Плюсове и минуси на кварталите в София - 8 тема

  • 36 190
  • 797
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: X
Скрит текст:
Казвала съм много пъти къде съм живяла като дете, близко е до ума, че и аз съм учила в 127-о. И мога да кажа, че по онова време разлика в средата нямаше. Всички учеха в кварталното училище и класовете си бяха неманипулирана смес, отразяваща точно социалния състав на обществото. В класа ни имаше и циганче, и дете със СОП (много силно изразен, но тогава му казвахме бавно развиващ се), и хиперактивно (тогава му казваха гаменче) и дете на чистачка, и деца на хора на изкуствата, на инженери, милиционери...всякакви. Респективно  си имаше отличници, средни, и изоставащи. Тази сегрегация и струпване на деца от един вид в едни училища и от друг вид в други училища, започна да се случва някъде в края на 90-те години на миналия век и стана ясно изразена чак в втората десетилетка на новия век. Та примери с някога не са много актуални, но днес е факт, че училищата с добра среда стават все по-важен фактор.
Но се боя, че и това ще е до време - хората от моето поколение все още вярват в добродетелите на доброто държавно училище, но като гледам тенденциите си мисля, че следващото поколение изобщо няма да им има тази вяра и заможните ще пращат децата си само и единствено  в частни училища. Оправдано или не в началото, накрая това ще стане истина, ако достатъчен процент го повярват. И тогава заможните едва ли вече ще гледат какво е училището в района, защото все едно ще шофират до частното. Няма да има и смисъл да избират жилище близо до частно, защото хем няма гаранция, че там ще приемат детето (там ще иска), хем е въпрос на 4-5 години, а после следва местене. Та според мен това с жилищата е временен фактор, да видим.
Съмнявам се в това, ако се съди по опита на напредналите на Запад, които копираме. И там има частни училища, и там има родители, които плащат за тях, но там борбата за регистрация в кечмънта на добро държавно (не частно) училище е огромна и квартал с такова училище като правило е скъп и е за заможни хора. И в Западна Европа, и в САЩ, и в Канада е така. Тези, които плащат луди пари за ипотека или наем в такъв квартал или не са достатъчно богати, за да плащат таксите на ЧУ (в което силно се съмянвам), или  смятат, че съответното държавно ще им даде същото или почти същото, разбира се, в добавка са и многото други плюсове да живееш в хубав район.  Второто за мен е логичното обяснение на ситуацията.
Иначе и в САЩ има общински средни училища с рейтинг по-висок от частните, например в Ню Йорк - Стай, нещо като тяхното СМГ, но с още по-голяма конкуренция. Има и още няколко такива в Ню Йорк.  
Скрит текст:
Помисли колко деца от вашия клас са останали в реална гимназия или в техникум да речем по дървообработване, или колко от момичетата са завършили веречна гимназия заради забременяване... А в някое друго училище директорката се е пръснала от гордост, когато е получила обратна иформация, че има един ученик, който е приет архитектура или медиц
ина.

С това не казвам, че реалната гимназия е лошо нещо, но едни училища дават по-малко деца в езикова или математическа гимназия, да не говорим след това за университет. От всяко училище може да излезе човек с добра реализация, просто в някои това е един на випуск, в други - 90 на сто от випуска - това се дължи и на нивото на преподаване, но и на средата - защото тя или дърпа нагоре, или надолу.

(не го приемай като спор, не е такъв, просто опитвам да обясня разлики, които съм видяла)
И аз така смятам, и не мисля, че това ще се промени с годините напред.
Изпитите за след 7 клас в СМГ са същите, като за останалите гимназии, няма никаква разлика в изпитите и задачите, има разлика единствено в балообразуването - естествено резултатът по математика е Х2,3 или колкото е там.
На въпросното дете балът му стигаше, благодарение на частните уроци, и за 91 НЕГ на първо класиране (91 НЕГ беше с най-висок бал тогава), но просто е с математически способности, момче, и си избра СМГ.
Мандаринка, аз лично не оспорвам частните уроци, а това, че те могат съществено да компенсират средата. Частните уроци са си нещо отделно, средата е отделно и за мен трябва да са налице и двете. Средата може да дърпа нагоре, но и надолу, и тогава да препятства сериозно усилията на родителите, вкл. и частните уроци.

