Истанбул [тема 51]

  • 39 509
  • 743
  •   1
Отговори
# 405
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Офф, знаех, че така ще се изтълкува, не ми е била целта.
Точно пилаф знам какво е, а вчера чинията ми беше пълна с просо/булгур сигурно поне 5 супени лъжици.
Кюфтета след скара или каквато и да е обработка излизат сочни, когато  са току- що приготвени. Това го гонех с ножа и вилицата да не изхвърчи от чинията, ям редовно кюфтета там.
По-големи порции под формата на гарнитура.
Еми, лоша храна, поста ми не е да отказвам хората да си се хранят там. Наистина, въпрос на вкус.

Щефи, не знам кое и как смяташ, че се тълкува. Не сме рекламни лица на заведението, та ни е все едно кой и доколко го е харесал.
Просто уточнявам за тези, които не са ходили.
Гарнитурата в Ортаклар е  пилаф от булгур, който се слага като канапе под месото, салата (този път беше айсберг), парче печен домат и чушка. Такава се слага на повечето ястия, освен ако същината им не предвижда друго.
Скрит текст:
Въпросният пилаф изглежда така:

В него просо няма. Изобщо не съм виждала пилаф, в който да има просо.
Извинявам, се, че уточнявам, вероятно пак нещо не съм изтълкувала както трябва, но ако прочета, че някъде сервират гарнитура за птици, няма да стъпя. Та...
Точно пилафът на мен много ми харесва. Пилешкият шиш ми е любим. Засега...

Колкото до другото, кюфтета не съм яла и въпросът ми беше напълно добронамерен и зададен с интерес. Това, което виждам там, е голяма скара на дървени въглища на първия етаж, където постоянно се пекат шишове и кебапи. Никога не съм проявявала интерес към кюфтетата и не съм обръщала внимание дали има и такива на скарата. Тъй като не ям агнешко, недолюбвам и телешко, моите интереси са към пилешкото и пидетата. За тях пък нямам и претенции да мога да определя дали тестото е готово или приготвено на място. Щом ми е вкусно, не задълбавам.

peterky2002, има доста заведения от типа, който ти споделяш. На мен, обаче, те никак не са ми съблазнителни. Основната част от това, което предлагат, е "манджорляк", какъвто ако зависи от мен, няма да хапна, дори и у дома. Не обичам ястия със сос, просто. Отделно е и обстоятелството с видовете месо, което и ти си отбелязал.

Би било чудесно, ако и други препоръчат харесани от тях места за хапване. Теоретично знаем, че в Истанбул има много такива точки, но конкретните мнения и препоръки биха били полезни.
Ние не сме от търсачите на кулинарни спирки. Общо взето освен това, което хапваме в Ортаклар, ядем дюнери и много рядко нещо друго на крак.

Последна редакция: чт, 27 фев 2020, 10:15 от beljata

# 406
  • Мнения: 32
Здравейте, съфорумци Simple Smile Правя планове за кратка ексурзия до Истанбул за 3 дни. Целта е по-скоро пазар, но и ми се ще да поразгледаме. Набелязала съм някои забележителности, но за пазара имам някои въпроси. Бихте ли споделили Вашите мнения за мол Емар ( и аквариума в него ? ), аутлет Оптиум, търговски център Каньон, Истиние парк, форум Истанбул, капалъ Чарши, квартал Османбей, Лалели и булевард Истиклял. От къде наистина си заслужава да се пазарува и кое по-скоро да пропусна, дали ще успея да обиколя всички тези места?
Другото ми питане е за Истанбулкарт - четох и видях цените, ние ще бъдем 3ма възрастни, смятаме да обикаляме без кола - с градски транспорт по съвет на съфорумци - можем ли да се придвижваме с една карта? Как да пресметна с колко да я заредя? Според вас с колко? Ако на дадено пътуване установим, че не достига сумата например за един човек какво трябва да направим, ако другите двама вече са се чекирали? И ако останат след това пари четох, че можем да си ги върнем - къде ?
Благодаря предварително на всички споделили мнения и опит Simple Smile Хубав ден!
*Забравих да добавя, че никога не съм била в Истанбул*

