Работа, CV-та, HR-и, съвети - 70

  • 25 546
  • 722
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 54 413
Пренасям питането от другата тема, за ТБ, защото искам да го изясним.
Кога се гледат 3 години от предходна регистрация на борсата? Аз мисля, че се отнася само за пълна борса, 60%.
Ако човек е бил с  минимално обезщетение миналата година, трябва ли да чака 3 години, за да ползва пълна борса, ако е съкратен по подходящ член от КТ?

# 556
  • Мнения: 9 050
Да, трябва. Няма никакво значение дали обезщетението е било 60% или минималното. Всеки осигурен има право на пълно обезщетение за безработица три години след предходното упражняване на това право.

Последна редакция: пн, 17 фев 2020, 22:37 от Нищо лично

# 557
  • Мнения: 54 413
Явно е ново.
Аз бях на борсата от март до септември 2016, за 6 месеца, а имах право на 12.
След това работих точно 1 година, срочен договор. И после, септември 2017 бях за месец и половина пак на борсата, на минимално обещетение.
3 години от предната регистрация ми станаха през 2019.

# 558
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Нямаше ли нещо от сорта, че ако прекъснеш обезщетението (както в случая ти си взимала 6 от 12), в рамките на една година имаш право пак на борса, или нещо подобно беше?

# 559
  • Мнения: 54 413
Имаше, но тогава беше в рамките на 9 месеца, а аз работих 12. Тогавашната ни ЧР ме заблуди, че пак можело, но щели да ми преизчислят обезщетението. Нищо лично ми разясни ситуацията, че всъщност ми е изгорял остатъка и имам право чак след като минат 3 години. Но пък ползвах минималното.

# 560
  • Другата България
  • Мнения: 37 295
Нямаше ли нещо от сорта, че ако прекъснеш обезщетението (както в случая ти си взимала 6 от 12), в рамките на една година имаш право пак на борса, или нещо подобно беше?
Да, така е. Но за девет месеца мисля, че беше. "Играла" съм го това, но беше отдавна.
Ето един пример от сайта на НОИ, който го илюстрира нагледно:
Цитат
Безработно лице има отпуснато парично обезщетение за безработица за периода от 01.08.2011 г. до 30.04.2012 г. вкл. - 9 месеца. От 01.12.2011 г. лицето започва работа по трудово правоотношение, което е прекратено, считано от 01.02.2012 г. Ако лицето се регистрира като безработно в Агенцията по заетостта в срок до 7 работни дни от тази дата, изплащането на паричното обезщетение, прекратено от 01.12.2011 г. поради започване на трудова дейност, за която лицето подлежи на задължително осигуряване, се възстановява за периода от 01.02.2012 г. до 30.06.2012 г. - 5 месеца, тъй като оставащият към датата на прекратяване - 01.12.2011 г. период от първоначално определения е 5 месеца.
Сега може нещата да са променени, аз пиша по спомен и от собствен опит.

# 561
  • Мнения: 9 050
Явно е ново.
Аз бях на борсата от март до септември 2016, за 6 месеца, а имах право на 12.
След това работих точно 1 година, срочен договор. И после, септември 2017 бях за месец и половина пак на борсата, на минимално обещетение.
3 години от предната регистрация ми станаха през 2019.
Не, не е ново. Това, което пишеш ти още си е така, но първоначалния ти въпрос е друг.
Ако когато се регистрираш като безработен, не са минали три години от предишната ти регистрация, ще получаваш минимално обезщетение.
Ти обаче питаш какви са условията да се получава пълно обезщетение. Не може да получиш пълно обезщетение, ако не са минали три години от предходната ти регистрация, независимо от размера на обезщетението, което си получавала при тази предходна регистрация.

Последна редакция: вт, 18 фев 2020, 06:38 от Нищо лично

# 562
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Точно така - като няма три години от предходна регистрация, се взема минималното обезщетение за 4 месеца и няма никакво значение какво обезщетение е вземано при тази предходна регистрация. DeVa®, не знам защо, но просто някак си смесваш нещата (както ти писах и там), а оттам и се объркваш.


Нямаше ли нещо от сорта, че ако прекъснеш обезщетението (както в случая ти си взимала 6 от 12), в рамките на една година имаш право пак на борса, или нещо подобно беше?
Да, така е. Но за девет месеца мисля, че беше. "Играла" съм го това, но беше отдавна.
Скрит текст:
Ето един пример от сайта на НОИ, който го илюстрира нагледно:
Цитат
Безработно лице има отпуснато парично обезщетение за безработица за периода от 01.08.2011 г. до 30.04.2012 г. вкл. - 9 месеца. От 01.12.2011 г. лицето започва работа по трудово правоотношение, което е прекратено, считано от 01.02.2012 г. Ако лицето се регистрира като безработно в Агенцията по заетостта в срок до 7 работни дни от тази дата, изплащането на паричното обезщетение, прекратено от 01.12.2011 г. поради започване на трудова дейност, за която лицето подлежи на задължително осигуряване, се възстановява за периода от 01.02.2012 г. до 30.06.2012 г. - 5 месеца, тъй като оставащият към датата на прекратяване - 01.12.2011 г. период от първоначално определения е 5 месеца.
Сега може нещата да са променени, аз пиша по спомен и от собствен опит.
Променени са, да. Сега този период е 12 месеца:
Скрит текст:

# 563
  • Мнения: 54 413
Значи аз сега трябва да гледам регистрацията си от минималното обезщетение като последна и от нея да броя 3 години, за да имам право на нова пълна борса?
Наистина не го знаех това, благодаря!

# 564
  • Мнения: 2 998
Аз съм започнала работа със смешно ниска заплата в държавно учреждение, без шанс за увеличение, и сопред теб трябваше там да си остана, за да не си сменям работата като носни кърпички ли?
Ако сега те осигуряват на минимална заплата, може да се окаже, че по-добре да си беше останала на държавната работа. Преди беше писала за заплата около 750лв-800лв. Пак в държавната администрация можеш да намериш за толкова.

защото съм имала късмета да се родя в малко градче
Стара Загора не беше ли с 300 000 население?

# 565
  • Мнения: 7 987
Аз съм започнала работа със смешно ниска заплата в държавно учреждение, без шанс за увеличение, и сопред теб трябваше там да си остана, за да не си сменям работата като носни кърпички ли?
Ако сега те осигуряват на минимална заплата, може да се окаже, че по-добре да си беше останала на държавната работа. Преди беше писала за заплата около 750лв-800лв. Пак в държавната администрация можеш да намериш за толкова.


Аз сега ако искам, могат да ме осигуряват и на пълна заплата, но предпочитам тези пари да влязат в моя джоб. И все пак вземам повече от 800.


защото съм имала късмета да се родя в малко градче
Стара Загора не беше ли с 300 000 население?

Не съм родена в Стара Загора.

# 566
  • Sofia
  • Мнения: 795
Какво според вас означават думи като "стимулиращо" , " атрактивно" възнаграждение?! Задавам си въпроса в последните дни, защото ми е странно как намират за атрактивна заплата малко над МРЗ и/или около 1000 лева?! Преди около 10 години може и да е била атрактивна. Питам за административни длъжности в не малки компании и с натоварване при всички случаи.

# 567
  • BG
  • Мнения: 2 217
Какво според вас означават думи като "стимулиращо" , " атрактивно" възнаграждение?! Задавам си въпроса в последните дни, защото ми е странно как намират за атрактивна заплата малко над МРЗ и/или около 1000 лева?! Преди около 10 години може и да е била атрактивна. Питам за административни длъжности в не малки компании и с натоварване при всички случаи.

Според мен словосъчетанието "атрактивно възнаграждение" цели да привлече кандидати към позицията. Иначе за всеки е индивидуално. Според мен, за да е атрактивно едно възнаграждение, трябва да е над средното за въпросната позиция, но това съвсем не означава, че работодателят мисли по същия начин. SmirkRolling Eyes

# 568
  • Мнения: 18 989
Какво според вас означават думи като "стимулиращо" , " атрактивно" възнаграждение?! Задавам си въпроса в последните дни, защото ми е странно как намират за атрактивна заплата малко над МРЗ и/или около 1000 лева?! Преди около 10 години може и да е била атрактивна. Питам за административни длъжности в не малки компании и с натоварване при всички случаи.

Но пък наистина е стимулиращо възнаграждението. Стимулира те да си търсиш друга работа.

# 569
  • Мнения: 29 337
Нищо не значи - гръмки фрази, целящи да привлекат кандидати.
Единственото признавам, когато е обявена заплатата и то не "възнаграждение от 1000 до 4000 лв", щото границата е супер разтеглена. Едно е да са 1000 лв., съвсем друго - 4000 лв, нали?

Общи условия

Активация на акаунт