Войта и ДЦП-повторени постове, професионални спорове.

  • 23 782
  • 145
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 631
Добре де, мога ли да предложа консенсусно решение.
Тъй като по темата би било добре да се изкаже именно детски невролог, а аз не съм наясно дали тук влиза такъв и моля ако има нека се произнесе по спора.

# 16
  • Мнения: 997
Krassi, има двама д-р Чавдаров. Единият е в болницата в Красна поляна.....той не е професор доколкото знам. И още един д-р Чавдаров, който по мои данни се занимава с гърчове, епилепсия и т.н.
На всички, които пишат от скоро в тази тема...особено на този, който пише непоканен, искам да кажа...моля ви прочетете темата от начало. Дълга е да....но тя не е за болницата в Красна поляна. Тя е наша....на майките като вас Krassi и вас iliyanameleva. Това е тема за помощ и подкрепа между нас...не бива да се опорочава и измества.....и без това е доста обемна. Моля ви да прочетете темата от начало за да видите, че има доста критики към тази болница и персонално към нейният директор, но....момичета....В България има много специалисти, работещи с деца с ДЦП, но до този момент д-р Чавдаров е единственият, който повече от година отговаря подробно и търпелива на нашите въпроси. Изтърпял е и критики, но абсолютно никога не е прекрачвал границата на добрия тон - което не може да се каже за някои други, пишещи тук от.....чужбина. Ние, и персонално аз уважавам вашето мнение - това, че не съм съгласна не е причина за конфликт - до този момент тук няма междуличностни дразги. Има мама от този форум, която слабо казано не може да понася една от лекарките ни.....а аз съм й безкрайно признателна. Но никога не сме си разменили и една остра дума помежду си - и това е само пример. Твърде много лична трагедия има в този форум за да го товарим със дразги. Но разберете.....от няколко дни, откакто определен човек се намеси тук -  този форум, място за помощ и утеха на толкова много хора, се превърна в дрънкалник. А това е лошо - не мислите ли?!  Доколкото разбирам, вашите деца вече са големи.....вие сте извървяли дълъг и труден път.....вече сте по - уверени, знаете какво да правите....Но помислете за тези родители, които се сблъскват с този проблем днес. Помислете за тези, които виждат, че детето им има проблем, но се колебаят да потърсят специалист по едни или други причини. Какво ще си помислят, как ще се почувстват като прочетат как се дърляме, плюеме и най-вече.....като разни "специалисти" им размиват понятията с обяснения колко е некадърен българският лекар. За доброто на всички, мисля, че е по-добре на това да се сложи край. Аз препоръчвам болницата от личен положителен опит. Вие можете да направите същото с центровете, които посещавате....това е помощ....и то голяма. Можете да разкажете за тях, да ги обсъдим....далеч не всички майки тук са пациенти на въпросната болница. Защото още веднъж казвам - тази тема не е на д-р Чавдаров. Тя е наша......но не мога да не му благодаря, за помощта, която е оказал на много родители тук.

Последна редакция: ср, 09 авг 2006, 22:12 от елена акманова

# 17
  • Мнения: 8 585
"като разни "специалисти" им размиват понятията с обяснения колко е некадърен българският лекар."
Подробно и ясно Ви изложих някои страни на проблемите, без лични "аргументи".
Вие заявихте-не разбираме нищо. Ок, може и да е така.
Въпросът е че Вие не желаете, и не искате да разберете. Или поне да чуете нещо по-различно от това, което слушате.
За сметка на това спекулирате на емоционална основа и отправяте необосновани лични нападки. Кажете какво от написаното от мен не е вярно...
Темата тук е отворена и демократична.
Не е реклама на един специалист като че ли той е единственият, занимаващ се с тези неща в Бг, а всички други са "зяпащи глупаци". Не сме длъжни да четем страници след страници гола реклама... В това ли е същността на помоща и топика тук?

Моля да представите също и работата на други-Болницата в Банкя и работата на добри и способни рехабилитатори!! На равна основа...