Последна редакция: чт, 27 фев 2020, 10:10 от RuminaPetrova

# 407
  • Варна
  • Мнения: 3 943
Така е Беля , но все пак имам елемент на избор.Освен всичко друго имам и няколко неща които мога да залагам на сигурно - супи и със сигурност пилешка , шкембе и рибена , кюфтета , кебап както и риба на рибния пазар в Каракьой , на северния край на моста Галата   - то там са 2 - 3 добри ресторанта , примерно Akın Balık или Balıkçı Kemal Simple Smile Другото сигурно е да избягаме от тълпите туристи примерно в Саръяр и да седнем сред местните - там със сигурност храната е по автентична и добра и като качества и като цена. Разбира се със сигурност в краен случай мога да заложа на печен компир или нещо тестено - те винаги са били перфектни Simple Smile

# 408
  • Мнения: 2 740
beljata, уважавам отделеното ти време да пишеш в темата, както и на всички, които споделят. Разговор тип топче за тенис, не ми се води.


Rumianapetrova, мол Емар и аквариума са страхотни.
Последно сега бях в мол Cevahir,  който има топла връзка с метро  M2 и спирка Sisli. Доста магазини, голям избор от световни марки, вече зависи каво се търси  от конкретен човек и за какви пари.

Каньон ми е слабост заради архитектурата , топла връзка с М2 и спирка Levent. Кафета и ресторанти повече от магазини. Много хора си правят бизнес срещи, работят на място с лаптопите, млади хора се събират по кафетата, вечер след работа съм виждала как се отбиват на чаша вино.  Комуникативно за срещи място, не толкова за пазар.

Османбей, много магазини от боклуци до скъпи бутици.

Истабулкарт, особено сега с повишение на цените, с линията Мармарай, където пък се таксува по различен начин, ползвайки по карта на човек усетих разликата. Ако не достигат пари в картата за таксуване, няма стане чекиране, ще трябва да се зареди . Това се случи на мъжа ми маркирайки картата и му подадох моята.

# 409
  • Russe, Ruse, Bulgaria
  • Мнения: 152
Здравейте! Чета ви редовно и се възхищавам на перфектно поднесената информация, а прекрасните разкази чета с огромен интерес.  Предстои ми пътуване до Истанбул - за 4-ти път, градът  ми е като отворена книга, посетила съм почти всички забележителности, е - има и още - нали за това отивам. Не съм посетила обаче съкровищницата на Топкапъ - все е била затворена. Въпросът ми е - дали е отворена вече за посещение? Благодаря предварително.

# 410
  • Варна
  • Мнения: 4 221
RuminaPetrova, за пазаруването не мога да дам адекватни съвети. Повечето от споменатите търговски обекти не съм обикаляла. Не става ясно и какво ще търсиш, държиш ли на марки и пр.
Общото мнение е, че Капалъ чарши не е място за изгодно пазаруване и това е обяснимо, тъй като е основно туристическа атракция. МОЛ Форум е място, което и досега посещаваме, но основно за детски магазини и ИКЕА и в този смисъл няма как да съм полезна, тъй като не знам какво те интересува.
Каньон според впечатленията ми от миналата пролет не си заслужава. Магазините се броят на пръсти и повечето са някакви скъпи бутици. Повече са заведенията, а архитектурата е забележителна.

