Към Торонто

  • 4 873
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 449
1) По-първия въпрос вие ще си решите дали да дойдете заедно или поотделно. Мога да ви предложа един хостел, който ние ползвахме, когато се местихме от Монреал. Намира се много близо до Fairview mall, така ще е близо до работата на мъжа ти и е точно в района, в който ако решите може да наемите квартира. На месец престоя там ще ви излезе около 600-700 долара. Ще ви дадат една стая, ще ползвате банята, тоалетната и кухнята с още няколко новодошли емигранти. Собствениците са младо китайско семейство с 3 деца. Всъщност те предлагат хостел в къщата си и в апартамент. Ние бяхме за 4 нощувки в апартамента заедно с още двама индийци. Предлагат и посрещане на летището с кола, което ще ви струва $50. Ето сайта: http://www.safehomestay.com/
В сайта: http://maps.google.com/ като зададете адресите на хостела и на работата на мъжа ти ще видите на какво разстояние е ще разгледате района.
2) По въпроса за детските градини не съм компетентна и не мога да кажа нищо.
3) Издъжката на месец зависи от това дали ще си готвите или ще ядете навън. Излиза доста скъпо ако се храните по заведения. Мисля, че ще е не по-малко от $2000. Градския транспорт е скъп - $2,75 за билетче, но ако си купите карти за месеца ще ви излязат по $100 на човек.
4) За работа като сервитьорка няма да имаш проблем. Ще намериш, но не знам дали ще имаш право на работа щом мъжа ти е с трудов договор.
5) Наемите в този район за апартамент с една спалня варират от $800 до $1000 в зависимост от блока. В наема ти влизат тока, топлата вода (студена не се плаща) и парното. Отделно ще имате разходи за интернет, кабелна телевизия и домашен телефон, които излизат около $100 на месец (зависи колко програми ще си изберете на кабелната. Цената е за основния пакет).
За мебелите втора употреба има разни сайтове, но не ги знам, защото ние не сме купували такива мебели.  newsm78 Някой друга канадска мама да помага.
6) При положение, че си имаш количка в Бг и можеш да я принесеш не знам защо искаш да си купиш от тук. Това ще ви е само допълнителен разход в началото. Иначе цените са както nadi_n е писала.
7) Щом имате желание за нещо ново опитайте. Ще ви трябват още воля и търпение. За някой периода на адаптация е по-кратък, за други по-дълъг.

# 16
  • Мнения: 919
http://toronto.craigslist.org/ - за втора употреба мебели Peace

хидро=ток Grinning почти навсякъде е включен в цената, но някъде и не е, така че обърни внимание на това. ако разгледаш сайта който предложих за жилищата, ще видиш че има и обзаведени жилища, което също би могло да бъде вариант

какви цени по-точно те интересуват? за кабелен интернет ние плащаме към 50$ на месец, за телефон към 170 на година с всички екстри, но нашият е VoIP Wink иначе е около 30$ на месец без никакви екстри. Кабелна нямаме по принцип, но пък и телевизия от януари месец сме пускали само за световното по футбол, всичко друго теглим от интернет.. за транспорта са ти казали, само мога да добавя че за маркхам не важат картите за торонто които са, тоест се доплаща ако ползваш техния транспорт.

за какво друго харчим newsm78
ами за храна според мен е различно за всяко семейство, зависи колко икономично пазарувате, тоест колко полуфабрикати се купуват, ако не са много и готвите повече, най-вероятно ще можете с по-малко пари за храна да минете, като цяло не мисля че е скъпа храната тук ако готвиш де..  за бебето, не знам честно казано какво се харчи кой знае колко по децата, за дрехи и играчки може би, и за памперси.. храната можеш да му я готвиш ти в по-голямата част

Надя ти е казала, ако можете да си донесете неща от бг, супер, ако обаче не, не е кой знае какъв проблем да се купят прибори, чинии и чаши от доларама Wink за по долар на 2 чинии/чаши и т.н. не са кой знае какво но порцеланови чинии, нищо им няма като за начало
в доларама има също така не лоши основни домакински потреби.. тенджерите от друга страна, както и чаршафи и завивки са доста скъпички, ние си бяхме помъкнали тези неща от бг

както са ти казали момичетата, най вероятно няма да можеш да работиш на първо време,  тъй като не сте резидентс, затова няма и да ти дават и помощи най-вероятно. Това ме подсеща, че най-вероятно няма да имате и здравни застраховки и ще трябва да плащате за лекар за детето и за ваксините.. а и ти казваш че 2500 или 3100 с бонусите, но имаш ли представа колко ще ви останат след като платите данъци и осигуровки от тези пари? може би трябва да попитате за това бъдещият работодател.

ето един въпрос за теб, от кога му започва договора на вашия татко? мисля че това е по-определящото за това дали да тръгнете всички заедно или само той, защото зимата тук наистина не си е работа.
Последно, ако има желание начин ще се намери, но трябва да си наясно че най-вероятно ще ви е трудно в началото и ще сравняваш с това което си имала в бг и ще се чувстваш все едно нямаш нищо тук, но после нещата се оправят. въпросът е ще имаш ли търпението и нервите да удържиш фронта Wink

# 17
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Ей, само аз ли липсвам  Laughing?
Съни, наистина най-напред трябва да помислите за здравното осигуряване, мисля че с работни визи ще имате право на здравни карти след 3 месеца, все пак мъжа ти тези данъзи за какво ще ги плаща?
Колкото до работата, мисля че на летището още се подписва нещо при имиграционните и партньора получава право на работа. Имаше някой с работна или със студентска виза и жена му получи право на работа по този начин. Питай в този сайт - www.bgcanada.com , там съм виждала тази история newsm78.
Добре разгледайте договора, за колко време е, включени ли са увеличения. 3100 прави $19-20 на час, на интервюто или при подписването аз бих споменала че очаквам увеличение поне 2 долара на час след перформанс оценката след първите 3 месеца Crossing Arms. И по долар всяка година за Коледа. Това е нормално, не се лъжете за по-малко. Не знам точно с какъв вид програмиране се занимава мъжа ти, но някои умения са доста търсени, ако е добър след няколко години може и повече да договори, 70-75 хиляди са казали вече момичетата по-горе.
За разходите, реално от 3100 извади една пета за данъци Close, остават около 2500. от тях 800-1000 ще отидат за квартира, 300-500 за храна, 150-200 транспорт само за мъжа ти, телефон+интернет+кабел+мобифон - само бейсик е всичко, "Роджърс" има оферта за $100. Това прави 1500-1600, хиляда почти ви остават за харчене. Ако и ти започнеш работа, сервитьорка, готвач, салонен управител - още по-добре. За градина аз плащам 750, след 2.5 години става 650, лизензирана, не домашна градина, супер е. Детски дрешки - бодита - $5-10, гащиризончета - $7-18, костюмчета - $12-24, обувки -$10-50, космонавтчета за зимата - $30-50, кутия формула 1 кг- $15-22, кутия каша - $3-5. Шише с биберон Плейтекс - $6-7
За цените, ще се учудиш че са почти същите като в Бг, даже по-евтини. Има и скъпи магазини, има и китайски боклуци. Кажи какво ти трябва и ще ти го намерим евтино  Wink. А в Икеа мебелите са толкова евтини че не ти трябва втора ръка. Лошото е че колкото повече получаваш, толкова повече харчиш, съблазните са безброй  Grinning.
А че е самотно, права си. Но приятели се намират навсякъде. Важното е да сте тримата  Peace.

# 18
  • Мнения: 2 093
Аз се включвам пак по вьпроса на детските градини и социални придобивки. Ако дойдете само с работна виза на сьпруга ти, вие няма да се водите резидент в Канада. Резидент е например, човек които е имигрирал и всеки които има канадско гражданство. Дьржавата предлага различни социални сервизи за всички граждани, и те сьщо плащат много даньци за това. Не сам сигорна какви точно даньци се плащат от хора които само работят в страната, но с сигорност трябва да има разлика и за това не може да ползвате сьщите придобивки, особено помощи за детска градина.
По отношение на детската грижа, има вьзможност да наемеш детегледачка по часово, но проблема е че ако и ти искаш да работиш, трябва с сигорност да правиш повече пари от колкото са ви тези разходи. Детегледачка е кам $ 10 на час ( това е средно). Да те ориентирам, сервитйор прави под $10 ( така мислия), но има и бакшиши. По принцип тук минималната заплата е малко над $7 на час, и за не много квалифициран труд( продавач,...) може да е до $10-11.
Тук сьщо има и така наречените домашна детска градина, кадето човек гледа в кьщатата си няколко деца. чувала сьм че е по евтино от детска градина, но не знам дали се изисква родителите да имат гражданство.

# 19
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Много благодаря за така подробната информация Hug  bouquet

Това е заплата след данъците.Има добър ценз моят съпруг и на това се надяваме.
А за количката и кошарата си мислих, да не ги взимам защото да не влизат в кг, но сега след като разбрах, че не, тоооо значи ги взимам Grinning
А това дори и тогава когато е без билет ли детето или..........Как е по добре да си има място или не?
За разни там посуди, мислила съм да си взема.
За обзаведените, да, гледахме ги, но те не са ли подземни и някак си нереално по-евтини от другите - малко ми е странно, или там говорим за общи сервизни помещения? newsm78.
За сайта бгканада, влизахме и четохме и да, от там разбрахме, че дават на партньора да работи.Дано стане и за мен, но на първо време ще си гледам детенце, все пак е още бебенце Heart Eyes
Ще е трудно знам и то не малко, но след като искаме..............., ще се сбъркаме вероятно Crazy, но е за благото ни, нали талка?! Simple Smile
А какво ще ни трябва - легло, шкаф, разни такива колкото за една стая.Ще се по стиснем в началото и ще сме в скромно положение.Само най-необходимото Embarassed
Най ни е важно детенце.
Ако ще се идва, в което вече се надявам ще е...........зимата #Crazy

Вие сте чудесни и аз съм много благодарна, че се запознах с Вас, макар и задочно Hug
Да се надяваме, че ще се видим скоро Praynig

# 20
  • Мнения: 327
Здравей Съни,
Имай предвид, че авиокомпаниите намалиха багажа за полетите (всеки (без бебето, ако то няма собствен билет) има право на 2 куфара по 22кг + 10 кг ръчен багаж. Ние идвахме зимата, когато все още бяха предишните изисквания за багажа и все пак трябваше да извадим на летището около 10кг от куфарите. Имай предвид, че тук зимата е сурова. А наистина първоначално ще ви трябва легло, маса, столове. (Продават се разни сгъваеми столове и масички от нещо като  брезент, които са доста евтини и след това винаги ще ви влязат в употреба - за балкона, когато се ходи на барбекю, риба ... Има и надуваеми матраци, които пък след това могат да се ползват при ходене на палатка.)  А ние може да ви подарим една микровълнова печка, ако не те притеснява, че е втора употреба. В апартаментите има вградени гардероби и шкафове, така че такива на първо време не са необходими. В повечето апартаменти е забранено използването на пералня и сушилня (такива обикновено има в мазето на самия блок и се плащат). Вече е друг въпрос, ако сте в приземен етаж на къща и собствениците са ви осигурили пералня и сушилня.
Това, че обзаведените апартаменти са по-евтини от другите за първи път го чувам. Сигурно има ел. адрес, на който да пишеш и да ти дадат повече информация.
 Добре ще е да се заинтересуваш какво точно покрива бенефита на съпруга ти - тук например зъболекарските услуги са скъпички  и някои бенефити покриват 80% от цената. Може да покриват определен процент от разходите за лекарства, болница. Добре е да се пита работодателя как стои въпроса за покриване на разходите при лекар. Не знам дали имате право на безплатно здравно обслужване - моят лекар например взема по 50 долара на хора без здравна карта.

Последна редакция: чт, 03 авг 2006, 15:17 от croco1

# 21
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
croco1 Много ти благодаря! Hug
За него има всичко, за детенце ще си платим, за мен.......
Много ме плаши това "сурова зима", но май избор нямаме/не можем май да си позволим 2 къщи/.
Чак надуваеми, не, но евтини определено ДА Mr. Green.Може ли да ме упътиш от къде се вземат?
Надявам се, да не взимаме повече багаж от указания, знам ли?!

До всички Ви
Днес съпругът ми..........потвърди желанието си за работа на фирмата Peace
Малеееее страх - страх не страх, решихме го Hug

# 22
  • Мнения: 327
Съни,
Както ти е казала Каролина - в Икея мебелите са по-евтини от другите, но с повече търсене може да се намери нещо изгодно и с намаление и от другите магазини. Лошото е, че отнема време, а и разстоянията не винаги са малки. Като походите по магазините вие най-добре ще се ориентирате. Някои магазини предлагат и на изплащане, но пък там вече има лихви и цените са доста по-високи. Може да видиш онлайн в сайта на Икея  www.ikea.ca. Има и доста малки магазинчета, където се продават мебели,, така че все нещо ще изскочи. Аз за съжаление не съм много запозната с магазините. Знам за Sears Home и Leon ( или беше Leon's  newsm78) - обаче там вече става дума за по-различни цени. Пробвай на търсачка Furniture, Toronto, Ontario и ще видиш какво ще излезе.   bouquet Бебока ми вика вече.  bouquet

# 23
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Съни, браво за решението! Много късмет и успех в начинанието!
За багажа на бебчо - деца до 2 год. възраст нямат право на място в самолета (техният билет обикновено е около 300$ в двете посоки, предполагам, че вие ще вземете еднопосочни билети, така, че за малкия билета ще е не повече от 180$), но имат право на количка и бебешка чанта. Количката се чекира (слагат и една бележка на дръжката) и с нея стигаш до самолета, където ти я взимат и качват в багажното, после ти я дават веднага след кацането. По време на престоя между полетите си ползваш количката и после повтаряш процедурата до самолета - багажното - получаваш я.
Преди няма и седмица се върнах от БГ и на летището във Франкфурт се засякох с новоемигриращо в Канада българско семейство. Те ми споменаха, че пътуват със свръхбагаж - куфарите им вместо по 22-23 кг., са по 32 и за това са платили 120 евро допилнително. Според тях било насметка, защото успяли да вземат много неща от първа необходимост.
Сещам се за друго - понеже пътувах сама с двете деца (малката е на година и 3 месеца) доплатих за място на бебка в самолета, в резултат на което и тя имаше право на багаж - 2 парчета по 22-23кг. + 10 кг. ръчен. Освен това й бях взела една възглавница (с нормални размери), на която я слагах да спи в самолетите, а по време на престоя по летищата я държах в коша под количката. Това с възглавницата е начин да си донесете поне една насам, а и ще е по удобно за спане на малкия в самолетите. Аз си примъкнах и половин пакет памперси, които ми останаха, а нямаше как да събера в саковете - тях също ги бях сложила в коша под количката и си стояха там по време на целия път.
За мебелите - в Икея има много ефтини, просто ще се поразходите на разузнаване и ще прецените. От приятел съм чувала, че в по-малките магазинчета за мебели, можеш да се пазариш за цената, особено ако взимаш няколко неща - било да ти ги докарат безплатно или да ти смъкнат с 50-80$.

# 24
  • Мнения: 676
Здрасти Съни,

Първо да се извиня на моми4етата, 4е не пиша в Канадската тема (нямам времееееее Sad) но мисля за вас и ви 4ета когато мога Heart Eyes


Много полезна информация са ти дали моми4етата, ти само трябва да си решиш кое ви устройва и кое не.

Ами това е - всеки вика Канада така, Канада иначе. Ама толкоз народ дойде, пък много малко се върнаха. 

Писанка, това ми хареса мила Laughing

Съни като се прибера в къщи ще ти пусна инфо къде можеш да кандидатстваш за временно разрешение за работа (обикновено дават) и за временно държавно здравно покритие.

# 25
  • Торонто/Сливен
  • Мнения: 1 902
Аз снощи се сетих да питам - за колко време е договорът на съпруга ти?

И да дообясня - количката не ви взима от килограмите на багажа, но кошарата - да. Тя ще е в куфара евентуално, така че се брои за багаж. Peace

# 26
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Ryan's Mom
Много ще съм ти благодарна, наистина!
nadi_n
Ми пише безсрочен.
Сега след като потвърди желанието си, ги попита какво означава това....

Знаете ли, дали има някой сайт на който да може да се търси какъв градски транспорт можеш да използваш за да стигнеш от една точка до друга.Ходихме на официалния сайт ttc, но не видяхме такава услуга.

Кой от околните квартали около Маркам е по-спокоен и съответно с най прилични цени.Такива за като новодошли и с такива парички които Ви споменах, така, че все пак да не сме на ръба.Ако бяхме ергени да, но както вече споменах си имаме бебче  Heart Eyes и трябва да мисля за неговото удобство.

На север или на юг е по-скъпо и в кои квартали е по-опасно около посочения адрес от нас в по горните ни постинги?
Благодаря Ви!
Прекрасен ден Ви желая  bouquet

# 27
  • Мнения: 818
Аз не съм в Канада,но бих ти препоръчала този сайт:http://geo.craigslist.org/iso/ca   Може да ти влезе в употреба има всичко от квартири,коли до детски неща,също виж и Free-там подаряват нещата.Успех и упоритост!

# 28
  • Мнения: 369
 Съни, ако искаш, пусни ми телефонът ти на лични. Ние заминаваме за Бг на ваканция през август. Видях че си от София, стига нашата програма да не е препълнена  Praynig  може да се срещнем някъде на кафе  Party

# 29
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Ето карта на станциите на метрото :
http://crazedmonkey.com/ttcgooglemap/
А това са всички автобусни и го транзит линии на Торонто и предградията, малко е стряскаща  Laughing:
http://www.toronto.ca/ttc/pdf/rideguide.pdf
Под Маркам е Скарборо, което не е с много добра слава, отляво е Ричмънд Хил, приличен квартал, много голяма руска колония, но всеки квартал си има и хубави и лоши райони, и скъпи и евтини квартири, като дойдете след 3-4 месеца ще знаете къде ви харесва повече и ще се устроите на това място  Peace.

Последна редакция: сб, 05 авг 2006, 05:03 от eli_c

Общи условия

Активация на акаунт