Майките и децата имат нужда от помощ. Компетентна помощ.

Последна редакция: ср, 09 авг 2006, 22:39 от Birdie

# 18
  • Мнения: 997

Моля да представите също и работата на други-Болницата в Банкя и работата на добри и способни рехабилитатори!! На равна основа...



Аз препоръчвам болницата от личен положителен опит. Вие можете да направите същото с центровете, които посещавате....това е помощ....и то голяма. Можете да разкажете за тях, да ги обсъдим....далеч не всички майки тук са пациенти на въпросната болница.

ivanrilski, благодаря за линка - а. Искам да добавя, от Агенцията за закрила на детето ни дадоха списък с дневните центрове за София. Обадихме се във всеки един от тях за подробности. причината да не се публикуват до този момент, че от всеки един от тях получихме покана да отидем. Искахме първо да се убедим от първа ръка и после да пишем. В списъка фигурираше и 112 детска градина. Говорих с директорката - предполагам същата. Невероятно любезна и открита жена....предложи да предостави материали свързани с градината, и нямаше нищо напротив да се отиде на място и да се види обстановката.

ivanrilski, подобно беше и нашето намерение. Затова не пускаме информация за сега. За нас е важно коректна информация да стига до възможно най-голям кръг родители. След като обиколим центровете ще споделим реалните си впечатления от тях. Всеки може да се хвали...важни са фактите. Тъй като стана на въпрос за дневните центрове - по назад в този форум/мисля - 3стр./ има инфо за организацията в тази насока в гр.Дупница. Честно казано това, което видяхме ни впечатли повече, отколкото очаквахме. Дано скоро стане факт в повече общини.



Подробно и ясно Ви изложих някои страни на проблемите, без лични "аргументи".



Г-н Чавдаров,


 но това се оставя на Вашата компетентност (ако я знаете изобщо тази монография) ).

Вие нахално, авторитарно и некомпетентно си присвоявате правото и монопола да съдите кое дете има нужда от предлаганата от Вас терапия. За това става въпрос. А на това-никакъв отговор.

По презумпция ние трябва да приемем, че щом Вие знаете един от многото методи за лечение на едно състояние Вие сте абсолютно компетентният да се произнасяте по редица други въпроси от чисто педиатрично естество за които и понятие си нямате. Съдейки по писаното от Вас като съдържание, терминология и подходи единственото впечатление, което си съставя човек е за некомпетентност. В компенсация на огромните Ви липси, предлагате на публиката тук обилно философски размисли, предназначени за семейният Ви кръг.
Хора като Вас (мислене, поведение, арогантност) съсипаха и съсипват всичко останало свястно на родна почва. Вместо да обсъждате с аргументи и насочено, Вие предлагате епитети и квалификации. Пълното Ви несъответствие по въпросите на оценката на неврологичният статус са заместени от празни фрази, подигравки и други изрази на голословие. Но това е типично за хора от Вашата генерация в педиатрията. Липсата на аргументи и ниската квалификация се заместваше и замества от лични нападки.
Вашето време свърши! Припомнете си къде е Г-н Драган Бобев.По този път сте поели и Вие.



Преди да започнеш "лечение" на едно дете първо трябва да отсееш кое е нормално дете и кое не е
ОЗа хора като Г-н Чавдаров такива неща няма. Те са "хартийки". Защо? За да може всеки "Чавдаров" да си измисля симптоми кое е патология и кое не е. И защото ако забележим методи "а ла Чавдаров" си вземаме пациента и търсим по-добро решение за него.
Г-н Чавдаров не е съгласен. Защо? Защото бил "по-специалист". А защо е? Защото си е направил собствена медицина и си "бае" по нея.



