Работа, CV-та, HR-и, съвети - 70

  • 25 618
  • 722
  •   1
Отговори
# 540
  • БГ
  • Мнения: 350
Къде е тая работа за баничари с по 150 лв. надница на ден? Зарязвам всички обучения и курсове,  стаж и умения веднага, ако един баничар изкарва по 3 бона на месец.....
Обаче вероятно не знаеш, че баничарът има специфични знания и умения, и че работи през нощта.
Сериозно ли?  Не се пита за наличието или липсата на умения, а за престирането на възнаграждението за тези умения. За собственика на баничарницата по може да са 150 дневно, но той пък едва ли прилага лично уменията си Подобни твърдения са преекспонирани и наистина тази паралелна реалност доста медийно се  изказва.
Аз имам близки, които го работеха това.
Извинете, приказки от 1001 нощ са тия 150 лв. И е такова гърбене, че....
Това са легнди, също като мантрите за ИТ сектора и колцентровете. Всички като матра повтарят за високата добавена стойност, само дето не е точно така. Голяма част от ИТ сектора ни работи основно за външни компании. Реално обслужва чужди икономики.  Същото и за така прикламираните колцентрове. Какво ни носят на местна почва като продукт - нищо. Същото е и с изнесените производтсва - разни цехчета  дето се изпонастрооиха и правят  икономически зони. Уж. Кога ишлемето започна да се нарича инвестиция. То затова и показателите го показват, но да ги разчете правилно някой.

Последна редакция: пн, 17 фев 2020, 18:18 от AnMary

# 541
  • Мнения: 593
Понеже стана дума за трудовия и осигурителния стаж.
Моля ви, кажете дали правилно съм разбрала.
1.Ако работя на 8 часов ден, то трудовия и осигурителния са равни и тогава не се издава УП 3?
2. Ако работя на по-малко от 8 часов ден, трудовия и осигурителния не са равни и трябва да ми дадат УП 3? А в кои други случаи няма да са равни?
3. Осигурителния се гледа, когато се пенсионираш. А трудовия в кои случаи е важен?

# 542
  • София
  • Мнения: 6 219
Не всеки на ГД си внася осигуровки за пенсия, може би затова повечето хора мислят, че не се зачита за осигурителен стаж.

Аз имам много граждански договори, към различни работодатели и всички са с такива за пенсия и здравни. Няма общо заболяване и майчинство.

# 543
  • Мнения: 12
Съсредоточи се върху практическата страна. В изпитателен срок ли си още, какви са ти условията в договора и т.н. Няма нищо ненормално да решиш, че не ти се остава на тази работа след изпитателния срок. Гледай да си спокойна и наистина това за непреодолимите различия го забрави, ако не си от висшия мениджмънт, а някакъв служител на ниско до средно ниво.
Отивам, благодаря. Но точно това ме притеснява - може ли човек за 6 месеца да научи всичко от едно работно място и да няма накъде повече да се развива... Не звучи ли много очевидно, че всъщност има проблем?

Кукумицинка, благодаря много! Малко съм виновна, защото не съм в изпитателен срок вече. До последно се опитвах да гледам положително Simple Smile Последните седмици вече цялата каруца се обърна просто. Не съм висш мениджмънт, но не съм и на средно ниво, т.е. различията, които споменах се отразяват на резултатите от решения, които уж аз трябва да вземам и на цялото изпълнение на екипа ми. Последното, което искам обаче е на първо четене да изглеждам като човек, който не може да се разбира с останалите. Предизвестието ми е дълго, но кандидатствам за същата позиция, така че това не би трябвало да е проблем, мисля. По-скоро би бил проблем сходността на новата позиция със сегашната и очевидната ми невъзможност да се справя с нея, която напускането на шестия месец предполага. А аз знам, че в друга среда бих се справяла, както и друг човек на мое място с моята.
Също така, разбира се още нямам покана за интервю Simple Smile, та е малко нероден Петко работата, но съм благодарна от сърце за вниманието и помощта дори просто ако си говорим така принципно.

# 544
  • Мнения: 29 497
hedgehog, може да обясниш, че си дала шанс на това работно място, но си разбрала, че не е "твоето".

Колко ти е предизвестието? Рядко ще те чакат повече от месец на новото място. Ако си решила категорично, че не искаш да работиш на сегашното си място, пусни си предизвестие, докато си търсиш нова работа.

# 545
  • Мнения: 12
hedgehog, може да обясниш, че си дала шанс на това работно място, но си разбрала, че не е "твоето".

Колко ти е предизвестието? Рядко ще те чакат повече от месец на новото място. Ако си решила категорично, че не искаш да работиш на сегашното си място, пусни си предизвестие, докато си търсиш нова работа.

Това са чудесни идеи (и двата параграфа), благодаря!
Избистрям идеята все още, може би затова и така неподготвена изпратих въпросната кандидатура. Приемам го в случая като каквото - такова; ако не се получи с нея по някакъв естествен начин, много сериозно ще обмисля предизвестието докато проучвам нови места.
Но още по-добре ми звучи това, че може би наистина няма нужда да лъжа и увъртам, защото причината ми е точно такава, а всъщност така казано изобщо не звучи зле...

