Февруарският рожден ден наближава, голям купон се очертава

  • 41 639
  • 744
  •   1
Отговори
# 90
  • Down Under
  • Мнения: 1 129
CharlotteN какъв нелеп инцидент, завършил с гипс. Съчувствам на дребчо. И таткото в болница, точно пък предколедно ви се струпва. Бързо възстановяване и на двамата!

# 91
  • Мнения: 754
vartoglava Ти сигурна ли си,че не ни будалкаш затова,че са на 1.9м? Hushed

Това е шега,разбира се,но моето дете не прави нито едно от изброените неща и не знам защо,но някак си го намирам за нормално.Но си признавам,че аз съм от по лежерните майки.

Последна редакция: чт, 12 дек 2019, 18:24 от narcissus

# 92
  • Мнения: 16 871
Шарлотен Hug бързо оздравяване на всички.

# 93
  • София
  • Мнения: 10 642
vartoglava Ти сигурна ли си,че не ни будалкаш затова,че са на 1.9м? Hushed

Това е шега,разбира се,но моето дете не прави нито едно от изброените неща и не знам защо,но някак си го намирам за нормално.Но си признавам,че аз съм от по лежерните майки.
От всичко изброено, моето само памперса си изхвърля (отдавна). Ама да се облича сам... далече е от тази дейност

# 94
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 705
Стискай зъби, Charlotte! Дано всичко се оправи час по скоро, съмненията за спукване да са неоснователни! На моя позната детето си беше счупило крачето в яслата и си спомням колко трудно й беше. Опитай се да си подреждаш всички задължения така че с малкото да си почивате играейки, а с мъжа ти да си спокойна, всичко ще е наред!
Поздравления за памперс анти кампанията която си стартирала рано рано Simple Smile няма толкова лесно да си забрави навиците, не го мисли това!

# 95
  • Мнения: 353
Браво, момичета, за постиженията без памперси. Аз мисля, че изпуснах момента това лято. Имаше време, когато често памперса беше сух, стискаше се до гърне, но така и не се реших. А сега почти не оцелвам пишкане в гърне. Откакто ходи на ясла повече умения придобива там отколкото от мен. Да пие от чаша без да се улива, да си носи пантофите и да се опитва да ги обуе и др. малки нещица. Напоследък си мисля, че не си давам ясна представа, че расте и може вече да е по-самосноятелна. Как сте с бибероните. При нас се събужда щом не е в устата й. А така ми се иска да го махнем вече този биберон особено сега в сезона на вирусите голям трън в очите ми е.

# 96
  • Мнения: 3 999
Споделете в яслата на какво ги учат, какви игри играят,нещо интересно 😊

# 97
  • София
  • Мнения: 2 666
Charlotte, стискам палци лошият период бързо да отминава и да не се повтаря!

Сега докато ви чета си давам сметка, че децата ни вече са големи Simple Smile

От няколко месеца малката сама си мие зъбите, обува си ботушите, изхвърля памперсите и какъвто боклук намери в коша за боклук. Подава ми чистите съдове от съдомиялната, изпраните дрехи, даже на сушилната ги "реди". Слага в мивката мръсните съдове. ММ я научи да пуска кафе машината, но имам лоши спомени от изгаряне с кафе и не им позволявам. Сама си пуска инхалатора, пуска и прахосмукачката когато иска да й почистя нослето. Много е ревнива към моите вещи и щом някой ги докосне веднага надига врява и повтаря "Неее, мама!". Копира кака си и много уверено държи моливи и четки с бои. По цял ден драска, а аз я стимулирам. Понякога се прехвърля от листа към дивана и вечерта баща й се сърди. Но както писах много ме мързи и съм изморена от гледане на деца. Каквото научи от кака си.

Биберон никога не пожела и нямам опит.

