Обсъждане на имотни обяви-14

  • 21 278
  • 746
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: X
Въобще не бих купила имот без гараж или паркомясто, поне едно. Никаква зона не ме интересува. А в кварталите близо до ЮП, напливът през почивните дни е епохален, така че бленуваната зона няма да реши никакъв проблем, там по принцип е строено без предвидени достатъчно паркоместа или гаражи, така че и на улиците няма къде да се остави кола нормално и без драми.  
П.П. Ми няма лошо да ценообразува брокер, врял и кипял, защото така наблюдавам едно жилище в Лозенец с цопната цена 2000 евро на квадрат, което си се заседява вече повече от година, че и огледи  нямали. Ами няма да имат, да отчетат недостатъците на имота, не само да изтъкват примамливата локация. За Ив.Вазов нямам наблюдения, там не търся и не зная какви са пазарните цени в момента. Но пък в Изток от две години се заседява едно жилище на цена милион и двеста хиляди евро без гараж, на ш и з, явно и там са ценообразували без мисъл.
Аз пък виждам лошо и то е, че брокерът има само един интерес - възможно най-бърза сделка. Предвид че човек не продава имот всяка година и даже не и на 10 години веднъж, в общия случай, се стреми да вземе най-добрата цена за имота си, което няма как да стане бързо. От там следва, че  интересите на продавача и на брокера са противоположни, което за мен е достатъчно лошо. Но всеки си знае....
Защо седи в Лозенец няма как да знаеш, много добре знаеш, че може документи да не са наред, може да има несъответствия между обявата и реалния имот, и какво ли не още. За да кажеш нещо по въпроса, трябва да си го гледала и да имаш информация за него от собствениците.  За парка е така, затова от Триадица обмислят да има зона и събота, и неделя. Казаха, че е възможно, имало някаква процедура за това.
И милитана, не е сериозно да сравняваш имот за милион и двеста хиляди евро с имот за сто и шестдесет хиляди евро (тристаен около 80 кв х 2000 е/кв) хиляди. Таргет купувачите на единия и на другия са съвсем различни.

Томева, разбира се, че е по-добре с гараж, въпросът е, че има голяма разлика между централен квартал със зона и същия без зона. А за цената, щом продавачите са съгласни да им ценообразуваш, тяхна си работа.

Последна редакция: пн, 27 яну 2020, 14:52 от Анонимен

# 136
  • Мнения: 19 523
За въпросното жилище в Лозенец има как да знам, защото го следя не от интернет, а разговарям със съседи и познавам много добре имота. От там зная, че огледи няма и няма никакъв интерес на тази цена. Имотът не е лош, но има някои недостатъци и няма гараж. Цената му е висока, явно не само според мен.
А относно бързата продажба - то зависи и колко бързо искаш сделка, или си забол там една цена и който се хване. От там и дали ще се прави компромис или ще се чака ако евентуално някой склони да даде толкова.

# 137
  • Мнения: X
милитана,
За Лозенец изобщо не може да знаеш какви скрити дефекти имат документите, нали помниш, че дори на огледи на теб не ти бяха казали за такива клопки. А съседите пък какво могат да знаят за документите, не ми е ясно.  Честотата на огледите нищо не значи, имот за стотици хиляди евро няма да го гледат всеки дена по трима души. Е, ако продавачите са притиснати, ясно е, че ще бързат, но това обикновено са казва на брокера, който е нает за продажбата, и се отразява в цената.
За ценообразуването и ролята на брокера в него - когато тръгнеш да продаваш някое от твоите жилища, пак ще си говорим Wink

# 138
  • Мнения: 19 523
Пак ти казвам, че за мен имот без огледи означава без интерес от купувачите, отделно какво има в документите. Като продавам /ако реша/, ще реша и какво искам - бърза продажба, или да остана без парите за няколко години, докато, ако въобще изобщо получа исканата цена. Ако ми трябва кеш за да вложа в нещо друго изгодно, доста бързичко ще проуча и ще реагирам пазарно....Любима реплика ми е при огледи да чувам "Ама той продавачът не бърза с продажбата" Ми и аз не бързам да купя значи.

