Раждане в МБАЛ "Вита" - тема 8

  • 62 995
  • 886
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 196
Съжалявам за това, което Ви се е случило. Кой беше екипът и лекарят?

# 646
  • където ми е най-добре
  • Мнения: 339
И аз се питам кои са били лекарите на смяна. Хубаво е да дадете имената на екипа. Аз оставам с впечетлението, че е започнало като нормално раждане и впоследствие е преминало в секцио/извинявам се, ако не съм разбрала правилно/.

# 647
  • Мнения: 539
Много е неприятно това, което Ви се е случило! За да бъдете коректна е редно да споменете имената на хората в екипа.

Пожелавам Ви бързо да преодолеете стреса и да продължите напред. Начинът на родоразрешение за мен няма никакво значение, единственото важно е майката и бебето да са добре.
Успех и бързо възстановяване!

# 648
  • Мнения: 6
Не споделям преживяното, за да злепоставям конкретни хора. Още повече, че екипът не може да бъде избран, само лекар. В моите екипи имаше и от най-малко предпочитаните, но и от най-хвалените акушерки и лекари. Това не ми помогна да се чувствам по-добре. Защото политиката е еднаква за всички. Например д-р Илиева, с която се запознах по време на визитациите. Мога да потвърдя, че тя е един наистина сърцат и добър човек и може да спомогне за поне по-добро отношение. Но пък имаше споделено по-рано мнение за един обещан и в последните седмици отменен от нея VBAC. Просто защото е такава политиката. Не се поемат излишни рискове, било то и под 1% такъв, въпреки че много бързо може да се организира спешно секцио, екипът е добре смазан в това отношение.

Не отричам ползите от едно секцио, когато има значителни индикации за това. Когато няма такива, може поне да се направи опит да не се стига до него. Останалото е непрофесионализъм.

Благодаря ви за подкрепата.

# 649
  • Мнения: 196
Идеята за мен е да си споделяме опит с конкретни лица, за да си бъдем полезни, и всяка мама да прочете "за" и "против" конкретен лекар. Така всяка една от нас може да знае какво да очаква от лекаря, който е избрала и да вземе решение за важният момент. Разбира се, уважавам решението Ви, но не мисля, че така е полезно. Бъдете здрави и се наслаждавайте на рожбата си, всичко друго минава и се забравя Simple Smile

# 650
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 375
Дамата ми се струва, че реагира доста емоционално, защото не е протекло както тя е искала. В случая не можем да знаем какви са медицинските съображения да се премине към ЦС, особено ако е имало риск за асфиксия на бебето. Да, наистина България е една от страните с най-висок процент на секцио, но някак си все пак оставам с впечатление, че са имали причина да пристъпят към това. Все пак това са хора с дългогодишен опит и обикновено, ако детето е в родовия канал няма причина да се прибягва до ЦС, освен ако не е крайно наложително. За съжаление липсата на кислород често води да трайни увреждания, и дори да са имали най-малко съмнение, че нещо не е наред, ЦС е по-малкото зло от двата случая. Също така, освен ако авторката не е с медицинско образование в АГ сферата, не съм сигурна дали може да се доверим на твърдението, че не е имало показания за проблем, които тя не е разчела.

Всеки има право да е недоволен, но нека има и доза реализъм.

# 651
  • Мнения: 1 428
Според мен,като човек който се следи при д-р Илиева, която преглежда всичко до най-малкия детайл,тя е предценила рисковете, защото и аз не искам секцио,но я искам за лекар на раждането който носи отговорност за мен и детето ми вече 5 месеца и в случая тя ми каза следното ,,не мога да ти обещая естествено раждане детето ти ми е по-важно от желанията ти предвид че си с тромбофилия и постоянен теч на кръв от носа.Защо? Защото яко тая кръв при напъните нахлуе в мозъка съм чао. Така че бих и се доверила,може би са го направили за ваше добро,яко недай боже нещо стане ще кажете,,не можаха ли да предценят ЦС"

# 652
  • Мнения: 171
Да, всеки дава мнение на база собствените си очаквания и емоции и за това сме тук. Съжалявам за случилото се на дамата. Аз обаче не припознавам болницата и персонала в нито един от редовете от мнението. Лежала съм в болницата заради гестационна хипертония, а после и родих с ковид - лошо отношение не видях. Аз лично родих секцио, заради ковида и двустранна пневмония, така или иначе не можех да ходя и дишам, камоли да родя естествено. Имам обаче две приятелки, родили естествено през 2020 във Вита сд-р Василева и д-р Богословова и са безкрайно доволни. Относно неонатологията не мога да дам мнение, защото аз бях в ковид звеното и не сме се срещали. Всеки ден обаче ми даваха сведения за бебето, пращаха снимки и клипове, защото не можех да го виждам. На изписването една от детските сестри ми обясни подробно всичко за детето и отговори на всичките ми въпроси, тъй че не мога да се оплача. Имаше една леко по-дръпната акушерка, но не мога да кажа, че е се е държала лошо. Не знам какво и как се е случило, но дори да е било както е описани по-скоро си мисля, че е било някакво изключение. Лично аз не съжалявам за избора на Вита и с удоволствие бих ги избрала пак, най-вече прекрасната д-р Богословова!

# 653
  • Мнения: 196
Лежала съм четири пъти, първият път ме прие една лекарка, така и не я видях повече и не и разбрах името, бях със зацапване в 8-ма сед.Още преди да ме прегледа, каза че такива гадости се случват и всеки го преживява по свое му. Говореше сякаш съм го загубила. Прегледа ме, всичко беше наред, но 10 мин.вагиналният ехограф беше в мен, болеше ме и я молих да го махне, тя го държа и въртя,за да измери плода. В 27-ма отидох по спешност с контракции, приеме Николов, така ме провери за разкритие, че виках от болка и каза,че с д-р Кълвачева сме правили същото. Искам с това да кажа, че освен добрите лекари, които сами сме избрали, там има и други, за които не мога да кажа същото. Ако не ви се е налагало, не сте се сблъскали с тях.

# 654
  • Мнения: 1 428
Аз в 9гс отидох по спешност със силни болки два пъти втория път май беше в 13та ,първият път ме взе др кълвачева прегледа ме погледна ми шийката всичко беше наред,назначи ми веднага урина защото ме боляха бъбреците.втория път ме видя др Дойчиновски,толкова мил доктор успокои ме нбях мн притеснена пак ме погледна прегледа бебето пусна ми да чуя сърцето и ми даде снимка не съм видяла лошо отношение Simple Smile до момента

# 655
  • Мнения: X
Съжалявам да прочета този негативен коментар за болницата и  екипът от лекари и акушерки там (визирам специално родилно отделение). Моето мнение е противоположно и е на базата на 3 раждания там. Раждала съм както нормално, така и с цезарово сечение . Не съм на мнение, че правят масово секции, дори смея да твърдя, че доста от познатите ми, които родиха там, родиха по нормален начин. Не зная авторката дали е медицинско лице, но ако не е, то вероятно няма адекватна и реална преценка, за да коментира изцяло медицинската част. Представям си, ако екипът види, че нормално раждане няма шанс да се случи и от другата страна някой се пъне и инати да ражда точно така, как се случва комуникацията Rolling Eyes

# 656
  • Мнения: 1 720
Мисля, че аз родих с жената която се оплака по-рано от ненужно секцио. Ако не е тя, значи и друга е преживяла същото. В стаята бяхме две жени, и двете без избор на екип. Моето раждане мина нормално, паднах се при Дойчиновски, доволна съм от него. Имам някои дребни оплаквания и от неонатологията, че искаха да задържат бебето ми ненужно дълго. Останах един ден повече заради тях, но като ми казаха, че искат още да ме държат откачих. А бебето ми си беше супер, те искаха антибиотик да му пускат профилактично! После педиатърката ни каза, че добре че не съм се съгласила, на база показателите му е било напълно излишно.
Но както и да е, по казуса с ненужното секцио. Проблема беше, че жената не искаше упойка, което явно беше чудо невиждано за екипа. Съвсем очевидно я нарочиха за отказа от упойка и през целият престой се държаха с нея много подигравателно и злобно. Само една докторка на визитацията се застъпи за нея и каза, че е нейно право да роди без упойка щим иска. Другите нервно подскочиха на това изказване.
Та на самото раждане не съм присъствала, не знам какво и как е станало, но чувах лекарите в коридора, мрънкяха, че не им се чака, да ставало по-бързо.. Лошото отношение продължи и след секциото. На другия ден на раздвижването я вдигнаха, но й се зави свят и я оставиха пак да легне, уж за малко но минаха над 6 часа. Без да може да стане, без катетър.... Тя се обади по телефона в крайна сметка, дойде жената която я раздвижва и почна да й се кара, какво толкова бързала, щяла да дойде. И защо не била пила повече вода... Ми то е много яко да изпиеш няколко литра вода и да не можеш да стигнеш до тоалетна🙄. Това само като пример за отношението го давам.
Та, аз съм доволна от раждането си, но пък бях свидетел и на доста неприятен вариант. Няма да раждам повече, но ако планирах 3то дете, едва ли щеше да е във Вита.
Надявам се, че жената и бебето са добре и дано се отърси от гадното преживяване.