# 98
  • Down Under
  • Мнения: 1 129
Биберонът ще махна отраз. Търси го през ноща, през деня е прибран далеч от очите. Ще има няколко по-тежки нощи, но и това ще отмине. Из книгите пише навик се създава и руши за 3 дни, та ще видим.
Най-накрая и при нас се стопли времето и започвам инициативата за махането на памперса. И аз съм от лежерните майки, чувствам се постоянно изморена, не го натискам да прави каквото и да е и не се втелявам, кое дете какво може/прави. Едни говорят вече, други карат тротинетка, трети перат и простират, еми чудесно да са живи и здрави 😊

# 99
  • Мнения: 1 406
Нарцисус, вече станаха на 1г и 10 месеца.
Като изброявам всичко това, че не си мисли,  че го правят като възрастни или поне 5-6 годишни деца. Всичко това правят според възможностите на деца на тяхната възраст. Просто ги стимулирам да направят нещо,  когато имат интерес към него. Показвам няколко пъти бавно и и после ги оставям те да го правят. В някои случаи те ме гледат дълго как съм правила дадена дейност и копират,при това доста добре. Да,  обличат си потника,слиповете/бикините, блузата и панталонките. В доста случаи на обратно,  не могат да ги смъкнат надолу към кръста или да издърпат крачолите, че но толкова са им възможностите. Всеки ден тренират и задобряват. Аз ги дооправям. Обувките често объркват, че но пък се усещат,  че не е както трябва и правят корекция.  Мислиш ли че две годишно дете ще изчисти /измие като възрастен - не. Далеч е от перфектно. Но щом имат желание не ги спирам,  а им показвам и давам да опитат. С всеки ден стават по-добри. Ще те Учуди факта,  но дъщеря ми се опитва да бели зеленчуци. Има си беачка и ми "помага". Може да обели една ивица, но това е достатъчно за възрастта ѝ. Имат си и ножове,  детски от икеа и пластмасови за пластилин. С тях могат да режат освен пластилин и сварени зеленчуци. Поискаха-дадох им.
Не ги насилам с нищо,  просто съм "мързеливи майка" и ги оставям да правят това,  което им е интересно. Смятам че това е доста по-добре за развитието им. Оооо и те не са много по-можещи или интелигентни от другите си връстници,  напротив. Точно като тях са. Просто им позволявам да правят всичко към което имат интерес. Не им треперят, че ще паднат, че ще се ударят, че наранят,  настигнат, че ще счупят нещо или ще се изцапат. Така трупат опит. Разбира се внимавам за животозастрашаващи ситуации,  обяснявам. Всички деца го могат, че стига родителите им да ги стимулират по подходящ начин, че когато детето има интерес  и да спрат да вършат нещата вместо детето.

# 100
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 705
Много ми е хубаво сутрин да чета разни истории тук Simple Smile
В яслата моето момче научи :
- да рисува гнездо - (кръгове върху лист които са всъщност драсканица, но като го питаш какво прави казва " гнездо")
- да залепя елха върху лист - нещо като апликация, но госпожите я режат а малките лепят само
- пее ми една песен, която трябваше да й намеря текста за да я разбера каква е Simple Smile
- да се заиграва сам за дълго време и да си брани играчките ( това не ми харесва особено)
- да пие сам от чаша
- да си събува гащите и да обикаля гол стаята
- да бута гърнета Simple Smile
Т.е. не е научил кой знае какво за три месеца, но пък има контакт с други деца, подчинява се на някакъв ред, не е залепен за мен и като не ме вижда ме търси и/или се връща ако съм далеч.
Снощи му дадох да си измие една пластмасова купа. Сложих стол пред мивката, качих го и край! Такава игра си направи, че после плака като го смъквах.

# 101
  • Мнения: 1 406
Значи е научил много неща.
Това с отстояването и бранене на играчката също е хубаво. На тяхната възраст е е рано за споделяне като осъзнато чувство. Ако е взел дадена играчка първи или тя е негова има право да не я дава и да отстоява това си право. В такъв случай е по-правилно да се обясни на другото заинтересованост дете, че е редно то да изчака този в който е играчката да се на играе с нея. Това учи на търпение, доста по лесно е да се разбере от децата на тази възраст (според психолози, с които общувам последните месеца  и разни книги дето изчетох). Ако вече той е изтръгнал играчката от другото дете (независимо дали е негова собственост или не)  и то си я иска трябва да обясним, че да изчака докато се освободи, т. к. същото но в обратната ситуация - отново търпение. А най-добре да ги оставим да се разберат "по мъжки" ме съветват пак психолози и педагози, когато сме на едни групови занимания с други мами с деца на близка възраст. Същото ме съветват да правя и у дома. Общо взето у дома ми писна да съм арбитър и ги оставих да се оправят сами в повечето случаи. И по площадките действам така за учудване на другите майки - не се меся веднага и стимулирам да се оправят сами. Тук взеха да ми свикват на странностите. Сред непознати обаче следя да няма агресивни инциденти и да не пипат чужди играчки без да съм питала аз лично. А след като две по-големи деца ни потрошиха две играчки и родителите им се направиха на дръж ми шапката без дори да попитат чии са играчките и да се извинят, вадя само две неща,  всичко останало прибирам,  а като видя агресия върху наша играчка от друго дете ходя и аз си я прибирам.

# 102
  • Мнения: 6 222
И на мен ми е много приятно да ви чета,хем черпя идеи за разни неща,защото ежедневието ни е доста скучно и еднообразно,хем научавам нови "техники".
Не съм искала да обидя никого,просто обясних при нас че прибера ли го след като се е настроил за излизане ме чака задължително недоволство и предпочитам да си го спестя.
Моят си я махна сам бибата,но и той само нощем я ползваше последните месеци.От много време беше с няколко и нощем понеже често се будеше като я изплюе си слагах под калъфката 2-3 резервни,като се размрънка само бърках и му подавах нова,че онази я плюеше къде ли не.И някак свикна че мястото на бибите е там и като поиска ще получи. И една вечер ми я подаде и каза биби кий и аз я скрих при другите. Поиска я същата нощ 2 пъти,на следващите вечери пак я иска по 1 път и една вечер просто не я поиска,даже не заспа с нея,само провери дали са под калъфката.Толкова се радвам, че и това стана плавно и без драми като отбиването.
Иначе за обувките още лятото се научи с чехлите,редовно си ходеше в началото с два обърнати,но хич не го бъркаше.Сега само ботушите може да си обува,но пък знае вече че като излизаме сяда и чака да го обуя.Преди отваряше и излиташе по чорапи директно 😆.С дрехите е на някакъв среден етап,през главата успява да си нахлузи всичко,но най често не е негова дреха, а нещо от купа за сгъване.Надолу си вдига и сваля без проблем панталоните и памперса,но само ако са по широки.Често ги осуква и са на обратно.Яде вече и с вилица и с лъжица,разлива често таратора.Все още предпочита мене да храни и да яде с ръце когато може.Все така си е злояд,яде 10 неща общо на кръст, но пък изследванията са му добре и не се връзвам вече толкова.Последно за памперса,че стана ферман,дано ме дочетете 😆.Правих опити лятото,имаше някакъв успех с писоара и седалката,но явно не беше готов.Сега чакам по студените дни и да сме си вкъщи и ще пробвам рязкото махане.Иначе си казва пиш и бооо (от бомба,така му наричаме ароматните памперси 🤣),но не винаги преди,в повечето случаи по време на самото действие.

# 103
  • Мнения: 16 871
Най-големият проблем за мен е, че детето спря да яде. Това просто ме влудява. Не знам как да постъпя, какво да правя. Може да кара само на хляб и нищо друго, хапва портокал, банан, макарони, спагети без никакв3 сосове. Това е. Нищо готвено, нищо! Тук таме някой задушен резен картоф. А в градината яде и супи и основно без никакъв проблем.

# 104
  • Мнения: 299
Благодаря ви, момичета за пожеланията. Малкият засега приема положението по-спокойно, отколкото очаквах. Само го е страх от гипса и не иска да го гледа, затова когато го преобличам или седи на гърнето, го карам да си затвори очите или го покривам с една пелена. Явно е баба му или дядо му са му казали и сега повтаря „Дядо Коледа махне лепенката/хубавата превръзка" и ми става много мило... колко подаръци му взех, а нищо няма значение, ако не са здрави Sad
Ver4eto, щом на градината яде манджи, може би просто ги свързва с градината и затова не ги иска, може да му омръзват от там и вкъщи пак, а може и да го карат малко по-настоятелно там да яде и затова да не ги иска. Но щом в градината яде, не би трябвало да се притесняваш, че вкъщи е на по-суха храна.

Общи условия

Активация на акаунт