# 546
  • BG
  • Мнения: 2 217
Момичета, да попитам ако някоя от вас знае .... Ако някой е назначен по заместване, как стоят нещата с майчинството?

# 547
  • Бургас
  • Мнения: 6 913
hedgehog, а какво всъщност пречи да кажеш, че нещата на работата ти не съответстват на предварително утоворените и толкова.

И аз идвам за съвет. Според вас кое е по-добре - допълнителното задължително соц осигуряване да е към частен фонд или към държавата? От няколко години може да се прехвърли към държавата. Предвид това, че се говори, че някои фондове са управлявани неправилно иможе да фалират, когато започнат с изплащанията.

# 548
  • София
  • Мнения: 16 070
По заместване си до завръщане на титуляра. А шефовете много лесно могат го извикат за 1 -2 дни и да те махнат ако надушат, че си бременна.
Няма закрила за бременни и излизащи в майчинство, място не се пази.

# 549
  • Мнения: 4 577
hedgehog, а какво всъщност пречи да кажеш, че нещата на работата ти не съответстват на предварително утоворените и толкова.

И аз идвам за съвет. Според вас кое е по-добре - допълнителното задължително соц осигуряване да е към частен фонд или към държавата? От няколко години може да се прехвърли към държавата. Предвид това, че се говори, че някои фондове са управлявани неправилно иможе да фалират, когато започнат с изплащанията.
Проблемът с частните фондове е по-различен, а не, че не се управляват добре и могат да фалират. Горе-долу 20% от вноската за пенсия отива в УПФ и 80% в НОИ. Съответно, държавата реши, че НОИ ще осигурява 80%, а УПФ 20% от пенсията. Да, обаче НОИ ежегодно се дотира от държавния бюджет, пенсиите се увеличават по непрозрачен и несвързан директно с приходите начин, така че реално не е ясно какво ще получаваш от НОИ след, примерно, 20 г. при силна миграция и застаряващо население. Като цяло, ако си с доходи под  средното, НОИ за момента е по-добрият вариант. При високи доходи, осигуряване близо до тавана и липса на периоди на безработица, продължителни болнични и т.н. - според мен от УПФ ще е по-изгодно. Ако няма да се пенсионирате до 5 г., бих изчакала да видя какво ще се променя.

# 550
  • Мнения: 7 987
Мен много ме дразни нагласата, че всички работодатели са гадняри, и гледат как да те прецакат. Винаги когато някой попита нещо, му се обяснява това. Въпреки че и аз имам лош опит с един такъв, всички други са били коректни с мен.

# 551
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Понеже стана дума за трудовия и осигурителния стаж.
Моля ви, кажете дали правилно съм разбрала.
1.Ако работя на 8 часов ден, то трудовия и осигурителния са равни и тогава не се издава УП 3? - да
2. Ако работя на по-малко от 8 часов ден, трудовия и осигурителния не са равни и трябва да ми дадат УП 3? А в кои други случаи няма да са равни? - да, също и ако имаш извънреден труд - тогава осигурителния е повече от трудовия.
3. Осигурителния се гледа, когато се пенсионираш. А трудовия в кои случаи е важен? - при изчисляване на клас прослужено време например, за право на отпуска....

# 552
  • Бургас
  • Мнения: 6 913
Мен много ме дразни нагласата, че всички работодатели са гадняри, и гледат как да те прецакат. Винаги когато някой попита нещо, му се обяснява това. Въпреки, че и аз имам лош опит с един такъв, всички други са били коректни с мен.

Всеки говори от собствения си опит. Радвай се, че повечето са били коректни с теб. Много хора не са имали твоят късмет.

# 553
  • БГ
  • Мнения: 350
Мен много ме дразни нагласата, че всички работодатели са гадняри, и гледат как да те прецакат. Винаги когато някой попита нещо, му се обяснява това. Въпреки че и аз имам лош опит с един такъв, всички други са били коректни с мен.

За съжаление наистина голяма част са такива. В повечето случаи едва ли е с намерение да те прецакат конкретно, но на практика се получава точно така. Прецакана е по слабата страна, въпреки, че нашия кодекс на труда има доста защити за работниците и служителите. Но все пак бита ни се определя от работодателите. Със сигурност, ако не ни зависеше битността от работата всички щяхме да се занимаваме с по различно нещо от "ходене на работа"Blush

# 554
  • Мнения: 25 669
Мен много ме дразни нагласата, че всички работодатели са гадняри, и гледат как да те прецакат. Винаги когато някой попита нещо, му се обяснява това. Въпреки че и аз имам лош опит с един такъв, всички други са били коректни с мен.

Щом работодателите са били коректни към теб, а ти ги сменяш като носни кърпички, какъв извод може да си направи човек? Че ти си некоректната...

Общи условия

Активация на акаунт