Всякакви въпроси относно пералнята - тема 7

  • 35 890
  • 730
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 11 614
Здравейте, колебая се между тези две перални  Пералня Bosch WAN 28161BY  и Bosch WAN 24261BY първата е 1400 оборота , а втората 1200, но първата програми като пух, завеси и завивки ги няма, а има две предпранета на памука, които  не ме устройват. Първата има вода +, втората допълнително плакнене. Коя от двете функции ще е по полезна? Питането ми е ако избера първата заради повечето обороти,  кои програми ще бъдат подходящи за завивки, якета и пердета. Ще бъда много благодарна, ако някой може да сподели и мачкат ли много дрехите, пералните от серия 4, които не са с Vario барабан както и имат ли възможност да нагласяш всякакви температури?
1200 оборота са напълно достатъчни за всичко. Моята има 1600, но на такива обороти всичко се залепва за барабана и се мачка. Използвала съм ги само няколко пъти. Разликата в сухотата между 1200 и 1600 не е осезателна. Обикновено ползвам 1200 или 1000, според типа пране.

# 196
  • Мнения: 40 869
О, за бяло пране - чаршафи и всякакви кърпи и хавлии, винаги си ползвам 1600. Разликата в изсушаването после е голяма. Мачкането не ме притеснява - все едно, винаги преди сушилня вадя всичко, оправям и изтръсквам и тогава връщам за сушене.

# 197
  • Мнения: 13 187
Рори, да пишеш после с колко намалява времето на различните програми.

# 198
  • Мнения: 6 087
В момента ползвам антиалергичната и намали времето с 15м. Когато използвам някоя от другите ако разликата е друга ще споделя. Благодаря много за помощта!

Иначе като сравнително скоро избирала нов уред мисля, че програмите и функциите натежават повече при избора на модел в сравнение с разликата между 1200 и 1400 оборота на центрофугата.
Със старата пералня ползвах 800 оборота, с новата 1200 и рядко 1000 оборота. При работата на сушилнята има малка разлика във времетраенето на програмите, никаква разлика в нивото на изсушаване и много малка разлика в нивото на влага. Пак сме си с отворен прозорец през зимата. Добре че е топла зима.

Последна редакция: чт, 06 фев 2020, 09:36 от Рори72

# 199
  • Мнения: 13 187
Много малко намалява, колко е по принцип тази антиалергична програма?
Предстои да си купувам подобна и разучавах копчетата, но не съм намерила хубаво клипче, на което да се вижда действителното намаление на времето. А държа на това.
Моето АЕГ има разкошно намаляване на времето на два етапа- примерно 3/2/1,20 ч, но пък и се развалят други чаркове.

# 200
  • Мнения: 6 087
Антиалергичната без намалението беше 2ч37м. Намаляването на времето тъкмо компенсира добавеното от допълнителното изплакване време. Все е нещо. Като свърши програмата ще прецъкам на всички програми и ще проверя има ли разлика. С Аристона намаляването във времето беше по-усещащо се, но и на тези 15м съм доволна.

# 201
  • Мнения: 544
Относно оборотите на пералнята гледах клип на един който ремонтира перални докато избирах нашата. Той каза след като нагледно показа като отвори 4 перални каква е зависимостта на използвания вид лагери в пералнята и оборотите. Според него на перални до 1200 оборота максимум се слагат лагери от различни марки но били 206 и 204 ( това е явно серията им, това не ми стана много ясно) а на перални от 1400 и нагоре максимални обороти са лагери 306 и 304 ( нещо такова дано не бъркам но явно по висок и издържлив клас) и тъй като напоследък казаните са неразглобяеми съвета му беше да се купуват перални с по-високи максимални обороти но да не се ползват на максимума  а някъде около 1000-1200 оборота.
Между другото оказа се че няма зависимост между килограмите за пране на пералнята и лагерите. Дали пералнята ще е за 5кг или 8кг ако оборотите ѝ са до 1200 лагерите ще са 206 и 204 така или иначе. Килограмите максимално пране се отразяват на големината на противотежестите, пружините и амортисьорите.

# 202
  • Мнения: 32
Скрит текст:
Иначе като сравнително скоро избирала нов уред мисля, че програмите и функциите натежават повече при избора на модел в сравнение с разликата между 1200 и 1400 оборота на центрофугата.
Със старата пералня ползвах 800 оборота, с новата 1200 и рядко 1000 оборота. При работата на сушилнята има малка разлика във времетраенето на програмите, никаква разлика в нивото на изсушаване и много малка разлика в нивото на влага. Пак сме си с отворен прозорец през зимата. Добре че е топла зима.
[/quote]

Рори72, мачка ли много дрехите, тъй като сегашната ми пералня Канди още от началото много мачка дори и на 400 оборота и е толкава шумна, че никога не съм си позволявала да е пускам през нощта.