За Истанбулкарт...
Скрит текст:
Можете не трима, а и трийсетима да пътувате с една. Това е ваш избор и преценка. Плюсът от повече карти е ползването на отстъпки при прекачване. Няма как да знаем колко ще пътувате, за да препоръчаме сума за зареждане. Всяко пътуване е 3.50 лири на човек, т.е. за да се качите тримата, ви трябват 10.50. Ако се прекачите на друг транспорт в рамките на минимум 10-15 минути и максимум (не съвсем ясно и сигурно, но може би) 2 часа, първият ще се таксува с 2.50 (ако сте с една карта, другите двама ще са си на 3.50). Ако имате ново прекачване в рамките на времевия интервал, ще ви таксуват още по-ниско, но отново само първия чекирал се със съответната карта.
Ако парите не стигнат, в непосредствена близост до огромна част от турникетите по спирките има машини за зареждане на картите. Препоръчвам от такава да си купите и да заредите първоначално картата. Боравенето с машините е лесно и бързо и гарантирано ще платите официалната цена на пластиката, а не такава за туристи, както е много вероятно да се случи по будките.
Скрит текст:
Всъщност дали все още може да се купуват и зареждат карти по будките? Години вече си работим с машините и не съм гледала и питала дали може и иначе.
Та, в момента, в който видите, че парите свършват, може да се зареди. На екраните на турникетите излиза освен удържаната сума и информация за остатъка по картата. Проверка на наличност може да се направи по всяко време и на всеки автомат за продажба и зареждане на карти, така че може да си следите нещата, а не да чакате да останете без пари.
Имайте предвид, че автоматите ресто не връщат, така че каквато банкнота сложите в машината, такава сума ще ви зареди.
Не разчитай да си върнеш парите от картата. Даже и да намериш кой да ти я приеме обратно, ще ти върнат само стойността на пластиката (до преди две седмици официално беше 6 лири, които се "избиват" на второ чекиране), но не и остатъкът по нея. Затова следете и зареждайте, като се стараете да нямате голям остатък, ако искате да върнете картата или не смятате повече да я ползвате.
Предвид желанието ви да ходите на много места, а и факта, че сте трима, можете да започнете с по-голяма сума (примерно 100-тина лири) и после да дозареждате по малко. Сама най-добре ще си направиш сметката - N-броя пътувания по 10 лири грубо.

peterky2002, рибните на Каракьой са споменавани многократно като добри места. Аз и с рибата съм скарана, ама като сме искали такава, сме ходили там. Иначе когато имаме възможност, и ние търсим места, които се посещават основно от местни. Това е добър показател.
Щефи, далеч съм от мисълта да споря или прехвърлям топката. Държа на точността, затова питах някакви неща. И за собствена информация, както казах.
Сподели, ако желаеш, кои са местата с много вкусна храна, които препоръчваш. И аз, а и други вероятно, бихме били благодарни. Още по-добре, ако са квартални, нали това е идеята - автентични и посещавани от местните.

# 411
  • Мнения: 487
Здравейте,  изминалия ден най-накрая отидох да ям в Ортаклар, така коментиран от години,


Да ми олекне...От години се  чудя само на мен  ли ми е странно защо се превърна в топ 10 забележителност този Ортаклар. Обикновено, по - обикновено, та най - обикновено място за хранене.

# 412
  • Варна
  • Мнения: 3 943
Истанбул и 3 пъти по голям от България и столица на 2 империи.Колкото и да коментираме за каквото и да е все ще стигнем до никъде Simple Smile

# 413
  • София
  • Мнения: 957
Може ли да се купи някоя местна предплатена сим карта и да се ползва през нея интернет за Гугъл мапс? Или е сложно, или скъпо? Въобще как стои въпросът с и-нета?

# 414
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Ох, Du! Кога и кой пък го е представял като нещо повече от това?
Вероятно заради местоположението му е толкова често коментиран. В този район повечето заведения са доста скъпи, това е по джоба на всеки... На повечето им е вкусно. Това е.
Вечер като съм уморена, независимо дали сме отседнали в Лалели или в Султанахмет, ми е много удобно да минем оттам, да хапнем и похарчим без изненади и после да се дотъркаляме до хотела. Толкова. Даже напоследък имам забележки, ако си чела.
Поне аз никога не съм имала за цел да го представя, а и не го приемам, като нещо специално.


Пропуснах да кажа, че снимката на Къз кулеси е чудесна.

Последна редакция: чт, 27 фев 2020, 11:40 от beljata

# 415
  • Варна
  • Мнения: 3 943
Всички смартфони почти имат гпс който е независим от и-нета.Просто се научи как да ги ползваш Simple Smile

# 416
  • Мнения: 98
Здравейте,след КПП Малко Търново продават ли винетки / стикери / за магистралите в Турция през ноща ?

# 417
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 581
Аз пък още не съм яла вкусни пилешки дюнери в Истанбул, приемам препоръки - и не се заяждам грам!

А иначе, Ортаклар се появи в друго време, когато хората в рейсовете носеха пържени кюфтета и консерви - не толкова от недоимък, колкото от навик, от страх да се пробва нещо ново. Този факт трябва да се отчете. От онова време са отворени и затворени толкова много заведения, че всеки е имал възможност да намери своето място по няколко пъти. Който си е доволен от Ортаклар си го посещава и сега, превърнал си го е в традиция.
Аз още не съм ходила, но то е поради лични хранителни "странности".

