Православието като начин на живот - 8

  • 43 125
  • 741
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 9 152
Катерица, нали имаме покаяние и изповед, ако волно или неволно сбъркаме.
Имаме ги, да, слава Богу 🙏🙂💗

# 331
  • вовеки на БАНановите плантации в БАНгладеш
  • Мнения: 218



Това ще си го сложа в рамка. По-голяма глупост не бях чувал, благодаря ти.



не намирам  абсолютно никаква глупост.?!

Мигла, превеждам ти в прав текст мнението си, ти прецени сама кое какво е:
...би трябвало да се кае за греховете си. Това няма как да стане, ако не ходи на църква...
Не е нужно да ходиш на църква, за да се каеш.

...
Дете, което не е кръстено не е християнин.
Можеш да бъдеш християнин, без да си кръстен... Дори да не си чувал за Христос...

# 332
  • София
  • Мнения: 5 247
Катерица, нали имаме покаяние и изповед, ако волно или неволно сбъркаме.
За съжаление не всеки търси изповед и причастие, а дори когато знае за тях ги отхвърля.
И да прекрасно е ако в православните държави върви обучение от детството, но това не е гаранция за ревностен християнин.
А и всеки, който е повярвал с или без институционална подкрепа ще се ограмоти като има  живот в църквата .

# 333
  • Мнения: 2 916
Прочетох три пъти това, което сте написали и за мен всички сте прави 🤗 Просто всеки върви по Пътя със своето си темпо 👍

strawberry, наистина, ако човек се самоопределя като православен християнин, трябва да се стреми да спазва каноните. От личен опит обаче казвам, че е много трудно.

Катерица, аз мисля, че всеки който се самоопределя като християнин е християнин. Дете на християни е християнче, дори още да не е кръстено. Когато бях малка, баба ми всяка вечер преди лягане палеше кандилото, заставахме по пижами пред него и си казвахме вечерна молитва. С нейни думи. После се прекръстваме, казвахме си "лека нощ"  и всеки си отиваше в стаята. А не бях кръстена тогава. Това ми е един от многото мили спомени с моята баба 💕


Дали майка ви обича Исус? Сигурно, но е направила от вярата един торлю говеч, и си е ушила дрехата, така, че на нея да и е удобна, което е широко разпространен начин на християнство в последните години.
Така е. Всеки човек има свои виждания. Затова и има толкова много течения в християнството. Някои са се утвърдили с годините и са общоприети (православие, католицизъм, протестанство). Други са малко известни или нововъзникнали и хората ги наричат секти (те са толкова много, че не мога да дам пример за тях, извинете ме). Но всички те следват Исус, всички те се молят, всички те вярват, че Бог е един.

България е страна на кръстопът и то не само в икономическо отношение. Без да напускам границите й, ежедневно общувам с много познати с различни гледни точки: атеисти, мюсюлмани, католици, православни, йеховисти, дъновисти, будисти. И на базата на това многообразие мога да ви кажа, че православието е най- хубавата религия.

Последна редакция: нд, 20 сеп 2020, 12:13 от Mia Rulana

# 334
  • Мнения: 5 119
По тая логика,ако убием човек и се покаем и изповядаме,ще имаме ли грях или не?

# 335
  • Мнения: 9 152
По тая логика,ако убием човек и се покаем и изповядаме,ще имаме ли грях или не?
Всеки един от греховете ни ще е простен ( по Божия милост и при покаяние, до колкото съм осъзнала) ,с изключение на един- хулата срещу светия Дух.
Убийства са извършвали и светиите.....вярвайки.

# 336
  • София
  • Мнения: 5 247
Все си мисля, че ако човек се посвети всецяло на Господ и следва Неговата воля е истински християнин. Само, че  май това се оказва най- трудното. Егото ни спъва. Ние трябва да Го възлюбим докрай. Тогава може би ще Го разпознаваме, ще Го следваме. Добродетелност е притежавал свети Евстатий  Плакида, но когато Господ го призовава се покръства и Му служи вярно до смъртта си.

