Майчинството счетоводно-84

  • 30 662
  • 737
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 67
Здравейте, моля за съдействие за моя позната, на която и предстои раждане през март месец. До 11.02.20г. се е водила на борсата, сега иска да намери фирма, която да я назначи фиктивно, за да получава майчинство, но от всякъде и казват, че е късно. Тя от 06.02.20г. би трябвало да излезе 45 дневен болничен. След като е минал този период, наистина ли няма никакъв шанс да я назначат.

# 16
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Може да се случи.Назначават я, отработва поне 1 ден и след това взема болничния за бременност и раждане, който ще е за по-малко дни, а не 45.

# 17
  • Мнения: 67
Благодаря за бързия отговор, но са и казали че тъй като има прекъсване от 11.02 до днес имало проблем. Според тях трябвало да няма никакво прекъсване, а директно след борсата да бъде назначена. По принцип тя има около 4 години стаж до момента.

# 18
  • Мнения: 1 104
MariyaTsenova, според мен има голяма вероятност от фирмата просто да се притесняват.
Ясно е, че назначаването на бременна жена 45 дена преди термин е фиктивно.
Не знам дали има някакви санкции произтичащи от това, но може би не искат да рискуват.

# 19
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Благодаря за бързия отговор, но са и казали че тъй като има прекъсване от 11.02 до днес имало проблем. Според тях трябвало да няма никакво прекъсване, а директно след борсата да бъде назначена. По принцип тя има около 4 години стаж до момента.
Не е вярно.По-скоро съм на мнение, че искат да си намерят оправдание.По-правилно щеше да е бременната да прекъсне по-рано борса, да се води на работа поне една-две седмици и после да вземе 45-дневния болничен, но вече е късно.

# 20
  • Мнения: 290
Няма проблем да я назначат. Трябва да има отработен поне 1 ден, за да се води постъпила на работа и да има основание за започване на осигуряване. Болничният ще бъде за по-малко от 45 дни, което не е проблем, просто ще загуби парите за периода от 45тия ден до момента, в който й се издаде болничния. Което не е драма, при положение, че е там фиктивно и иначе няма право да получава обезщетение.

# 21
  • Мнения: 67
Благодаря ви за отговорите, надявам се да успее да намери фирма, тъй като до момента всички и отказаха... остава все пак варианта за социално майчинство.

# 22
  • Мнения: 290
Благодаря ви за отговорите, надявам се да успее да намери фирма, тъй като до момента всички и отказаха... остава все пак варианта за социално майчинство.

Нямам информация дали НОИ проверява фирмите с този тип майки, както проверя и безработните с големите обезщетения и последните им работодатели... Ако е така, едва ли някой ще си сложи главата в торбата, макар и да няма нищо незаконно в това.

# 23
  • Мнения: 89
Здравейте. Бебето ми се роди преждевременно преди да ползвам 45 дневния болничен преди раждане. Написаха ми болничен 42 дни за раждане. На 21вия ден бебето ми отиде в рая. Въпроса ми е имам ли право на тези 45 дни преди раждане и кой следва да ги издаде?

# 24
  • Мнения: 290
Здравейте.
Безкрайно съжалявам за тази неутешима загуба.

За жалост имате право да ползвате отпуск до края на издадения болничен. По лекарска преценка, могат да ви издадат продължение.

# 25
  • Мнения: 76
Здравейте! Доста търсих из темите, но не намерих точен отговор. На 24 май ми е термина. Към тази дата ще имам 10-11 месеца стаж. Въпроса ми е трябва ли аз да ходя да подавам документи за социално майчинство или счетоводителя на фирмата, и кога точно, защото от март месец съм в болничен ? Доколкото разбрах, ще взимам социално, докато натрупам 12 м.осигурителен стаж, след това си взимам вече 2 години обезщетение за бременност и раждане, и за отглеждане на дете до две години. Също така трябва да подам молба в общината за еднократна помощ за раждане. А също има ли начин да си сметна датата, от която ще започна да получавам нормалното майчинство?  в сайта на НОИ има калкулатор , но той няма общо с моя случай. Благодаря много, всеки отговор ще ми е от помощ.

# 26
  • Мнения: 754
Здравейте отново . На 31.01 родих и ми издахоха болничен до 12.03 в сайта ма НОИ обаче за същия период има обработенни данни като следва
30.01 -12.03 - 1 раб. Ден и съответната сума . Та въпроса ми  е за февруари кога трябва да обработят данните , защото очевидно ще обработват по отделно за този период ?

# 27
  • София-Младост
  • Мнения: 23 270
Здравейте! Доста търсих из темите, но не намерих точен отговор. На 24 май ми е термина. Към тази дата ще имам 10-11 месеца стаж. Въпроса ми е трябва ли аз да ходя да подавам документи за социално майчинство или счетоводителя на фирмата, и кога точно, защото от март месец съм в болничен ? Доколкото разбрах, ще взимам социално, докато натрупам 12 м.осигурителен стаж, след това си взимам вече 2 години обезщетение за бременност и раждане, и за отглеждане на дете до две години. Също така трябва да подам молба в общината за еднократна помощ за раждане. А също има ли начин да си сметна датата, от която ще започна да получавам нормалното майчинство?  в сайта на НОИ има калкулатор , но той няма общо с моя случай. Благодаря много, всеки отговор ще ми е от помощ.
За социалните помощи сама си подавате документи.
За датата...има калкулатори за стажа. Ако искате напишете и тук, ще го сметнем.

Здравейте отново . На 31.01 родих и ми издахоха болничен до 12.03 в сайта ма НОИ обаче за същия период има обработенни данни като следва
30.01 -12.03 - 1 раб. Ден и съответната сума . Та въпроса ми  е за февруари кога трябва да обработят данните , защото очевидно ще обработват по отделно за този период ?
За февруари обезщетението се изплаща в началото на март, до тогава все ще ги обработят:)

# 28
  • Мнения: 89
[quote author=Joss Stone link=topic=1179256.msg40191677#msg40191677

За жалост имате право да ползвате отпуск до края на издадения болничен. По лекарска преценка, могат да ви издадат продължение.
[/quote]
Когато раждането е станало преди изтичането на 45-дневния отпуск поради бременност, а също и при преждевременно раждане, когато не е съществувала възможност да се започне ползването на 45-дневния отпуск поради бременност, осигурената има право на остатъка или на неизползвания отпуск поради бременност. В тези случаи отпускът се включва в третия болничен лист, като на ред „Бележки“ се вписва размерът на неизползвания отпуск поради бременност.

В случаите, при които осигурената няма право на отпуск за времето след 42-ия ден от раждането, се издава болничен лист само за неизползвания отпуск поради бременност.
Това намирих в отговорите на НОИ. Но ще ходя да питам и на място.

# 29
  • Мнения: 290
[quote author=Joss Stone link=topic=1179256.msg40191677#msg40191677

За жалост имате право да ползвате отпуск до края на издадения болничен. По лекарска преценка, могат да ви издадат продължение.
Когато раждането е станало преди изтичането на 45-дневния отпуск поради бременност, а също и при преждевременно раждане, когато не е съществувала възможност да се започне ползването на 45-дневния отпуск поради бременност, осигурената има право на остатъка или на неизползвания отпуск поради бременност. В тези случаи отпускът се включва в третия болничен лист, като на ред „Бележки“ се вписва размерът на неизползвания отпуск поради бременност.

В случаите, при които осигурената няма право на отпуск за времето след 42-ия ден от раждането, се издава болничен лист само за неизползвания отпуск поради бременност.
Това намирих в отговорите на НОИ. Но ще ходя да питам и на място.
[/quote]

Успех, стискам палци да греша.

Общи условия

Активация на акаунт