Не сме длъжни да четем страници след страници гола реклама... В това ли е същността на помоща и топика тук?




http://www.bg-mamma.com/index.php?action=profile;u=4908




Темата тук е отворена и демократична.


http://www.eunet.bg/media/show_story.html?issue=70511703&med … mp;story=89222539


Вие заявихте-не разбираме нищо. newsm25 Ок, може и да е така. newsm10


Кажете по кое точно бихте желали да имате повече информация и ще споделя моето лично мнение. За седенето и коригираната възраст-Ви споделих.

Цитати от тук....на Бърди!
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=81622.0


"Колкото до лекаря,незнам в кой град сте работили,но въпреки,че ... е 4-ият по големина град в България,съвсем сериозно твърдя,че няма специалисти."

"Пропастта между практикуваното в Бг (и като мисъл, и като диагнози, и като поведение) и една средно-европейска линия на поведение е толкова дълбока, че всяко мнение, което някой се мъчи да изкаже тук веднага пада като бомба."

"Основният Ви проблем е в липсата на качествено БАЗОВО педиатрично обслужване."

"За останалото-хората с които сте общували са имали тактичността да си замълчат. Много пъти съм присъствал и участвал в подобни разговори.
Без да искам да се засягате или да обиждам когото и да е било, бих желал (и от личен опит) да Ви кажа че сме толкова изостанали и в области на общата, и в области на специалната педиатрия, че в много случаи би трябвало да говорим навън с изключително внимание. Просто никой не ни взема на сериозно-само кимат с глава и това е. И сухият ни патриотзъм не "хваща"."

С уважение към дроб40 се оттеглям в моят любим форум... newsm17

Знам Шами, предположих, че се подразбира - но мерси за пояснението!

Последна редакция: ср, 09 авг 2006, 23:22 от елена акманова

# 19
  • Мнения: 8 585
Вие правите ли разлика между критиката към научните позиции на един индивид и личното оплюване? Защото аз съм се придържал само в полето на медицинските факти, изложени от самият Г-н Чавдаров. И въз основа на тях съм направил съответните изводи, касаещи професионалната му адекватност.

Аз например не съм изпратил Г-н Чавдаров на психиатър, нито съм казал че носът му не ми харесва...
Вие четете така, както дяволът чете евангелието.

Но дори и това не помага... Който има очи прочете...

Последна редакция: ср, 09 авг 2006, 23:31 от Birdie

# 20
  • Мнения: 997
Прочети пак! И не прехвърля скандалното си поведение върху другите....

# 21
  • Мнения: 8 585
Простете, но бих желал да чета повече майки тук.
Ролята Ви на арбитър не ми допада много.
Мисля и на много други хора тук.

# 22
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Достатъчно!!!
Заключвам темата! Докато прочистя офтопиците. И докато си укротите страстите. Има достатъчно актуална информация в цялата тема- на който му трябва ще си задоволи любопитството, но за тази седмица вече никой няма да пише тук. Отворих ви тема за спорове- на какъв език да обясня, че офтопиците не са желателни в тема, която е толкова важна и е за взаимопомощ, не за двубои и многобои!
Точка! Проверихте търпението ми и получавате моя отговор.

# 23
  • Мнения: 997
Простете, но бих желал да чета повече майки тук.
Ролята Ви на арбитър не ми допада много.
Мисля и на много други хора тук.

И Вашата роля на анонимен спасител не ми допада много.....и бих желала да чета по - малко подобни специалисти тук, но за съжаление се налага да се търпим взаимно. Колкото до това, кой кого харесва - не вярвам да имате обективен поглед върху фактите....От уважение към модераторите, майките и специалистите, които пишат тук аз  ще Ви игнорирам напълно. Абсолютно съм убедена, че няма да ви бъде позволено да пускате провокативни постове.
Желая Ви приятен ден и повече здраве на пациентите Ви!