# 337
  • Мнения: 2 916
По тая логика,ако убием човек и се покаем и изповядаме,ще имаме ли грях или не?

Убийството не е често срещано явление в наше време, та да говорим за него.
Преди хората са убивали за да се нахранят. Животни са убивали, не хора, но убийството си е убийство, нали 🙂 Сега не се налага да убиваме, за да ядем. Отиваме до магазина. Там има и "от пиле мляко" дето се вика. Не съм чул някой да говори за колене, скубане, пърлене, дране, пълнене и тем подобни. Говори се грамаж, срок на годност, подобрители, оцветители, овкусители...

Същото е и с убийството на човешко същество. Не е актуално някак си 🙂 Пред други дилеми е изправен съвременният хомо сапиенс 😉

# 338
  • Мнения: 9 152
Mia Rulana, и аз така си мислех, мила Mia Rulana.
Но се оказа, че и убийството днес е широко разпространено.
Не става въпрос само за физическото убийство...а да не убиваме душите един на друг и собствените си . 😥
Убиваме се всеки ден......с мисъл, с думи, с лъжа, с подвеждане, с безотговорно поведение.....а има и директни физически убийства, да не споменавам колко жени правят ежегодно аборти.😥

# 339
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 017
idiotsamamaetayna, ти какво изповядваш и като какъв се опраделяш? Но, моля, те ако смяташ да ми отговаряш, да е простичко /не съм ат най - умните Simple Smile /и с малко думи, тъй като въпросът е прост и конкретен Simple Smile
Знам, че основната ти боксова круша е  strawberry_, тъй като от нейните постове яко те бие тока, но и аз се престрашавам да попитам Simple Smile

Последна редакция: вт, 22 сеп 2020, 14:18 от milmich

# 340
  • вовеки на БАНановите плантации в БАНгладеш
  • Мнения: 218
Milmich, по казуса със strawberry_ ще си позволя да започна с малко предистория:
Ти пишеш в темите от самото начало, наясно си че почти всичко вече е обсъдено и мисля изяснено... наблюдава се едно неизбежно изчерпване и повтаряне. Та аз си дадох сметка, че почти всичко, което съм имал да споделя тук, вече съм го казал. Не исках повече да досаждам с присъствието си, и взех решение да се отдам на исихазъм – престанах дори да чета дискусията тук, единствено имах намерение евентуално да пускам новите теми. Донякъде егоистично решение, защото съм доста асоциален и интровертен, та общуването - било то реално или виртуално, винаги ме е напрягало.  

Обаче една пролетна вечер, след няколко чаши вино (ето кой нарушава поста Bowtie), се изкуших да хвърля едно око на дискусията. Бях достатъчно трезвен все пак, за да съм сигурен, че не съм отворил форум на "хизбула" или на "ислямска държава", а беге мама.  И все още не можех да повярвам на очите си. Една потребителка склоняваше останалите към непредумишлено убийство и самоубийство Open Mouth. За какво са ти експлозиви и детонатори, когато имаш обща лъжичка в условията на глобална пандемия? И то точно след изтощителен 40-дневен пост – смъртоносна комбинация.

Тогава си казах: idiotsamamaetayna, ако тръгнеш да я изобличаваш пред всички, ти с нищо не си по-различен от нея.  И започнах да комуникирам с потребителката на ЛС. Писах й, че може би е била подведена от Гавриил. Изпратих й материали за заразени и починали хора след причастяване. Единствено исках от нея да напише в темата, че може би е сбъркала, защото само Бог е безгрешен. Дори не желаех да се извинява. Опитах всякакви подходи, за да я убедя да признае грешката си – без успех. Sad Предупредих я, че в такъв случай се чувствам длъжен да се намеся в темата.
Междувременно прегледах останалите й мнения, доста от тях се оказаха изпълнени с неистини и фантасмагории. Седмици наред я чаках да размисли. И в крайна сметка си удържах на думата, публикувайки онази километрична публикация. Това е накратко.


idiotsamamaetayna, ти какво изповядваш и като какъв се опраделяш?
................

