ХУХК - имате ли представа за това?

  • 468 729
  • 2 180
  •   1
Отговори
# 2 040
  • Мнения: 12
Здравейте,

Поставиха диагноза на приятеля ми - язвен колит, но за уточняване на диагнозата чакаме резултат от биопсиите, които бяха взети по време на колоноскопията.
Проблема е че основните оплаквания на приятеля ми не са особено типични за язвен колит и самия доктор и е малко озадачен.
Историята на кратко е че от около две години е с болки в стомаха след хранене горе в стомаха по средата. След поредица от изследвания установиха много високи чернодробни показатели и възпалена жлъчка и така месец Юни му я премахнаха(след операцията чернодробните показатели се нормализираха). Точно месец след операцията започна голям кошмар - през 15 дни прави кризи с обилно слюноотделяне,  повръщане, диария и температура(до 37.5) които продължават около 5 дни и после се чувства добре. Дори когато е в криза не е имал повече от 3-4 изхождания на ден, а през останалото време са си съвсем нормални изхожданията.  Искам да попитам дали някой е имал подобни симптоми? Съжалявам за глупавия въпрос но не съм сигурна язвен колит означава ли ХУХК? Докторите се съмняват и за бактериален причинител понеже на предходни посявки се изолираха лоши бактерии, една от които е доста рядка - Aeromonas Sobria и сега е 10 дни на антибиотик. Много сме объркани какво се случва, а от всички тези кризи е толкова слаб и няма сила за нищо. Виждам че сред вас има много изстрадали хора и вярвам че ще ме разберете.

# 2 041
  • София
  • Мнения: 454

Ако искаш погледни във фейсбук https://www.facebook.com/babkuk/?hc_ref=PAGES_TIMELINE&fref=nf - това е група на хора с Улцерозен колит и Крон. Там пишат много хора.

# 2 042
  • София
  • Мнения: 326
Милена, според мен това не са симптоми на ХУХК,  което на кратко наричаме УК. Най-характерните ни симптоми са изхождане на слуз и кръв, които идват от разяждането на дебелото черво /язвата/ И симптомите на горните храносмилателни органи не са типични - все пак зависи на кое място на дебелото черво е УК. По-скоро ми прилича на Крон- което е възпаление на тънките черва. Изчакайте резултатите, поискайте и второ лекарско мнение и тогава потърсете най- добрия специалист за това състояние  Peace

# 2 043
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
По определение за да се постави диагноза язвен колит следва да има кървава диария или поне кръв в изхожданията. Какво показват биопсиите?

# 2 044
  • Мнения: 6
Здравейте мили съратници. Аз да ви споделя моят проблем. От 3,5 месеца съм с УК. На Салофалк съм. Понеже ме болят ставите, гърба и мускулите пия Бозвелия и Флекс код сироп. От две седмици започна да ми пари високо в стомаха и да ме боли около пъпа. Имам и други симптоми . Лекарят ми изписа инхибитор на протонната помпа и ензими. Пия ги от два дни и ми е по-добре. Но се чудя защо ми се раздразва стомаха, не е характерно май. Може ли бозвелията да дразни ? Пия я от деа месеца . Или флекс код ? Някой имал ли е такива проблеми ? Споделете вашият опит моля ви !

# 2 045
  • Мнения: 12
Здравейте,

Днес си взехме епикризата и на хистологията пише че измененията са медиарни между Крон и УК, докторите обясниха че понеже е в много начална фаза за момента няма типичните изменения и не може да се определи с точност какво е, но повече има данни за УК. Утре ще си вземем дисковете от изследванията за да може да направим консултация и с други доктори. За момента терапията която са назначили е 10 дни Ципрофлоксацин, Флажил, Салофалк - 4х2 и след 1 месец контролен Калпротектин, а след 3 месеца колоноскопия.

# 2 046
  • Мнения: 6
Здравейте ! Ако щете вярвайте но изчетох цялата тема. Ето тук създадох тема с моят проблем който иска да пише тук или там аз и двете ги следя.

http://www.bg-mamma.com/?topic=990796.new#new

 Бих желал да помоля тези които изтраеха да прочетът всичко написано в посочената тема да ми дадът съвет.Изчел съм какво ли не и се чудя кое по-напред да направя.
Образна Диагностика някъде в България където има добри лекари ? До колкото знам там бих могъл да мина абсолютни всички медицински тестове и изследвания за да ми се постави правилна диагноза. Хомеопатично или билколечение ? Ирисови диагностикити и т.н.

С усилие бих минал през всички тези пътища за да се почувствам отново здрав. Моля само за съвети с кое да започна, къде са най-добрите и връзка с тях ( Диагностика , Хомеопатия , Билколечение).
Какво представляват учрежденията където се правят тези така наречени Образни Диагностики и във какво се състоят ?

Препоръчайте ми къде да отида независимо къде в България е.

Благодаря предварително на всичко отзовали се !

# 2 047
  • Мнения: 2 360
И аз доста изчетох от темата, но съм страшно объркана. Бременна съм в 3 месец като още от самото начало получих разстройство - веднъж на ден за около седмица, което след това премина в запек, подут корем и болки ниско долу. Още по време на разстройството посетих гастроентеролог, който на база изследване на калпротектин във фецеса ми постави диагноза улцерозен колит. Отидох при друг гастроентеролог, той ми изследва най-разнообразни микроорганизми във фецеса, които се оказаха отрицателни и предложи колоноскопия в 4-и месец от бременността. Останах още по-шокирана и се върнах при първия. Изписа ми Салофалк 3x2, пия ги от 20 дни, но особена разлика в състоянието си не виждам. Не знам какво да правя, страх ме е да спра хапчетата, за да не стане по-лошо. А в същото време вечер съм адски подута и имам болки в корема и трудна дефекация. Момичета с УК, вие как се чувствахте по време на бременността?

# 2 048
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Аз през бременността се чувствах много добре.Колит си имах от дете,но УК се отключи след бременността.Не се тревожи,ще родиш здрав бебок.Лекарствата няма да му навредят,гледай ти да се възстановиш.Много е важно и какво ядеш,опитай с ензими(без да спираш сулфо-салицилатите).Изолираха ли гъбички във фецеса?
Аз изобщо съм решила никога повече да не позволява да ми правят колоноскопия,а май за теб в момента е по-добре да не правиш.След раждането може,но сега недей.

Я и аз да помрънкам.Не ми стига,че преди няколко години ми премахнаха матката и яйчниците,ами преди няма и два месеца ми махнаха щитовидната жлеза.Тя се беше активизирала още преди операцията и колитът ми беше леко обострен.Изписаха ми Еутирокс и имам чувството,че от него съвсем ми се раздразни колитът.Сега съм на преднизолон, антибиотици,противогъбични...
Сама си назначих ензими,без тях е ужас,изхождам несмляна храна.
Сега съм само на варени картофи и сухари,малко пилешко и печени ябълки.Опитах малко локум,дори и той ми подразни.Умирам си от глад.
Има ли някой с УК и отстранена щитовидна жлеза или някой,който е на лечение с тироидни хормони?Как ви действат?По принцип много лекарства са ми действали зле на колита,но точно това няма начин да го спра.Е,всъщност има,но това означава сигурна смърт.Също и трудно ми понасят витамин Д и калций в момента,а е задължително да ги пия.Но не ги пия и много се притеснявам.И без това съм само с четири оцелели зъба в устата, най-големият ми страх е костите да не започнат да се чупят сами,както стана със зъбите.Да не говорим колко съм рискова за остеопороза.

# 2 049
  • Мнения: 2 360
Не, нямаше абсолютно нищо като находка във фецеса. Странно ми е, защото УК се характеризира с разстройство, а аз имам запек. Но болките и подутият корем ме притесняват много. Другото странно нещо е, тъй като аз съм след ин витро, пиех Медрол и всъщност точно тогава ми се появи разстройството, а уж имуносупресорите трябва да ми действат благотворно, ако имам УК. Колоноскопия изобщо не съм си и помисляла да правя, толкова дълго съм я чакала тази бременност.
Аз имам съвсем леко завишен МАТ и суспекция за Хашимото, но засега TSH е под две, изследвам го всеки месец заради бремнността и не приемат тероидни препарати. Чувала съм, че разхлабват в началото като започнеш да ги пиеш. 

# 2 050
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Благодаря за отговора.Мен така ме разхлабиха,,че свят ми се зави.Не ми действат добре,но няма как.Дано по-бързо ми свикне организмът.
На теб окултни кръвоизливи изследваха ли ти? Калпротектин не са ми правили,но доколкото съм запозната е показател дали има възпаление в червата.Явно при теб е показал силно възпаление.По принцип диагноза УК се поставя след хистология.
Но не съм лекар и не знам какво друго да те посъветвам освен за сега да си пиеш изписаните лекарства и да потърсиш някой професор гастроентеролог?

# 2 051
  • Мнения: 2 360
Не, за кръв в изпражненията не са ме изследвали. Майка ми преди две години я оперираха от карцином на дебелото черво, но при нея диагнозата от хистологията показа спастичен колит, не улцерозен, а знам че до голяма степен това е наследствено заболяване, затова съм толкова скептична. Явно наистина трябва да потърся и трето мнение. Благодаря ти за отговора.

# 2 052
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Да,трябва.
А ти имаш ли слуз и кръв (видими с просто око) в изпражненията?
Този,който ти е предложил колоноскопия е ,изверг по мое мнение.Направо съм възмутена.

# 2 053
  • Мнения: 2 360
Не, нямам кръв и слуз. Само подуване, болки и запек. Спазвам изключителен режим на хранене - без пържено, без бобови, без храни с люспи, пробвах и без мляко, но не усетих никаква разлика, затова си сипвам малко в кафето. Всичко беля, плодовете ги консумирам само като сок, домашно изцеден. Другото, което ме притеснява е, че преди седмица имах кървене заради малък хематом, а доколкото знам Салофалка разрежда кръвта, но АГ-тата май не го знаят това и нищо не ми казаха. Общо взето, изобщо не съм предполагала, че ще ми е толкова трудно.

# 2 054
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Да,разрежда.Нали салициловата киселина я дават като предпазна мярка срещу инфаркт/инсулт.
Дано не получиш повече хематоми,можеш още днес да вземеш талон за хематолог и да отидеш на консултация.Само това ми хрумва за сега.

Общи условия

Активация на акаунт