# 24
  • Мнения: 2 543
Бърди, не виждаш много майки да пишат тук, защото е лято и хората си имат по-приятни занимания от това да се занимават с теб. Също така, не всички пишещи в този форум са компетентни по проблемите на централната нервна система. Аз, например, не съм. Това, за което се считам компетентна вече съм ти го казвала, ма хайде, ще ти го кажа отново. Моят син е с увреден слух, много увреден, чува под 95 децибела на всички говорни честоти и с двете си уши. Предполагам, разбираш какво означава това. Поради проблемите си след раждането (мозъчен кръвоизлив, вродена пневмония, лечение с различни антибиотици) беше проследяван много внимателно именно за евентуални проблеми с моторното му развитие. Въпреки мозъчния кръвоизлив, всичко с него беше наред, не сме правили и половин ден гимнастика. Педиатърът ни беше този, който ни пращаше на различни специалисти. Не сме ходили никъде по наша инициатива. Имаме консултации с невролог, правиха на малкия трансфонтенална ехография, преглед при офталмолог, ортопед и т.н. Но за слуха... не. Детенцето растеше, очевидно беше здравичко, но не говореше. Нито дума, нито сричка. По твоите думи педиатърът е този, който би трябвало да забележи и обърне внимание на това. Е, Бърди, не стана така. Въпреки, че беше наясно, че детето не казва никакви срички, до 2-годишна възраст ние живеехме със заблудата за "различното развитие" на децата. Ние се доверихме на личния си лекар и пропуснахме ценно време за нашето дете. Затова, когато някой има съмнения и ги сподели с лекаря си, а той го успокои по този добре познат на мен начин, аз го съветвам да не чака. Не знам какви истории още искаш да чуеш, не знам какво и на кого искаш да докажеш, а и честно казано, не ме интересува. Единственото, което истински вълнува пишещите тук, е здравето на децата им. Като гледам, майките тук, чиито деца според теб са били подложени здрави на Войта, не съжаляват за това. Недей да ги съжаляваш и ти, тогава. Живей си живота, гледай си пациентите и не плачи на чуждите гробове! От тук нататък се присъединявам към игнор-а, който ти обяви Ели. Остани си със здраве! Peace

# 25
  • София
  • Мнения: 4 412
Аз също съм игнорилара Бърди и даже си мислех да пуснем анкета дали искаме да се намесва в определени теми.

# 26
  • Мнения: 1 858
         ХЕЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙ,Birdie и д-р Чавдаров я се опитайте да прочетете с очите на другите това,което сте писали.Каква е тази ожесточеност и съперничество?Тоз бил такъв ,онзи - онакъв.Срамна работа.Тук пишат хора ,които се нуждаят от ПОМОЩ,а не от безмислени спорове и съперничества.Вместо да се получи информация за всичко ново ,което е трудно за неспециалист да следи,вие си оспорвате ПОЗНАНИЯТА ПО НЕМСКИ.Не зная как да изразя възмущението си.За съжаление и на собствен гръб успях да изпитам "благинките" на подобно съперничество,липсата на информация.ПИСНА МИ да се доказвате всичките кой е най-великия специалист вместо да си сътрудничите и ДЕЦАТА НИ ДА ПОЛУЧАТ НАЙ-ДОБРОТО ОТ СЪВМЕСТНАТА ВИ РАБОТА.
         Да ви минава през ум,че ние като погледаме и послушаме подобни спорове четем и търсим информация денонощно,защото се оказва,че трудно можем да определим КОЙ ОТ ВАС Е ПО -НЕЗАМЕНИМ.Е, СПОРЕД МЕН ИДЕАЛЕН ВАРИАНТ ПРОСТО НЕ СЪЩЕСТВУВА И ЗАТОВА Е ВРЕМЕ ДА "СИ ПОДАДЕТЕ РЪКА" за да бъдем спокойни за бъдещето на децата си и без това изобщо не ни е леко.
        Този форум е резултат на безкрайните търсения на нас ,като родители и съм по-склонна да ВЯРВАМ на другите мами като мен ,а не на  ВАШИТЕ БЕЗМИСЛЕНИ СЪПЕРНИЧЕСТВА И ОТРИЦАНИЯ.Имам доверие в оценката на съфорумките минали през редица премеждия и съм сигурна ,че ТЕХНИТЕ ОЦЕНКИ ЗА ВАШИЯ ТРУД са истински защото са изстрадани.Доверявам се напълно на тях и до сега не съм сгрешила.Опитвам се да минавам по "утъпкани" от тях пътеки,а не да слушам "лекции" и нападки. #Cussing out
        Надявам се да разберете какво искам да ви кажа.  bouquet