# 211
  • София
  • Мнения: 4 668
Скрит текст:
Съмнявам се в това, ако се съди по опита на напредналите на Запад, които копираме. И там има частни училища, и там има родители, които плащат за тях, но там борбата за регистрация в кечмънта на добро държавно (не частно) училище е огромна и квартал с такова училище като правило е скъп и е за заможни хора. И в Западна Европа, и в САЩ, и в Канада е така. Тези, които плащат луди пари за ипотека или наем в такъв квартал или не са достатъчно богати, за да плащат таксите на ЧУ (в което силно се съмянвам), или  смятат, че съответното държавно ще им даде същото или почти същото, разбира се, в добавка са и многото други плюсове да живееш в хубав район.  Второто за мен е логичното обяснение на ситуацията.
Иначе и в САЩ има общински средни училища с рейтинг по-висок от частните, например в Ню Йорк - Стай, нещо като тяхното СМГ, но с още по-голяма конкуренция. Има и още няколко такива в Ню Йорк.  

Мандаринка, аз лично не оспорвам частните уроци, а това, че те могат съществено да компенсират средата. Частните уроци са си нещо отделно, средата е отделно и за мен трябва да са налице и двете. Средата може да дърпа нагоре, но и надолу, и тогава да препятства сериозно усилията на родителите, вкл. и частните уроци.
И аз така смятам, за Канада мога да го потвърдя директно.
За Средата и частните уроци, също смятам, че е добре да има и 2те.
Аз, лично, съм продукт на добра среда, и почти 0ла частни уроци. Но под среда, да се разбира школа за състезатели от 4ти клас, МГ от 7ми клас, с 10часа на седмица часове + 5 часа школа.
Т.е. часове, колкото за частни уроци съм правил, дори много повече, а и материята и натоварването не е била по-малка, а дори по-голяма.
Липсата на частни уроци го виждам като мъничък недостатък. Можеше и да се развия и повече. Но просто и времето не стига. Ако искаш и на спорт да идеш и тн. А съвсем без спорт изобщо не става.
Ако трябва сравня аналогично със съседната тема "локация, ИЛИ квадратура", то за мен средата е по-важна от уроците. Защото е много по-изискваща. Човек е малко или много стадно и социално животно.
Много повече ще е мотивиран да дърпа напред, когато всички около него дърпат яко.
Също, ако имаш да си кажеш някакъв лаф, (или да изиграеш един шах/бридж), по-добре да е с човек със 150IQ, вместо с такъв със 100.
Разбира се, това има и обратен ефект. Твърде рафинирана среда. А животът не е такъв. Като завършиш гимназия, и се оказва, че не си научил някои типове социални динамики. Например, как да се оправяш с говеда, без да ползваш физическа сила.

# 212
  • Мнения: X
Скрит текст:
Съмнявам се в това, ако се съди по опита на напредналите на Запад, които копираме. И там има частни училища, и там има родители, които плащат за тях, но там борбата за регистрация в кечмънта на добро държавно (не частно) училище е огромна и квартал с такова училище като правило е скъп и е за заможни хора. И в Западна Европа, и в САЩ, и в Канада е така. Тези, които плащат луди пари за ипотека или наем в такъв квартал или не са достатъчно богати, за да плащат таксите на ЧУ (в което силно се съмянвам), или  смятат, че съответното държавно ще им даде същото или почти същото, разбира се, в добавка са и многото други плюсове да живееш в хубав район.  Второто за мен е логичното обяснение на ситуацията.
Иначе и в САЩ има общински средни училища с рейтинг по-висок от частните, например в Ню Йорк - Стай, нещо като тяхното СМГ, но с още по-голяма конкуренция. Има и още няколко такива в Ню Йорк.  

