Коледен "Щолен"

  • 29 481
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
От zначение zа щолена е и формата му. Той иzобраzява увития в бели кърпи новороден Исус. Wink

# 16
  • Мнения: 4 358
Цитат на: Flash*
В момента правя такова нещо ама защо не иска да втаса мамка му? То стана маслено тесто с мая:-((((
хм, ще видя накрая резултата:-(

Флаш, може и да не втаса... щоленът е твърдичък, не е пухкав като козунак или като погача.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: tedi_b
Цитат на: Flash*
В момента правя такова нещо ама защо не иска да втаса мамка му? То стана маслено тесто с мая:-((((
хм, ще видя накрая резултата:-(

Флаш, може и да не втаса... щоленът е твърдичък, не е пухкав като козунак или като погача.


Ми не втаса, чаках го 2 часа. #Sniper  В рецептата пише тестото да си увеличи обема 2 пъти, то не мръдна. Ядосах му се и го опекох, във фурната се понаду. Вкусен е обаче едва ли бих направила пак, прекалено много енергия и продукти изразходвах. Има къде-къде по-лесни и не по-малко вкусни неща...
Остана едно крайче само де... Grinning

# 18
  • Мнения: 3 927
[quote="Flash]  прекалено много енергия и продукти изразходвах. Има къде-къде по-лесни и не по-малко вкусни неща...
[/quote]

eй за т'ва си купувам готов Simple Smile , за мен е по-добрият вариант.

# 19
  • Мнения: 4 358
Цитат на: Taneto
Цитат на: Flash
прекалено много енергия и продукти изразходвах. Има къде-къде по-лесни и не по-малко вкусни неща...

eй за т'ва си купувам готов Simple Smile , за мен е по-добрият вариант.

И аз предпочитам да си купя готов.

# 20
  • София
  • Мнения: 3 980
Цитат на: tedi_b
Цитат на: Taneto
Цитат на: Flash
прекалено много енергия и продукти изразходвах. Има къде-къде по-лесни и не по-малко вкусни неща...

eй за т'ва си купувам готов Simple Smile , за мен е по-добрият вариант.

И аз предпочитам да си купя готов.


Правих 2 години подред, само мъжа ми го яде....Мъча се цял следобед и се чудя ще втаса ли, няма ли....А, не, тази година ще си купим, но не Щоле, а има едни меки, пухкави козунаци на MAINA....

# 21
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Е браво!
Чак сега ми го казвате Twisted Evil  Нищо де, ще си го запиша в готварската автобиография! Laughing

# 22
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Коледен плодов хляб

Продукти:
250 гр стафиди (по възможност от 2 различни вида, примерно бели и тъмни)
125 гр сушени стафиди
65 гр захаросана кора от лимон
65 гр захаросана кора от портокал (може и от сладко)
40 гр ароматен коняк
3 яйца
125 гр захар
1 ч.л. настъргана кора от лимон
1/2 ч.л. канела
1/2 ч.л. карамфил (смлян)
100 гр бадеми
100 гр лешници
125 гр брашно
1/2 пакетче бакпулвер

Приготвяне:
Стафидите се измиват и подсушават в кърпа. Смокините се нарязват на малки кубчета. Стафидите, смокините, нарязаните кори от портокал и лимон се накисват в коняка за 30 минути. Ядките се накълцват (не се смилат). Яйцата се разбиват на пяна, към тях постепенно се прибавя захарта, настърганата кора от лимон и другите подправки. Щом захарта се разтопи, с постепенно бъркане се прибавят бадемите, лешниците, както и пресятото и смесено с бакпулвера брашно. Застила се формата за кейк с хартия за печене (ако е с тефлоново покритие, няма нужда). Изсипва се тестото и се пече на 175 градуса на долната скара на печката в продължение на около 50 минути (проверява се с дървена клечка). След изпичане се изважда, след около 5 минути се обръща и се оставя да изстине върху скара (за да не се запари отдолу). По желание може да се полее с лимонов сок или разтопен шоколад.
Като престои поне 24 часа, ароматите се смесват чудесно. Консумира се със сладко вино. Увит в домакинско фолио коледният хляб може да трае няколко седмици без промяна във вкусовете.

Забележка: С кълцане и киснене отнема около 2 часа да се направи, но пък няма втасване и прочие. Резултатът гарантирано ще ви хареса!
Ако правите единична доза става висок около7-10 см, сбит, но много вкусен.
Корите от лимон и портокал могат да се намерят готови и в Метро (100 гр за 1 лв, нарязани и захаросани).

# 23
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
А ето и моята рецепта за коледен "Щолен". Рецептата е преведена от немски и е много сполучлива:

450 гр. брашно
250 гр. крема сирене или извара
125 гр. размекнато масло или маргарин
1 бакпулвер
1 яйце
1 бадемова есенция
100 гр. стафиди
50 гр. сушени смокини или фурми
100 гр. настъргани бадеми
2-3 с.л. ром или коняк

Всички продукти с изключение на сушените плодове  се омесват в меко тесто, като чак накрая се прибавят стафидите и останалите плодове.
Тектото не трябва да е лепкаво .
Оформя се като с формата на хляб и се слага в намаслена и набрашнена формичка за кекс , като в средата се прави разрез с ножа по дължина на формата.
Пече се около 1 1/2 часа на умерена фурна, като в началото на печенето е добре да се сложи само отдолу за около 30 мин.
След като се изпече се намазва отгоре с краве масло и след като изстине се поръсва обилно с пудра захар и се опакова в прозрачно фолио за опаковане  или цилофан. Така се съхранява до Коледа.

# 24
Мами, хелп!
Снощи направих щолен по последната рецепта. Получи се, ароматите изпълниха цялата къща, но не е с пухкавостта приблизително на кекс /аз така си го представях щото е сладък/, а по-скоро като хляб. И при вас ли е така?

# 25
Ах, колко ме е срам за въпроса. Ми то по-горе си пишело, ама в това претоварено с информация време, кое по-напред да запомни човек.

# 26
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Щолена не е много пухкав и мек,
а напротив става по-твърд и сбит.
Затова се реже на много тънки парченца. Достатъчно е сладък и ароматен, за да се усети вкуса му така.

# 27
  • София
  • Мнения: 220
Купеният щолен прилича ли по вкус на домашния ,защото много се разочаровах?Като съм слушала за него съм си представяла нещо много вкусно,а то се оказа като нефтасала сладка питка

# 28
  • Мнения: 3 927
Цитат на: ina0305
Купеният щолен прилича ли по вкус на домашния ,защото много се разочаровах?Като съм слушала за него съм си представяла нещо много вкусно,а то се оказа като нефтасала сладка питка


Всичко  е въпрос на вкус Wink
Аз умирам за щоли. Все купешки съм яла, какви ли не видове. Само един с марципан не ми хареса, защото не си падам по горчивия шоколад...

# 29
Благодаря, мили мамчета, съвсем ме успокоихте. А бе ще го изядем щолена, но на мъжете ще направя предварителна подготовка - да знаят за каво става въпрос.

Общи условия

Активация на акаунт