Всички ме насилват да имам бебе.

  • 28 487
  • 1 156
  •   1
Отговори
# 975
  • София
  • Мнения: 19 249
Човек е...човек, пък бил то и атомизиран
На мен пък този текст ми е...атомизиран Simple Smile, само общи приказки, без конкретни примери.
Това с градовете и предградията с къщи не е от вчера, щом някому харесва да пътува всекидневно, за да се уединява - предлагането следва търсенето.

# 976
  • Мнения: 30 802
Конкретен пример? Масово се строи за хора без деца или ергенски жилища. Дори тия за с деца са възтесни и трудно се намира нещо прилично с повече място. Тенденциите при хората изместват начина, по който изглежда светът.

Човек е човек, но примерно моят хоризонт на мислене и влияние чрез деца, внуци и правнуци е да кажем 60-100 години, пряко и косвено. Тия без деца...10 години бръмчалка, 15 минути слава в социалните медии и после нерелевантност. Е, освен ако не яхнат Системата и не почнат да произвеждат идеологии, тогава стават страшни неща.

# 977
  • София
  • Мнения: 19 249
Строи се, защото хората отлагат имането на деца, а се изнасят от къщи преди да са завъдили ново семейство. През тези 10-15-20 години какво да правят? А точно несемейни без деца се очаква да имат повече пари и са склонни да купуват/наемат.
Впрочем се сещам и за още една причина - при покупка на жилище като инвестиция, наематели се намират по-лесно за малко жилище.
Факт е, че до 10 ноември хората живееха при родители докато се оженят, а дори и след това, нали държавата строеше и раздаваше жилищата. Или в най-добрия случай - някои ведомства.

# 978
  • Мнения: 30 802
И като минат тия 15-20 години, къде са жилищата за хора с деца?

След изнасянето имаш едни 5г. следване, в които НЕ купуваш жилище. След това някои живеят под наем примерно.

# 979
  • София
  • Мнения: 19 249
Е, поне в България доста са хора с ДЕТЕ, ти си от изключенията.
Къде са жилищата... за НС нямам впечатления, но онези от соцвреме за 4-членно семейство едва ли са бутнати, още си ги има. Стига да се продават.

# 980
  • Мнения: 30 802
Ами рядкост са. От соц време жилищата за големи семейства са в кофти райони, строителство тип народно или някакви панели. Тоест ето ти чисто физическите следи от субфертилност - няма нищо свястно за нормално семейство, всичко е за бекяри или мини-семейство.

# 981
  • София
  • Мнения: 19 249
Ааа, сигурно има из центъра някои големи жилища от преди соцепохата, но или са вече офиси, или им искат майка си и баща си. Което не би трябвало да спира вашето семейство, нали откъм финанси сте добре.
Както пишеш, излиза обратното на твоята теза - претенциите оформят търсене/предлагане, а не че някаква световна конспирация е против твоето семейство.
Впрочем, зная, че панел е мръсна дума, но доста читави хора са отгледани И в панелки. Нали се вайкаше, че няма раждаемост.
Във входа на нашите масово в 2 и 3-стайни тухли живее по 1 старец, в 26 апартамента има 2 деца. В нашия панелен вход от 17 жилища има 7 деца, вкл. моя син.

# 982
  • Мнения: 30 802
Аз не говоря за моето семейство, а за общата среда и нали питаше за видим ефект от човешките решения. Никога не съм говорила за конспирация, а точно за ефект.

И всъщност проблемът не е в раждаемостта като бройка, а в раждаемостта като маркер за надежда и сили у хората. Ей там е проблемът. Бройка ще се намери...хора с дух и такива, дето правят бъдеще, не го чакат - по-трудно.

# 983
  • Мнения: 24 467
Скрит текст:
Скрит текст:
Да прехвърляш другиму собствените си проблеми си е всякак избор и реализация на нечитав защитен механизъм.
Не съм крива за това.
В случая се включи доста неадекватно, приписвайки ми твърдение, което е всъщност въпрос и на база собствената си грешка тръгна да раздаваш нечитави квалификации за несъществуващи неща.
Но то е така, когато човек е напред с емоцията и назад с останалите когниции.
Пак го поствам в скрит текст, тъй като топката вече оре под земята.
С любопитство наблюдавам колко дълбоко може да стигне. Подир обед ще навестя темичката отново, че ми стана любопитно.
Кво, кво? Тука вече тотално ме изгуби.
Не знам какво ти се е случило, а и не ме засяга. Ти обаче изглежда знаеш всичко за всеки Laughing..
Не съм се канила и да печеля нещо, което не ми е ценно.
Избягвай да приписваш някому твърдения, които не е изразявал като такива. Че пак ще се оплескат нещата.
Последното ти изречение няма никакъв смисъл и не се връзва с нищо, писано до сега. Не те обсъждам. Не ме интересуваш лично. Не виждам и това в каква връзка е, ама като си тръгнала надолу, добре, няма да те спирам. 