Мандаринка, аз лично не оспорвам частните уроци, а това, че те могат съществено да компенсират средата. Частните уроци са си нещо отделно, средата е отделно и за мен трябва да са налице и двете. Средата може да дърпа нагоре, но и надолу, и тогава да препятства сериозно усилията на родителите, вкл. и частните уроци.
И аз така смятам, за Канада мога да го потвърдя директно.
За Средата и частните уроци, също смятам, че е добре да има и 2те.
Аз, лично, съм продукт на добра среда, и почти 0ла частни уроци. Но под среда, да се разбира школа за състезатели от 4ти клас, МГ от 7ми клас, с 10часа на седмица часове + 5 часа школа.
Т.е. часове, колкото за частни уроци съм правил, дори много повече, а и материята и натоварването не е била по-малка, а дори по-голяма.
Скрит текст:
Липсата на частни уроци го виждам като мъничък недостатък. Можеше и да се развия и повече. Но просто и времето не стига. Ако искаш и на спорт да идеш и тн. А съвсем без спорт изобщо не става.
Ако трябва сравня аналогично със съседната тема "локация, ИЛИ квадратура", то за мен средата е по-важна от уроците. Защото е много по-изискваща. Човек е малко или много стадно и социално животно.
Много повече ще е мотивиран да дърпа напред, когато всички около него дърпат яко.
Също, ако имаш да си кажеш някакъв лаф, (или да изиграеш един шах/бридж), по-добре да е с човек със 150IQ, вместо с такъв със 100.
Разбира се, това има и обратен ефект. Твърде рафинирана среда. А животът не е такъв. Като завършиш гимназия, и се оказва, че не си научил някои типове социални динамики. Например, как да се оправяш с говеда, без да ползваш физическа сила.
На 100 % споделям това мнение Hands Plus1Hands Plus1Hands Plus1
Относно последното - и аз не знам наистина доколко този обратен ефект трябва да е определящ за стремежа към определена среда, независимо добра или лоша. Все пак светът все повече се глобализира и отваря, и става все по-трудно да се изолира човек от определени среди и тип поведение, и трябва да се научи да се справя с тях, без да изпада в крайности. Та една "ваксинация" от ранна възраст в тази посока може и да е по-полезна за реалния живот от високите академични постижения. Не знам, разсъждавам си само.

# 213
  • София
  • Мнения: 4 668
И аз мисля, че този последен проблем може да се бори. И е за предпочитане да бориш него, отколкото лоша среда. Споменавам го, защото много хора не си дават сметка за него. Дори точно обратното, за много учители и родители (па и ученици) това е бил единствен плюс. И им е харесвала рафинираната среда. Въпросът е, че много хора не си дават сметка за многообразието на живота.
Например, заради това рафиниране, (а и разбира се, други фактори), един голям % от моите съученици и съученички останаха ергени/моми. Около 8/25. Което си е 32%. Като моята паралелка допълнително беше рафинирана и селектирана, от 6-7 други паралелки в подготвителния клас. Което пък вече беше прекалено ...
Твърде много послушковци на едно място ...
Не ме разбирайте погрешно. Аз съм против клишетата "зубър и флегма" и "красив, спортен и глупав".
Напротив! Нашето МГ биеше спортното на баскетбол редовно. Тренирали сме и бойни изкуства и фитнес, баскетбол, футбол и тн. Въпросът е, че можеш и да си спортен тип, и пак добряк и твърде много послушен.
Което не е ок в 100%, за поведение и характер. Трябва да има и бунтарство, самостоятелност, предприемчивост.
Ако целта ти е непременно 5к в някоя софтуерна фирма, ок. Това е постижимо. Няма проблем.
Но ако искаш нещо повече от живота си, или в личен, или финансов план, ще ти трябва и нещо по-различно като "излагане" извън комфортна зона.

