дразните ли се на баби, които искат да ги наричат маминки

  • 10 244
  • 271
  •   1
Отговори
# 15
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
аз пък ги наричам баба.  Mr. Green
Имам една такава баба, опитваща се да ме пречупи и да й казвам "маминка", която, като стана прабаба, се прекръсти в"стара майка"  Sunglasses да живее матриархатът  hahaha

# 16
  • Мнения: 545
И моята свекърва си правеше устата да й вика "маминка", но аз когато говорех на детето за нея винаги използвах "баба". Така тя с времето свикна и сега няма никакви проблеми. Не съм се опитвала да й противореча и да изпадаме в конфликтни ситуации, просто "набих" в съзнанието на детето думата "баба" и то започна да я използва.

# 17
  • Мнения: 2 274
    И мен страшно ме дразни, като чуя обръщение от типа "маминка"  Sick, макар че и аз казвам на баба си "мамо"! Тя никога не ме е "мамосвала", а казва "на баба детето"- например, но аз така съм свикнала. Все пак живях при баба ми и дядо ми до 3-ти клас.
   Моето дете и на двете си баби казва: бабо! Свеки в началото докато малкия беше бебе, понякога го "мамосваше", но след резки забележки от страна на мъжа ми - спря! Тя жената не го правеше нарочно, а просто, защото още не беше свикнала!

# 18
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Зад това раздразнение ми се струва, че стои скрита ревност. Проблемът не е, че обръщението не е "бабо", а че е "мамо/майко/маминка".

# 19
  • Мнения: 1 425
И мен ме дразни товва обръщение. Ужасно е лигаво. Дъщеря ми има една мама и това съм аз.  Laughing

# 20
  • Мнения: 765
 Да , би ме подразнило и не бих го позволила . Въобще не ме интересува общият корен на думите в латинските езици - мама си е мама и е една  Peace

# 21
  • Мнения: 16
Тук е България и си имаме прекрасна думичка, т.е. БАБА. Свекърва ми и майка ми се разтапят, като я чуят.

Това от кой справочник на думите в българския език изскочи?

Ще опитам още веднъж да го кажа.
Въпреки че сме една малка държава, имаме много разнообразен език.
Само разликата от 10 километра могат да ви докарат учудване от думите които се употребяват там.
Силно изразено е и в наименованията на близки роднини.
В Раойна на Шумен, Варна и Добрич е прието да се казва маминка.  Това, че в останалата част от държавата това не е така не променя вековния факт.
Има разлика в други подобни двойки имена
стринка - чинка
свако - калеко
вуйна- учинайка
и още много подобни
Така че, няма нужда от излишни преигравания - просто приемете разнообразието на езика ни

# 22
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Страшно ме дразни такова обръщение. За мен детето си има една майка и това е! Свекървата като се роди големия 1-2 пъти му каза "маме" ама аз като му натъртих 10-на пъти "баба ти" и тя се научи че ще е баба.

# 23
  • Мнения: 5 475
Да , би ме подразнило и не бих го позволила . Въобще не ме интересува общият корен на думите в латинските езици - мама си е мама и е една  Peace

и аз мисля така!  Peace

# 24
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Тук е България и си имаме прекрасна думичка, т.е. БАБА. Свекърва ми и майка ми се разтапят, като я чуят.

Това от кой справочник на думите в българския език изскочи?

Ще опитам още веднъж да го кажа.
Въпреки че сме една малка държава, имаме много разнообразен език.
Само разликата от 10 километра могат да ви докарат учудване от думите които се употребяват там.
Силно изразено е и в наименованията на близки роднини.
В Раойна на Шумен, Варна и Добрич е прието да се казва маминка.  Това, че в останалата част от държавата това не е така не променя вековния факт.
Има разлика в други подобни двойки имена
стринка - чинка
свако - калеко
вуйна- учинайка
и още много подобни
Така че, няма нужда от излишни преигравания - просто приемете разнообразието на езика ни


Сигурна съм че и ти знаеш точно както и ние че общоприетата литературна дума е баба. Това в кой край как викат си е техен проблем. Да се оправят по краищата! Аз имам калеко от Добрич а там викат свако. Е аз му викам калеко и това е! Аз съм от друг край.

# 25
  • Мнения: 189
Ужасно се дразня. Много изкуствено и лигаво звучи. Но наистина, в някои региони на страната, е прието да се казва "маминка", включително и във Варна, откъдето съм. Но винаги съм наричала бабите си "Бабо". И съответно детето ми също така казва на майка ми и майката на мъжа ми.

# 26
  • Мнения: 819
Всички тези смешни обръщения са ми безсмислени.Ако е по взаимно съгласие-да си викат както си искат,но някой да ме задължава,щото било традиция-е няма да стане! Не мога и да ги запмня всички тези думи,още повече значението им,страшно объркващо е! На мен се опитаха да ми внушат,че съм "чинка" Joy на племенниците на мъжа ми! Е звучи ми като някаква птица! Сега ми викат само по име.А и дъщеря ми се обръща към баба си по име-така сме се разбрали- нали за това всеки си има име?

# 27
  • Мнения: 3 715
Аз наричам баба си "маминка" и искам един ден, ако имам деца, те да наричат моята майка "маминка". Нямам нищо против и свекърва ми да наричат така.

# 28
  • Мнения: 16
Сигурна съм че и ти знаеш точно както и ние че общоприетата литературна дума е баба. Това в кой край как викат си е техен проблем. Да се оправят по краищата! Аз имам калеко от Добрич а там викат свако. Е аз му викам калеко и това е! Аз съм от друг край.
Ами общоприетата литературна дума дума е свако, а не калеко
Калеко го няма даже във форумния речник
Тогава какво да правим?
Може би да пуснем тема, че калеко е неправилна дума ли?
И недай си боже някой да ни нарича така?

# 29
  • Мнения: 1 182
Много ме дразни,да!Добре,че при нас не е така.

Общи условия

Активация на акаунт