Отговори
# 255
  • Варна
  • Мнения: 25 239
Явно от едно число нататък всяко число може да се получи като сбор на 5-ци у 9-ки... Леле, ужасно трудни ми се виждат тези задачи Joy До 4-ти клас се надявам да наваксам с материала и да почна да ги разбирам.

# 256
  • Мнения: 5 914
Явно от едно число нататък всяко число може да се получи като сбор на 5-ци у 9-ки... Леле, ужасно трудни ми се виждат тези задачи Joy До 4-ти клас се надявам да наваксам с материала и да почна да ги разбирам.
Да. От 40 нататък всяко число е възможно. А до там 20 не са. Ама това не че е непосилно за четвъртокласник, но отнема време и ако задачата е за състезание...

# 257
  • София
  • Мнения: 7 056
В условието не е казано, че не могат да се съберат само мечове или само камъни. Wink
Мисля, че 40 са съвсем достижими точки.

# 258
  • Мнения: 5 914
Не разбирам. Казах, че до 40 аз намерих /поправям се/ 19 числа, които не могат да се получат от сбора на няколко петици и няколко деветки. От там нататък всички числа могат да бъдат получени по този начин.

# 259
  • Мнения: 6 301
А как намери, че могат, с опит ли?
По принцип това е диофантово уравнение, 5.х+9.у = c, като трябва да се намери най-голямата стойност на с, при която няма решение.



Представяме х=(с-9у)/5 = с-4у-5у /5 =(с-4у)/5  - у
За да има решение - т.е. цели числа, то (с-4у) трябва да се дели на 5.
Трябва да намерим максималното с, при което с-4у не може да се раздели на 5. Вижда се, че при 40, 39 и т.н. има решение, но при 31 вече коефициентът пред х става отрицателен, та 31 трябва да е отговорът.

Последна редакция: нд, 26 яну 2020, 12:49 от Татко Мецан

# 260
  • Мнения: 5 160
39-та ми напомни тази задача за 5 клас НОМ областен кръг

5.3. В едно далечно кралство, на един незнаен остров парите се наричат корони. В кралството се използват монети само от 4 корони и от 7 корони. Коя е най-голямата сума, която не може да се плати с тези монети. Покажете, че всяка по-голяма сума може да бъде платена, ако разполагаме с неограничен брой монети от двата вида.
Решение: Непосредствена проверка показва, че суми от 1; 2; 3; 5; 6; 9; 10; 13 и 17 корони не могат да бъдат заплатени (2 т.). Сега ще покажем, че 17 е най-голямата такава сума. Продължаваме проверката:

# 261
  • София
  • Мнения: 7 056
Да, за 4класник е сложно така...
Аз бих обяснила по друг начин.
Всички, числа, които завършват на 5 и 0 могат да са точки в играта, ясно защо.
Ще хвана таблицата за умножение с 9:
9х1=9 , + 0, +5 - тоест, всяко число завършващо на 9 и 4 може да е решение, като най-малките са 9 и 14.
9х2=18, +0, +5, тоест всяко число, завършващо на 8 и 3 може да е решение. Най-малките са 18 и 23.
9х3=27, +0, +5, тоест всяко число, завършващо на 7 и 2 може да бъде решение. Най-малките са 27 и 32. И т.н....
9х4=36, +0, +5, числа завършващи на 6 и 1, като най-малките са 36 и 41
9х6=54, +0, +5, числа завършващи на 4 и9 - вече повтаряме цикъла.  
По тази схема, мисля 31 е най-голямото, ако не съм объркала нещо в аритметиките... Joy

# 262
  • Мнения: 6 301
Да, 31 трябва да е, защото аз горе не съм взел предвид, че все пак х не може да бъде отрицателно число. При с=31 за да се дели с-4у на 5, трябва у да е 4 и х излиза да е -1, а то не може да е отрицателно. Така че за 31 няма решение, в което и двете числа да са естествени. А при 32 има у=3, х=1, оттам нагоре вече х ще е положително при по-големи стойности на с.
Така че да, 31 е отговорът, аз първо това и бях написал, ама после се обърках нещо;)

# 263
  • Мнения: 5 914
Мецане, решението ти е непосилно за 4 клас.
Аз го реших подобно на Слънчевата.

# 264
  • Мнения: 115
Здравейте, ето една задачка за 5 клас, за която не мога да намеря начин на решаване:

"Две деца играят на следната игра: от кутия с 17 бонбона те един след друг за един ход изяждат 1,2 или 3 бонбона. Печели този, който изяде последния бонбон. Първият играч изяжда 3 бонбона. Колко бонбона трябва да изяде вторият играч при първия си ход, за да победи, независимо от ходовете на първия играч?"

# 265
  • Мнения: 6 301
Мисля, че два.
За да спечели втория играч, винаги в кутията бонбоните трябва да са кратни на 4.
Ако накрая останат 4 бонбона, винаги печели вторият играч. Ако първият изяде 1, втория изяжда останалите 3, ако първият изяде 2, вторият изяжда останалите 2, ако първият изяде 3, вторият изяжда останалият 1.

Така се решава и нататък, като вторият гледа броят винаги да е кратен на 4. Като изяде отначало 2 бонбона, остават 12.
При всеки следващ ход - ако първият изяде 1, вторият изяжда 3, ако първият -2, и вторият 2, ако първият 1, то втория 3.
Така след втория ход остават 8 бонбона, след третия ход - 4 и винаги вторият печели.

За да спечели пък първия играч при всички случаи, той е трябвало да изяде 1 бонбон. Така в кутията остават 16 и този път втория каквото и да прави, първият по същия алгоритъм трябва да следи да остават винаги кратно на 4 и тогава той ще спечели. Ама като е изял 3 бонбона отначало, с това си действие е загубил играта.

Последна редакция: пн, 27 яну 2020, 12:15 от Татко Мецан

# 266
  • Варна
  • Мнения: 25 239
Два, и аз стигнах до същия извод.

# 267
  • Мнения: 5 914
Тази задача ми е позната. Дали я няма някъде назад в темата?

# 268
# 269
  • Русе
  • Мнения: 11 918
Сега разсъждавам по-друг начин
Ако е изял 3, са останали 14.
За да останат пак четен брой,  и вторият да ги поддържа четен и да може да изяде последния бонбон, трябва да изяде 2 бонбона

Общи условия

Активация на акаунт