СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 8

  • 29 557
  • 772
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: X
Различно се проявява, да. Може без симптоми почти, но може и с ангина, температура и др.
Аз пак за ПИ в Регалия: каква е таксата за 1 или за всички явявания и как се плаща? С карта при регистрацията или на място?

# 196
  • sofia
  • Мнения: 1 473
Може би нашите деца  са големи за това, но все пак мисля че е много интересно  - Приказки за физиката https://video.search.yahoo.com/search/video;_ylt=A0geK9nnBRheOds … 4+1&fr=mcafee

# 197
  • София
  • Мнения: 12 226
Може би нашите деца  са големи за това, но все пак мисля че е много интересно  - Приказки за физиката https://video.search.yahoo.com/search/video;_ylt=A0geK9nnBRheOds … 4+1&fr=mcafee
Мерси, че ми припомни. Преди 1-2 години им пусках сериите, но съм ги забравила. Смятам, че точно сега покрай физиката и уроците ще са им от полза.

# 198
  • Мнения: 4 966
Преди 4 години, с баткото, плащането за ПИ в Регалия ставаше на място, в деня на изпита. Ще следя и аз да запиша дъщеря ми, ако останат места, но само на математика.
Другата седмица, очаквано, са им наблъскали яко контролни, и класното по математика.
Болничките да се оправят! Дано всички са здрави за изпитите през юни. Миналата година имаше деца с варицела и хепатит... Също е неприятно за момичетата, ако са с болезнен цикъл. Моята още няма, но дотогава има половин година.

# 199
  • София
  • Мнения: 254
Може ли една бърза консултация Simple Smile
Как е правилно да се членува моливът в следното изречение:

"Той накара молива да пише." или "Той накара моливът да пише."

# 200
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 316
Според мен е "Той накара молива да пише."

# 201
  • Мнения: 6 584
Мисля, че е:” Той накара молива да пише”.
/ кого накара да пише/

# 202
  • София
  • Мнения: 7 183
Разбира се.
"Той ГО накара да пише".
Заместването на думата с го, него и той е най-лесният начин за проверка според мене.

# 203
  • София
  • Мнения: 254
Изглежда, че е правилно да е с пълен член. Правилото е именната част от съставното сказуемо да се членува с пълен член, въпреки че цялото именно сказуемо в случая е допълнение към основното действие.
https://pavlinav.wordpress.com/2011/08/05/%d0%bf%d1%8a%d0%bb%d0% … 0%bf%d1%80%d0%b8/
Дъщеря ми е написала това изречение в един преразказ и е използвала пълен член. Не е отбелязано като грешка от учителя.
За мен интуитивно изглеждаше, че трябва да е непълен член, явно съм бъркала.

# 204
  • софия
  • Мнения: 1 305
Здравейте, и от мен в темата сина ми е седми клас, ходи на математика в Регалия, идва учителка по БЕЛ вкъщи и ходи на уроци по математика в Елина. Мина пробни изпити по двата предмета, общо взето се ориентира все още във времето и формата на изпита, резултатите не са много добри за сега.
Ще се радвам да следя темата с вълненията за седмокласниците

# 205
  • София
  • Мнения: 8 932
Няма мононуклеоза, правихме изследване. Аз бях сигурна, че е обикновенна ангина, защото тя от малка ги прави такива. Много висока температура, докато не изчисти налепите. Вече от вчера няма, така че свърши и това. Пие и АБ.

# 206
  • Мнения: X
Пак тя, чудесно, че е по-добре вече детето. Извини ме, че така се намесих. HugHug

Изглежда, че е правилно да е с пълен член. Правилото е именната част от съставното сказуемо да се членува с пълен член, въпреки че цялото именно сказуемо в случая е допълнение към основното действие.
https://pavlinav.wordpress.com/2011/08/05/%d0%bf%d1%8a%d0%bb%d0% … 0%bf%d1%80%d0%b8/
Дъщеря ми е написала това изречение в един преразказ и е използвала пълен член. Не е отбелязано като грешка от учителя.
За мен интуитивно изглеждаше, че трябва да е непълен член, явно съм бъркала.
Много харесвам блога на Павлина и непрекъснато се консултирам с него, но в даденото от теб изречение няма съставно именно сказуемо и членуването трябва да е с кратък член. Молив в случая е пряко допълнение, с което се извършва някакво действие. Съставно именно има, когато се използва глагола съм (най-често) или глаголи с абстрактно значение (изглеждам, оказвам се, ставам, превръщам се), например: "Той е човекът", "Ти си избраният", "Оказах се подходящият". Реално тук при съставното сказуемо съществителното изглежда като допълнение, но е част от сказуемото и правилото е да се членува с пълен член.

Последна редакция: пт, 10 яну 2020, 09:29 от Анонимен

# 207
  • Мнения: 6 584
Пак тя, бързо оздравяване на детето!

# 208
  • София
  • Мнения: 254

Много харесвам блога на Павлина и непрекъснато се консултирам с него, но в даденото от теб изречение няма съставно именно сказуемо и членуването трябва да е с кратък член. Молив в случая е пряко допълнение, с което се извършва някакво действие. Съставно именно има, когато се използва глагола съм (най-често) или глаголи с абстрактно значение (изглеждам, оказвам се, ставам, превръщам се), например: "Той е човекът", "Ти си избраният", "Оказах се подходящият". Реално тук при съставното сказуемо съществителното изглежда като допълнение, но е част от сказуемото и правилото е да се членува с пълен член.

Извинявай, не разбрах - молив с пълен или с кратък член трябва да бъде?

Ще питам учител по БЕЛ и ще ви пиша, за да сме наясно всички за в бъдеще.

# 209
  • софия
  • Мнения: 25 408
Кратък.
"няма съставно сказуемо и членуването трябва да е с кратък член. "

Общи условия

Активация на акаунт