Написала си много точно всичко, за което си мислех докато четях. Наистина не съм се сблъсквала с ДЦП но съм се сблъсквала с подобни по тежест здравословни проблеми на моето дете. И аз наистина смятам, че  е в интерес на децата ни най-после лекарите да започнат да работят заедно а не да се опитват да се надцакват! В момента вие спорите тук и е грозно това, което се случва но има много деца (пациенти), които междувременно страдат от вашите нелепи спорове! И друго не мога да разбера колко акъл трябва да имаш, че да позволиш да ти гледат сеира твои потенциални пациенти. Не можете ли да помислите поне за миг, че това на което ставаме свидетели(тук в темата) ние майките само може да ни отврати?! Е ще ви се нагледаме на сеира, пък и ще си помислим (някой от нас) дали да търсим друг път помощ точно от вас!

# 27
  • Мнения: 4 414
maatete, какво става с вас? идвахте ли на изследвания?
драсни 2 реда, моля  bouquet

# 28
  • Мнения: 631
Не съм много съгласна с вашите коментари.
Истината е, че има много и различни специалисти, всеки един от тях има различен метод на работа и обосновка.
И всеки от нас избира на какъв специалист да се довери.

Относно темата : Личните спорове и нападки не ме интересуват. От професионално естество се заформиха доста интересни изложения, които лично за мен са само и единствено полза. За форума също би трябвало да са от полза. Бърди много логично аргументира постингите си и четейки ги откривам много информация, която би ми помогнала в работата.
И сега съвсем еднозначно и за себе си, като човек на който тези проблеми и работата с такива видове заболявания е ежедневие бих казала,   че всичко в работата е много различно. Работата с заболявания от неврологичен тип е изключително неблагодарна от към резултати. Резултатите се виждат късно и са въпрос на търпение, усилена и упорита работа и перманентно обогатяване на професионалните качества. Всеки от вас знае, че с дете с ДЦП е необходимо да се работи ежедневно, понякога минималното се постига с години. На базата на личен опит ще кажа още, че при тази работа всичко е строго индивидуално - всяко дете е различно и много често в практиката теоретичните постановки се разбиват на пух и прах, защото не всяко дете реагира според очакванията на теоретичните модели.  Да спечелиш доверието на това дете понякога коства страшно много усилия, а когато процеса на работа е едностранен резултата е равен на нула.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 412
shammi, не съм чела задълбочено постовете на бърди в темата за ДЦП, но считам за грешка категоричното му мнение, че когато дете на 3 месеца не си отваря ръцете, не трябва да се вземат никакви мерки, мернах и други изказвания, че се правят излишни неща в БГ. Това е подвеждащо за майките.
Едно бебе, което на 3 месеца има затруднения с ръцете е много вероятно да проходи твърде късно, което ще е голям стрес за майката, а си мисля че проходилото около 1,8-2 години дете ще е по-назад от връстиците си в други отношения, защото когато другите са се учили да говорят, то тепърва е развивало равновесието си. Сътветно това дете ще бъде почти винаги от последните по възможности в ДГ и училище.  За мен Войта в бебешка възраст при рискови раждания /и ако относително му е конфортно на бебето/  е единствената професионална двигателна гимнастика за която съм чула в БГ, а рисково родените имат нужда от нея... За това е избор на майката дали да даде най-доброто на детето си.

Съгласна съм, че се работи трудно с неврологични заболявания, и ще бъде добре в темата по ДЦП да се покажат и други методи или центрове.

Общи условия

Активация на акаунт