# 214
  • София
  • Мнения: 1 371
SimonaDimitrova95,
не знам доколко познаваш кварталите на изток от центъра?
Изключвайки Изток и Изгрев с много високи цени, Гео Милев, Редута, Подуяне, Мусагеница, Дървеница, Младост 1, Младост 1А  са много добре устроени, с цени над средното ниво (което изключва присъствието на мургави братя като наематели), с добри училища, достатъчно зеленина и междублокови пространства.
Аз лично бих изключила Дианабад, много претъпкано и натоварено е вече. Студентски град , по-нискобюджетен.

# 215
  • Мнения: 105
SimonaDimitrova95,
не знам доколко познаваш кварталите на изток от центъра?
Изключвайки Изток и Изгрев с много високи цени, Гео Милев, Редута, Подуяне, Мусагеница, Дървеница, Младост 1, Младост 1А  са много добре устроени, с цени над средното ниво (което изключва присъствието на мургави братя като наематели), с добри училища, достатъчно зеленина и междублокови пространства.
Аз лично бих изключила Дианабад, много претъпкано и натоварено е вече. Студентски град , по-нискобюджетен.

Като кажем Гео Милев веднага ни пращат в Слатина, а там не искаме, пък и ГТ май не е много добър?
Редута доста го харесвам, но нищо интересно скоро не съм виждала там.
В Подуяне харесахме един блок, но около него кипеше бурно строителство и някак не искам да си махам с работници още 4 години. Smile  И докато самият ап. ни влизаше в цената, то външното паркомясто беше 15 000 евро... Dizzy Face
Мусагеница, Дървеница не съм гледала толкова, ще ги видя.
В Младостите съм гледала, но все едни скъпички ми се струват. Бяхме ходили на един, на първо четене страхотен, на второ бяха скрили влага и мухъл с едни шкафове, ама това вече си е до човек. Smile
Дианабад и Студентски сме ги изключили отдавна.

Да не изглежда, че сме много претенциозни само. Sweat Smile Като цяло не бързаме в момента, ходим на огледи в различни квартали, връщаме се после, оглеждаме сами. Не знам в коя тема бяха написали, че май има отлив на пазара и взех да го усещам, последните седмици нищо интересно в имот и хоумс, нито пък от брокера ни. Масово само НС ни се предлага и то в порядъка на 105 000 - 115 000 евро и после още малко за паркомясто и после още едни пари за ремонт... Rolling Eyes

# 216
  • София
  • Мнения: 4 668
Между другото, тази тема е за плюсовете и минусите на кварталите.
За Пазара на имоти има друга тема.
След като сами казвате, че не бързате, защо си губите времето, и това на брокерите (и това на четящите форума)?
(това, в скобите е шега, не се засягайте)
Наистина ли сравнително интелигентни хора, каквито изглеждате, се надявате изведнъж, само за вас, отнякъде да излезе цена, на 50% от пазарната, и всички 10 000 купувачи, и 1000 брокера да не са я видели, а брокерът ви точно на вас да я даде?
След като вече сте видели, и сте добили представа къде какво се предлага (сами казвате, 105-115к + още за гараж), нима мислите, че ще излезе нещо коренно различно?
Какво се надявате реално да излезе при оглед? Например : Младост за 100к. Или Гео Милев за 100к?
Все при акт 16? С ГТ, без строежи наоколо и тн.
В смисъл, имате ли поне някакъв, поне един вариант, където ще ви излезе някак сметката и бихте купили?

Защо го пиша горното? Защото не мога да си обясня как някои хора виждат реалността, но отказват да я приемат. А продължават да влизат в някакви мисловни схеми, и въртят до безкрай някакви сценарии.
Друг въпрос, мислите ли, че някой чужд човек го вълнува, че ще трябва да си купите и паркомясто, и да направите ремонт, пък и да останете все в 115те к? Примерно някой, който продава гараж в квартала, който си харесвате, да си каже, ейй, я да им подаря тоя гараж на тия хора, че са решили баш в моя квартал/сграда да си купят апартамент. А не им се дават пари за гараж.
Някак много наивно ми изглежда. Извинявайте, ако засягам вас, или някой друг в подобно положение.

# 217
  • Мнения: 105
Между другото, тази тема е за плюсовете и минусите на кварталите.
За Пазара на имоти има друга тема.
След като сами казвате, че не бързате, защо си губите времето, и това на брокерите (и това на четящите форума)?
(това, в скобите е шега, не се засягайте)
Това, че не бързаме, не значи, че няма да вземем нещо, ако наистина го харесаме. Просто не изпитваме нуждата на 100% точно в момента да вземем апартамент с много повече компромиси от нужното.

Наистина ли сравнително интелигентни хора, каквито изглеждате, се надявате изведнъж, само за вас, отнякъде да излезе цена, на 50% от пазарната, и всички 10 000 купувачи, и 1000 брокера да не са я видели, а брокерът ви точно на вас да я даде?
След като вече сте видели, и сте добили представа къде какво се предлага (сами казвате, 105-115к + още за гараж), нима мислите, че ще излезе нещо коренно различно?
Какво се надявате реално да излезе при оглед? Например : Младост за 100к. Или Гео Милев за 100к?
Все при акт 16? С ГТ, без строежи наоколо и тн.
В смисъл, имате ли поне някакъв, поне един вариант, където ще ви излезе някак сметката и бихте купили?
Аз къде написах, че продължаваме да ходим на такива огледи? Случвало се е брокера да ни подлъже с ниска цена и после се оказва, че това е еди кой си апартамент, а ние гледаме другия за 10к отгоре. А това, че си разглеждам имот и хоумс в тези квартали, не значи, че звъня и 'губя времето на хората'. Ходили сме на такива, които СА ни влизали в тавана или са ни харесали достатъчно, за да обмислим да го вдигнем, но на живо НЕ СА ни харесали по една или друга причина и най-вече защото продавача и брокера понякога крият безкрайно много  неща. Видя, че по-назад питах за Толстой, където цените са съвсем такива, за каквито търсим. Някакси не разбирам защо изпадате в такива крайности понякога.

Защо го пиша горното? Защото не мога да си обясня как някои хора виждат реалността, но отказват да я приемат. А продължават да влизат в някакви мисловни схеми, и въртят до безкрай някакви сценарии.
Друг въпрос, мислите ли, че някой чужд човек го вълнува, че ще трябва да си купите и паркомясто, и да направите ремонт, пък и да останете все в 115те к? Примерно някой, който продава гараж в квартала, който си харесвате, да си каже, ейй, я да им подаря тоя гараж на тия хора, че са решили баш в моя квартал/сграда да си купят апартамент. А не им се дават пари за гараж.
Някак много наивно ми изглежда. Извинявайте, ако засягам вас, или някой друг в подобно положение.
Не знам защо си мислите, че ходя за кеф на супер скъпи обяви и ръчкам хората с пръчка да ми свалят цената?
Пример 1: В Лагера брокера беше казал 105 000евро за ап, оказа се най-малкия смотан и гаден, а този, за който реално питахме беше въпросния за 115 000, ама го разбираме на огледа...
Пример 2: Отиваме в Подуяне, апартамент за 104 000 евро. На място брокера ни споделя, че без паркомясто сме загубени, защото 1 улица по-натам е зона - паркомястото е 15 000 евро. Ама... го разбираме на огледа.
Пример 3: Отиваме на 1 оглед и брокера ни води на още 5, за които не сме се разбрали, ама като вече си там и той ги рекламира, ще отидеш... Всичко се оказва над цената или извън исканията, ама "нищо, вие само да видите".
Пример 4: Апартамент в Младост, на снимки топ, голям, малко над цената ни, но пък ни хареса. На живо мухъл, студ, гадост и толкова зле усвоена тераса, че всичко капеше. Но това на снимките го няма, естествено...

