Пак за разстройството.

  • 6 540
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 585

АБКМ е тип алергична реакция със съпътстващ колит. Няма нищо общо с липса на ензими, съдържащи се в Креон или Мезим-Форте.
Това означава ли, че след като синът ми има едно постоянно "къркорене" на червата може да се прави извод за подобна реакция? newsm78
Това е най-често белег за "тиха" непоносимост към белтък на кравето мляко. Често може да има и лека анемия, вследствие "тих" хроничен колит или езофагит с кръвозагуба. Често тези деца поради липса на желязо са с лош апетит и много трудно се хранят (за ужас на майките).

# 16
  • София
  • Мнения: 1 546
Тогава? Определено нещата стоят така - не обича много да се храни и това наистина е трудно явление. Почти не сяда на масата.Като сложим че е и доста активно дете - да не казвам хиперактивно. Иначе мин.година правихме доста изследвания на изпражненията му и не откриха нищо. В случая излиза, че диетата с нисколактозното мляко 4 месеца (самата аз не виждах подобрението от него) и диета е била почти излишна. Тогава какво мога да направя сега? Предполагам, че и неспокойното му спане нощем се дължи на "къркоренето". Това кашаво изхождане по веднъж дори на ден - следва ли да ме притеснява, не че не ме притеснява но просто щом е веднъж на ден не му обръщам толкова голямо внимание. А и тези бели петънца, които му се появиха по кожата - възможно ли да е екзема и реакция вероятно от "тихата" алергия?

# 17
  • София
  • Мнения: 1 546
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=102806.0 ето линка към темата за петната.

# 18
  • Мнения: 8 585
Тогава? Определено нещата стоят така - не обича много да се храни и това наистина е трудно явление. Почти не сяда на масата.Като сложим че е и доста активно дете - да не казвам хиперактивно. Иначе мин.година правихме доста изследвания на изпражненията му и не откриха нищо. В случая излиза, че диетата с нисколактозното мляко 4 месеца (самата аз не виждах подобрението от него) и диета е била почти излишна. Тогава какво мога да направя сега? Предполагам, че и неспокойното му спане нощем се дължи на "къркоренето". Това кашаво изхождане по веднъж дори на ден - следва ли да ме притеснява, не че не ме притеснява но просто щом е веднъж на ден не му обръщам толкова голямо внимание. А и тези бели петънца, които му се появиха по кожата - възможно ли да е екзема и реакция вероятно от "тихата" алергия?
За изпражненията-ако няма слуз или кръв (но и кръв чрез тест за окултни кръвоизливи, не само видими с око), и няма положителни посявки се интерпретира настоящото положение като "норма".

Иначе може да направите:

*РАСТ тест-надежден е, независимо какво се твърди.
*Изследване за серумно желязо, феритин и желязо-свързващ капацитет+ "кръвна картина" -CBC. Ако има липса на желязо-се коригира съответно.
*панкреатични ензими и ако можете да изследвате антиглиадинни антитела за алергия към глутен би било много уместно. Глутеновата непоносимост също дава кашави изпражнения, лош апетит и желязо-недоимъчни анемии.

За кожните петна нищо не мога да кажа по описание.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 546
За този тест съм си мислела отдавна (това нали е кръвен тест) още когато беше бебе и ни сложиха диагнозата. С времето се разколебах и отложих.Сега вероятно ще го направя на есен (сега детето е при баба си и дядо си на почивка  Wink).Това СВС не ми е много ясно какво е. А третото и то ли е кръвен тест. Вероятно като споделя с педиатърката тя ще ми обясни но аз обичам да ходя при нея в подобни случаи...подготвена. Laughing И Birdie Благодаря ти, винаги си бил отзивчив на нашите проблеми. Peace

# 20
  • Мнения: 8 585
CBC е обикновена кръвна картина със СУЕ- венозна кръв. Цялата останала биохимия са пак кръвни изследвания-венозна кръв.
За съжаление вече никой не прави кръвни изследвания с кръв "от пръстчето".

Може разбира се да не е АБКМ а лактазен дефицит в определен процент. Проблема тогава касае не само млякото, но всички лактозо-съдържащи храни.
И това е благоприятна възможност защото се израства...

# 21
  • София
  • Мнения: 1 546
yosarian  Embarassedсъжалявам ама май обсебих темата. Confused Обаче знаеш колко сме притеснени за децата си и най-малката сламка ни кара да се хванем за нея. Hug
Birdie искаш да кажеш, че всички изследвания, които предлагаш са кръвни. Е, ако е така донякъде е добре, че с едно боцкане - всичко. Peace
Аз предполагам именно най-вероятно да е някакъв лактазен дефицит. Глутеновата непоносимост доц. Маринова отхвърли, т.като при захранването с хляба за попарата нямаше такива симптоми и това я кара да изключва евентуална такава диагноза. Лактазен дефицит мисля, че може да има защото след тази диярия мин.година започнаха да са му по-редки изпражненията. Имали възможност всъшност от тогава този ензим да не се е възстановил напълно и затова да е така? Или пък наистина вероятността за "тиха" алергия също ми звъчи правдоподобно. А теста би могъл да го покаже нали?

