Трудова книжка

  • 1 358
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте! Имам следния въпрос. Предстои ми да започна работа края на март месец. Искат обаче да подпиша договор един месец по-рано, а иначе договора е с начална дата края на март. И заедно с това ми искат всички необходими документи. Аз обаче искам да работя някъде през това време. Как мога едновременно да работя някъде, а като февруари ми поискат трудовата книжка, да мога да я дам и там?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 9 705
И за какво по-точно им е нужна трудовата ти книжка още от ден 1?
От друга страна трудовата книжка трябва да си стои при теб, но колко работодатели го спазват това, е друг въпрос.

# 2
  • Мнения: 4
Ами не знам. Просто искат трудова книжка, свидетелство, медицинско и т. Н.

# 3
  • Мнения: 9 050
Трудовият договор се сключва предварително. В това отношение са коректни. Трудовата книжка се изисква само за справка. Работодателят няма право да я задържа. Ще ти я върнат, след като сверят опита ти. Трябва им, за да изчислят релевантния опит и съответно класа ти прослужено време.
Ако случайно поиска та да я задържат, можеш да им кажеш, че ти трябва (или че не си съгласен/на) и да им дадеш да си направят копие.

# 4
  • Мнения: 4
Аз през това време искам да започна работа някъде другаде. За да не губя месеците. Дали ще е възможно

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 9 705
Аз през това време искам да започна работа някъде другаде. За да не губя месеците. Дали ще е възможно

Дано се намери някой да те вземе само за два месеца. Друга причина не виждам.

# 6
  • Мнения: 4
Има чонек, който ще ме вземе. Въпроса е, че като му обясних ситуацията ми каза, че тяма проблем и той ще ми издаде нова книжка. А старата да я дам на другия работодател. На мен тази схема не ми допада особено. Колкото до свидетелството за съдимост и медицинското, тях кога мога да ги взема от временния работодател

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 9 705
Можеш да имаш две трудови книжки, но аз лично не виждам причина да ти издава нова. Той си попълва това, което го касае, после си ти я дава.
А за медицинско и свидетелството за съдимост - при нас примерно не искаме свидетелство за съдимост, само медицинско. А и нищо не ти пречи да си извадиш нови. Не струват милиони, само малко разкарване.

# 8
  • Мнения: 2 029
Направи така, както ти е писала Нищо лично. 
Новата фирма може да не ти иска медицинско, ако няма повече от 3 месеца от напускане на предходната работа. Пише го в Наредба за предварителните медицински прегледи.

# 9
  • Мнения: 12 752
Има чонек, който ще ме вземе. Въпроса е, че като му обясних ситуацията ми каза, че тяма проблем и той ще ми издаде нова книжка. А старата да я дам на другия работодател. На мен тази схема не ми допада особено. Колкото до свидетелството за съдимост и медицинското, тях кога мога да ги взема от временния работодател

Ама този временния работодател, той само за един месец работа ще ти иска ли наистина свидетелство за съдимост и медицинско?
Нищо лошо няма той да ти издаде друга трудова книжка, това не е никаква схема, стига да ти се внасят всички осигуровки, само че после си съхранявай втората книжка, че ще ти потрябва някой ден.

# 10
  • Мнения: 9 050
Когато се издава трудова книжка, лицето декларира, че такава до този момент не му е издавана. Нова трудова книжка се издава само, ако старата е свършила. И се записва, че е продължение. Не може всеки работодател да издава негова си трудова книжка.
Питащият, носиш трудовата книжка на този, който ще те наеме за месец, да си впише назначението. После представяш трудова книжка на новия работодател. Те така е ли иначе ще ти я върнат, защото докато предходния работодател не приключи записите при него, те не могат да впишат своето назначение. На тях им трябва за сверка. Техните записи те ще ги започнат на първия ти работен ден при тях.
Честно казано, аз не разбрах каква е драмата. Те сигурно и лична карта ти искат, но не си тръгнал да вадиш втора, нали? Трудовата книжка си е документ като останалите ти документи. Представяш, те си виждат каквото ги интересува и си я прибираш.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 9 705
И за какво ще й трябва трудовата книжка? В НОИ за стаж след 2000 г. Не искат нищо. За актуализация на пенсия на работещ пенсионер например се подава заявление, няма вече УП не знам си кой номер. Имат си всичко, ако си имал регистриран трудов договор и внесени осигуровки.
Трудови книжки... Ти гледай да ти е регистриран договорът и да ти внасят осигуровките.

# 12
  • Мнения: 9 050
В НОИ не искат нищо, ако данните са ти подавани коректно. Обаче ако от НОИ ти изчислят една пенсия, а трябва да е друга, идея си нямаш колко неща искат.
Голям съвет, няма що!

# 13
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Аз също искам трудова книжка преди сключването на договор.
Ей така, за сверка! Съгласна съм, че на интервютата си проличава кой - колко. Но идея си нямате, колко се различават трудовите книжки от СВ-тата. Не, че е фатално, но държа да запозная Управителя с разликите - преди да реши.
Дунди -то ще я подмина като съвети!

# 14
  • София
  • Мнения: 56
В НОИ е пълна каша и по-добре да имате трудова и попълнена книжка иначе ходете и доказвайте стаж и доход според "отчетеното" там.  Не знам как точно ще имаш две трудови книжки, ако едната не е загубена или попълнена докрай... това ми звучи невъзможно ...

Общи условия

Активация на акаунт