Валутният борд - Teма 2

  • 22 845
  • 992
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 40 924
Ами тя историята се върти. В миналото как малка и бедна България след войните е плащала репарации на други държави, защото умните политици винаги са ни слагали на страната на губещите. Та ето такива свежи пари от нас.

Всяка победена държава плаща репарации след война, но не може да се сравнява с членски внос и  такси. Последните винаги са процент от БВП, а нашият е 1% от този на еврозоната. Колко ще им плащаме???

# 601
  • Мнения: 4 171
Да, де, същото, ама в модерен вариант. Пак ще даваме пари, независимо дали сме от големите или от малките.

# 602
  • Мнения: 40 924
То всички дават, но нашата вноска ще е толкова малка, че не е като заради нея да ни вземат.

# 603
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Само че на онези от еврозоната пари не им трябват. Те си имат печатница, която може да ги печата в неограничени количества.

...Досега планираното продължаване на програмата за количествени облекчения бе планирано да продължи до септември, като месечно ЕЦБ закупуваше 30 млрд. евро държавен и частен дълг.

От началото на програмата за количествени облекчения през март 2015 г. Европейската централна банка е купила облигации и други активи на стойност около 2,5 трилиона евро, за да стимулира икономиката на еврозоната...



По време на програмата за количествени улеснения ЕЦБ изкупуваше облигации в еврозоната за по 30 милиарда евро(~60 милиарда лева)месечно, в продължение на години. За сравнение, годишния бюджет на България за цялата 2019-та е едва 22,5 милиарда евро - капка в морето...
Следователно Бойко с мизерната му икономика, с раздутата му държавна администрация и с армията му от полицаи изобщо не е необходим на онези от еврозоната, нито пък може да им даде нещо. Те се оправят прекрасно и без него.

# 604
  • Мнения: 15 960
Малка,  малка, ще трябва да спасяват сега Италия, Испания, Франция, та още внасящи са им добре дошли. Те големите не са големи, щото дават, ами щото взимат. На всяко евро, което "дават", си взимат пет обратно по един или друг начин.

# 605
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Вече е очевидно, че до края на април абсолютно нищо няма да се случи. Кандидатстването ще се окаже поредната лъжа на Бойко. Той от 3-4 години насам през два-три месеца все кандидатства и винаги нещо му пречи...
Сигурен съм, че и до декември пак нищо няма да се случи.
Започвам да си мисля, че това е просто пи ар ход - когато на Бойко рейтингът почне да спихва, той излиза по медиите да дрънка празни приказки и обещания за еврозоната.
По времето на комунизма така са залъгвали населението с обещания за светло бъдеще, което все щяло да дойде някога.

# 606
  • Мнения: 14 489
Което е и причината в чакалнята да сме и доста по-малко от 2 години.
Кой е казал, че ще сме по-малко от 2 години?

Аз го казвам. Може и да не се окажа права.

# 607
  • Мнения: 3 510
Гледахте ли днешния брифинг? Репотер на Слави (мисля, че беше някой от сценарстите му) изкара извън нерви Борисов, задавайки му въпроси свързани с това къде е връзката на влизането ни в чакалнията с паричната помощ, която ще получим. Тоест, това че сме в чакалнията не означава, че ще получим помоща, която се полага за членките на еврозоната и отделно, че си има съвсем друга програма за страните от ЕС, от която ние можем да се възползваме, но никой от управлявщите досега официално не е споменал, било то и все още само проект.
Пролича си как Борисов се ядоса много и естествено не отговори нищо по същество и прехвърли думата на Горанов.

# 608
  • Мнения: 40 924
То ако Борисов можеше да отговаря на всички специфични въпроси щеше да е и финансов министър. 
А репортерът на Слави не прави това за пръв път, обаче според мен има тактическа грешка. Зададеш ли 3-4 въпроса наведнъж, фокусът се губи. Трябва да си избереш един, най-тежкия, и да попиташ кратко и ясно. Иначе става изнервяне на Борисов с количество, но много въпроси предполагат и жонглиране с тях и неотговаряне.

# 609
  • Мнения: 3 510
Оправдания...

# 610
  • Мнения: 975
То ако Борисов можеше да отговаря на всички специфични въпроси щеше да е и финансов министър. 
А репортерът на Слави не прави това за пръв път, обаче според мен има тактическа грешка. Зададеш ли 3-4 въпроса наведнъж, фокусът се губи. Трябва да си избереш един, най-тежкия, и да попиташ кратко и ясно. Иначе става изнервяне на Борисов с количество, но много въпроси предполагат и жонглиране с тях и неотговаряне.
На тоя брифинг,а и не само на него, Борисов беше жалък .Жалък популист ! Не само неадекватен както е бил винаги.И никой не иска от него експертност !

# 611
  • Мнения: 4 171
Бащата на народа подава документите за еврозоната до края на тази седмица, каза го в брифинга.

На въпроса на репортера от 7/8 за помощите от ЕС, които ще текат към нас, не може да отговори.
Опитаха се да успокоят с някакви обяснения, че ще започнем да обменяме левове срещу евро по сегашния фиксиран курс. Но те веднъж казват едно, после друго. За мен поправката в закона от февруари е най-притеснителна.

На въпроса - къде е националният интерес да влизаме в еврозоната? Борисов каза, че е убеден европеец и че ще споделяме с ЕС и хубаво, и лошо.

Така значи, ще сме заедно в добро и лошо. Ама май ще се окаже по-скоро точно в лошото.

# 612
  • Мнения: 975
Пудел.Само че без кожухче .

# 613
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
До края на седмицата щели да подават документи.
Да видим какво ще се случи.
Значи целта на Бойко е да докопа парите от този кредитен суап. Дано да успее, защото за еврозоната шансовете му са нулеви.

https://www.investor.bg/biudjet-i-finansi/333/a/do-kraia-na-sedm … za-erm-ii-302813/

# 614
  • Мнения: 40 924
Аз лично искам да въведем еврото и да се свърши тази несигурност. От там нататък дали Бойко е успял да отговори или са го затапили ми е все едно. Моето лично мнение е, че за мен с евро е по-добре. Иначе нещо ще изпуснем, нещо ще платим, ама пък и иначе сигурно е щяло да е така. Това са временни неща.

Общи условия

Активация на акаунт