Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 83
Здравейте, моля за малко помощ за едни катерици Simple Smile))

# 166
  • Мнения: X
За катериците е решавана в темата. Не съм преглеждала решението.
https://bg-mam.ma/p/1117516/39413332

# 167
  • София
  • Мнения: 83
Благодаря много, търсих в тарсачката но нещо ...Simple Smile

# 168
  • Пловдив
  • Мнения: 221
Здравейте,
Как най-рационално се решава зад. 195 (5 клас)? Благодаря!

# 169
  • София
  • Мнения: 83
Моля за помощ за задача за 4 клас.
В три кофи има общо 35 л. вода, От първата прелели във втората толкова, колкото имало в момента, а след това излели 3 литра от първата кофа. По- късно от втората прелели в третата толкова, колкото имало в нея в началото, след което веднага отлели 2 л. от третата кофа. тогава водата е трите кофи станала по равно. По колко литра вода е имало във всяка кофа в началото?

Последна редакция: сб, 18 яну 2020, 12:51 от xera

# 170
  • Мнения: 6 323
В дясната страна като се извади 5 и 1/3 пред скоби, изразът в скобите остава равен на 1 и значи дясната страна остава равна на 16/3; обаче за лявата страна нищо не мога да се сетя, освен да се смята.
Хега, не мога да ти разбера условието, какво значи "по-прелели" например. Ако от първата са прелели колкото е имало в момента, значи тя става празна и няма как от нея да излеят още 3 литра.

# 171
  • София
  • Мнения: 83
Извинявам се, при преписването съм изяла почти цяло изречение:
В три кофи има общо 35 л. вода, От първата прелели във втората толкова, колкото имало в момента, а след това излели 3 литра от първата кофа. По- късно от втората прелели в третата толкова, колкото имало в нея в началото, след което веднага отлели 2 л. от третата кофа. тогава водата е трите кофи станала по равно. По колко литра вода е имало във всяка кофа в началото?

# 172
  • Мнения: 6 323
В първата кофа е имало 21л, във втората - 8 и в третата 6. На мен ми беше най-лесно с три неизвестни, в кофите е имало х, у и z литра и х+y+z = 35.
После описваме математически всяко действие -
От първата прелели във втората толкова, колкото имало в момента - в първата стана х-y, във втората става 2.у
а след това излели 3 литра от първата кофа - водата в кофите става х-у-3, 2.у, и в третата z
По- късно от втората прелели в третата толкова, колкото имало в нея в началото - във втората става 2y -z, а в третата 2z
след което веднага отлели 2 л. от третата кофа. - в третата кофа става 2z-2.
тогава водата е трите кофи станала по равно.
Значи x-y-3 = 2y -z = 2z-2
Ми ето ни още две уравнения, заместваме, решаваме и получаваме х= 21, y=8, z=6.

Последна редакция: сб, 18 яну 2020, 12:54 от Татко Мецан

# 173
  • Мнения: 1 797
Здравейте, моля за помощ за тази задача за 4-ти клас:

# 174
  • Мнения: 6 004
За кофите-предложеното решение не е приложимо за 4 клас. Тръгваме оттам, че накрая във всяка кофа има по 10 л. Преди да отлеем от третата, в нея е имало 12 л., което се е получило като и досипем от втората толкова, колкото имала. Т. е. имала е 6.
Продължаваме- от втората са отлени 6 л. /за да досипем в третата/. Т. е. имало е 16 л. А те са се получили като е сипано от първата толкова, колкото е имала-значи 8. Нататък лесно.

За велосипедистите. За 45 мин. двете момчета изминават 12 км. За 15 мин. изминават 4 км. /в 4 кл. още не се учат дроби/. А. изминал  8 км. до мястото на срещата /20-12/- значи за 30 мин. Чакал е 15 мин.. Т. е. Б. е пътувал 45 мин., за колкото са изминали и останалите 12 км. Т. е. Б. е изминал 24 км.
Дано не съм объркала някъде сметките, защото пиша от телефон наизуст.

Последна редакция: сб, 18 яну 2020, 14:22 от W

# 175
  • Мнения: 6 323
W, абсолютно си права за кофите, твоето решение е много по-хубаво и елегантно от моето.

# 176
  • Мнения: 6 004
Благодаря за комплимента Blush, но не виждам как ще се напише решението, ако такова се изисква от детето,а не само да отметне правилен отговор.

# 177
  • София
  • Мнения: 83
Да, трябва да напише решението и отговорът.

# 178
  • Мнения: 6 004
Ами къде с думи, къде с изрази, трябва да успее.

# 179
  • Варна
  • Мнения: 25 314
Не мога да вдяна отговора на една задача от Математика без граници за първи клас!!! Явно съм много проста. Задачата е:
"Трима приятели похапнали бонбони. Всеки записал на картонче изядените от него бонбони: 2, 6, 7. Оказало се, че те изяли повече от 15 бонбона. Колко бонбона са изяли общо тримата?"
И отговорът е 18! Е, wtf?

Общи условия

Активация на акаунт