Нашите орхидеи – тема 28

  • 28 405
  • 742
  •   1
Отговори
# 60
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 048
защо ми се струва, че не са в кори за орхидеи, а в торопочвена смеска за обикновени цветя?

# 61
  • Варна
  • Мнения: 358
В смес за орхидеи са. Купувана от Mr. Bricolage, ако не се лъжа.

# 62
  • Мнения: 353
Здравейте на всички! Не съм много компетентна по отглеждането на орхидеи.. я кажете какво се случва с моята красавица?  Тази ми е първата орхидея и беше най-хубавата. Първо започна най-горното(последното) листо, днес гледам, че и другите са почнали да стават такива.. Както е тръгнало до месец ще загине..]

# 63
  • Мнения: X
В смес за орхидеи са. Купувана от Mr. Bricolage, ако не се лъжа.

По сайтовете продават много хубави кори с различни размери, а може и от Лидл, там са наистина добро качество за цената си -  пакет от 2 л. струва около 2 лв. Струва ми се, че в тези, които си купувала, има много кокосови влакна или торф, или каквото там слагат за пълнеж.
Ако бяха мои, бих ги върнала обратно в старите им саксии, в субстрат само от кори. Те и без това сега няма да изкарат цветоноси, ами поне да имат възможност да цъфнат другата зима.

# 64
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 048
Simple Smile точно. като торопочвена смеска или смес за земни орхидеи изглежда.
фаленопсисите се засаждат в кори, за да "дишат" корените, т.е. да има въздух около тях и да не загниват.
от друга страна щом са изкарали година в тая смеска значи много им се живее Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 65
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 989
Здравейте на всички! Не съм много компетентна по отглеждането на орхидеи.. я кажете какво се случва с моята красавица?  Тази ми е първата орхидея и беше най-хубавата. Първо започна най-горното(последното) листо, днес гледам, че и другите са почнали да стават такива.. Както е тръгнало до месец ще загине..]
Определено е болна. Според мен ако не е измръзнала (да е стояла на студено с ниски температури), гние и ми се стува, че малко може да се направи. Опитай с препарати за гъбични и бактериални заболявания и дано се съвземе, но отнема поне 1-2 години ако реши да живее.

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 1 030
Най-после сезона и при мен е открит

# 67
  • Мнения: 1 865
Тази е бебе,преди време я отделих от голямата и сега цъфти за 3 път.Много и се радвам,защото не съм много добра в отглеждането на орхидеи.

# 68
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
Как точно се отделя бебе от голяма орхидея!?!?
Записвам се и аз в темата с 8 орхидеи, споделям опита си, че неглижирането, неместенето и не връзването на клонки помага Simple Smile както и неполиването Grinning имам подарени цъфнали август, септември и октомври вадят допълнитено пъпки нон стоп, а тазо на която резнах върха извади ново разклонение и е червена бордо, голяма красавица, но я чакам още ето някой снимка
Бях свидетел на силнонцъфтящи орхидеи, поставени на източен прозорец със много и пряка слънчева светлина, че някои бяха и със керамични саксии.. Нормално ли е според вас?

# 69
  • Мнения: 13 805
Имаха много въздушни стърчащи корени и ми се струваше, че са им тесни саксиите. Явно това ми е била грешката наистина. Sad Благодаря за споделеното мнение.

Както са на първата снимка с миналогодишния цъфтеж така трябва да бъдат. С много корени в саксията, много въздушни корени извън нея и субстрат/кори горе долу една шепичка. Тези гоелмите саксии за фаленопсиси които са хибриди ставащи големи. За тези които не растат на големина ( много фаленопсиси не растат на големина ) саксии с диаметър 12 см са напълно достатъчни.

Здравейте на всички! Не съм много компетентна по отглеждането на орхидеи.. я кажете какво се случва с моята красавица?  Тази ми е първата орхидея и беше най-хубавата. Първо започна най-горното(последното) листо, днес гледам, че и другите са почнали да стават такива.. Както е тръгнало до месец ще загине..]

Подкрепям напълно Анжела в мнението. Това е т.н. мокро гниене причинено от патогени - причина е най - често измрузване на перваз, преполиване в зимни време ( виждам че сте я сложили в саксия която обсъждаме на последните страници ). Изисква спешни мерки и ако не бъдат взети растениетом100% ще загине. Дори в момента никой не може да даде гаранция че ще бъде спасено но все пак има шанс.

С.Алекс. бебета се отделят само ако са били пуснати върху цветонос.
Що се касае до последното запитване - това е напълно нормално. Но източен прозорец не се равнява на югоизток , нито на югозападен, за южен пък да не говорим. Там слънчевата светлина е рано сутрин и не гори както става в другите разположения. Освен това фактът че е на перваз но НЕ ЗАМРЪЗВА ИЛИ НЕ ИЗГАРЯ, е някакв съчетание на условията понеже всеки дом има собствени уникални условия и е трудно те да бъдат повторени в точност. Що се касае до керамичните саксии - това е напълно нормално за хора знаещи как да отглеждат в своите условия своите Орхидеи и нямат нужда да следят корените дали са посивели както повечето без опит.

Последна редакция: нд, 02 фев 2020, 08:55 от _re_ge

# 70
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
О не, тя определено не е цветарка, по-скоро саксията се връзва на интериора Grinning мислих, че саксиите трябва да са прозрачни заради корените да взимат светлина.. Явно нищо общо.. Тази сутрин неприятно се изненадах едната пъпка нещо не ми харесва, дано само тя се разваля, какво мислите

# 71
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 989
Правилото за отделяне на бебетата (кейки) е когато има най-малко 3 листа и 3 корена. Тогава има по-голям шанс да тръгне самостоятелно. Най - лесно е когато е на цветонос. Ако расте от стеблото  е по-деликатно отделянето ( правилото 3/3 е валидно) и това се прави когато сте абсолютно сигурни, че майката или няма никакъв шанс да оцелее или е достатъчно силна за да се съвземе. Обикновено кейки се пускат, когато растението е застрашено да загине ( но не от болест).

# 72
  • Мнения: 1 865
За бебето да кажа.Не беше на цветонос.Бяха две растения залепени едно за друго.Малкото с 3 листа,другото с  повече.С остър нож ги разделих.

# 73
  • Мнения: 8 076
Надценена е фотосинтезата в корените. Прозрачни саксии ползваме за наблюдение на корите и корените... аз още се уча на кое място в кой сезон колко да поливам...
Ползвам непрозрачни кашпи вкъщи, в офиса имам прозрачни... такива са ми подарили там Wink
В керамична кашпа държа една стара орхидея, която иначе постоянно пада. Още 3 трябва са сложа в керамични, че в пластмаспвите все подбутвам и изсипвам, особено като са леки саксиите преди поливане.

# 74
  • Мнения: 353

Здравейте на всички! Не съм много компетентна по отглеждането на орхидеи.. я кажете какво се случва с моята красавица?  Тази ми е първата орхидея и беше най-хубавата. Първо започна най-горното(последното) листо, днес гледам, че и другите са почнали да стават такива.. Както е тръгнало до месец ще загине..]

Изисква спешни мерки и ако не бъдат взети растениетом100% ще загине. Дори в момента никой не може да даде гаранция че ще бъде спасено но все пак има шанс.
Какво мога да направя например да я извадя от саксията и да я сложа в по малка и тънка или да я третирам с нещо?

Общи условия

Активация на акаунт