Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 33

  • 32 648
  • 766
  •   1
Отговори
# 390
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Да, само конструкцията имам предвид, останалите неща ми е ясно, че няма как да станат.
Нали съм жена, на мен ми е важно как ще изглежда това, което съм си намислила, а това, което не се вижда, ще го мисля после.

А бе,.... допитай се до архитект, все пак! Simple Smile
Че, мен още на идеен проект, найш колко ме орязаха.... Disappointed Relieved

# 391
  • Sofia
  • Мнения: 4 701
Ще питам, но реших първо тук да се изложа Simple Smile

# 392
  • София
  • Мнения: 4 192
Ако ви е читав архитекта само от желязото ще си избие цената. А с бетона и ще сте напред. Да не говорим за гъдела, който ще ви дава. А за 300м3 къща, всички проекти ще са ви 5к лева, колкото ще ви струват прозорците на дневната.
Ама вие си знаете...

# 393
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Ако ви е читав архитекта само от желязото ще си избие цената. А с бетона и ще сте напред. Да не говорим за гъдела, който ще ви дава. А за 300м3 къща, всички проекти ще са ви 5к лева, колкото ще ви струват прозорците на дневната.
Ама вие си знаете...

О, да - конструкциите са бездънна яма, ако го позволиш.
Да не говорим за куличките, шестоъгълните, заоблени прозорци и мнайсетскатните покриви.

# 394
  • Мнения: 1 476
Сигурно ще ви "застрелям" с този въпрос ,но ... Мога ли да купя/ правя проект за къща, без реално да имам мястото?
Обяснявам (преди да ми се смеете Simple Smile) , харесахме района, знаем какви са показателите на земята , но не знаем точно кой ще е нашият парцел, защото в момента се изгражда инфраструктурата (улици, ток, вода, газ ...) . Тази процедура ще продължи още няколко месеца, в които ми се иска да свършим каквото можем , т.е. поне проект да имаме.
Пълен проект /такъв в готовност за внасяне в общината и издаване на разрешение за строеж/ не можете. Можете да дадете на архитект да проектира сградата и ще получите нещо като типов проект, който ще трябва задължително да се доработи след закупуването на имота. Останалите части също могат да се изготвят до известна степен, но отново ще имат нужда от доработване. Ще си спестите време, но проектирането ще ви излезе по-скъпо. Всеки читав архитект ще знае /или ще може да проучи/ каква виза ще получите от общината като отстояния и показатели. Изненади могат да се получат при съгласуването с експлоатационните дружества.

# 395
  • Sofia
  • Мнения: 4 701
Ако ви е читав архитекта само от желязото ще си избие цената. А с бетона и ще сте напред. Да не говорим за гъдела, който ще ви дава. А за 300м3 къща, всички проекти ще са ви 5к лева, колкото ще ви струват прозорците на дневната.
Ама вие си знаете...

Аз като погледнах, към 5к евро ще е, не лева, но ... ние не разбираме абсолютно нищо.  Нямаме познати архитекти, проектанти ... нищо. Напълно наясно съм, че ще ни оскубят брутално по всички параграфи и точно това беше една от причините да искам да купим нещо готово, но мъжа ми иска да строи (а няма нито време, нито познания за това) и съответно ще си платим цената .

# 396
  • Мнения: 1 731
Не правете проект предварително. Може изобщо да не ви допуснат до този етап и тогава ще са пари на вятъра. Ние поне за момента сме в такава ситуация.

# 397
  • Мнения: 1 825
архитект да прави проект на въображаемо място е абсурд. Ще си загуби времето, а и вашето.
Иначе ако отидете при архитекта и му кажете, че искате да видите примерни варианти на къщи, може да ви покаже това, което е работил, само като идеи, но дали ще паснат на вашето място е въпросно.

# 398
  • Sofia
  • Мнения: 4 701
Ох, явно няма да стане тая, дето си я мисля аз Simple Smile  Ще си чакаме, пък когато ... тогава.
Имате ли представа колко време отнема изготвянето на проект за къща?