# 203
  • Мнения: 389
Те и килограмите не са като едно време Simple Smile . Преди бяха написани съвсем коректно. Важен е обема на барабана. Вкъщи пералнята е с 53л барабан. На около 10л от обема му се слага по 1кг памучно пране. Така ще се напълни около 2/3 и ще се изпере добре. На нея пише, че е за 5кг, т.е. абсолютно коректно. На нова модерна пералня, с обем на барабана от 55л пише 7кг. Еми няма как да стане. Дори и да ги натъпче човек, то няма да се изпере добре. На пералня със 70л барабан пише 10-11кг, а е редно да бъде за около 7кг.

Marsian, твоята е с метален казан. Ясно е за бъдещите ремонти как стоят нещата. Но, за мен металния казан е за предпочитане от хигиенична гледна точка. Обаче, човек вече почти няма избор. Затова, а и поради други причини, е важно да се спазват полезните съвети в темите, относно правилната екплоатация на уреда и тези за качеството и дозировката на прах, както и нуждата от достатъчно количество вода за добро изплакване. Ако някокй се чуди защо да погледне.

Скрит текст:
Сравнително чист пластмасов казан.

https://youtu.be/XfUTydYECQQ?t=1649

Нерядко срещата гледка.

https://youtu.be/7Kfb_s1muZI?t=968

И крайно мизерна изстория, породена от голяма небрежност, довела и до дефектиране.

https://youtu.be/TmYO1_3IjPU

Само за сравнение, ето как изглежда метален казан на стара пералня.

https://youtu.be/cFjjCC2yn-M?t=457

# 204
  • Мнения: 544
Да да.... Тоя пич от клипа, украинец каза и това - независимо колко килограма пише на пералнята така или иначе ще сложите около 5 килограма. Но ако пералнята ви е с 1400 оборота и нагоре и колкото по-високи написани килограми е, то ще знаете че имате по-здрави лагери, и по тежки тежести а от там и пружини и амортисьори. Но в крайна сметка пак ще перете 5 килограма, но пък пералнята ви ще е по издържлива. Тези неща ги гледах преди покупката на пералнята, то пък се оказа че сега сме с метален казан, но пък информацията си остава.

# 205
  • Варна
  • Мнения: 1 558
А производителя дава ли информация какъв е казана? Примерно в брошурата или в упътването ?

# 206
  • Мнения: 11 614
Те и килограмите не са като едно време Simple Smile . Преди бяха написани съвсем коректно. Важен е обема на барабана. Вкъщи пералнята е с 53л барабан. На около 10л от обема му се слага по 1кг памучно пране. Така ще се напълни около 2/3 и ще се изпере добре. На нея пише, че е за 5кг, т.е. абсолютно коректно. На нова модерна пералня, с обем на барабана от 55л пише 7кг. Еми няма как да стане. Дори и да ги натъпче човек, то няма да се изпере добре. На пералня със 70л барабан пише 10-11кг, а е редно да бъде за около 7кг.


Килограмите се изчисляват спрямо мощността на мотора, а не спрямо литража на барабана.

# 207
  • Мнения: 544
Ами хвалят се че е от неръждаема стомана. Пишат го официално. Досега не съм срещал мнение че са излъгали поне за това. И чугунените противотежести са по същия начин.

# 208
  • Варна
  • Мнения: 1 558
Ами хвалят се че е от неръждаема стомана. Пишат го официално. Досега не съм срещал мнение че са излъгали поне за това. И чугунените противотежести са по същия начин.

Пак да уточним,че става въпрос за казана,а не за барабана,нали така?

# 209
  • Мнения: 544
Да бе. Казана е от неръждавейка и е разглобяем. Към него са закачени противотежести от чугун, а не от полимербетон. И се хвалят с тези неща. Естествено не споменават че от 2000 година са заменили така наречения паяк на английски, крестовина на руски, не знам как е на български от чугунена на дуралуминиева. Така че си имат кусурите и те. Едвам я мушнахме под плота, иначе щях да и махна горния капак и да я снимам, но не се сетих на момента.

Общи условия

Активация на акаунт