Навярно не помниш, но ти вече си ми задавала този въпрос – на 14 юни 2017г. Ето как съм ти отговорил:

"Прочети първите 5 букви от ника ми. Такъв съм. Bowtie
Иначе много бих искал да се нарека християнин, но не се чувствам достоен... може би в някой друг живот.
И понеже вече ти споделих горното (малко ни изтриха после Simple Smile ), ще допълня, че се стремя към абсолютно чисто духовно разбиране. Simple Smile"

Добавям още една моя публикация във връзка с питането ти. Дано с нея ти дам достатъчно удовлетворяващ отговор:
...................
Не е достатъчно да се определиш като такъв или онакъв. Не е и нужно, даже е суета. Виж сега - важното е да се събуди неземното в човека, а начини много, защото и ние хората сме различни. Вярвам, че религиите и ученията в своята същност не се различават особено. И най-важното - водят до едно и също място - до Бога.
А че има и лъжеучения - има. Може би за някои люде е най-добре да отпият от чашата с горчилка... и то до дъно.
....................
Виждаш ли как и двамата се повтаряме...

Може би трябва да придобия нови опитности, за да почувствам отново, че мога да бъда полезен тук...

Последна редакция: ср, 23 сеп 2020, 13:22 от idiotsamamaetayna

# 341
  • Мнения: 304
"Всеки, който си прави свои правила и вярвания сам се отлъчва и не може да се нарече православен християнин "

Ами в такъв случай излиза, че за да не се самоотлъчим ( волно или неволно) трябва да бъдем строго  обучавани в детската градина и в училище , и в Университета на точни разписани правила за вярата, защото в противен случай е свършено с нас.
Я ще се окаже, че вярвам, че мартеничката ми носи здраве, я че четирилистната детелинка ще ми донесе късмет..... вдигането на наздравица ( само да не се окаже, че е по време на някой църковен празник или по време на  пост ) е на берекет.... примери могат да се измислят с хиляди...
И къде остана Любовта?....

Когато човек вярва в Бога и иска да е наистина християнин, той няма да се спре до собствени разбирания за нещата а ще търси как Бог иска да се разбират нещата. В смисъл каква е истината за всяко нещо. Защото Бог иска като вярваме да вярваме правилно в истината а не да вярваме на някакви хорски заблуждения за късмет и т.н.
Когато някой иска да е християнин той би трябвало да потърси и разбере истината за всичко. Няма как да си християнин а да вярваш в нещо друго. Да всеки може да се заблуди в даден момент или да не са го научили или да е научен грешно, но точно затова си е написано кое как е, за да се изчистят заблудите. Просто повечето хора не искат да мислят, че бъркат някъде и като им кажеш, че това или онова е суеверие или ерес се обиждат. И това си е лично техен избор щом не искат да видят и да търсят истината. Да любовта е важна, но без да следваш закона Божии ням как да я придобиеш такава чиста и истинска.
В случая за Господа и Св.Мария Магдалина - това си е чиста хула и ерес. Точно за това трябва да се чете, понеже ако някой иска да следва Господа не бива да вярва в такива ужасни неща. Като си разбере грешката винаги човек може да се покае.
Не само деца ами и възрастни некръстени има, които вярват в Бога. Това значи, че сърцето им се е обърнало към Него, но трябва да се кръстят и да Го следват щом така ги води Бог.
Разбира се, че от Причастие никой не може да се зарази! Това е тялото и кръвта Христови, не може да си мислиш, че от тях ще се заразиш от каквото и да е, това е най-силно то лекарство за всичко. От каква да е болест може да се заразиш ако така допусне Бог за наше смирение, или заради греховете ни да си изтърпим нещо. И това може да стане по всяко време. Не ние определяме кога ще се разболеем или кога ще умрем. Всичко е за нещо и Бог никога не прави нещо във вреда на човека а за да го спаси. Просто когато човек знае истината на православната вяра няма как да се заблуди и обърка. Другите там ереси като католицизъм, протестанство и т.н. се заблуждават още от създаването си. Затова и са вън от Църквата и Бог не е с тях. Това показва, че има значение как вярваме. А Бог иска да вярваме правилно и да разберем истината за всичко, не да живеем в заблуда. Все пак Той е Истината!

# 342
  • Мнения: 9 152
ElisavetaVeta, тъй де, търсим....

# 343
  • София
  • Мнения: 5 247
Честит Празник.

# 344
  • Мнения: 1 698
Спрели са предаването " Вяра и общество" по БНТ. Горан Благоев вече няма да е водещ. Заменят го с ново предаване "Религия та днес" с друг водещ. Лично аз харесвах "Вяра и общество".

Общи условия

Активация на акаунт