# 399
  • София
  • Мнения: 4 575
Ох, явно няма да стане тая, дето си я мисля аз Simple Smile  Ще си чакаме, пък когато ... тогава.
Имате ли представа колко време отнема изготвянето на проект за къща?
Ние правихме идеен проект, защото нямахме параметри. След това се превърна в проект, който взе разрешение и другият месец започваме строителството. Целият проект, с всички части ни отне 6 месеца. Но и ММ има пръст, все нещо искаше още...

# 400
  • Мнения: 6 622
Ох, явно няма да стане тая, дето си я мисля аз Simple Smile  Ще си чакаме, пък когато ... тогава.
Имате ли представа колко време отнема изготвянето на проект за къща?
Зависи от архитекта и от това колко бързо вие ще одобрите идеен проект. Ако нямате много претенции може и за месец и половина- два. На нашият архитект първоначалният идеен проект му отне две седмици, но ние го връщахме още 3 пъти да променя някой неща, които не ми харесваха. Преправяше ги за между седмица и 10 дни, зависи от сложността на промяната. Проекта по останалите части отне месец. Можеше да стане и по-бързо, но аз искам малко по-нетипична като разпределение за нашите ширини къща.

# 401
  • Мнения: 367
Ох, явно няма да стане тая, дето си я мисля аз Simple Smile  Ще си чакаме, пък когато ... тогава.
Имате ли представа колко време отнема изготвянето на проект за къща?

Нямам идея колко време отнема. Ние решихме да минем по надлежния ред, за да направим реконструкция на къща, като свалим един полуетаж и променим формата на покрива, без да се променя общата площ и форма на самата къща. Явно зависи на какви проектанти попадне човек, но нашите са несериозни.Явно за тях това е малко проектче и не си струва да се напънат.Първият каза: "ооо тази къща е чакала толкова , че почака още " Това отношение тотално ме отказа.Следващият проектант все ни забравя. Дойде веднъж взе, размери. Две седмици не се обади. Като го потърсихме (май не беше забравил)и каза че нищо още не са правили, но ще почнат. А ние бригада намерихме, време уговорихме. Не ми се иска да разчитам на тях без все пак по- грамотен човек да го е  съгласувал и да каже как е най- добре. От проект официален се отказахме. Та ще караме, не както трябва, а както може и стане.

# 402
  • Мнения: 6 298
Самото проектиране е за окало месец, но преди това има тичане за договари с ВиК и енерго, виза за проектиране, геолажки доклад и геодезическо заснемане. После внасяне на проектите за одобрение в общината - това е по-дългата поцедура за издаване на разрешение за строеж около 1 месец или пък изготвянето на доклад за оценка на съответствието с изискванията за строежите от фирма за строителен надзор и после внасане на проектите с доклада за издаване на РС - на книга издаването му е за срок от 7 дни.
Много зависи и какъв период от време ще се улучи при одобряване на проектите. В нашият случай от визата за проектиране до издванате на РС отне 5 месеца и после още 1 месец за да влезе в сила. Така се получи, т.к. процедирахме проекта през лятото. Внесен юли, после отпуски на членовете на експертния съвет, после пък избори, та чак в края на октоври финиширахме и то без да ни връщат проектите за преправяне. Ако има връщане за корекции става за повече време. Ако е през друго време може и за по-кратък период. Зависи и от самата община. Всичко е много индивидуално.

# 403
  • Мнения: 299
Времето за проектиране може много да варира. При нас отне доста време, защо започнахме преди да сме готови с всички документи и имахме време. А и си избрахме архитектите, които казаха " Ще работим докато не кажете " Това е нашата къща!" И така и направиха, първо ни направиха няколко варианта като разположение в имота и различни като разпределение. От нещата, които харесахме ни направиха нови няколко варианта и така докато не остана един. След това и няколко варианта за фасадата. Вече не помня колко точно време отне но повече от 1-2 месеца определено.

# 404
  • Мнения: 4 785
Някой спрял ли се е, или да е покривал вече, на черни керемиди, да даде малко отзиви и за, и против?

Общи условия

Активация на акаунт