Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема № 8

  • 29 832
  • 757
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 20 090
Да, по добре ако не е спешно, да не обикаляш тук там по лаборатории и поликлиники.

# 526
  • Мнения: 39 048
mariat, след секцио, матката ми не спря да кърви, събрах границите, направих сериозен вътрешен кръвоизлив и се наложи отстраняване на матката.
Това е хистеректомия. Хистероскопия е друга интервенция, при която матката се запазва.

# 527
  • София
  • Мнения: 6 146
Здравейте! Нова съм в темата, изчетох доста. На 48 съм, имам натрупани килограми за последните 2 години, какъвто проблем никога не съм имала. Цикълът ми напоследък е просто оскъден в най- оскъдния смисъл на думата. Ходя през 3-4  месеца на гинеколог. Този месец ми дойде на 19ти ден, иначе ми е точен като часовник, на 26ти. Почти нищо не изтича навън, само при ходене на тоалетна - доста чиста кръв. Случвало ли ви се е? Притеснена съм!
При мен става все по-оскъден. 3 дни, но реално е 2, първият зацапва, третият зацапва, вторият тече, точно когато ходя до тоалетна, но е ясна кръв, даже леко водниста като лохите. Ама става и все по-начесто  (около 24 дни). Аз лично не се тревожа, скоро бях на гинеколог. Въпреки чистите дамски превръзки, ги сменяй на 4 часа, че аз гъбясах здраво.

# 528
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
.......
Това е хистеректомия. Хистероскопия е друга интервенция, при която матката се запазва.

Естествено ги обърках. То напоследък често взе да ми се случва, да забравям или бъркам разни думи. Ама не е от критическата, мисля, ама от възрастта.

# 529
  • Мнения: 10 251
Забравям или бъркам - направо е отврат това. Дано се махне с времето. Къде на скоро в готварските теми бях писала, че постно зеле със свинско съм готвила. А то прясно зеле😂😂😂 Даже не ми е и толкова смешно....Не виждам друг около мен така завеян....Майка ми на 80 години почти, след искаран инсулт помни всичко. Аз вече с тефтери и бележки живея. Имам стотици неща и ангажименти, които просто трябва да виждам записани иначе ни едно не помня. Дори и половината не помня.

# 530
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 770
Аз вече го приемам за нормално. От години си водя записки и пак понякога забравям.

# 531
  • тук-там
  • Мнения: 5 606
Това със забравянето от какво е според вас? Аз не забравям. Но пък съм доста по-тревожна и нервна, особено преди цикъл. А по принцип не съм тревожен човек. Това обаче със сигурност е от разбъркания баланс между естрогените и прогестерона.

# 532
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
Аз на английски започнах да забравям думи, а преди ми идваха на езика веднага. Сега ги плещя едни, вместо една дума, казвам друга. А имена на актьори и певци тотално не се сещам.
Vici, ако знаеш как те прочетох ... "Аз и половинКата не помня". Малее, зле съм.

# 533
  • Мнения: 10 251
Ами аз не знам от какво е забравянето. Не мога и да намеря инфо кое точно го предизвиква в нашата възраст, че да му повлиая някак си. Пробвах с добавки за няколко месеца. Нищо не стана. Ползвам си ума ежедневено в работата. Не е като да съм като продавачка пушеща цигари пред магазин или да съм домакиня и да върша рутинни действия всеки ден. Но уви, не става. При мен това ще се окаже най-големия проблем. Качени кг няма, кости стави за сега са наред, цикъла бива, но това забравяне ми е най-големия кошмар. Вече се чудя дали нямам наченки на алцхаймер.

# 534
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 770
Вики, не съм от филмаджийките, но ме накара да проверя какви са признаците на алцхаймер.
Не че ги нямам някои от признаците, но смятам че не сме за това заболяване. Smirk

# 535
  • Мнения: 10 251
А дано. Аз така се отплеснах за тая болест, т. к. имам съседка италиянка която ей така се питляркаше като мен (но тя е на 70). И за няма и две години стана много зле. Диагностицираха я с алцхаймер. В момента е с придружител, не познава никой. Като движещ се труп е. А беше най-елегантната, красива и харизматична жена която бях виждала на живо. Много е тъжно. Колко ни е помагала, а аз в момента не мога с нищо да ѝ помогна. Само я гушвам като я видя, но тя не знае коя съм.

# 536
  • Мнения: 368
И аз съм така нервна гневна тревожна преди и по време на цикъл. Забравям и бъркам думи ,а съм и в чужбина и става страшно и смешно И забравям дали съм направила неща когато правя по навик. Например ютията. Една приятелка, но по млада ми казва като премине ПМС почти веднага пак влиза в него.  И аз станах май така. Едно време пих триптофан и ми беше по спокойно и усмихнато. Ще почна пак през  ден.Валериан пия ама ми се доспива от него а то други пада  още повече кръвното.Майка ми също е много по добре от мен с паметта на 77 години. .Решава задачи с детето, а аз от тия за 6 клас някой все едно никога не съм ги виждала .

# 537
  • Мнения: 20 090
candela, пробвай Симпатил, много добре ми действа за през деня. На мен също ми се доспива от Валериан.

# 538
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
И аз съм доволна от Симпатил-а - действа ми отпускащо, но не ме оспива.

# 539
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 770
Аз не съм преди, а малко след менопауза, но всичко, което споделяте, съм го преминала, а някои неща и продължават.
Едно от тях е забравянето на думи, имена на хора, на моменти се луташ и забравяш кой ден е и къде си. Но най-лошото е липсата на качествен сън. Нощта е дълга. Няма го чувството за тревожност, няма ги и паник атаките, но и сън няма. Лекарства не ползвам. Купих си някакви капки: мента, глог и валериана, но освен гадния вкус - ефект няма.
Май вече трета година съм без цикъл (не ми и липсва, даже ми е удобство). Слава Богу, тези дни напредвам със спането (сутрин ставам 7 и нещо), иначе си ми личи, че съм недоспала.
С ясното съзнание съм, че всичко ще премине. Определям го като късен пубертет. (ранния майка ми казва, че не го е усетила при мен). Явно съм заложила на късния.
Не се отчайвайте, всичко преминава. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт