СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 10

  • 24 790
  • 781
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 230
И после как да иска да учи човек по БЕЛ?
Само като прочета това
Изречението в Б е просто. Има само едно сказуемо - стоеше.
Ако изречението в Б беше: На гърдите й стоеше полуживо двегодишното й внуче, сираче, което беше болно от две недели, щеше да е сложно съставно с подчинено определително. Но във вида  в който е, то просто съдържа обособено определение.

И ми иде да се гръмна. В математиката всичко е къде, къде по-ясно. И да не успееш да решиш някоя задача, ще огледаш решението на някоя подобна, и ще ти се изясни. А по БЕЛ най-много още по-мътно да ти стане.

# 16
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 329
Има го за домашно този тест, пратен е да си го принтнем. Сега последно Б ли е верен отговор - ако сметнем, че е неправилно преписано изречението?

# 17
  • София
  • Мнения: 7 190
Явно Б ще се счете за вярно, да.
Определено е много изкилифещен на моменти този БЕЛ.
А да не ви казвам как са ми дошли до гуша и бел и мат в комплект. Пфууу, аман вече.

# 18
  • Мнения: 21 455
Така, както е написано, изречението в Б е просто. Нека просто не отбелязва отговор и да пита за обяснение на задачата. Лично аз клоня към отговор А, въпреки публикуваните линкове.
Баба Илийца действително бързаше да стигне по-скоро манастира.
Болднатата част не ми изглежда като самостойно по смисъл изречение.

# 19
  • София
  • Мнения: 7 190
"Бързам да стигна" в крайна сметка е съставно глаголно сказуемо.
Но представлява едно сказуемо и не превръща изречението в сложно според мен.
Аз и затова явно на първо четене въобще не видях никакво сложно изречение измежду четирите.

# 20
  • Мнения: 21 455
Скромните ми познания за съставното глаголно сказуемо се простират до възможност, необходимост, начало, продължителност и край. Примерно -  трябва да..., мога да .... започвам да..., продължавам да..., спирам да... Но българският не ми е силата. И аз като ston предпочитам математиката. Simple Smile

# 21
  • Варна
  • Мнения: 640
Ще е любопитно да узнаем отговора, детето посочи А.

# 22
  • София
  • Мнения: 7 190
Да пуснем запитване до Павлина Върбанова.
ПП: Речено - сторено 😁.
Попитах.

Последна редакция: сб, 01 фев 2020, 21:35 от Red

# 23
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 329
Да пуснем запитване до Павлина Върбанова.
ПП: Речено - сторено 😁.
Попитах.

Не ни дръж в напрежение.

# 24
  • София
  • Мнения: 7 190
Ако се получи отговор, веднага ще споделя. Simple Smile
Gadamer, използвах ти снимката на въпроса.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 854
Момичета, поразгледах ей така от любопитство линка с резултатите от ПИ на Бултест, ами че те са потресаващо ниски, най - отдолу са дали и средните резултати, трагедия. Ние тука се пънем с вас за 90+ точки. Леле - мале. 😂

# 26
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 329
Red  писа ли, че може да има изпуснат глагол в изречението от Б? Не ми се рови сега в оригиналния текст да видя как е точно.

То и на Междучасие не са много високи средните резултати. Моята госпожица също не се представи добре на първите 2 пробни.

# 27
  • София
  • Мнения: 7 190
Засега не споделих нашите размишления и до какви изводи сме я докарали.
Пуснах снимката и въпрос има ли сложно съставно изречение там.
Гледам, че по принцип отговаря, но в събота вечер - надали. 😁
Ще си разширя въпроса после.
За мене лично пък е интересен казусът със съставното сказуемо.

# 28
  • Мнения: 8 230
Момичета, поразгледах ей така от любопитство линка с резултатите от ПИ на Бултест, ами че те са потресаващо ниски, най - отдолу са дали и средните резултати, трагедия. Ние тука се пънем с вас за 90+ точки. Леле - мале. 😂

Аз така гледах резултатите на Вектор по математика. Близо 400 деца бяха и моят син с катастрофалното си представяне беше 62-и. Гледах и по БЕЛ резултатите (той не се е явявал там) и бяха много по-високи. Явно математиката мори повече седмокласниците.

Естествено, че искаме 90+ резултати (на него принципно и 70+ ще са му достатъчни най-вероятно) нали трябва да са знаещи, можещи и т.н.

# 29
  • София
  • Мнения: 7 190
Има развитие! 😊
Верен отговор А.
Ако отговор Б беше формулиран като "което беше болно...", би имало два верни отговора.
"Бързаше да стигне'" не е съставно глаголно сказуемо.
Дидева е права.
Нещо не мога да прикача тук скрийншот от телефона, във ФБ можете да видите какво са ми отговорили дословно.

Общи условия

Активация на акаунт