ХУХК - имате ли представа за това?

  • 467 557
  • 2 180
  •   2
Отговори
# 2 115
  • Мнения: 33
Здравейте, синът ми -17 г. от 1,5 година е с ХУХК. Имаше 2 ремисии, от есента на 2019 почти всеки месец има кървене. Последните месеци свали килограми, висок е 188 см.и е 70 кг, постоянно е отпаднал, няма енергия, храни се нормално според диетата, опитва се да спортува, но не се получава. Изписаха му Салофалк свещички, с това овладяваме кървенето. В началото на годината му правиха пълен набор от изследвания, вкл. за злокачествено образование, всичко беше ОК . Като всеки млад човек той страда, че не може да се храни нормално, че все е отпаднал и т.н. Най-много ме притеснява отслабването последните месеци, това, че все е изморен, страха, че не мога да засиля имунната му система и сега с тези вируси съм в ужас да не се разболее от някакъв грип.  До сега са му правени само колоноскопии, но той вече ги отказва и се замислям за ЯМР, дали ще е по-щадящо за него и ефективно като резултат? Ако някой има тинейджър с такъв проблем, моля да сподели опит!

# 2 116
  • Мнения: 3
Здравейте, има ли хора с ХУХК или подобни проблеми, които се лекуват в други градове ? Аз съм от Шумен и мисля да отида в София за колоноскопия, но после дали ще ми се налага често да ходя на прегледи или да ходя на изследвания или пък да се усилват и намалят хапчета и тнт. Мисълта ми е, че както съм от Шумен и ще ходя за колоноскопия после дали няма да трябва да ходя често пак до София ? В такъв случай дали не е по-добре да я направя в Шумен и да си ходя там (Но пък ме е страх от самата колоноскопия и дали ще я направят както трябва и дали ще поставят правилната диагноза).
Знам, че веднъж годишно се ходи за колоноскопия, но през другото време колко често ходите ?
Ако може да кажете колко често ходите при гастроентеролога си след колонскопията и с какво заболяване сте ?
Например имате ХУХК и ходите 3-4-5 пъти годишно за преглед ли или за лекарствата ли или при кървене ли ?

# 2 117
  • София
  • Мнения: 326
Raina.. Не се притеснявай и не му давай имуностимуланти. Може да влошиш ХУК което да му докара криза. Имам наблюдения че по-скоро може да ме удари в колита като има грипна епидемия отколкото да хвана грип. Един лекар ми обясни че там ми е слабото място и то съответно се влошава. По мой наблюдения също не хващам вируси повече от здравите хора. Така че те съветвам първо да се грижите за ХУХК и после за всичко останало. Относно отслабването - ако свещичките му помагат да ги ползва и като се успокои кървенето да се храни повече с чисто месо - пилешко и свинско, варени яйца, супи преди основното на обяд, белени и термично обработени зеленчуци, ориз и картофи. Но задължително всеки ден поне по една пържола на ден, чисто и прясно месо. Напълняването става чрез приемане на храна богата на протейни, като месо и яйца най-вече. Никакви колбаси, пакетирани или консенвирани храни. Аз с такава диета качих 10 кг, но първо трябва да няма спазми, болки и т. н.

# 2 118
  • Мнения: 33
Raina.. Не се притеснявай и не му давай имуностимуланти. Може да влошиш ХУК което да му докара криза. Имам наблюдения че по-скоро може да ме удари в колита като има грипна епидемия отколкото да хвана грип. Един лекар ми обясни че там ми е слабото място и то съответно се влошава. По мой наблюдения също не хващам вируси повече от здравите хора. Така че те съветвам първо да се грижите за ХУХК и после за всичко останало. Относно отслабването - ако свещичките му помагат да ги ползва и като се успокои кървенето да се храни повече с чисто месо - пилешко и свинско, варени яйца, супи преди основното на обяд, белени и термично обработени зеленчуци, ориз и картофи. Но задължително всеки ден поне по една пържола на ден, чисто и прясно месо. Напълняването става чрез приемане на храна богата на протейни, като месо и яйца най-вече. Никакви колбаси, пакетирани или консенвирани храни. Аз с такава диета качих 10 кг, но първо трябва да няма спазми, болки и т. н.



Благодаря! Синът ми се храни добре, има апетит, яде както супи, така и месо. Яйца не смея да му давам често, защото по принцип той не ги харесва, а и защото лекарката ни предупреди, че дразнят червото. Въпреки това, когато мога към храната му включвам по 1 яйце. Чакам да поотмине кризата с “короната” и ще ходим на контролен преглед. Изолацията му действа зле на физическо и психическо ниво, макар да е за негово добро. Какво Ви е мнението за ваксините? По принцип логично е да не се засилва имунната система, но най-големият ми страх е да не се зарази с грип, дори с най-елементарния, като ученик той е в “гнездото” с най-голямо разпространение за вируси. Когато започнат сезонните грипни епидемии го спирам от училище, но личната лекарка вече отказва бележки, че не бил болен, а родителските са малко дни и в училище ми правят проблеми, въобще не познават болестта и не ги интересува. Чакам с нетърпение да завърши. Пазете се и бъдете здрави!

# 2 119
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ваксини освен задължителните не ви съветвам да слагате.Сбъркан ни е имунитета,аз съм с алергии освен ХУХК и много други заболявания,но още като ученичка на последната задължителна ваксина направих много тежка реакция и от тогава самите лекари отказват да ме ваксинират.
Говорете за антихистаминова терапия с личния лекар преди ваксини,за моето момче така правим,защото като бебе ми се задуши и посиня от пентаксим.Аз си знам какво преживях.Като го ваксинираме не спя по цели нощи,дебна дали диша.

# 2 120
  • Мнения: 1
Привет на всички !
Изчетох цялата тема с интерес, защото имам ХУК от 10 г.
Мога да споделя своя опит и впечатления за този период.
Разбира се нещата са строго индивидуални и не можем всички да сложим под един знаменател. Но според моите наблюдения, вече мога да направя съответните изводи.
Та накратко нещата при мен стоят така:
Когато през есента на 2010 г. ми поставиха тази "диагноза" бях на 37 г. Висок съм 190 см. и с тегло около 88-90 кг.  След дълго обикаляне (в периода 2011-2014 г.) по различни "специалисти" из Пловдив и София и след съответния брои колоноскопии решиха, че "заболяването" ми е с автоимунен характер. Съответно започнаха да ме тъпчат с всякакви имуносупресори, освен салофалка, който впрочем е напълно неефективен и съответно безполезен, но нали трябва да се прави оборот на аптеките.  Освен това започнаха де ме уговарят да променя начина си на живот - никакъв спорт или физическо натоварване, никакво шофиране, никакво море или басейн,  за храна само ориз и картофи, по една шепа лекарства няколко пъти на ден и един куп други безумия, като всичко уж беше категорично за мое "добро".  В следствие на което някъде в края на 2014 г. аз вече започнах сериозно  да се съмнявам в ефективността на такова "лечение". Вместо да се наблюдава подобрение на състоянието ми, напротив ставах все по-зле и по-зле. Но за сметка на това ми предписваха все нови и нови лекарства, които са щели да ми помогнат. Логично след преживеният душевно физически катазис, в началото на 2015 г. аз взех непоколебимото решение да приключа с този мазохизъм и да изляза от този филм. За което решение не съжалявам нито за момент. След това кратко въведение, ще разкажа за мерките, които предприех и с които приключих веднъж за винаги с тази "диагноза". Колкото по-рано човек прозре, че "модерната" или традиционната медицина няма да му помогне, толкова по-добре.
Съжалявам, ако разбивам илюзиите на някои от вас, но това е реалността.  Всички останали приказки на доктори и фармацевти са само за да извличат някаква материална облага от нас бедните наивници.  За това предпочетох да се обърна към алтернативните методи за лечение и справяне с това "заболяване". Слагам го в кавички, защото това не е заболяване в истинския смисъл на думата, а просто едно състояние, с което организма ни дава сигнал, че трябва да променим нещо в стила си на живот.
Преди всичко, не трябва да забравяме, че 95 % от "заболяванията" (включително и това), с които ни диагностицират са предизвикани от ежедневния стрес, който понася всеки в различна степен. Останалите 5 %, които могат да се определят, като истински заболявания са на генетична основа, т.е. предавани по наследство. Следователно, ако във вашия род преди вас, не е имал някой роднина с ХУК, то бъдете абсолютно сигурни, че приказките, които ще ви наговорят по разни кабинети, нямат общо с истината. Вашето незадоволително състояние се дължи единствено на нервното ви напрежение, което съзнателно или подсъзнателно се натрупва във вас до момента, в който организма започва да ви дава сигнали под различна форма. Но това в никакъв случай не трябва да го възприемате, като заболяване. След като ми отне няколко години да осъзная  всички тези фактори, довели до моето състояние, за мен вече беше повече от ясно, че трябва да открия начин да елиминирам стреса в живота си. След като отстрани човек причината, то "болестта" сама изчезва до няколко месеца. Алтернативата е безкрайно тъпчене с лекарства, които само потискат симптомите, но не лекуват болестното състояние. За това така са направени, за да ги купуваш докато си жив, с наивната надежда, че ще ти помогнат.
Това е в общи линии. Единствено трябва да елиминирате  стреса в ежедневието си.  Всеки сам трябва да открие начина за това, а резултатите няма да закъснеят. Това ще ви спести много време, средства и напразни надежди. Който не вярва, нека да опита.
В тази връзка препоръчвам и книгите на Джил Едуардс и Веселин Орешков, които много ми помогнаха на мен лично да променя житейският си мироглед и нагласа.
Успех на всички и не губете доброто си настроение.

# 2 121
  • Мнения: 1 431
Здравейте,
Имам въпрос - при Болест на Крон и Улцерозен колит има ли промяна в кръвната картина и завишени ли са някои показатели ?

# 2 122
  • Мнения: 218
Здравейте,
Имам въпрос - при Болест на Крон и Улцерозен колит има ли промяна в кръвната картина и завишени ли са някои показатели ?


Здравейте, и аз се интересувам от този въпрос. Дали намерих те отговор?

# 2 123
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 298
Може да има анемия, а в тласък високи тромбоцити. MCV е нисък при железен дефицит, който често съпътства колита.
Кое от кръвната картина Ви интересува.

# 2 124
  • Мнения: 218
Може да има анемия, а в тласък високи тромбоцити. MCV е нисък при железен дефицит, който често съпътства колита.
Кое от кръвната картина Ви интересува.


Аз съм с високи тромбоцити и левкоцити от 4 години. При бременност става страшно, вдигат се много +црп и не се повлияват от антибиотици. Мисля да пусна едит тест за фекален калпротектин да видя дали няма да излезе нещо.

# 2 125
  • Мнения: 1 431
ПКК с ДКК мш е нормално, желязото малко ниско, но в норми. Имам кашави изхождания  2 месеца вече. Онзи ден пуснах калпротектин и е отрицателен...

# 2 126
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 298
ПКК с ДКК мш е нормално, желязото малко ниско, но в норми. Имам кашави изхождания  2 месеца вече. Онзи ден пуснах калпротектин и е отрицателен...
Вижте доктор, не всичко е колит или крон...

# 2 127
  • Мнения: 1 431
Бях, изписа ми колилен, но каза, че ако не минава колоноскопия...аз пусках и микробиология, паразитология и калпротектин и всичко е нормално...не знам какво да мисля вече

# 2 128
  • Мнения: X
Здравейте, някой може ли да ми каже какви трябва да стойностите на калпротектина, за да се мисли за крон или хухк? Има ли някой, който да е получавал различни/фалшиво високи стойности в различни лаборатории? Нямам почти никакви оплаквания, изхождания по веднъж на ден нормална консистенция, килограмите са ми все едни и същи цял живот, само леко подуване понякога. Отидох на лекар заради гадене, което от месеци не изчезва, пуснах всякакви паразити, хеликобактер, микробиологии и са отрицателни, но калпротектинът е 150 при граници 0-50. Кръвни картини и т.н.  са перфектни. Изследвала съм и ензими и те са перфектни, нямам и някакви постоянни болки, само след дразнещи храни и само в стомаха и отминават бързо. На вторичен преглед съм след доста време, поради липса на по-ранен час, затова ще се радвам, ако някой ми отговори относно стойностите, дори и на лично

# 2 129
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Над 600 са.
Напиши в гугъл търсачката:

Крон фейсбук

Ще видиш публичната група във фейсбук.Тук вече никой почти не пише.
Гадене може да означава лек гастрит.Затова да е леко завишен калпротектинът.Отчита всичко от целия храносмилателен тракт.

Общи условия

Активация на акаунт