# 657
  • Мнения: 6
Да, аз съм.

Най-големият проблем на света беше, че отказах епидуралната анестезия. В болница, в която подкрепят естественото раждане. А на предварителия преглед бяха заявили, че това си е мое решение. На тях може и да не им се чакаше цяла нощ обаче аз раждам един/два пъти в живота. Можеше да си издържат смяната без да се опитват да ми забързват процеса изкуствено. Защото след като ми ръгнаха не една, а две ампули медикамент, нещата се влошиха, ама се изнизаха като посрани без и дума да кажат. Цяла нощ ми обяснваха как хората идвали в частна болница да раждат заради упойката, да съм си ходела да раждам вкъщи, това и онова не било тяхна работа, шушукаха си в коридора. Евала на такива професионалисти. А после като погледнах какво ми слагат, че след всичко чуто и видяно, и грам доверие им нямах, трябваше да търпя да ми обясняват и за наранените им чувства, как така. Докато едвам гледах. Глюкоза не се сетиха да ми дадат. Много лесно може да се стигне до секцио, а не трябва да си се хранил.

Накрая същата, обидената, след цялата нощ дрънканици, малко преди да ме зарежат да чакам 3 часа на тонове до сутринта, без някой да ме погледне, ми обясняваше как щели да му дадат шанс на бебето. Така се дава шанс на едно бебе да си се промъкне само, докато е завързано и не може и да мръдне. При всичко това, да си измислят, че бебето ми имало асфиксия, защо сме чакали (!!!), е меко казано наглост и безочие.

Не ми стигна това, а по време на операцията, анестезиологът пърхаше наоколо весел и щастлив, и обяснваше как ще ми „наблюдава окситоцина“, на каква възраст съм била. Никой не ми чистити. Докато ми търкаляха после леглото – че без епидурална не се раждало първо дете, нямало как да се случи. И добре, че станало така, после епидуралната щяла да ми е виновна. По някое време пък акушерката цъфна в стаята ми с една свещичка в ръка  - „Знам, че вие медикаменти не приемате...“. Не я оставих да довърши. Много ми дойде човещината.

Да не можеш да се зарадваш на първото си бебе.

Това е практиката. Убедена съм. С такива заучени фрази, навързани с цел да те манипулират, ми обясниха защо се налага това секцио. Не съм първата, няма и да съм последната.

Не знам каква глупост ви кара да си мислите, че вие на такива хора няма да попаднете. Но те са там, и не са малко. Защото в тези имена има и прехвалени, та прехвалени.

На мен лично не ми се ще да ме порят за щяло и нещяло. Най-малкото пък, защото на някого не му се работи. Вътрешните органи са ми за цял живот. И бебето ми е по-важно от тях.

Последна редакция: ср, 19 май 2021, 02:28 от umbrella_

# 658
  • Мнения: 148
Здравейте,понеже скоро ще оправям багажа, може ли някоя скоро родила мама да каже какво действително й е било полезно и какво да си взема,освен написаното в сайта - за мен и за бебето. Мерси
Аз си бях взела тоалетни принадлежности и крем за ръце, който ухаеше доста леко. Вземете си някакво горнище, с което да се наметнете, че след раждането (секцио или не) можете да настинете (аз настинах). Еднократно бельо (5-6 пакета да си имам), взех си и големи превръзки за всеки случай, но не съм ги ползвала (освен еднократното бельо те ми бяха от голяма полза), т.к. те ми даваха. Сутиени за кърмачки и ръчната помпа. Това е.
Вземете и голяма доза положителни мисли. Успех!❤️

# 659
  • Мнения: 47
umbrella_, аз съм потресена и много съжалявам за това, което си преживяла. Изчетох доста, преди да реша да раждам във Вита, с избор на екип. Аз така или иначе съм се насочила към секцио, но отношението към теб е било ужасно. Предполагам, че не само аз, а и другите жени тук, които са се насочили към Вита, се питаме кои са тези лекари, защото е възможно точно тях да сме избрали и никой не иска да преживява същото. Уважавам това, че не искаш да ги злепоставяш, но в крайна сметка така създаваш съмнение, че може да е всеки един от болницата.

При всички положения се надявам това да остане зад теб и да можеш да се радваш на здраво и щастливо дете Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт