Целувки по устата

  • 21 660
  • 221
  •   1
Отговори
# 60
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Целувам сина ми по устата и баща му също го прави. Съвсем естествено е според мен, става въпрос за мимолетно доксване какви течности какви фантазии и други подобни.
Много предразсъдъци и много крайни мнения прочетох.

# 61
  • Мнения: 8 905
Странно ми е, че на някои им се виждат странни целувките по устата между родители и деца.
На мен по-странно ми се вижда да се избягват тези целувки поради някакви причини.
Тази целувка е форма на близост и привързаност, а  родители-деца са в най-близка родствена връзка и най-голяма привързаност.

# 62
  • Мнения: 46 437
Ох . Какви телесни течности Joy
Слюнка.

Случайно избрани стоматолози, които ми извади гугъл, но това ще ви го каже всеки техен колега:

Скрит текст:
д-р Николета Маркова: "От наличието на микроорганизми от групата на мутанс стрептококи в устата на детето. Колкото по-рано се появят, толкова по-голям е рискът това дете да развие кариес. Как става това? От слюнката на този, който целува детето, при облизване на биберона, при облизване на лъжицата. Майки, не целувайте децата си по устата!"
https://www.capital.bg/specialni_izdaniia/kids/2017/10/02/303264 … rut_s_mashinkata/

д-р Мира Иванова: "Децата ни се раждат без бактерията Streptococcus mutans, която е главен виновник за кариеса. Заразяването с нея става при споделянето на едни и същи прибори при хранене, както и при целуването им по устата от мами, баби, лели и т. н. "
https://offnews.bg/zdrave-i-krasota/kak-deteto-da-ne-se-strahuva … karia-682965.html

д-р Ели Георгиева: "10 правила за предотвратяване образуването на кариес при децата:... -не целувайте детето в устата"
https://www.credoweb.bg/publication/62069/10-pravila-za-predotvr … aries-pri-detsata
И т.н.

# 63
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 119
Какво правите, ако сте някъде далеч от магазини и кафенета, имате две бутилки вода- своя и на детето. Детето е изпило своята, ожаднява и иска от вашата. Няма ли да му дадете, макар да сте оставили телесните си течности по отвора?

# 64
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Кариес се образува, когато в следствие на прекомерна консумация на сладки и въглехидрати се образуват киселини, които разрушават емайла и бактериите от устната кухина атакуват зъба това в комбинация с лоша и неродовна хигиенна( миене на зъбите два пъти на ден по 2.5 Мин поне) . Слюнката предпазва от образуването на кислини, но е нужно време за това, ако се яде постоянно слюнката няма време да реагира.

# 65
  • Мнения: 1 296
Казваш това за бактериите са конспирации и стоматолозите нищо не разбират?

# 66
  • Варна
  • Мнения: 36 473
Няма някой стоматолог да ми казва дали да си целувам детето. Може и да разбират (въпреки че последните 20 години работя тясно със стоматолози и може много да се спори по въпроса), но моето дете си е моя грижа. Да си държат мнението за себе си, докато не им го поискам.

# 67
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Bcd това явно е мода сред българските зъболекари да не се целуват децата.
Никъде другаде не съм срещала подобна информация, свекърва ми е зъболекар вероятно щеше да ми каже за тази велика опасност Simple Smile .

# 68
  • Мнения: 39 046
Тя цялата тема е такава. "Никой не може да ми каже".
Не разбирам какво е това подскачане. Приемам тия дето си целуват децата, и другите.

# 69
  • Варна
  • Мнения: 36 473
И аз ги приемам, Сигме, но темата започна от това, че за някои е неприемливо и се опитват явно да го налагат на другите. Ето, авторът са го накълвали яко кокошките.

# 70
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 119
Бактерии и зарази могат да се разпространят със същия успех и чрез целувка по бузата. С всяка целувка в зоната на лицето. Или по ръчичките, които малките деца много обичат да ядат.
Често ми се случва и да опитам яденето на детето с негов прибор. Не спазвам стерилност.

# 71
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Сигма точно тези, които не си целуват децата подскочиха Simple Smile .
Извън темата е но ми дойдоха и асоциации по тема нормално раждане и секцио по желание .

# 72
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Да не говорим, че като отидат децата на ясла и на градина там вероятността да обменят слюнки и други течности с другите деца е доста голяма, да не кажа на 100% случваща се. Grinning

# 73
  • Мнения: 8 905
Леле, ще се спасяваме от бактерии, избягвайки целувките.
Че то само екраните на любимите ви смарт телефони и копчетата на клавиатурата бъкат от знайни и незнайни бактерии. Децата под стъклен похлупак ли ще ги гледаме и до кога можем да им осигурим тази защита?! Защо е нужно това и изобщо възможно ли е?

Трудно бих си представила човек, който готви в стерилна среда без да опитва, мие си ръцете през пет минути и ползва предпазна маска!!! Щото и да избягвате целувките по устата, все от някъде ще я лепнете бактерията и детето, също.

# 74
  • Мнения: 46 437
Какво правите, ако сте някъде далеч от магазини и кафенета, имате две бутилки вода- своя и на детето. Детето е изпило своята, ожаднява и иска от вашата. Няма ли да му дадете, макар да сте оставили телесните си течности по отвора?
Ако вече има опасност от обезводняване, ще му дам, разбира се. Иначе не виждам проблем да изчака.

Аз си признавам, че не съм специалист и не мога да се изказвам като такъв. Споделям само причините, поради които не го правя. Както казах, останалото е лично решение, нито пускам заливащи се от смях човечета, нито иронизирам хората, които си целуват децата, още по-малко пък им давам акъл. Бих се запознала и с техните аргументи.

Не са само българските стоматолози на това мнение:
http://www.nbcnews.com/id/35989527/ns/health-oral_health/t/moms- … ad-cavities-baby/
https://www.mirror.co.uk/lifestyle/health/parents-who-kiss-kids-lips-12118483
https://metro.co.uk/2018/03/14/kissing-baby-lips-cause-dental-he … ter-life-7387343/
И т.н.

Леле, ще се спасяваме от бактерии, избягвайки целувките.
Че то само екраните на любимите ви смарт телефони и копчетата на клавиатурата бъкат от знайни и незнайни бактерии. Децата под стъклен похлупак ли ще ги гледаме и до кога можем да им осигурим тази защита?! Защо е нужно това и изобщо възможно ли е?
Въобще не ме притесняват бактериите, но от малка си знае, че нищо не се ближе, слага в носа и очите + редовно миене на ръце. Не мисля, че това е гледане под похлупак, за мен е просто нормална хигиена.

Общи условия

Активация на акаунт