Не се обиждам, но си правите изводи само от няколко думи. Горното "съм гледала" на места значи гледала съм само обяви, а дори не се е стигнало до оглед.
Изобщо не сме наивни, отказваме оглед на безброй обяви, пращани от брокери, защото още от тях виждаме как нещо не ни харесва и не сме склонни да вдигнем тавана за него => няма смисъл да си губим взаимно времето. Сменили сме и няколко брокера вече по същите причини, само ни губят времето, не ни казват точното местоположение, крият неща от нас, на място цената е съвсем различна и т.н. и т.н.

Последна редакция: пн, 03 авг 2020, 17:54 от SimonaDimitrova95

# 218
  • София
  • Мнения: 4 668
Не, не съм казвал, че сте ръчкали хората да сваляте цената.
То дори и в това има някакъв позитивен елемент, защото ще усетите обратна връзка, до колко очакванията ви са реалистични.

По-скоро се опитвах да кажа, че имате много очаквания и някаква нагласа. И като не се изпълнява, се усеща едно сърдито отношение към всички. Брокери, продавачи, пазар, град и тн.
А в живота никой на никого не е длъжен. Брокерите са ви предложили най-доброто, което са имали под ръка.
И да лъжат, и да не лъжат, няма как от ръкава да измъкнат апартамент на 80% от пазарните цени.
Лъжите им не променят факта, че ви дават това, с което разполагат.
Същото и продавачите.

За паркоместата, също се долавя сърдитост. Това е стандартна цена за завършено паркомясто, из цяла София.
Не мисля, че може да се намери по-евтино.
А за квартала до зоната, ами то във всички квартали в София е необходимо да има човек паркомясто. Странното е, че имате очаквания, че не е необходимо. И в Младост, и в Гео Милев, и в Ман Ли и в Редута, и в Студ Град.
Няма квартал, където да не е необходимо.
Евентуално, може да има квартали, където няма. Там където са 100% панелки. Но дори и там няма, а е необходимо. Та хората си режат гумите и драскат вратите.

# 219
  • Мнения: 9 569
Е чак пък сърдитост да се долавя.. аз поне не долавям Simple Smile просто някои апартаменти наистина са надценени, а брокерите предлагат наистина каквито боклуци имат, като се опитват да ги изкарат супер. И аз имам такива наблюдения, ама това не значи, че съм сърдита на пазара.. или на света.

# 220
  • София
  • Мнения: 4 668
Щом брокерите продават боклуците, а продавачите надценените апартаменти,
кой и къде предлага не-боклуците и не-надценените?

Да не би да има някакви паралелни брокери и продавачи?
За всички ще е полезно да ги научим.
Simple Smile

# 221
  • Мнения: 40 310
Ами има нещо такова. Аз имам навик да обикалям квартала и да следя най-добрите строежи. Ми или изобщо не продават, или продават само някакви скапани апартаменти. Не знам добрите дали са продадени на свои  хора или са за лично ползване, но не се пускат в продажба в общия случай. Кой знае на какво тъмно зелено и на кого са продадени.

# 222
  • Мнения: 9 569
Ами гледаш и чакаш сред всички да попаднеш на нещо, което си струва. Не съм казала, че всички апартаменти са надценени. А за брокерите - предлагат всичко наред и все някога ти предлагат и нещо свястно. Или ползваш познат брокер, но не всеки има такъв.

# 223
  • Мнения: X
  И моите наблюдения са като на Черна станция .Нови сгради с хубава локация се продават на тъмнозелено - преди разрешението за строеж .  Ако има останало нещо - то е тавански етаж, с триъгълни стаи и пр.

# 224
  • Мнения: 105
Изобщо нямам сърдито отношение към всичко и всички, към някои брокери - може.  Продавачите за колкото пари искат да си продават апартаментите - аз просто няма да ги купя, като не ми изнася. И за това почнахме от рано, преди да ни е запарило на д-то и да трябва в рамките на 6м да купим нещо, което няма да харесваме или то не напълно.

Ама нали темата е за минуси в кварталите, та ще кажа, че Дружбите не ги харесвам и въпреки всичко стигнах до там да търся оферти около езерото, защото в горе изброените квартали нямаше вече какво да гледам и се нагласих според чергата ни.

Общи условия

Активация на акаунт