София
  • Мнения: 2 428
Моят опит с баби, дядовци, лели - много по-добре е по-малка на 1 етаж. Качването и слизането стават много трудни С възрастта. И почистването.
Родителите ми в момента са в къща, в която спалнята им е на 2 (реално с денивелация и гаражи 3) етаж. Онзи ден ми каза баща ми, че обмисля да се премести в апартамента в града заради стълбите.

Ние строихме селска къща с идея там да изкарваме много време в късните години и я направихме на 1 етаж.

Другото, което се променя с възрастта, е усещането за студ. Добре е да има малки, уютни пространства, които лесно да се затоплят. Както и преходът от тях до баня/кухня да е лесен. Може би 1 от стаите да е по-мъничка просто. Или да направите сега на 1 етаж всичко - хол, кухня, баня с 1 малка стая, а 2 големи с бани - на горния. Зависи колко деца имате, ще идват ли те или приятели у вас.

И аче правилно са ти казали за цената на изкопа и на терасите и на покрива.

# 245
  • Мнения: 1 476
За мен е задължително на първия /партерен/ етаж да има самостоятелно помещение, което при необходимост да може да се ползва като спалня. Дали на проекта ще го кръстите стая за гости, кабинет или нещо друго е без съществено значение.

# 246
  • В.Търново
  • Мнения: 6 685
Много благодаря!Много полезни съвети! Simple Smile
Само тая изкопна яма ме притеснява колко пари ще хвърли.....

# 247
  • Мнения: 299
И аз съм на мнение , че долу трябва да има поне една спалня. Ние оставихме една за гости долу, а може и работилночка да е на мъжа ми, но като остареем да има къде да спим долу.
За 80-100 кв аз бих я направила на един етаж, особено ако мястото ви е голямо.
Изкопа зависи много от проекта, на каква дълбочина ще са основите, а реално може и дори да не е така, защото се копае до здрава земя. Да не говорим ако излезнат подпочвени води....
При ивични основи може и да не се прави цял изкоп, а само по ивиците. Нашето място обаче е много малко и място за маневри няма
Редактирам се... май говориш за изгребна яма, аз за ископа си мисля....

# 248
  • В.Търново
  • Мнения: 6 685
Мястото ми е близо 1 декар в регулация.Има лек наклон, къщата ще е в задната част на двора, изгребната яма до пътя.Мястото е доста голямо и ще имаме възможност и за къща на 1 етаж.Вчера си говорихме с моя мъж и май накланяме към къща на 1 етаж за тази квадратура, колко пък да се оскъпи покрива, а и няма да губим площ от стълбище.Района като цяло е на скала и не се знае след време като се копае дали ще попаднат на скала.Ако е къща на два етажа се копаят по-дълбоки основи, до колкото знам.

# 249
  • Мнения: 1 779
На мен ми казаха ориентировъчно, че монолитното строителство излиза 850 лв на кв. м за завършен вид без фундамента. Така ли се получава наистина. Ние искаме къща на един етаж. За проекта разбрах, че е 20 лв. кв. м (демек 1000 за неголяма къща) , разрешението за строеж, визата и скицата около 200. Енергото според договора. Колко да предвидя за тази ревизионна шахта за ВИК. Какви други документални неща  има в процеса на строителство, които се заплащат - незнам строителна линия, акт 14,акт 16,какви цени. Как тази къща ще започне да пристства като такава в нотариалния акт. Дали като я завършим на груб строеж банките отпускат ипотечен кредит?

# 250
  • Мнения: 1 825
На мен ми казаха ориентировъчно, че монолитното строителство излиза 850 лв на кв. м за завършен вид без фундамента. Така ли се получава наистина. Ние искаме къща на един етаж. За проекта разбрах, че е 20 лв. кв. м (демек 1000 за неголяма къща) , разрешението за строеж, визата и скицата около 200. Енергото според договора. Колко да предвидя за тази ревизионна шахта за ВИК. Какви други документални неща  има в процеса на строителство, които се заплащат - незнам строителна линия, акт 14,акт 16,какви цени. Как тази къща ще започне да пристства като такава в нотариалния акт. Дали като я завършим на груб строеж банките отпускат ипотечен кредит?
Някои банки дават ипотечен кредит и на акт 14, други искат акт 16. Зависи от банката, доходите и др.
Иначе аз вече се замислям дали изобщо да захващаме строеж - водя си отчет къде какво сме плащали - до момента за документи и парцел сме похарчили 50 000 евро, а строежа не е започнал, Т.е не сме открили строителна площадка, няма прекаран ток, вода, канализация Sad((( отчайвам се, да ги бях пестила тези пари, един апартамент щях да купя.

# 251
  • В.Търново
  • Мнения: 6 685

silvi_7878, имам съученик,който взема 28лв.на кв.м. за проект.Каза, че той ще ми задвижи ваденето на документи и разрешителни.Но не разбрах дали си е включил таксата за тази услуга в тази цена или се плаща допълнително.
Иначе и аз се интересувам от отговорите на другите ти въпроси.

# 252
  • София
  • Мнения: 1 742
Здравейте. Някой има ли представа изкарване на разрешително,проектиране на помещение за баня и тоалетна около4.5кв.м на етаж за 3 етажа.Тази постройка трябва да се долепи за съществуваща до момента къща на 3 етажа на морето.

# 253
  • Мнения: 1 779

silvi_7878, имам съученик,който взема 28лв.на кв.м. за проект.Каза, че той ще ми задвижи ваденето на документи и разрешителни.Но не разбрах дали си е включил таксата за тази услуга в тази цена или се плаща допълнително.
Иначе и аз се интересувам от отговорите на другите ти въпроси.
Минумумът май бил 200 лв за работна част. За по-малко не се съгласявали. В смисъл 200 лв конструкции, 200 лв вик и т. н, независимо, че къщата ти може да е  30-40 квадрата.

# 254
  • София
  • Мнения: 621
Здравейте! Относно проектирането-върви от 22 лв на кв.м.до 26-28 лв.в занисимост от сложността на проекта.Комбинираната скица е 100 лв,виза за проектиране-150 лв,становище ЧЕЗ-97 лв,изходни данни от Софийска вода-194 лв.Разрешението за строеж се плаща на кв.м.Всички цени се отнасят за София,за останалите области най-вероятно не са точно такива.Все пак може да служи за ориентир...

Общи условия

Активация на акаунт