# 139
  • Мнения: X
милитана, няма как да знаеш дали няма огледи, все пак съседите не дежурят по 12 часа пред имота да гледат. Ако има оглед веднъж в седмицата, в 2 часа на обяд, напълно възможно е никой да не го забележи. Ще забележат, ако всеки ден се извървяват върволици от по 3-4 огледа.
Именно - ако продавачът е притиснат да бърза да продава, ще трябва да си сложи и съответната цена, и ще го изнудят да свали и още, така работи системата. Но ако не е и може да си позволи да чака, ще чака. Ми точно, той не бърза да продава и не продава на теб, не бързаш да купиш и не купуваш от него. Всеки си чака "неговия" - купувач или имот съответно. Но това няма нищо общо с простия факт, че интересът на брокера е да стане възможно най-бързо сделка, а този на продавача е сделката да е на възможно най-висока цена, и двата интереса рядко ще съвпаднат, и затова да ми ценообразува брокера за мен лично не е желателно. За теб ако е, си свободна да го направиш. И разбира се, че първо  ще проуча пазара и ще се съобразя с него, въпросът е дали да доверя на някого да ми каже каква да е цената, което за теб нямало лошо, от там тръгнахме.

Последна редакция: пн, 27 яну 2020, 15:12 от Анонимен

# 140
  • Мнения: 19 523
Ох, Попеа, приеми че зная, че няма огледи, дай да не спорим тук за глупости. Нямаше да го пиша, ако не го знаех със сигурност, но не искам да излагам повече подробности, няма смисъл. Надценен имот е според мен, отделно може и документите да са му кофти, не съм ги гледала.
В този ред на мисли скоро пътувах по Черни връх и минах през т.нар "Витоша вю". Майко мила! Отпред, точно от юг са пляснали една висока сграда, буквално под десет метра, даже и по-малко е отстоянието от другата сграда. А те са на по осем-десет етажа височина. Абсурд да има такива строителни норми и абсурд някой да го купи това, ако го види в действителност. Всъщност задната сграда не само няма да види слънце никога, тя и светлина няма въобще, а и въздух. Всъщност "вю"-то е прозореца на сервизното помещение на отстрещната сграда. Бих наказала инвеститора поне пет години да пребивава в построеното от него недоразумение без право да живее на друго място.

# 141
  • Мнения: 992

А относно бързата продажба - то зависи и колко бързо искаш сделка, или си забол там една цена и който се хване. От там и дали ще се прави компромис или ще се чака ако евентуално някой склони да даде толкова.
Е това е.Като мога да добавя от личен опит и наблюдения , освем колко бързо искаш сделка, и дали въобще си сигурен че искаш такава.Няма да е коректно да ви показвам обяви на хора които от това се хранят.Ва банк,както казваш  евентуално ако склони някой...Девер ми миналата година точно по тая схема от две панелки в Люлин и Ст.Град изкара точно 70 хиляди  лева за има няма три години.Чака си три години и в края на крайщата си взе т ова което търсеше. Сега отново дебне за някой отчаян и бързащ..Дори вече започвам да си мисля че преобладаващото мнозинство обяви са точно от такива хора.Който е спешно нуждаещ се знае че трябва да мотивира с нещо потенциалния купувач да предпочете неговата стока пред всички останали.Защото убедила съм се , че в градацията на факторите допринасящи за бързата ликвидност на едно жилище стои не типа строителство, ремонт, обзавеждане и т.н. а цената !
пп.Така че никога не може еднозначно да се тълкува защо или поради каква причина една обява се задържа дълго време в пространството.И реципрочно - високата цена е естественно да редуцира броя на "оглеждачите" !

Последна редакция: пн, 27 яну 2020, 15:33 от Maria 56

# 142
  • София
  • Мнения: 6 020
Девера ще се прецака накрая като купи нещо, а пазара се обърне.
Или ако попадне на мошеници....които уж бързат
И 70 хил лева, за 3 години, не че са малко, но са 2 хил лева, една малка заплатка,  на месец. И без да се занимава с глупости, и разправии , просто да си работи нещо.... и да се усъвършенства ...

# 143
  • Мнения: 992
Девера ще се прецака накрая като купи нещо, а пазара се обърне.
Или ако попадне на мошеници....които уж бързат
И 70 хил лева, за 3 години, не че са малко, но са 2 хил лева, една малка заплатка,  на месец. И без да се занимава с глупости, и разправии , просто да си работи нещо.... и да се усъвършенства ...
2000 лева при нас в Провинцията съвсем не са една малка заплатка, а точно 4 месечни заплатки....Нека не летим толкова високо и не мислим че София е България нали ?

