На каква възраст започна да говори вашето момче?

  • 3 773
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Синът ми проговори много рано и /преди годината/ и на година и половина вече правеше елементарни изречения.Големият ми племенник проговори след втората си година, но въпреки това е много умно дете и отличен ученик...така,че не мисля,че това е определящо...проблем може да има само ако няма комуникация/не само словесна/

# 16
  • София
  • Мнения: 15 219
До навършването на 2 години изреждаше само роднините: мама, тати, баба, ляла, деди, тито.... и тук-там някоя друга бубушка дума. На 2г. и 1м. някъде се отприщи. Всеки ден започна да вкарва по 5-6-10 нови думи, но бяха толкова бебешки и толкова неразбираеми, че ако не се случех до него в момента на първото изговаряне на думата, за да разбера за какво става дума, нямаше никакъв шанс да позная какво иска да ми каже. За баба му и баща му пишех речник в една тетрадка Laughing След месец-два зцапочна да прави кратки изречения. Постепенно започна да изговаря думите по-ясно. Ела да го видиш сега-устата му не спира. Говори много, смислено и почти на човешки Grinning

# 17
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
гласувах с опция СЛЕД 2г.
Но и за нея правя уговорка. ТОВА все още не е онзи качествен и човешки говор, който трябваше да има вече на 3г. (след 25дни ги навършва).

# 18
  • Мнения: 1 383
Големият ми син до 1г 5м не казваше почти нищо. Тогава, за 2-3 седмици, натрупа речник от 50-60 думи. Изведнъж започна да назовава всичко , което го заобикаля. Прости изречения не е правил. На 1г8м започна направо със сложни. Обаче е такъв бърборко, съкратил ни е живота с неговото бърборене. ooooh!

# 19
  • Мнения: 202
Моят син проговори доста рано,преди годинка казваше изречения от 2 думи.примерно икам кок/искам сок/,дай да/дай вода/.Съвсем елементарни,а думички доста занеше.На 1.3-4 месеца вече говореше със изречения от 3-4 думи и то правилно изразени.Смятам обаче,че си е до дете.някои натрупват запас и после изведнъж се отпуслат да говорят.

# 20
  • Мнения: 189
Синът ми проговори след 2 - годишна възраст. Дотогава боравеше с десетина думи, но си личеше, че разбира всичко. После изведнъж се отвори да приказва, и то започна със сложни думи, и на ден казваше по седем-осем нови думи. сега е на три години и не мога да му затворя устата Simple Smile.

# 21
  • Мнения: 705
В една книга четох, че децата проходят ли, не се интересуват от нищо друго. Чуват много думи и ги научават, но не си развиват говорния апарат. Всичките си усилия хвърлят в усъвършенстване на ходенето.

На 3 години прохождат напълно стабилно и вече започват да отделят време за говорене. Изведнъж казват страшно много думи, които до сега са били само в главата им. Това е и известният период на тригодишните с техните смешни думички.


По телевизията в едно предаване чух, че бебетата, които се хранят до късно изключително с мляко (кърмене или шише), проговарят по-късно. Предъвкването на храната също развива говорния апарат. Но това само го чух, аз самата не съм много сигурна, че е така.

# 22
  • Мнения: 2 274
   Моят син започна доста късно да говори! Бях се притеснила, че има някакъв проблем, но като мина 2 годинки и половина започна да си говори доста добре! Според мен няма какво да се притесняваш - ще проговори детето  Peace!

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 709
До третата си година Жоро бръщолевеше много, но само аз си го разбирах. В речника му имаше много малко ясни думички. Едва към (по-скоро след) 3 годинки започна да говори. Но пък тогава имахме друг проблем. Думите, които започваха със съгласна буква ги казваше без първата буква. А думите започващи с гласна буква "изяждаше" първата сричка. Към 3,6г след доста труд от моя страна мога да кажа, че започна да говори правилно и да му се разбира от всички.
Мисля, че още ти е рано да се притесняваш.   bouquet

# 24
  • София
  • Мнения: 18 679
След годинката започна да казва думички.Но голямото отприщване дойде на година и десет месеца.Буквално за седмици изведнъж започна да сглобява цели изречения, да запомня нова дума само след едно чуване, да води диалог ShockedСега не мога да му затворя устата ooooh!Мисля, че може да има връзка с яслата.Забелязвам, че употребява думи, на които не съм го учила аз - наскоро ме застреля с едно "бугударя!" bowuu, при положение, че преди казваше само "мииси, маме!" Hug

# 25
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
На твое място аз бих се притеснявала и бих потърсила консултация със специалист.


         Защо да се притеснява? ThinkingМоето дете също още не говори.Всяко нещо с времето си.Разбира всичко, опитва се да възпроизведе звуци, все пак е нещо.По тази логика след като проходи на 1г6м трябваше да съм обиколола всички лекари.По цял ден слушам само"То-то-то-то", но ни най-малко не съм притеснена.

# 26
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Абе има някакъв определен праг на умения (говорни и двигателни) за всяка възраст, но все пак - различни индивиди.
Май след 2.5-3г. може да се говори за консултация с логопед и евентуално притеснения.

# 27
  • Мнения: 4 668
Моят син "говори" от няколко месеца , ако за говорене се приема - мама , тати , дай , ам-ам ... връзва и неща от рода на : тати тити ( той се е кръстил тити) , тити нана - когато иска да спи и разни други неразбираеми думички като пумба примерно , имам подозрения , че така казва на памперса .
Също така като няма баща му казва тати дей ? с едно такова сърдито изражение  ... Laughing
Като цяло мисля , че това е като прохождането - строго индивидуално ...

# 28
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Първите думички започнаха към годинка и нещо, изречения започна да прави преди месец някъде /на почти 3 е/, все още обаче не бих казала, че говори, в смисъл такъв, че не може да изрази емоцийте си , не ми казва например "мамо искам вода, гладен съм и т.н."а ги замества с бебешките ам-ам, за водата си има звук .На една приятелка започнаха да му разбират хората чак когато синът й стана на почти 5, дотогава само тя му разбираше. TiredОпределено разбира всичко, и се мъчи да казва изреченията правилно, но понякога и аз не му разбирам, той се изнервя и почва един рев...

# 29
  • Мнения: 1 645
Дани започна да казва първите си думи след годинка,даже мислих че ще проговори много рано......
Да ама не,нещо запецна и едава от 3 - 4 месеца,започна малко по малко да наваксва.
Не знае много думи(около 30 ) но ги казва много правилно.
Почти всеки ден ме изненадва с нова дума,което много ме радва.
Вчера например научи гъба.И е казва точно както се произнася.
По някога се ядосвам,че не може да каже някоя проста дума като сок например, а научава някоя по сложна дума като "пъпче" и показва неговото и моето.

Общи условия

Активация на акаунт