# 418
  • Мнения: 32
RuminaPetrova, за пазаруването не мога да дам адекватни съвети. Повечето от споменатите търговски обекти не съм обикаляла. Не става ясно и какво ще търсиш, държиш ли на марки и пр.
Общото мнение е, че Капалъ чарши не е място за изгодно пазаруване и това е обяснимо, тъй като е основно туристическа атракция. МОЛ Форум е място, което и досега посещаваме, но основно за детски магазини и ИКЕА и в този смисъл няма как да съм полезна, тъй като не знам какво те интересува.
Каньон според впечатленията ми от миналата пролет не си заслужава. Магазините се броят на пръсти и повечето са някакви скъпи бутици. Повече са заведенията, а архитектурата е забележителна.

Благодаря за изчерпателния отговор! Тъй като очевидно си доста запозната, а пък в сравнение с мен да не говорим Grinning какво мислиш за шоуто на фонтаните при мол Емаар и в колко часа започва то? Има ли там някъде да вечеряме и да го видим ?
Отивам да видя толкова внасяните дрехи, за които всеки казва "внос от Турция, внос от Турция" , ще търся всякакви дрехи за мен и мъжа ми ( дънки, тениски, рокли, якета и т.н. ).
Мислиш ли, че за един ден ще успеем да обиколим - Света София ( хотела ни е до нея ), Капалъ Чарши, Лалели и да преминем от другата страна до аутлет Оптиум и мол Емаар, където мисля да вечеряме? С кола ли ще е по удобно да отидем от другата страна или с градския?
И на следващия ден мисля да е по-сериозна обиколката, но също не знам дали ще успеем - терасата на Сапфир от там да се спуснем до мол Севахир след него да отидем до Османбей, после до Долмабахче, площад Таксим, бул. Истиклял, музея на Мадам Тюсо и да завършим с вечеря на корабче по Босфора. Обмислям да обиколим всичко с помощта на градски транспорт, а не с личния автомобил.
Благодаря отново на всички отзовали се Simple Smile

# 419
  • Мнения: 2 420
Здравейте,след КПП Малко Търново продават ли винетки / стикери / за магистралите в Турция през ноща ?

На границата има ptt ( пощенски клон), но ние минаваме все по малките часове 05.00-06.00ч наше време и винаги е затворен
 Стикер може да се купи и да  го зареди  на входа на магистралата. Спира се в нарушение в аварийната лента и се минава през "дупка" на мантинелата понеже се пада в ляво "бялата сграда". пускам линк може да видите на стрийт вю   https://www.google.bg/maps/@41.5000022,27.1167049,3a,75y,40.23h,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1sZ265_oNhHYjNEg_UrhhE1A!2e0!7i13312!8i6656   копирайте целия адрес
 В предни постове съм писала, че ни излъгаха на магистралата иначе и там продават на една от  бензиностанцията пише стикери HGS.  Лъжат, че не могат да ви заредят стикера с минимална стойност и така ни взеха вече забравих точната сума около 200 лири  за стикер и вътре имаше минимално зареждане Wink, а и се оказа, че сме платили на терминал ( донесоха го от някъде) който е на ресторант. Това го разбрахме обаче чак като се прибрахме в България понеже на дебитната карта нямаше sms известяване.
 Съфорумци казват, че на лесно място има подобна бяла сграда на входа на Истанбул. Ние ходим по 2-3 -4 пъти в месеца, но все изпускаме от къде се влиза/ отбива. Може би не сме достатъчно съсредоточени Simple Smile .
 Иначе чрез гугълмапс може да се ориентирате за ppt клонове в Истанбул има ги на удобни места и да си закупите стикер от там и да го заредите с колкото искате ( в една посока ни взима 11.50 лири) . Имате гратисен период от 14 дни т.е  спокойно минавате без стикер на отиване . Купувате си от там. Предвиждате сумата, която ще ви дръпне допълнително, когато сте нямали стикер ( понеже засича номера на колата когато се минава бариерата Simple Smile )  и системата ще си дръпне сумата когато се качите пак на магистралата.

Последна редакция: чт, 27 фев 2020, 13:59 от Кris_80

Общи условия

Активация на акаунт