# 144
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Ммм...дааа, Попея все забравям, че имаме коренно противоположни виждания за брокер. Сигурно не можеш да  приемеш, че има и друг модел брокери. Човек или е почтен и съвестно и отговорно си гледа работата или не. Пък какъвто ще да е...брокер, адвокат, лекар... учител, таксиджия...и т.н.
Ако имотът застои на пазара единственият, които губи е продавачът, никой друг.  Това  с чакането с месеци да си дойдел купувачът е пълно прецакване. Защото не си е дошъл купувачът, а най-вероятно пазарът е стигнал това ниво.  
И познай, какво ще направи продавачът,  дето толкова му е писнало вече... Ще приеме първата оферта направена от купувач, която съвсем няма да е по очакванията му, ама знае ли, кога ще е следващата.
Най-печелят от цялата история другите продавачи в района, защото благодарение на него, техните имоти изглеждат изгодни.
И за протокола надценен имот е не с 5-10%..., такива проценти се размиват и поемат. Говорим за 20-30% .
Трябва да взема да пускам 1 седмица новите обяви от частни лица ... Не са много, на ден по около 10 за цяла София, да видиш тогава, за какви цени става въпрос. 3-ст панел в Младост 145 000 евро...???!!! тези по 100 000 евро, са си направо далавера.

Последна редакция: пн, 27 яну 2020, 16:18 от tomeva

# 145
  • Мнения: X
Томева, нямам намерение да споря, всеки си има глава на раменете да си преценява кога, защо и как губи или печели. За мен интересът определя и поведението на страната, колкото и да е съвестен брокерът, той няма да тръгне против интереса си и това е напълно в реда на нещата, все пак той за пари работи, не за чест и слава. Обективно е така. Затова и купувачът, и продавачът трябва да положат усилия да се информират и да си защитават интереса, а не да разчитат друг да им го защитава. Лично мнение, пък който смята друго, е свободен да действа според него.

# 146
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Томева, нямам намерение да споря, всеки си има глава на раменете да си преценява кога, защо и как губи или печели. За мен интересът определя и поведението на страната, колкото и да е съвестен брокерът, той няма да тръгне против интереса си и това е напълно в реда на нещата, все пак той за пари работи, не за чест и слава. Обективно е така. Затова и купувачът, и продавачът трябва да положат усилия да се информират и да си защитават интереса, а не да разчитат друг да им го защитава. Лично мнение, пък който смята друго, е свободен да действа според него.

Точно, ако постави интересът на продавач/купувач преди всичко е формулата, която му гарантира много повече бизнес, т.е. много повече пари. Едно е да изкара 3000 евро, а съвсем друго 30 000 евро, но само, ако го препоръчат после други. Това "Дай да вземем сега тука едни кинти и не ме интересува" е кокошкарска формула. И не само този бранш, а за всеки.

# 147
  • София
  • Мнения: 10 825
Когато ние продавахме се съобразихме с препоръките на брокера, който беше доверен все пак, не първия хванат от улицата. Бяхме доволни от крайният резултат

# 148
  • София
  • Мнения: 6 020
Така е, даже не само с брокерите, а във всяка професия е така.
Ако аз съм доволна и съм купила жилище чрез брокерката Сийка Иванова, например, ще разберат за покупката 100 % от близките ми и 50% от тях ще чуят подробности за брокерката. Те също ще споделят тук там. Абе едно 10 души потенциални клиенти ще се свържат с тази моя брокерка в следващите месеци. През мен само.

Вече нататък са в нейните ръце, да, но са стигнали до нея, и тя има доверието им. Е, не е малко. Thinking

# 149
  • Мнения: X
Ох, Попеа, приеми че зная, че няма огледи, дай да не спорим тук за глупости. Нямаше да го пиша, ако не го знаех със сигурност, но не искам да излагам повече подробности, няма смисъл. Надценен имот е според мен, отделно може и документите да са му кофти, не съм ги гледала.
В този ред на мисли скоро пътувах по Черни връх и минах през т.нар "Витоша вю". Майко мила! Отпред, точно от юг са пляснали една висока сграда, буквално под десет метра, даже и по-малко е отстоянието от другата сграда. А те са на по осем-десет етажа височина. Абсурд да има такива строителни норми и абсурд някой да го купи това, ако го види в действителност. Всъщност задната сграда не само няма да види слънце никога, тя и светлина няма въобще, а и въздух. Всъщност "вю"-то е прозореца на сервизното помещение на отстрещната сграда. Бих наказала инвеститора поне пет години да пребивава в построеното от него недоразумение без право да живее на друго място.
И аз съм шокиран за Витоша вю. Там според мен и 10 метра няма . Абсурдно е да се разреши на 5-6-7 метра  от висока сграда да има друга такава. А още по-абсурдно е, че не са предупредили купувачите какво ги чака. Направо са за съд и Bulgarian Property’s, и строителя/инвеститора.

Общи условия

Активация на акаунт