Регистриране на чужденци в България????

  • 6 101
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 486
Аз пък преди време четох това:

"Регионално звено “Миграция” при РДВР-Габрово съобщава, че от 1 януари 2006 г. в сила влизат важни промени в Закона за чужденците в Република България, които се отнасят до адресната регистрация на чуждите граждани, пребиваващи на територията на страната.
         
Според тези промени, чл. 18 , ал.1 от Закона за чужденците в Република България посочва, че при влизане в нашата страна всеки чужденец декларира писмено целта на посещението си и посочва писмено адреса, на който ще пребивава, като попълва адресна карта по образец.
         
Чужденците, които преминават транзитно през територията на  България и напускат страната в срок от 24 часа, не попълват адресни карти.
         
Според чл.28, ал. 3 от ЗЧРБ  физическо или юридическо лице, предоставило подслон на чужденец, в срок до 5 дни след предоставянето на подслона, писмено трябва да уведоми РЗ”Миграция” или районното полицейско управление по местонахождението си за това обстоятелство, като съобщава имената, датата на раждане, гражданството, номера и серията на документа за самоличност на чужденеца.
           
Съгласно чл. 28, ал.4 от същия закон лице, което осъществява хотелиерска дейност, или негов служител при настаняване на чужденец го регистрира незабавно в специален регистър. Информацията за настанените чужденци се предоставя ежедневно от това лице в срок до 06.00 часа в службата за административен контрол на чужденците или в районното полицейско управление по местонахождението на хотела.
         
При неизпълнение на задълженията, се налагат глоби, както следва:

          -         на физически лица – от 100 до 1000 лв.

          -         на юридически лица – от 500 до 5000 лв.

         
При повторно нарушение, извършено от юридическо лице, санкцията е в размер от 1000 до 10 000 лв.

         
Промените в Закона за чужденците в Република България влизат в сила от 1 януари 2006 година. "

# 16
  • София
  • Мнения: 440
raly, попалва се една малка бланка, но не може в кметството. Ходи се в полицейското управление - в окръжните градове и в по-големите курортни градове и районните управления в София

# 17
  • Мнения: 3 423
Защо да ни е добре, като може да ни е зле... #Cussing out

# 18
  • Мнения: 6 167
ООО, това не е безумна българска бюрокрация
Моя мъж, с песен на уста го регистрирам. за 10 мин в полицията и не виждам нищо лошо.

тук като дойдох, ме караха да доказвам какво ли не, за да ми дадат законното разрешение за рпестой за туризъм ( подчертавам), за да пребивавам разрешения ни безвизов престой от 3 месеца
то не бяха бележки от сметки комунални, сметки банкови ( книжка влог в италианска банка), хиляди снимки, за всеки ден депозит на пари, здравни застраховки и тн.
тук срока за регистрация на турист ( който не е на хотел)  е 8 дни.

поради безумната тук процедура никой ( освен мен, явно) не се регистрира в полицията.
а по границите си затварят очите, защото иначе всички туристи трбява да са с черни печати за 10 години.

тук законотворецът, измислил т. нар разрешение за престой за туризъм явно е бил пиян, като го е мислил.

българия е цвете , всравнение с италия в това отношение
регистрираш го и бегаш.  това е и моя съвет.
има правила - спазвай ги. нищо не ти струва, а рискуваш все пак проблеми.

# 19
  • Мнения: 6 390
ако има някой с проблем пред гранична полиция, ще го моля да се обади... защото както казвам поне 2г. вече НЕ пишем и не издаваме нищо при излизане от БГ Peace
Ели, ти на границата или в полицията ли работиш? Щото казваш "не пишем, не издаваме".
Не пишем е не попълваме Адресни карти и не ги издаваме на граничния пункт, както правехме преди повече от две години, когато при напускане на БГ, ако не издадеш попълнена и заверена адресна регистрация правеха проблем на КПП
Не работя нито на границата, нито в полицията, и пиша в мн.ч., защото сме няколко човека заедно, не съм сама  Wink Grinning
Все тая де, като чета на никой не му са искали в последно време така важните регистрации  Wink 

Последна редакция: вт, 25 юли 2006, 00:05 от Eli_cz

# 20
  • Мнения: 3 880
Аз моите двама чужденци си ги регистрирам в полицията за свое собствено спокойствие, не че някой някога  е искал теzи хвърчащи бележки на иzлиzане. Всяка година се заканвам, че няма да го правя, но ме е страх, че по закона на Мърфи, ако веднъж не го направя точно тогава Ще ги поискат и пак хващам пътя към районното Embarassed такава съм си- изпълнителна Wink.
Всеки път на влизане (в БГ) питам профилактично служителя на пас-контрола дали трябва да ги регистрирам и ми отговарят_ да, задължително, но като си тръгваме никой не се сеща, че е било чак толкова "задължително". Ние обаче винаги летим от летище Бургас и винаги с чартърни полети, което предполага, че голямата част от пътниците са били на почивка и от хотела са ги регистрирали и затова за няколкото "заблудени"_ не спали в хотел не си правят труда да проверяват сигурно, поне аз така си го обяснявам.
Иначе наистина не е сложно и не отнема много време_ попълват се по 2 бланки на човек, след което служителката проверява дали са верни данните и бие печати с дата и подпис. Единият екземпляр остава там, а другият_ в паспорта, за да може чичкото на контрола да го види веднага, но аз вадя листчетата нарочно да им гледам сеира дали Ще се сетят Mr. Green...

# 21
  • Мнения: 22
А бебе трябва ли и него да регистрираме?

# 22
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
А бебе трябва ли и него да регистрираме?

преди около месец, когато се прибирах в Бг, още на летището ми ка3аха, че трябва да регистрирам сина си, който е само с швейцарско гражданство....винаги сьм регистрирала и него и мьжа ми в районното- да ми е мирна главата.....

# 23
  • Мнения: 1 630
ООО, това не е безумна българска бюрокрация
Моя мъж, с песен на уста го регистрирам. за 10 мин в полицията и не виждам нищо лошо.

Е Лени, не съм съгласна. Това, че има и други безумни администрации, не прави българската по-малко безумна.

# 24
  • Мнения: 1 630
Момичета, благодаря ви за мненията.
Явно съм от малкото неизпълнителни сред вас.  Rolling Eyes
Ще взема да се засрамя и да направя опит за регистрация. 
Не мисля, обаче да ходя да окръжния град на 60тина километра  Whistling

# 25
  • Мнения: 6 167
Рали, може да е безумно, но поне е лесно  Peace

Мисля, че ако питането не беше за БГ , а за друго място в  Америка или Европа нямаше да има отговори в стил ' не ми се занимава., защото е тъпо'. знаем как треперим всичко да ни е изрядно в страните , в които пребиваваме...

приятна ваканция!

 Peace

# 26
  • Italia
  • Мнения: 4 492
До миналата година не регистрирах нито мъж нито дете въпреки,4е на няколко пъти ни казваха на излизане от Бг,4е трябва да ги регистрирам Щото ина4е следваЩия път е сигурна глобата. Twisted Evil Пък и ние досега седяхме в Бг по около седмица ( на отиване и връЩане от Гърция) та не ми се разправяШе с държавната администрация за толкова кратко време.
Мин.година оба4е реШих да пробвам за да не вземат по закона на Мърфи да се заядат на излизане от страната и да давам греШни пари за глоби.
Процедурата по попълването на бланките за двамата ми отне то4но 10 мин и май платих някакви жълти стотинки. Бях приятно изненадана като никога  Twisted Evil

Общи условия

Активация на акаунт