У нас моделът е 1-2 деца.
Жилищата ни, повечето поне, са достатъчни за целта. Не това е причината, най-често, човек да се откаже от деца по принцип или да отложи това си решение.

# 984
  • София
  • Мнения: 24 839

Както каза една колежка още преди 10 години - да оставя сина си да учи в България, значи да го осакатя. Някакви технически науки записа синът и, не да речеш, нещо супер рядко, което се учи като хората на пет места в целия свят, а нещо от ай-ти сферата. Във Великобритания.

Толкова й е бил акъла на колежката ти, ама нейсе.

Сирено, има големи жилища и старо, и ново строителство, но явно не са ти по джоба.
Стягай се в кръста, печелИ и ще си намериш.

# 985
  • Мнения: 715
С последния абзац на Siren of Titan съм абс съгласна. Но нека се замислим. Едно общество като колектив не може да има всичко и да притежава само положителни качества. Развитата икономика създава среда на лукс. Луксът прави хората разглезени. От къде разглезени и разлигавени хора ще имат силите и духа да създадат семейство? И добре, че си знаят силите и не създават.

В развиващите се страни, където хората не тънат в лукс, информация и развлечения, хората все още имат сили за семейство. Жените не се комплексират от ролята си на майка, защото ѝ без това нямат друг избор. За мъжете е престижно да имат деца, а не да търчат по хобита.

Европа е задъхващ се кон вече.

Последна редакция: пт, 24 яну 2020, 14:49 от Allwewant

# 986
  • Мнения: 30 802

Сирено, има големи жилища и старо, и ново строителство, но явно не са ти по джоба.
Стягай се в кръста, печелИ и ще си намериш.

Ти нас не ни мисли, 3 спални НС се оказа по джоба. Но старите бяха ужасни катакомби. Въпросът е не е кое ни е по джоба, а че съотношението цена-качество е доста зле. И защото количеството също допринася за качеството, а като са малка бройка такива жилища, то няма и конкуренция в качеството, опитват се да продават ужасии, които не вършат работа и не дават качествен живот. Та трудно беше да намерим нещо, за което да си платим сравнително висока цена, но насреща да получим адекватно за 21 век качество.

# 987
  • Мнения: 24 467
По време на върлия соц 70-те години беше бумът на раждаемостта у нас. Точно тогава имаше и наистина реален осезаем жилищен дефицит. Да не описвам подробно, който се интересува, знае добре какво имам предвид. Този дефицит беше налице паралелно с бума на раждаемостта.
Т.е. от неудобното/малко/тясно жилище не произлиза решението за нямане/отлагане на деца.

Последна редакция: пт, 24 яну 2020, 14:42 от Judy

# 988
  • Мнения: 427
По време на върлия соц 70-те години беше бумът на раждаемостта у нас. Точно тогава имаше и наистина реален осезаем жилищен дефицит. Да не описвам подробно, който се интересува знае добре какво имам предвид. Този дефицит беше налице паралелно с бума на раждаемостта.
Т.е. от неудобното/малко/тясно жилище не произлиза решението за нямане/отлагане на деца.

Доколкото знам по времето на соца хората с повече деца са отивали по-напред в листата на чакащи жилище, та може и да и било вид прагматизъм.
Иначе имам доста приятели, родени по времето на соца, които бяха трето или четвърто дете и живееха наблъскани в няколко стаи.  Тоест идеята на родителите им как ще си родят много деца и после ще се сдобият с по-голямо жилище не се е сбъднала.

# 989
  • София
  • Мнения: 24 839


Ти нас не ни мисли, 3 спални НС се оказа по джоба. Но старите бяха ужасни катакомби. Въпросът е не е кое ни е по джоба, а че съотношението цена-качество е доста зле. И защото количеството също допринася за качеството, а като са малка бройка такива жилища, то няма и конкуренция в качеството, опитват се да продават ужасии, които не вършат работа и не дават качествен живот. Та трудно беше да намерим нещо, за което да си платим сравнително висока цена, но насреща да получим адекватно за 21 век качество.
Какво да не те мисля, като мине не мине и подновяваш оплакванията.
НС е гъвкаво и можеш да купиш целия етаж, и само да махнеш стените, за да оформиш огромен апартамент.
Предприемачите заделят винаги най-хубавите като етажност и изложение, обявяват ги за продадени, но ги държат за паралиите, които съвсем не са толкова много, колкото са хвалбите по форумите.
Ако се явят-обединяват жилищата, ако не- пускат ги последни и на най-високата цена.
Освен това, довършителните работи се правят по каталог, с избор и заявка от клиента.
Та, качество като за 21 век можеш да откриеш, но трябва да имаш пари, че да го получиш, защото с трици маймуни и в Африка вече не става.

Общи условия

Активация на акаунт