# 22
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Преди месец синът ми беше с висока температура. Тогава всъщност започна последната одисея. Правихме изследвания на кръвта- с кръв от пръстчето- беше с завишени левкоцити. Изследвахме тогава и стерилна урина за да видим дали не е възпаление на пикучните пътища- имаше съмнения за това- тя беше стерилна. Но след като мина температурата не направихме нови изследвания и всъщност не знам дали тия завишени левкоцити са били свързани със тогавашното му състояние или е нещо друго. Ох - пак трябва наново да правим всичко.
Този тест не сме го правили, но ще държа да го направим.
И аз ти благодаря за отзивчивостта.

# 23
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
dama не се притеснявай, проблемите са сходни и е хубаво, че на едно място могат да намерят отговор.

# 24
  • Мнения: 8 585
@yosarian

Много е сложно от разстояние да се каже нещо.
Температурата може да е ентеровирус, но  може да е и Салмонела.
Нещата са комплексни. Стискането на пръстчето повишава левкоцитите-може да се заблудите. Кръвта от вената "рее" в спринцовката и се събира със специален консервант.
Можете насочено да направите РАСТ+антиглиадални антитела за глутенова ентеропатия. Може също от това, което детето представя при прегледа да подберете сет от нужните изследвания, а не да повтаряте всичко.
Кръв в изпражненията е сериозно нещо. Освен нишки кръв при запек или при Салмонела това е доста рядко да се види в практиката. Ако си помислиш кървене може да се предизвика и от проблеми с кръвосъсирването извън гастроентерологичните проблеми, или от Мекелов дивертикул...
Може детето да има хронична малка кръвозагуба от чревен произход вследствие на АБКМ например, водеща до желязо-недоимъчна анемия.
Много е сложно...за да се изпише в два реда и има много страни.

# 25
  • Мнения: 8 585
@dama
Прости, но глутенова непоносимост не се доказва само с "провокация". Защо? Защото има дискретни форми, при които има дискретни симптоми. Нещо като "полу-картина".
Лактазен дефицит може да има като персистиращ проблем, а не резултат от остър епизод.

РАСТ е обективен. Но нещата стоят така:

*ако тестът е +, но няма клинична картина резултатите не са задължителни.
*ако тестът е отрицателен, но има клинична картина теста се игнорира-важи клиничната картина. В смисъл-теста дава 2+ на яйце. Това не е (+) резултат (Противно на това, което смята колегата Мустаков). Но ако майката при даване на яйце забелязва бурна реакция теста се интерпретира като (+) защото върви "ръка-за ръка" с клиниката.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 546
Или казано разбираемо за мен - дори и с проява на по-късен симптом (и лек), след захранване е вероятно детето да има глутенова непоносимост. Нищо,че картината е в слабо изразен вариянт и само с направата на тест и тези симптоми може да се ориентираме към една правилна диагноза на детето?  Peace И...лактозен дефицит може да е резултат от нещо друго а не и от недоизлекуван остър момент на диярия? newsm78 И пак благодаря.  bouquet

# 27
  • Мнения: 8 585
Да, затова за глутеновата ентеропатия днес се работи с антиглиадални антитела. Разбира се че е възможно...
Когато имаме такива специфични и трудни проблеми имаме готов сет(набор) от изследвания покриващи 98% от всичко възможно. Не протакваме във времето. Този подход е много продуктивен, защото обективизира всичко 1:1.

Лактозният дефицит се изразява в %. Той се обуславя от активността на един ензим, разграждащ лактозата. Тук има много подробности. Ензима "зрее" с времето, голям процент хора от раждането могат да са със сериозен проблем-оттам колики и газове и бебешко неспокойствие. Затова и млякото НАН "Сензитив" направи тиха "революция" в лечението на бебешките "колики" (ако детето не е гладно, което е най-честата причина за т.нар "колики").
Други хора до живот може да не понасят голямо натоварване с лактоза-тоест ензима да не узрее "никога" до физиологичното му ниво на активност.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 546
Честно казано съм склонна да мисля, че вероятно в неговия случай се касае повече за лактозен дефицит. Всъшност това не пречи с изледването да изключим евентуално глутеновата ентеропатия - тя ми звучи по-страшно. Sad И дай Боже да не е, защото това ме кара да си мисля, че трябва май дъъъълго пак да е на ограничения и лишения. За АБКМ си мисля, но повече клоня към НЕ защото дори и като бебе, когато му назначиха диетата с Фризопеп нито коликите му минаха, нито пъпчиците по лицето му изчезнаха.

А този тест за антиглиадални антитела къде може да се направи?Някой ако знае да ме насочи.  bouquet

# 29
  • Мнения: 8 585
Ето тук повече подробности за антиглиадинни антитела:
http://www.alphanutrition.com/celiac/celiactestref.htm

Последна редакция: чт, 03 авг 2006, 17:26 от Birdie

Общи условия

Активация на акаунт